توانبخشی

چگونه زخم های فشار (زخم بستر) را درمان و جلوگیری کنیم؟

درمان زخم بستر

زخم بستر می تواند در افرادی که مدت زمان طولانی به عنوان مثال، به علت فلج، بیماری، پیری و یا ضعف در یک مکان قرار دارند رخ دهد.

همچنین به عنوان زخم های فشار و زخم های تحت فشار شناخته می شود زخم های بستر می تواند زمانی رخ دهد که اصطکاک و یا فشار ناخواسته در یک قسمت از بدن وجود دارد. افرادی که نمی توانند حتی کوچکترین حرکاتی را انجام دهند در معرض خطر زخم های تحت فشار هستند.
زخم ها می توانند بر روی هر قسمت از بدن تاثیر بگذارند اما مناطق استخوانی در اطراف آرنج، زانو، پاشنه، کوکسیکس و مچ پا بیشتر حساس هستند.
زخم بسترها قابل درمان هستند اما اگر درمان دیر شود می تواند منجر به عوارض کشنده شود.
شیوع زخم های تحت فشار در بخش های مراقبت های ویژه در ایالات متحده (ایالات متحده) تخمین زده می شود از 16.6 درصد به 20.7 درصد است.
زخم های تحت فشار، یا زخم ها، آسیب های دردناک روی پوست است. آنها از طریق فشار طولانی مدت روی پوست ایجاد می شوند و بنابراین در میان بیمارانی که نمی توانند به نوبه خود حرکت کنند رایج هستند. در حالی که "درد" به نظر می رسد ملایم، آسیب به پوست می تواند بسیار شدید باشد. برای یک بیمار مبتلا به زخم فشاری، فعالیت های روزمره مانند چرخاندن، بلند کردن، تغییر دادن و تمیز کردن آنها می تواند تجربیات ناخوشایند باشد. زخم فشاری نیاز به تمیز کردن و مرتب کردن لباس دارد و باعث درد بیشتر می شود.

جلوگیری و درمان درد زخم فشاری

شما می توانید از سه نوع توصیه ساده برای پیشگیری و درمان درد زخم فشاری کمک بگیرید:
کاهش تماس و فشار به زخم. ایده خوبی است که فشار کمتری بر روی درد ایجاد کند. محدود کردن فشار باعث جلوگیری از بدتر شدن زخم و جلوگیری از درد در تماس می شود. به عنوان مثال، اگر از فردی که مراقبت می کنید در ناحیه کمرش دچار زخم باشد او را در یک وضعیت راحت به پهلو بخوابانید. یک برنامه چرخش را در هر دو ساعت حفظ کنید به طور متناوب به پشت و رو شود. او برای مدت کوتاهی از جمله زمان غذا، نیاز به قرار گرفتن در موقعیت پشت دارد اما به حداقل رساندن مقدار زمانی که در معرض فشار قرار می گیرد می تواند باعث بهبودی زخم فشاری و کاهش درد شود.
دارو را به طور منظم و مرتب بدهید. برای جلوگیری از درد به مراتب ساده تر است، تا اینکه آن را درمان کرد و آن را به طور کامل تحمل کرد. این احتمال وجود دارد که پزشک شما یک داروی برای درد می دهد. اگر او نداد حتما از او بخواهید برای چه دارو نمی دهد. درمان هایی مانند تیلنول و مورتین به طور معمول برای راحت شدن کافی نیستند و چیزی قوی تر باید تجویز شود.
داروهای ضد درد در فواصل منظم در طول روز به جلوگیری از بحران درد کمک می کند. این نیز به شما عزیزان کمک می کند تا برای انجام کارهای روزانه راحت تر شوید.
دارو را طبق دستور پزشک تعیین کنید. اگر علیرغم داشتن داروی شما هنوز درد دارید با پزشک خود صحبت کنید تا تغییرات ایجاد کند.
دادن دارو قبل از مراقبت. فعالیت های مراقبت روزانه مانند چرخاندن، توالتینگ و تمیز کردن می تواند به شدت دردناک باشد. بسیاری از پزشکان برای این منظور دوز کم مورفین سریعاً تجویز می کنند. دادن دارو به او 30 دقيقه قبل از شروع مراقبت، باعث مي شود که فعاليت شما بسيار راحت تر باشد. همچنین قبل از انجام مراقبتهای زخم مطمئن شوید که پیش از مداخله استفاده کنید. این که آیا شما یا پرستار انجام تغییرات پانسمان، حداقل 30 دقیقه قبل از شروع مراقبت، داروی درد را به او بدهید. اگر او برای تغییر پانسمان بیاید ممکن است لازم باشد که این را با پرستار هماهنگ کنید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

