توانبخشی

مراقبت بعد از ختنه

نیروی کاری AAP در مورد استفاده از مداخلات زیست محیطی، غیر دارویی و دارویی برای کاهش درد و اندوه در ختنه نوزادان توصیه می شود.

این مداخلات عبارتند از استفاده از یک سوکروز تسکین دهنده، استفاده موضعی از مخلوط یوتکتیک از داروهای موضعی بی حسی (پریلوکائین و لیدوکائین) (EMLA)، بلوک آلت تناسلی پشت و بلوک های حلقه. اگرچه بعضی از پزشکان به علت نگرانی ناشی از مت هموگلوبینمی در استفاده از کرم EMLA در دوره نوزادی نگران هستند اما استفاده از آن در این گروه سنی برای ختنه کردن در در این گروه سنی ایمن است. لازم به ذکر است که در بررسی کاکرین و همچنین مطالعات دیگر، بلوک عصب آلت تناسلی پشتی در از بین بردن درد بیشتر از کرم EMLA موثر است. 
یک بلوک حلقوی شامل تزریق زیر جلدی محیطی بی حسی موضعی (به عنوان مثال، لیدوکائین 1٪ بدون اپینفرین) در پایه آلت تناسلی و یک بلوک عصبی پشتی آلت تناسلی بسیار موثر است.
بلوک عصبی آلت تناسلی پشتی شامل تزریق 1٪ لیدوکائین بدون اپی نفرین با یک سوزن درجه 27 در پایه آلت تناسلی در موقعیت های 2 و 10 می باشد. با سوزن تا فاسیا وارد می شوند و پس از آسپیراسیون، 0.5 سانتیمتر در هر محل تزریق می شود.
استامینوفن خوراکی پس از ختنه نوزادان، کنترل کافی درد را فراهم می کند.
در بیمارانی که تحت عمل ختنه رسمی در اتاق عمل قرار می گیرند بلوک های انتهایی و بلوک های پشتی آلت تناسلی داروهای مورد نیاز بعد از عمل را کاهش می دهند. پس از ختنه فرزندتان، یک برش قابل مشاهده یا حلقه، که یک حلقه پلاستیکی کوچک است وجود دارد. وقتی او را به خانه بیاورید، چگونه از او مراقبت کنید.

مراقبت بعد از ختنه با حلقه

پس از ختنه کردن با حلقه، یک لبه پلاستیکی روی آلت تناسلی مرد باقی می ماند در حالی در هفته اول بهبود می یابد.
حلقه پلاستیك در پنج تا هشت روز به خودی خود سقوط خواهد كرد.
برای روز اول، آلت تناسلی با یک پانسمان مارپیچ پوشیده شده است که باید با هر تغییر پوشک جایگزین شود. نوزاد شما می تواند در طی 12 ساعت بعد از ختنه، ادرار کند. محل را با آب گرم و توپ پنبه یک یا دو بار در روز تمیز کنید.
از دستمال مرطوب استفاده نکنید از آب استفاده کنید و ملایم باشد.
سر آلت تناسلی (گلنس) احتمالاً در ابتدا قرمز و متورم شده است آن به یک پوشش زرد توسعه می یابد. یک حلقه تیره در اطراف لبه پلاستیکی تا زمان افتادن حلقه طبیعی است.
پس از روز اول، شما لازم نیست از پانسمان مارپیچ استفاده کنید. بعد از شستن و تمیز کردن منطقه با آب گرم می توانید یک روان کننده را به آلت تناسلی اعمال کنید. این کار را برای سه یا هفت روز انجام دهید تا از چسبیدن پوشک به آلت تناسلی جلوگیری شود.
شستشوی با اسفنج را برای نوزاد خود برای هفته اول انجام دهید البته زودتر از 48 ساعت توصیه نمی شود.
اطمینان حاصل کنید که حلقه را نکشید زیرا ممکن است درد و خونریزی ایجاد کند.
اگر حلقه از هشت روز تا دو هفته نیفتد یا اگر از شفت خارج شده است با پزشك او مشورت كنید.
نوزادان تازه متولد شده فقط باید با اسفنج شستشو داده شوند تا زمانیکه محل ختنه به خوبی شفا داده شود داشته باشند. بیماران سالمند باید پس از 24 ساعت بعد از عمل شستشو با اسفنج را شروع کنند.
استفاده منظم از پماد آنتی بیوتیکی سه گانه (4 - 6 بار در روز یا بعد از هر تغییر پوشک) برای جلوگیری از عفونت، چسبندگی و تشکیل پوسته در گلنس عریان در کودکان بزرگ مهم است.
بیماران باید در طی یک هفته پس از ختنه، برای یک بازدید مراجعه نمایند
اگر در نوزادان در دوران شیرخوری درد بیش از حد، ضعیف کنترل شود ممکن است عدم تحمل درد و حساسیت به درد در مراحل بعدی زندگی داشته باشند.
تحریک سمپاتیک به علت درد در نوزادان به طور منظم دیده می شود و به عنوان تاکی کاردی، افزایش فشار خون، عرق کردن، افزایش سطح کاتکولامین و کورتیزول سرم و کاهش اشباع اکسیژن ظاهر می شود.
پاسخ های رفتاری شامل گریه، شکلک درآوردن و کتک زدن است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

