توانبخشی

روش لوله گذاری بینی معده ( روش گذاشتن NG )

سونداژ معده

اگر نتوانید بخورید و یا فرو برید ممکن است لازم باشد یک لوله نازا گاستریک وارد شود. این فرایند به عنوان لوله گذاری نازا گاستر (NG) شناخته می شود.

در طی لوله گذاری مجدد، پزشک یا پرستار شما یک لوله پلاستیکی نازک را از طریق سوراخ بینی و مری شما به معده وارد می کند. هنگامی که این لوله در جای خود قرار دارد می توانند از آن برای غذا و دارو استفاده کند. آنها همچنین می توانند آن را برای حذف مواردی از معده شما مانند مواد سمی یا نمونه ای از مواد معده استفاده کنند. لوله NG فقط به صورت موقت استفاده می شود و برای استفاده طولانی مدت نیست. لوله های NG پس از عمل جراحی برای بیماری التهابی روده (IBD) رایج بودند و به طور حتم قرار داده می شدند. اکنون تصور می شود که لوله NG همیشه برای هر نوع جراحی یا برای هر بیمار لازم نیست. لذا قبل از عمل جراحی، برای گذاشتن لوله NG با پزشک جراح در میان بگذارید تا راهنمایی لازم انجام شود.

چه موقع نیاز به لوله گذاری بینی دارید؟

لوله گذاری اغلب برای بیمارانی که:
آسیب گردن یا صورت دارند.
جراحی گردن یا صورت داشته اند.
نیاز به یک تهویه مکانیکی برای نفس کشیدن دارند.
انسداد روده داشته باشند.
بی هوش باشند.
همچنین برای کمک به درمان برخی از نوزادان نارس استفاده می شود.
پزشک یا پرستار شما می تواند غذا و دارو را از طریق لوله ی NG به شما بدهد. آنها همچنین می توانند با اعمال مکش محتویات را از معده شما حذف کنند. به عنوان مثال، پزشک شما ممکن است از لوله گذاری مجدد NG برای کمک به درمان مسمومیت تصادفی و یا مصرف بیش از حد داروها استفاده کند. اگر چیزی مضری بلعیده اید می توانند از یک لوله NG استفاده کنند تا آن را از معده شما حذف کنند یا درمان کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند زغال فعال را از طریق لوله NG به منظور جذب مواد مضر وارد کنند. این می تواند شانس شما برای واکنش شدید کاهش دهد.
پزشک یا پرستار شما همچنین می توانید از یک لوله NG استفاده کنید تا:
نمونه ای از محتویات معده شما را برای تجزیه و تحلیل خارج کنند.
خارج کردن برخی از محتویات معده شما را برای از بین بردن فشار بر انسداد روده.
خون را از معده شما خارج کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

