توانبخشی

نحوه نصب انژیوکت: فیلم آموزش رگ گیری با آنژیوکت

اکثر بیماران در طول مدت بستری در بیمارستان برای IV مایعات و داروها، محصولات خون یا تغذیه نیاز به حداقل یک کانول داخل وریدی محیطی (همچنین به عنوان کاتتر وریدی) PIVC نامیده می شود.

عوارض PIVC شایع است اما با ارزیابی روزمره آنها می توانند مانع یا به حداقل برسند. در این مقاله، نکات کلیدی ارزیابی PIVC مورد بحث قرار می گیرد. بسیاری از PIVC ها بدون دستورالعمل برای مایعات IV یا داروها باقی می مانند. برخی هرگز مورد استفاده قرار نمی گیرند. بعضی از بیماران دارای دو، سه و یا حتی بیشتر همزمان PIVC ها دارند در حالی که فقط در اکثر موارد نیازمند یکی از آنها هستند و حتی گزارش هایی از بیمارانی که با IV به خانه رها شده اند وجود دارد زیرا هیچ کس متوجه آن نشده است!
هر تغییر را برای PIVC ارزیابی کنید. اگر در 24 ساعت گذشته استفاده نشده باشد یا احتمالاً در 24 ساعت آینده استفاده نمی شود باید بیرون بیاید.
استثناء ممکن است یک رویه برنامه ریزی شده در آینده، نظارت قلب، تاریخچه تشنج، وضعیت پزشکی ناپایدار باشد. اگر مطمئن نیستید، با تیم درمان چک کنید.
آیا کانولا کار می کند؟
پاک کردن PIVC با سالین 0.9٪ قبل و بعد از داروهای IV، مخلوط دارو را کاهش می دهد و خطر انسداد را کاهش می دهد
PIVC اغلب مسدود می شوند پیچ می خورند و یا از جای خود بیرون می آیند. بنابراین مطمئن شوید که کانولا هنوز هم در هر نوبت کار می کند.
شما می توانید عملکرد PIVC را با دو سوال ساده ارزیابی کنید:
آیا IV به راحتی پاک می شود؟
آیا مایعات IV به راحتی جریان دارد؟
مقاومت و یا عدم جریان مایع نشان می دهد ممکن است PIVC پیچ خورده و یا مسدود شده باشد و یا می تواند به خارج از رگ جریان داشته باشد.

آیا کانولا توسط بیمار تحمل می شود؟

توضیحات و آموزش در مورد درمان و بررسی درک بیمار یا خانواده ارائه دهید. اطمینان حاصل کنید که بیمار می داند که چرا PIVC دارد و آنها را تشویق کنید تا در صورت مشکلی مانند درد، نشت، تورم و غیره صحبت کنند.
PIVC نباید دردناک باشد. درد علائم اولیه فلبیت (التهاب ورید) است و بدان معنی است که PIVC به خوبی کار نمی کند و باید برداشته شود اگر بیمار هنوز نیاز به IV داشته باشد و رگهای آنها شکننده باشند قرار دادن یک وسیله متفاوت مانند کاتتر مرکزی محیطی را در نظر داشته باشید.
یک مطالعه ایرلندی نشان داد که بیماران هفت بار احتمال بیشتری داشتند که PIVC باقی بماند زمانی که آنها نمی دانستند چرا آنجا بود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا کانولا به طور مناسب پوشش داده شده و حفظ می شود؟

گازهای استریل یا پلی اورتان شفاف و باند های نوار پانسمان توصیه می شود پوشش پلی اورتان راحت هستند زیرا آنها اجازه می دهد تا دیدگاه محل IV را داشته باشند و می توانند تا 7 روز باقی بمانند. پانسمان گاز و نوار برای بیماران عرق دار است اما هر 2 روز باید تغییر کند.
پوشش برای جلوگیری از آلودگی میکروبی باید دست نخورده و خشک باشد. PIVC را تغییر دهید اگر مرطوب، شل و یا به طورقابل ملاحظه ای کثیف شود PIVC و لوله های انفوزیون را با باند محافظت کنید و از محل دیدن کنید.
بازرسی بیمارستان ها نشان می دهد 25٪ از پانسمان PIVC تمیز، خشک و دست نخورده نیستند این باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت و از جا بیرون شدن کانولا می شود. یک PIVC با مراقبت ضعیف عفونت را تشویق می کند زیرا حرکت کانولا در رگ باعث مهاجرت موجودات به درون کانولا و به جریان خون می شود.