عوارض جانبی ختنه نوزادان

عوارض متعدد با ختنه نوزادان مرتبط است.
اگر یک متخصص با تجربه ختنه را انجام دهد می تواند عوارض را کاهش دهد.
خونریزی شایع ترین عوارض زودرس است و معمولاً اقدامات موضعی هموستاتیک نظیر فشار مناسب می باشد. در موارد خاص، بیمار باید به اتاق عمل برای جراحی هموستاز و تخلیه هماتوم بازگردانده شود.
عفونت، دومین عارضه زودرس بعد از عمل است اما معمولاً با داروهای خوراکی و موضعی آنتی بیوتیک ها کنترل می شود.
شایعترین عارضه درازمدت دیده شده پس از ختنه شدن، تنگی مجرا است.
سایر عوارض شرح داده شده شامل موارد زیر می باشد:
فیموز مکرر
جداشدن زخم
چرخش آلت
آلت تناسلی پنهان
زیبایی ناخوشایند
پل های پوستی
احتباس ادرار
التهاب مجرا
خمیده بودن الت تناسلی (به علت حذف پوست بیش از حد)
کیست های انسدادی
باقی ماندن دستگاه های حلقه
گزارش های دیگر موارد نادر از قبیل سندرم پوست سوخته، فاشئیت نکروزان، سپسیس، مننژیت، فیستول مجاری ادراری، نکروز آلت و قطع عضو بخشی از آلت تناسلی مرد را ذکر کرده اند.

فعالیت

اجازه دهید کودک شما چند روز در رختخواب بماند. خواب او کمک خواهد کرد که بهبود یابد.
کودک یا کودک نوپا خود را برای چندین روز از انجام هر کاری اجتناب کنید. فرزندتان برای 3 تا 4 هفته از انجام فعالیت های فراگیر، مثل سوارکاری دوچرخه سواری یا نشستن روی اسباب بازی اجتناب کنند.
اجازه ندهید که فرزندتان برای 4 تا 6 هفته تمرین شدید مانند ورزش، دویدن و یا فعالیت فیزیکی در مدرسه انجام دهد.
یک روز بعد از جراحی ممکن است کودک شما دوش یا حمام اسفنجی داشته باشد. اجازه ندهید که او برای مدت 5 تا 7 روز شنا کند.
در حدود 2 یا 3 روز کودک شما باید بتواند به مدرسه یا مهد کودک بازگردد.

