توانبخشی

پیوند قلب – مراقبت های بعد از پیوند قلب

یک پیوند قلب یک عمل جراحی برای جایگزینی یک قلب آسیب دیده یا بیمار با یک قلب اهدا کننده سالم است. اگر قلب شما دیگر نمی تواند به خوبی کار کند و به هیچ وجه درمان نشود پیوند ممکن است مورد نیاز باشد. پیوند قلب یک درمان است که معمولا برای افرادی انجام می شود که داروها یا سایر جراحی ها را سعی کرده اند اما شرایط آنها به اندازه کافی بهبود نیافته است.


در حالیکه پیوند قلب یک عملیات عمده است شانس زنده ماندن شما خوب است و مراقبت های بعدی مناسب است. هنگامی که با تصمیم گیری در مورد پیوند قلب مواجه می شوید می دانید چه انتظاری از پروسه پیوند قلب، جراحی خود، خطرات بالقوه و مراقبت پیگیری دارید. این مقاله حاوی اطلاعات کلی درباره پیوند قلب است.

توجه به پیوند قلب

اگر نارسایی قلب جدی (نهایت مرحله) داشته باشید و سایر درمانها کار نخواهند کرد ممکن است نیاز به پیوند قلب داشته باشید. تیم مراقبت سلامتی شما ارزیابی خواهد کرد که آیا شما برای پیوند مناسب هستید.
تصمیم نهایی نیز ممکن است به این بستگی داشته باشد که آیا شما مایل به عمل جراحی خود هستید و بعد از اتمام عملیات مسئولیت خود مراقبتی را به عهده می گیرید.
برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا پیوند قلب دارید مهم است که وضعیت و مزایای بالقوه و خطرات پیوندتان را درک کنید. در مورد سؤالات بیشتری از تیم مراقبت سلامت خود بخوانید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خطرات جراحی پیوند قلب

عوارض جراحی پیوند قلب - جراحی پیوند قلب نیاز به جراحی قلب باز دارد که خطر بسیاری از عوارض را شامل می شود، از جمله:
خون ریزی
عفونت
لخته شدن خون
حمله قلبی
سکته مغزی
مرگ
خطر داشتن قلب پیوندی
گرچه دریافت قلب اهدا کننده می تواند زندگی شما را نجات دهد پیوند قلب دارای خطرات زیادی است. خطرات عبارتند از:
رد قلب دهنده. یکی از مهمترین خطرات پس از پیوند قلب، رد قلب اهدا کننده در بدن شما است.
سیستم ایمنی بدن. قلب دهنده شما را به عنوان یک جسم خارجی که در بدن شما قرار دارد مشاهده می کند و سیستم ایمنی بدن شما سعی می کند به قلب اهدا کننده شما حمله کند. اگر چه همه افرادی که پیوند قلب دریافت می کنند دریافت کننده های ایمنی بدن هستند داروهایی که فعالیت سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهند حدود 10 درصد از گیرنده های پیوند قلب هنوز نشانه هایی از رد شدن دارند که در طول سال اول پس از پیوند نیاز به درمان دارند. این اغلب به طور موثر با دارو درمان می شود.
معمولاً رد پیوند بدون علائم است و نیاز به تنظیم داروها دارد. اگر شما دوز داروها را از دست بدهید با این حال، رد پیوند می تواند شدید و بسیار جدی باشد. مهم است که دستورالعمل های خود را مطابق با پزشکان خود دنبال کنید.
برای تعیین اینکه آیا بدن شما قلب جدید را رد می کند در طی سال اول پس از پیوند، بیوپسی های مکرر قلب برای تست بافت قلب شما وجود دارد. پس از سال اول، تعداد بیوپسی ها به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
مشکل با شریانهای کرونری شما. پس از پیوند ممکن است دیواره های شرایین در قلب شما (شريان های عروق کرونر) ضخیم و سخت تر شوند که منجر به واسکولاپاتی آلوگرافت قلبی (CAV) می شود. این می تواند گردش خون را از طریق قلب شما دشوار کند و می تواند باعث حمله قلب، نارسایی قلبی، ریتم های غیر طبیعی قلب (آریتمی) یا مرگ ناگهانی قلب شود.
پزشک شما ممکن است پس از پیوند شما آزمایشات سالانه را برای نظارت بر شریان های کرونری برای CAV توصیه کند.
عوارض جانبی دارو. ایمینوساپرسیوها که برای بقیه عمر خود نیاز دارید ممکن است آسیب کلیه و سایر مشکلات را ایجاد کند. عوارض دیگر این داروها می تواند شامل فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و وضعیتی باشد که استخوان های شما نازک و ضعیف می شود (پوکی استخوان).
سرطان. داروهای ایمینوساپرسیوها ( سرکوب کننده سیستم ایمنی) همچنین می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. مصرف این داروها می تواند شما را در معرض خطر بیشتر سرطان پوست، لنفوم غیر هوچکین و دیگر تومورهای جامد قرار دهد. بررسی های منظم برای تشخیص توسعه سرطان ضروری است.
عفونت. ایمینوساپرسیوها توانایی شما برای مبارزه با عفونت را کاهش می دهد. برخی از گیرندگان پیوند قلب ممکن است یک عفونت ایجاد کنند که برای اولین بار پس از پیوند به بیمارستان بستری شوند. خطر عفونت با گذشت زمان کاهش می یابد همانطور که مقدار داروهای ایمینوساپرسیوها تخفیف می یابد.