علائم عفونت چه هستند؟

PIVC ها بسیار رایج هستند و فراموش کردن آنها خطر ابتلا به عفونت را آسان می کند.
این را می تواند توسط بهداشت دقیق دست قبل و بعد از دست زدن به دستگاه و پوشاندن کانکتورها کاهش یابد.
تکنیک غیر لمسی آسپتیک هنگامی که اتصال خطوط ضروری است. اتصال دهنده های سوزنی باید به مدت 15 ثانیه اسکراب شوند و قبل از دسترسی به آنها خشک شود.
اگر یک بیمار علائم سندرم پاسخ التهابی سیستمیک (درجه حرارت پایین یا بالا، ضربان قلب بالا، میزان تنفس بالا، تعداد گلبولهای سفید خون بالا یا پایین) داشته باشد امکان عفونت جریان خون را فراموش نکنید. هر گونه تهاجمی یک علت ممکن است محل ها الحاق باید برای التهاب یا عفونت مورد بررسی قرار گیرند. اگر بیمار علائم عفونت را بدون هیچ منبع آشکاری نشان می دهد حذف PIVC را در نظر بگیرید.

عوارض جانبی کانولای IV

فلبیت (التهاب ورید) با یک یا چند مورد زیر مشخص می شود: درد، قرمزی، تورم، گرما، رگ قرمز تنها ورید، سختی محل IV و یا آلودگی
نفوذ نشت محلول غیر التهاب زا به بافت های اطراف باعث درد و تورم می شود.
تراوش مهاجرت یک داروی التهاب زا یا مایع داروئی مانند شیمی درمانی به بافت ها است. این می تواند به شدت دردناک باشد و باعث آسیب بافتی عمده شود.
ترومبوز یا ترومبوفلبیت تشکیل یک لخته در رگ است که اغلب ناشی از حرکت کانول در اطراف ورید و وخیم تر کردن دیواره رگ است.
آسیب عصبی می تواند در هنگام وارد شدن PIVC رخ دهد. اگر بیمار از درد شدید پرتابی بالای بازو، یا کرخی مداوم یا مورمور شدن انتهای اندام شاکی است باید کانولا بلافاصله برداشته شود.
خارج شدن جزئی یا کامل PIVC نشان می دهد که آن به اندازه کافی در عروق نیست و باید حذف شود.
تشخیص زودهنگام و درمان عوارض می تواند از عواقب طولانی مدت جلوگیری کند.
اگربه نفوذ و یا خارج شدن احتمالی مایع از رگ مشکوک هستید تزریق را متوقف کنید لوله را جدا کنید و تلاش کنید تا داروهای باقی مانده از دستگاه را آسپیره کنید.
اگر محل گرم، متورم یا دردناک باشد اندام را بر روی یک بالش بالا ببرید دستگاه های پزشکی را جستجو کنید و بسته های گرم و یا سرد را تا حد تحمل در محل قرار دهید. پاراستامول را ارائه دهید مگر اینکه منع مصرف داشته باشد. همچنان به طور منظم اقدامات و پاسخ بیمار را ارزیابی کنید.
در نهایت، به یاد داشته باشید که فلبیت می تواند تا 48 ساعت پس از برداشتن PIVC رخ دهد بنابراین مهم است که محل های IV قدیمی و همچنین محل های فعلی را ارزیابی کنیم.

فیلم آموزش رگ گیری با آنژیوکت

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search