روش لوله گذاری معده

وسایل مورد نیاز

لوله NG سیلاستیک با سایز مناسب
نوار چسب بدون حساسیت
آب استریل، یا یک محلول در آب روان کننده
سرنگ 10 میلی لیتر
نوار تست pH
روش لوله گذاری
یک لوله بینی (NG) یک لوله پلی اورتان یا سیلیکون طولانی است که از طریق عبور از بینی از طریق مری به داخل معده منتقل می شود. به دلایل مختلف معمولاً در عمل جراحی وارد می شوند.
سوراخ بینی بیمار را برای انحراف تیغه بررسی کنید. از بیمار بخواهید که هر سوراخ بینی را ببندد و از طریق سوراخ دیگر نفس بکشد با هر کدام راحت تر نفس می کشد مناسب تر است.
10 میلی لیتر از لیدوکائین لزج 2 درصد (برای استفاده دهانی) از پایین تر سوراخ در حالی که سر به عقب کشیده می شود تزریق شود و از بیمار بخواهید تا استشمام کند و عمل بلع را انجام دهد و تا مخاط بینی و اورافارنکس را بیحس کنید در کودکان بیمار لیدوکائین از 4 mg / kg تجاوز نکند. برای اطمینان از اثر بی حس کننده کافی، 5 تا 10 دقیقه صبر کنید.
طول فاصله را با اندازه گیری فاصله از نوک بینی، اطراف گوش و به طرف پایین تا زیر جناغ حاشیه دنده چپ تخمین بزنید. این نقطه را می توان با یک قطعه نوار روی لوله مشخص کرد.
بیمار را به سمت راست بکشید و گردن را تا حدودی خم (فلکشن) کنید. از بیمار بخواهید که فنجان آب را در دستش نگه دارد و طرف دیگر نی که داخل فنجان نیست را در دهانش قرار دهید. نوک ديستال لوله NG را روغن بزنید.
به آرامی لوله NG را در امتداد کف بینی قرار دهید و به موازات کف بینی پیش بروید (یعنی به طور مستقیم عمود بر سر سر بیمار، به سمت بینی نزنید) تا لوله به عقب نازوفارنکس برسد جاییکه بیمار مقاومت خواهد کرد (10-20 سانتی متر). در این زمان، از بیمار بخواهید آب را از طریق نی بکشد و شروع به بلع کند ادامه دهید تا لوله NG را پیش ببرید تا به نقطه علامت گذاری شده برسید.
اگر در هر زمان، بیمار دچار ديسترس تنفسی شد و نتواند صحبت کند یا خونریزی بینی قابل توجهی داشته باشد یا اگر لوله با مقاومت قابل توجهی مواجه شود از پیشرفت لوله جلوگیری و لوله را خارج نمایید.
لوله را با استفاده از نوار چسب به بینی و پیشانی ثابت کنید. قرار گرفتن محل مناسب لوله NG را با استفاده از سرنگ Toomey 60 میلی لیتر با آسپیره محتویات معده تایید کنید. با وارد کردن هوا و گوش دادن با گوشی به صدای ورود هوا رود معده تایید می شود همچنین از یک رادیوگرافی قفسه سینه برای تأیید صحت درست وارد شدن NG استفاده می شود به ویژه اگر لوله NG برای استفاده از دارو یا غذا استفاده شود. کپوگرافی کولورمتری یکی دیگر از روش های معتبر برای تایید قرار دادن لوله NG در بیماران تهویه مکانیکی است. لوله های مسدود شده را می توان با سالین یا هوا باز کرد. دو روش برای تایید موقعیت لوله وجود دارد که در حال حاضر توصیه می شود. این ها آزمایش تستpH و اشعه ایکس است. روش های دیگر می تواند نادرست باشد و یا نباید استفاده شود.
آزمون pH
با لوله NG محتويات را آسپيره و با استفاده از کاغذ PH و کاغذ لیتموس بررسی می شود توصیه می شود که اگر میزان pH = 5/5 یا کمتر باشد غذا خوردن بیماران (نوزادان، کودکان و بزرگسالان) می تواند ایمن باشد. این توصیه برای نوزادان (زود هنگام 28 روز) اعمال می شود.
توجه داشته باشید که استفاده از مهار کننده های پمپ پروتون یا آنتاگونیست های گیرنده H2 می تواند pH را تغییر دهد. به طور مشابه، مصرف شیر می تواند اسید را خنثی کند.
اشعه ایکس قفسه سینه
هنگام شک و تردید، بهترین را، استفاده از اشعه ایکس برای بررسی محل لوله است بیماران دچار مشکل بلع، بیماران گیج و آنهایی که در ICU هستند باید یک اشعه ایکس برای بررسی موقعیت لوله به آنها داده شود. این شامل گرفتن یک اشعه ایکس قفسه سینه از جمله نیمه بالای شکم است. نوک لوله را می توان به عنوان یک خط سفید مادون قرمز مشاهده کرد و باید زیر دیافراگم در سمت چپ باشد.
نکات مهم:
در هنگام قرار دادن لوله، اگر نگرانی وجود دارد که لوله NG در جای اشتباه است از بیمار بخواهید که صحبت کند. اگر بیمار قادر به صحبت باشد لوله از طناب صوتی و یا ریه عبور نمی کند.
لوله NG ممکن است در نازوفارنکس یا اروفارنکس پیچ خورده باشد. اگر این اتفاق افتد یا اگر عبور لوله به طور کلی دشوار باشد سعی کنید آن را در یک فنجان یخ انجماد کنید به طوری که آن به صورت موقت شکل خود را بهتر نگه دارد. نوک لوله را روان کننده زده و از طریق بینی به سمت پایین وارد کنید. وقتی انتها به هیپوفارنکس منتقل می شود لوله را 180 درجه بچرخانید تا انتهای منحنی به سمت مری به سمت عقب برسد.
یکی دیگر از گزینه (قابل اجرا فقط در بیماران که آرام بخش و فلج کننده دریافت کردند) قرار دادن دو یا سه انگشت از طریق دهان بیمار به اروفارنکس است. انگشتان برای هدایت لوله NG به hypopharynx استفاده می شود.
بالا بردن قدامی غده تیروئید ممکن است مری را باز کند و اجازه عبور به پروگزیمال مری داده شود.
لارنگوسکوپی مستقیم یا لارنگوسکوپی تصویری می تواند به قرار دادن یک لوله NG در بیماران آرام، با تجسم نوک لوله برای ورود به مری کمک کند.
در مطالعه ی لی و همکارانش که از یک شبیه ساز مانکن استفاده می کردند زمان لازم برای قرار دادن لوله NG به طور معنی داری در هر دو بیمار اینتوبه و غیر اینتوبه را کاهش یافت اگر این روش تحت تجارب با یک لارنگوسکوپ و هدایت تصویری انجام شود در مقایسه با روش دستی و لارنگوسکوپ- لوله گذاری کمک می کند.
لوله تراشه با ویدئو لارنگوسکوپی می تواند برای تسهیل قرار دادن لوله های NG در بیماران بیهوش و لوله گذاری استفاده شود. میزان موفقیت افزایش می یابد و عوارض مانند پیچیدن لوله کاهش می یابد.