چه کسی می تواند قلب را اهدا کند؟

اهداکننده پیوند قلب معمولاً کسی است که مرگ مغزی است. این شخص قبلاً تصمیم خود را برای اهدای اعضای خود ثبت کرده یا خانواده اش تصمیم به اهداء اعضای او داده اند.
لیست انتظار برای پیوند
اگر برای پیوند قلب مناسب هستید و شما پیوند را انتخاب کنید نام شما در لیست انتظار قرار می گیرد. این به این دلیل است که اغلب دلایل کمک کننده برای تعداد افرادی که نیاز به پیوند در هر زمان دارند معمولاً به اندازه کافی نیستند.
هنگامی که یک قلب اهدا کننده در دسترس قرار می گیرد با گروه خون، اندازه و فوریت گیرندگان هماهنگ می شود. در صورتی که یک قلب مناسب اهدا کننده در دسترس باشد باید با آن ارتباط برقرار کنید.

چه اتفاقی در پیوند قلب رخ می دهد؟

هنگامی که یک قلب دهنده برای شما در دسترس است همه چیز می تواند بسیار سریع اتفاق بیفتد. احتمالاً شما برای رفتن به بیمارستان دعوت می شوید. از شما خواسته می شود در آماده سازی برای جراحی سریع باشید.
عملیات پیوند قلب، در طی آن جراح قلب شما را حذف می کند و آن را با قلب اهدا کننده جایگزین می کند معمولاً بین 4 تا 6 ساعت طول می کشد.
پس از جراحی، احتمالاً باید برای چند هفته در بیمارستان بمانید.
هنگامی که مرخص شدید مهم است که شما در همه انتصاب های پزشکی خود شرکت کنید و از برنامه های آموزشی و تمرینی توصیه شده پیروی کنید. این به عنوان توانبخشی قلب شناخته شده است.