درمان زخم های فشاری ( زخم بستر)

قرار دادن یک بالش در ناحیه آسیب دیده می تواند به کاهش فشار و علائم کمک کند.
درمان زخم های فشاری آسان نیست.
بعید است که زخم باز به سرعت در حال بهبود باشد. حتی وقتی که شفا انجام می شود ممکن است به علت آسیب به پوست و دیگر بافت ها، ناجور باشد.
زخم های فشاری کمتر شدید در طی چند هفته با درمان مناسب درمان می شوند اما زخم های جدی ممکن است به جراحی نیاز داشته باشند.
مراحل زیر باید انجام شود:
با جابجایی بیمار یا استفاده از پد های کف یا بالش فشار را از زخم بردارید.
زخم را تمیز کنید: زخم های کوچک ممکن است به آرامی با آب و صابون ملایم شسته شوند. هر بار که پانسمان تغییر می کند زخم های باز باید با محلول سالین تمیز شوند.
کنترل بی اختیاری تا آنجا که ممکن است.
بافت مرده را از بین ببرید: اگر بافت آلوده یا کهنه وجود داشته باشد زخم به خوبی بهبود نمی یابد بنابراين دبریدمان ضروری است.
پانسمان را اعمال کنید: این زخم را محافظت می کند و شفا را تسریع می کند. برخی از پانسمان ها با برطرف کردن بافت مرده از آلودگی جلوگیری می کنند.
از آنتی بیوتیک های خوراکی یا کرم آنتی بیوتیک استفاده کنید: این می تواند به درمان عفونت کمک کند.
در مراحل اولیه، ممکن است افراد مبتلا به زخم در خانه درمان شوند اما زخم های شدیدتر باید توسط یک متخصص مراقبت های سلامت پانسمان شود.

عمل جراحی

برخی از زخم بسترها ممکن است شدید شوند که مداخله جراحی ضروری است.
جراحی به دنبال تمیز کردن زخم، درمان و یا جلوگیری از عفونت، کاهش از دست دادن مایع و کاهش خطر عوارض بیشتر است.
یک پد از عضله، پوست و یا بافت دیگر از بدن بیمار برای پوشش دادن زخم مورد استفاده قرار می گیرد. این به عنوان فلاپ بازسازی شناخته می شود.

مراحل زخم فشاری

زخم فشاری در 4 مرحله توسعه پیدا می کند
1. پوست قرمز رنگ خواهد شد و با لمس احساس گرمی دارد. ممکن است خارش داشته باشد.
2. ممکن است یک زخم باز دردناک یا یک تاول وجود داشته باشد که پوست را در اطراف آن بی رنگ کرده است.
3. ظاهر مانند دهانه آتشفشان، به علت آسیب بافت زیر سطح پوست توسعه می یابد.
4. آسیب شدید به پوست و بافت، احتمالاً با عفونت. ماهیچه ها، استخوان ها و تاندون ها قابل مشاهده است.
یک زخم عفونی که ترمیم آن زمان زیادی طول بکشد عفونت می تواند در جاهای دیگر بدن گسترش یابد.

عوارض جانبی

سلولیت از عوارض احتمالی زخم بستر است.
بدون درمان، زخم بستر می تواند منجر به عوارض جدی شود.
سلولیت یک عفونت باکتریایی بالقوه و تهدید کننده زندگی است از سطح تا عمیق ترین لایه پوست است. سلولیت می تواند منجر به سپتی سمی یا مسمومیت خون شود و عفونت می تواند به سایر قسمت های بدن گسترش یابد.
اگر زخم فشاری به مفاصل و استخوان گسترش پیدا کند ممکن است عفونت های استخوانی و مفصلی ایجاد شود. این می تواند باعث آسیب به غضروف و بافت و کاهش اندام و عملکرد مفصلی شود.
سپسیس، که در آن باکتری ها می توانند وارد زخم ها، به ویژه زخم های پیشرفته شوند و جریان خون را آلوده کنند. این می تواند منجر به شوک و خرابی اندام و وضعیت تهدید کننده زندگی شود.
اگر بیمار دارای زخم بستر باشد خطر ابتلا به سرطان تهاجمی در سلول های اسکواموس پوست وجود دارد.

چشم انداز

زخمهای مرحله 2 می توانند در عرض 1 تا 6 هفته بهبود یابد اما زخمهایی که به مرحله 3 یا 4 می رسند ممکن است چند ماه طول بکشد یا ممکن است هرگز نتوانند درمان شوند مخصوصاً در افرادی که مشکلات سلامتی مداوم دارند.
با اقدامات مناسب، بیماران و کارکنان پزشکی می توانند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به زخم بستر را کاهش دهند.

در ادامه بخوانید: درمان زخم بستر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search