خطرات لوله گذاری معده چیست؟

اگر در هنگام وارد شدن لوله NG هوشیار باشید ممکن است احساس ناراحتی کنید چون لوله از طریق سوراخ بینی شما به داخل شکم شما می رسد. اگر لوله NG شما درست وارد نشود می تواند بافت داخل بینی، سینوس ها، گلو، مری یا معده را به طور بالقوه آسیب برساند. ارائه دهندگان مراقبت شما ممکن است به اشتباه آن را از طریق لوله نای به ریه های شما بفرستند اگر این اتفاق افتد ممکن است تصادفاً مواد غذایی یا دارو را به ریه ها منتقل شوند. این به عنوان آسپیراسیون شناخته شده است. این می تواند منجر به پنومونی یا عفونت های دیگر شود.
خونریزی بینی
خونریزی داخل مری (اگر واریس وجود دارد)
پرفوراسيون مری و فارنکس خلفی
در طول استفاده تغذیه با لوله های NG همچنین می تواند به طور بالقوه سبب:
کرامپ های شکمی
تورم شکم
اسهال
حالت تهوع
استفراغ
برگشت غذا یا دارو
سینوزیت
لوله NG شما به طور بالقوه می تواند مسدود شود پاره شود و یا خارج شود. این می تواند به عوارض اضافی منجر شود. استفاده از یک لوله NG بیش از حد طولانی می تواند باعث ایجاد زخم یا عفونت در بافت سینوس ها، گلو، مری یا معده شود. اگر شما نیاز به تغذیه از لوله برای درازمدت دارید پزشک شما احتمالاً یک لوله گاستروستومی را توصیه می کند. آنها می توانند به وسیله جراحی یک لوله گاستروستومی را در شکم شما بکار ببرند تا به ارائه دهندگان مراقبت کننده شما اجازه دهند غذا را به طور مستقیم به معده شما وارد کنند.

چگونه می توانید خطر عوارض را کاهش دهید؟

برای کاهش خطر عوارض ناشی از لوله گذاری و تغذیه مجدد، شما یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می توانید:
دندانهایتان را به طور مرتب مسواک بزنید.
بینی خود را پاک کنید.
لوله را به بینی با نوار نصب کنید.
لوله را برای نشانه های نشت، انسداد و پیچ خوردگی بررسی کنید.
سر خود را در طی تغذیه و یک ساعت بعد از آن بلند کنید.
مراقب نشانه های تحریک، زخم و عفونت باشید.

سایز سوند معده

لوله های بینی گاستریک در ابعاد مختلف (8 ،6، 10، 12، 14، 16 و 18Fr ) می باشند. برای بزرگسالان سایز 14-18 F، برای کودکان سایز 10-14 F
سایز لوله معده در کودکان

نوزادان

6fr

8 f

اطفال تا 5 سال

8fr

8 -10 fr

5 سال و بالاتر

8 - 10 fr

10 - 14 fr

 

شیردهی

دکمپرس کردن

 

فورمول تعیین سایز لوله NG در اطفال = (4 + 4 /سن) * 2

سن

 وزن به کیلوگرم

NG - tube (Fr)

0 - 6 ماه

3.5 - 7  

 8 - 10

1 سال

10

10

2 سال

12

10

3 سال

14

10 - 12

5 سال

18

12

6 سال

21

12

8 سال

27

14

12 سال

انواع وزن

 14 - 16


لوله های سفت تر بهتر می توانند وارد شوند و قرار دادن آنها در یک فریزر و یا پر کردن آنها با سالین کمک می کند تا آنها سخت شوند.

فیلم آموزش گذاشتن لوله بینی معده

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search