زندگی پس از پیوند قلب

حتی پس از اینکه شما به طور کامل از عمل جراحی بهبودی یافتید احتمالاً همچنان نیاز به بررسی منظم دارید. شما احتمالاً نیاز به مصرف دارو برای بقیه زندگی خود دارید تا بدن شما رد قلب جدید نکند. از آنجا که این دارو سیستم ایمنی بدن شما را تضعیف می کند باید سعی کنید از عفونت جلوگیری کنید:
اجتناب از افرادی که می دانید بیمار هستند (مثلا با آنفولانزا یا آبله مرغان).
قبل از خوردن دست ها را بشویید.
هر گونه برش یا زخم را پوشش دهید.
تیم مراقبت های سلامت شما احتمالاً با شما درباره برنامه های درمانی شما، نحوه نظارت بر سلامتی و مراقبت از خودتان صحبت خواهد کرد.
همچنین برای هرگونه نشانه یا علائم رد نظیر تنگی نفس، تب، خستگی، نداشتن ادرار یا افزایش وزن نیز مورد بررسی قرار می گیرد. مهم است که اجازه دهید تیم پیوند شما متوجه شود که آیا علائم یا نشانه های رد یا عفونت را متوجه شده اید.
پس از پیوند قلب، چندین مراحل پیگیری در مرکز پیوند را خواهید داشت. شما آزمایش های منظم، از جمله کار خون، اکوکاردیوگرام، الکتروکاردیوگرام و بیوپسی های قلبی خواهید داشت.
شما احتمالاً نیاز به چندین ماه انجام بیوپسی های قلب برای بررسی نشانه های رد شدن پیوند دارید زیرا ممکن است رد شدن قلب علائم و نشانه ایجاد نکند.
مصرف داروی سرکوب کننده ایمنی - این داروها فعالیت سیستم ایمنی بدن را برای جلوگیری از حمله به قلب اهدایی سرکوب می کند. از آنجا که سیستم ایمنی بدن شما به احتمال زیاد هرگز به طور کامل ارگان جدید را قبول نمی کند شما بعضی از این داروها را برای بقیه زندگی خود می گیرید.
داروهای سرکوب کننده ایمنی ممکن است عوارض جانبی قابل توجهی ایجاد کند. به عنوان مثال، هنگام مصرف داروهای پس از پیوند، مانند کورتیکواستروئیدها، صورت شما ممکن است گرد و پر شود و ممکن است وزن شما افزایش یابد آکنه یا موهای صورت یا مشکلات معده را تجربه کنید. برخی از عوارض جانبی داروهای ایمنی بدن ممکن است زمانی که شما برای اولین بار دارو را شروع می کنید بیشتر قابل توجه باشند اما ممکن است در طول زمان شدت آنها کاهش یابد.
از آنجا که سرکوب سیستم ایمنی بدن باعث می شود بدن شما از عفونت بیشتر آسیب پذیر باشد پزشک ممکن است داروهای ضد باکتری، ضد ویروسی و ضد قارچی نیز تجویز کند.
برخی از داروهای سرکوب کننده ایمنی بدن همچنین می توانند شرایط را بدتر کنند یا خطر ابتلا به بیماری های شما را افزایش دهند مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، سرطان، پوکی استخوان یا دیابت.
با گذشت زمان خطر رد کاهش می یابد دوز و تعداد داروهای ضد پیوند می تواند کاهش یابد اما شما به برخی از داروهای ایمینوساپرسیوها نیاز دارید.
شما باید ادامه مصرف دارو خود را ادامه دهید. همچنین توصیه های تیم مراقبت سلامتی خود را در مورد یک سبک زندگی سالم، از جمله فعالیت بدنی بدست آورید و سالم بخورید.
مدیریت داروها، درمان ها و یک طرح مراقبت در تمام طول سال. پس از پیوند قلب، مصرف داروهای خود را همانند دکتر خود انجام دهید و پیروی از یک طرح مراقبت طول عمر مهم است.
پزشک شما ممکن است دستورالعمل های خاصی در رابطه با دستورالعمل های شیوه زندگی مانند استفاده از کرم های ضد آفتاب، استفاده نکردن از محصولات تنباکو، ورزش، خوردن یک رژیم غذایی سالم و مراقبت از خطر ابتلا به عفونت در زندگی روزانه را به شما بدهد.
تمام دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید و پزشک خود را ببینید اگر علائم و نشانه های عوارض دارید.
ایده خوبی است که یک برنامه روزانه برای مصرف داروهای خود بگذارید تا فراموش نکنید. لیستی از تمام داروهای خود را با خود در همه زمان ها نگه دارید در صورتی که به مراقبت های اورژانسی نیاز دارید و در هر بار که پزشک یک داروی جدید تجویز می کنید به او بگویید.
توانبخشی قلب. برنامه های توانبخشی قلب شامل ورزش و آموزش برای کمک به بهبود سلامت پس از پیوند قلب است. اعضای ستاد آموزش دیده در توانبخشی قلب ممکن است پس از پیوند شما به تغییرات شیوه زندگی سالم مانند ورزش منظم و رژیم غذایی قلب کمک کنند.
تیم پیوند شما ممکن است به شما نشان دهد که برنامه توانبخشی قلب را قبل از پیوند خود برای بهبود سلامت خود شروع کنید.
حمایت عاطفی. درمان های پزشکی جدید شما و استرس داشتن پیوند قلب ممکن است موجب خستگی شما شود. بسیاری از افرادی که پیوند قلب داشته اند چنین احساسی دارند.
اگر احساس تنش دارید با پزشک خود صحبت کنید. مراکز پیوند اغلب گروه های پشتیبانی و منابع دیگر برای کمک به شما در مدیریت وضعیت شما دارند.
با اتخاذ شیوه زندگی سالم می توانید خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهید و از فشار خون بالا، کلسترول بالا و دیابت جلوگیری کنید.
اکثر افراد می توانند به کار یا فعالیت های عادی بازگردند و پس از یک پیوند قلب کیفیت زندگی خود را داشته باشند.