رژیم غذایی

کودک شما برای 24 ساعت اول مقدار زیادی مایعات بنوشد تا از دهیدره شدن خودداری شود. از مایعات پاک کننده مانند آب، آب سیب و آب نبات دسته چوبی استفاده کنید.
پس از جراحی ممکن است تغییر عادت های روده کودک خود را متوجه شوید. این شایع است. اگر فرزند شما پس از گذشت چند روز از حرکت روده ای برخوردار نیست با پزشک او تماس بگیرید.

داروها

دکتر دستورالعمل هایی راجع به استفاده از داروهای جدید برای کودک شما می دهد.
کودک شما دقیقاً همانطوری که تجویز شده است مصرف کند. اگر فکر می کنید فرزند شما با داروی خود مشکل دارد با پزشک او تماس بگیرید.
اگر پزشک به کودک شما داروهای تجویزی برای درد بدهد دارو را به او بدهید.
در مورد داروهای بدون نسخه با دکتر او صحبت کنید. ناپروکسن (Aleve) را بدون نسخه پزشک مصرف نکند. آسپرین را به افراد جوانتر از 18 سال ندهید. سبب سندرم ریه، یک بیماری جدی می شود. تمام دستورالعمل های روی برچسب را بخوانید و آن را دنبال کنید.
دو بار یا بیشتر داروهای ضد درد را در یک زمان به کودک ندهید مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد. بسیاری از داروهای درد استامینوفن دارند که Tylenol است. استامینوفن بیش از حد (تیلنول) می تواند مضر باشد.
اگر فکر می کنید داروی درد باعث می شود که کودک شما مشکل معده پیدا کند.
بعد از وعده های غذایی به او دارو بدهید (مگر اینکه پزشک شما به شما گفته باشد).
از پزشک او بخواهید که یک داروی ضد درد دیگر نسخه نماید.
اگر پزشک کودک شما آنتی بیوتیک را تجویز کرد اطمینان حاصل کنید که فرزند شما دارو را بخورد. فرزند شما نباید از مصرف آنها فقط به خاطر اینکه احساس می کند بهتر است خودداری کند. کودک شما نیاز به تمام دوره آنتی بیوتیک دارد.

مراقبت از محل برش

قبل از دست زدن به ناحیه برش همیشه دست های خود را بشویید.
منطقه را روزانه با آب گرم شسته و خشک کنید. از پراکسید هیدروژن یا الکل استفاده نکنید که می تواند ترمیم زخم را آهسته نماید. برای اینکه در برابر لباسها سائیده نشوید ممکن است این ناحیه را با باند گازی پوشش دهید. هر روز باند را تغییر دهید.
منطقه را تمیز و خشک نگه دارید.
مراقبت و پیگیری بخش مهمی از درمان و ایمنی کودک شما است. اطمینان حاصل کنید که برای همه قرار ملاقات ها بروید و اگر فرزند شما مشکلی داشته باشد با پزشک او تماس بگیرید. این نیز یک ایده خوب است که بدانید نتایج تست فرزندتان و لیستی از داروهایی که فرزند شما می گیرد را نگه دارید.

چه هنگامی باید با پزشک تماس بگیرید؟

آگاهی کودک شما کاهش یافته است.
کودک شما دارای تنش های شدید است.
مواردی که به مراقبت های پزشکی فوری نیاز است شامل:
کودک شما دچار درد است که بعد از مدتی مصرف دارو درد کاهش نیابد.
فرزند شما تب دارد.
فرزند شما بخیه های شل دارد یا بخیه ها باز شده باشند.
یک نقطه خونریزی بزرگتر از یک دایره 5 سانتیمتر از یک برش پیدا کنید.
فرزند شما دارای علائم عفونت است مانند رگه های قرمز یا چرک از محل برش خارج می شود.
کبودی کودک شما بعد از 2 تا 3 هفته بهبود نمی یابد.
بعد از 3 تا 5 روز کودک شما به فعالیت های عادی بازنگشته است.
اگر فرزند شما مشکلی داشته باشد با پزشک تماس بگیرید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search