نتایج پیوند قلب

اکثر افرادی که پیوند قلب دریافت می کنند از کیفیت بالایی برخوردار هستند. بسته به شرایط شما ممکن است بتوانید به بسیاری از فعالیت های روزانه خود بازگردید مانند بازگشت به کار، مشارکت در سرگرمی و ورزش و تمرین. با پزشک خود مشورت کنید که چه فعالیت هایی برای شما مناسب است.
برخی از زنان که پیوند قلب داشته اند می توانند باردار شوند. با این حال، با توجه به داشتن فرزند پس از پیوند، با پزشک خود مشورت کنید. قبل از بارداری به احتمال زیاد به تنظیم دارو نیاز خواهید داشت زیرا برخی داروها می توانند عوارض در حاملگی ایجاد کنند.
میزان بقا گیرنده پیوند قلب بر اساس تعدادی از عوامل متفاوت است. گزارش 2014 توسط شبکه ترویج ارگان و ثبت کننده علمی گیرندگان پیوند گفت که میزان بقا در ایالات متحده در حدود 88 درصد پس از یک سال و حدود 75 درصد پس از پنج سال است.

گزینه های جدید دارو برای پیوند قلب

محققین Mayo Clinic داروها و درمان هایی را برای افراد مبتلا به پیوند قلب، از جمله داروهای جدید (داروهای ضد سرطان امولسیون) برای جلوگیری از رد پیوند قلب را مطالعه می کنند.
در گذشته، افراد مبتلا به پیوند قلب معمولا کورتیکواستروئیدها (پردنیزون، غیره) و سایر داروهای ضد التهابی را در زندگی برای جلوگیری از رد پیوند مصرف می کردند. با این حال، کورتیکواستروئیدها ممکن است باعث عوارض جانبی بسیاری از جمله افزایش وزن، دیابت، فشار خون بالا و پوکی استخوان شوند.
ممکن است بتوانید کورتیکواستروئیدها را بعد از پیوند قلب خود کاهش دهید یا آنها را متوقف کنید که ممکن است عوارض جانبی و عوارض آنها را کاهش دهد. شما هنوز هم باید سایر داروهای ضد التهاب را مصرف کنید.
محققان همچنان در کاهش دوز داروهای ضد سرطان از قبیل مهارکننده های calcineurin برای کاهش عوارض مانند مشکلات عملکرد کلیه مطالعه می کنند.
پزشکان ممکن است برای افرادی که پیوند قلب داشته اند یک داروی ایمنی را به نام (sirolimus (Rapamune تجویز کنند. پزشکان ممکن است توصیه کنند برخی از افراد به جای مهارکننده های کلسینئورین از سیرولیموس استفاده کنند. اگر با مهارکننده های کلسینئورین استفاده شود دوز مهارکننده های کلسینئورین معمولاً کاهش می یابد یا ممکن است قطع شود.
سیرولیموس ممکن است به پیشرفت مشکلات کلیه کمک کند یا عملکرد کلیه را بهبود بخشد. این دارو همچنین ممکن است باعث کند شدن یا جلوگیری از پیشرفت بیماری شود که ممکن است پس از یک پیوند قلب به نام Vasculopathy آلوگرافت قلبی رخ دهد. در این بیماری، دیواره های شریان ها در قلب شما (شریان های عروق کرونر) ضخیم تر و سخت تر می شوند که می تواند جریان خون را از طریق قلب شما محدود کند.
سایر گزینه های داروی ایمنی بدن که در افراد مبتلا به پیوند قلب افزایش یافته است عبارتند از: (basiliximab (Simulect)، anti-thymocyte globulin، rabbit (thymoglobulin)، mycophenolate mofetil (CellCept) و mycophenolic acid (Myfortic.

رژیم غذایی و تغذیه در پیوند قلب

پس از پیوند قلب شما ممکن است نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید تا قلب شما سالم و عملکرد خوبی داشته باشد. حفظ وزن سالم از طریق رژیم غذایی و ورزش، می تواند به شما در جلوگیری از عوارض مانند فشار خون بالا، بیماری قلبی و دیابت کمک کند.
تیم پیوند کلیه شما شامل یک متخصص تغذیه (متخصص تغذیه) می شود که می تواند درمورد نیازهای تغذیه و رژیم شما و همچنین در مورد سوالاتی که پس از پیوند دارید پاسخ دهد.
متخصص تغذیه شما چندین گزینه و ایده های غذایی سالم برای استفاده در برنامه غذایی شما را ارائه می دهد. توصیه های متخصص تغذیه شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:
خوردن مقدار زیادی میوه و سبزی در هر روز.
خوردن نان، غلات و سایر غلات دانه کامل.
نوشیدن شیر کم چربی یا بدون چربی یا خوردن سایر محصولات لبنی کم چربی یا بدون چربی برای کمک به حفظ کلسیم کافی در بدن شما.
خوردن گوشت بدون چربی، مانند ماهی یا مرغ.
حفظ رژیم کم نمک.
اجتناب از چربی های ناسالم مانند چربی های اشباع شده یا چربی های ترانس.
اجتناب از گریپ فروت و آب گریپ فروت با توجه به اثر آن بر روی گروهی از داروهای سرکوب کننده ایمنی (مهارکننده های کالسینئورین).
اجتناب از مصرف الکل.
در هر روز با آب آشامیدنی و سایر مایعات کافی دیگر هیدراته بمانید.
به دنبال دستورالعمل های ایمنی مواد غذایی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت باشید.

ورزش

بعد از پیوند قلب شما، پزشک و تیم درمان شما ممکن است توصیه کنند که ورزش و فعالیت بدنی منظم زندگی خود را ادامه دهید تا به بهبود کلی سلامت جسمی و روانی خود برسید.
ورزش منظم می تواند به کنترل فشار خون شما، کاهش استرس، حفظ وزن سالم، تقویت استخوان ها و افزایش عملکرد فیزیکی کمک کند.
تیم درمان درمانگاه شما یک برنامه تمرینی را طراحی می کند تا به نیازهای فردی و اهداف شما برسد. شما در توانبخشی قلب برای کمک به بهبود استقامت، قدرت و انرژی خود شرکت خواهید کرد. توانبخشی قلب شامل آموزش و ورزش است که به شما کمک می کند تا سلامت خود را بهبود بخشیده و پس از پیوند قلب خود بهبود یابید.
برنامه تمرین شما ممکن است شامل تمرینات گرم کردن مانند کشش یا راه رفتن کند باشد. تیم درمان شما می تواند فعالیت های جسمانی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و تمرینات قدرتی را به عنوان بخشی از برنامه تمرین شما نشان دهد. متخصصان تیم درمان احتمالاً پس از تمرین، شما را آرام می کنند. با گروه درمان خود مشورت کنید چه فعالیت هایی ممکن است برای شما مفید باشد.
اگر احساس خستگی می کنید ورزش کنید. اگر احساساتی مانند تنگی نفس، حالت تهوع، ضربان قلب نامنظم یا سرگیجه احساس می کنید ورزش را متوقف کنید. اگر علائم شما از بین نرفته باشد بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. سید علی

سلام
اینجانب در سالهای ۶۴ و ۷۹ دو بار مورد جراحی قلب باز ( هر دو بار تعویض دریچه ائورت ) بار اول در بیمارستان کرامول لندن و بار دوم در بیمارستان دی تهران توسط دکتر یوسف نیا قرار گرفتم .
در سال ۹۲ بعلت کم خورون داروی وارفارین سکته مغزی کردم و نیمی...

سلام
اینجانب در سالهای ۶۴ و ۷۹ دو بار مورد جراحی قلب باز ( هر دو بار تعویض دریچه ائورت ) بار اول در بیمارستان کرامول لندن و بار دوم در بیمارستان دی تهران توسط دکتر یوسف نیا قرار گرفتم .
در سال ۹۲ بعلت کم خورون داروی وارفارین سکته مغزی کردم و نیمی از بدنم فلج شد و بعدا تقریبا هشتاد و پنج درصد بهبود یافتم . در سال ۹۶ بعلت پایین بودن ای اف مجبور شدم در بیمارستان قائم رشت از باطری قلب استفاده نمودم و هم اکنون ای اف قلبم زیر پانزده رسیده است
البته بعلت شیوع بیماری کوید ۱۹ فعلا مجبور به رعایت هستم
سوال بنده این است . با توجه به ای اف پائین قلبم چه دستوری میفرمایید
ضمنا سن اینجانب ۶۰ سال میباشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    سید علی
  1. 5 / 5

سلام برای این مشکل می توانید از داروهای قلبی استفاده نمایید

  پیوست ها
 

  1. فتح اللهی
  1. 5 / 5

بسیارعالی لطفابفرمایید چطور زن کم کنیم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search