توانبخشی

گذاشتن لوله قفسه سینه ( چست تیوب): روش، عوارض و خارج کردن آن

روش گذاشتن چست تیوب

لوله سینه یک لوله پلاستیکی نازک توخالی و انعطاف پذیر است که پزشک در فضای پلور یعنی ناحیه بین دیواره قفسه سینه و ریه ها وارد می کند و به عنوان تخلیه عمل می کند.

لوله های قفسه سینه خون، مایع و یا هوا را از اطراف ریه ها، قلب یا مری شما تخلیه می کند. لوله اطراف ریه شما بین دنده های شما و فضای بین لایه داخلی و پوشش بیرونی حفره سینه شما قرار می گیرد. به این حالت فضای پلور گفته می شود. این کار انجام می شود تا ریه های شما بطور کامل گسترش یابد.
ممکن است پزشکان برای بسیاری از اهداف از قبیل باد کردن کلاپس ریه، تخلیه مایعات یا خون یا تحویل داروها از چست تیوب استفاده کنند.
در این مقاله نحوه کار لوله های سینه، انتظار در طی روش وارد کردن و عوارض احتمالی توضیح داده شده است.

موارد استفاده چست تیوب

پزشکان لوله های سینه را برای انواع شرایط قرار می دهند از جمله:
آمپیما: آمپیما یك عفونت است كه در فضای پلور بروز می كند.
هموتوراکس: هموتوراکس وقتی ایجاد می شود که خون اضافی در حفره قفسه سینه ایجاد می شود معمولاً به دلیل آسیب، تومور یا خونریزی ایجاد می شود. پزشکان ممکن است برای جلوگیری از هموتوراکس بعد از عمل جراحی قفسه سینه، لوله سینه قرار دهند.
پلورال افیوژن: افیوژن پلور تجمع مایع در فضای پلور است. این بیماری می تواند به دلیل نارسایی قلبی، مایعات لنفاوی، تومور ریه یا عفونت هایی مانند سل و ذات الریه ایجاد شود.
پنوموتوراکس: پنوموتوراکس یک کلاپس ریه است. گاهی اوقات یک ریه بدون هشدار می تواند کلاپس شود که به عنوان پنوموتوراکس خودبخودی شناخته می شود. پنوموتوراکس همچنین می تواند در اثر آسیب دیدگی در قفسه سینه مانند شلیک گلوله یا زخم چاقو ایجاد شود.
پزشک همچنین ممکن است یک لوله سینه را وارد کند تا روشی بنام پلورودزیس انجام شود.
پلورودزیس از لوله سینه برای انتقال مواد شیمیایی به فضای پلور استفاده می کند. این مواد شیمیایی پوشش ریه را تحریک می کنند و باعث ایجاد جای زخم عمدی می شوند که از ساخت مایعات در این منطقه جلوگیری می کند.
پزشک غالباً لوله سینه را به ظرفی که مایعات تخلیه شده را نگه می دارد متصل می کند. می توان ظرف را با یک وسیله مکش قلاب کرد تا مایعات یا خون به طور مؤثر خارج شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

انواع چست تیوب

لوله های قفسه سینه در اندازه های مختلفی وجود دارند. تولیدکنندگان برای طبقه بندی لوله ها با توجه به قطر داخلی آنها از مقیاس کاتتر فرانسوی، به اختصار Fr استفاده می کنند. یک Fr یک سوم از یک میلی متر است و لوله های قفسه سینه در اندازه های مختلف بین 6 - 40 Fr موجود است.
پزشکان می توانند از لوله های مستقیم یا لوله های pigtail استفاده کنند که در انتها سیم پیچ می شوند. آنها اندازه لوله سینه را انتخاب می کنند که متناسب با آناتومی فرد و روش آن باشد.
لوله های سینه مانند نی های پلاستیکی بسیار بزرگ به نظر می رسند. آنها سه حوزه اصلی دارند:
نوک، که حاوی سوراخ زهکشی است.
بدن که دارای مارک هایی است که نشان می دهد پزشک تا چه اندازه لوله را وارد کرده است.
دم یا انتهای آن، که برای اتصال به سیستم مکش یا زهکشی، کمی مخروطی شده است.
به طور کلی، لوله های سینه به دو نوع سوراخ بزرگ و سوراخ کوچک تقسیم می شوند.
لوله قفسه سینه بزرگ 20 Fr یا بزرگتر است در حالی که یک لوله قفسه سینه کوچک از 20 Fr کمتر است.
لوله های کوچکتر نیز موجود است و به عنوان کاتتر پلور شناخته می شود. پزشکان معمولاً آنها را برای استفاده طولانی مدت در زیر رگ نقب می زنند یا با دقت آنها را در زیر پوست سینه قرار می دهند.
سوند پلور ممکن است برای فردی که به طور مداوم مایع پلورال به دلیل عفونت مزمن، سرطان یا بیماری کبدی ایجاد می شود ضروری باشد.

روش گذاشتن چست تیوب

پزشک قبل از وارد کردن لوله سینه از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه استفاده می کند.
پزشک ممکن است فردی را برای قرار دادن لوله سینه تحت بیهوشی عمومی قرار دهد. از طرف دیگر، آنها قبل از قرار دادن لوله از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه استفاده می کنند و داروهای آرام بخش و درد را نیز برای فرد فراهم می کنند.
روش های برش متفاوتی برای قرار دادن لوله سینه وجود دارد اما این مراحل همان مراحل اساسی را دنبال می کند:
سر تخت شخص را 30 - 60 درجه بالا ببرید. شخص معمولاً بازوی طرف آسیب دیده را بالای سر بالا می برد.
شناسایی محل درج لوله. این به طور معمول بین دنده های چهارم و پنجم یا بین دنده های پنجم و ششم، درست در پشت عضله پکتورالیس (سینه) خواهد بود.
تمیز کردن پوست با محلول مانند پوویدون - آیدون یا کلرهگزیدین انجام می شود. پزشکان اجازه می دهند که پوست قبل از قرار دادن پارچه استریل روی بیمار خشک شود.
استفاده از بی حسی موضعی برای بی حس کردن محل درج لوله سینه. هنگامی که ناحیه کاملاً بی حس شد پزشک ممکن است سوزن را عمیق تر وارد کند تا ببیند آیا می توانند مایع یا هوا را بازگردند. این امر تأیید می کند که آنها در منطقه مناسبی قرار دارند.
ایجاد برش در حدود 1 اینچی (2.5 سانتی متر) از طریق پوست ایجاد می شود. با استفاده از ابزار جراحی به نام کلامپ Kelly، پزشک برش را گسترده تر کرده و به فضای پلور دسترسی پیدا می کند. درج گیره باید آهسته باشد تا از سوراخ شدن ریه جلوگیری شود.
انگشت دستکش دار را در محل برش قرار دهید. این امر برای تأیید اینکه این منطقه فضای پلور است انجام می شود. پزشک همچنین یافته های غیر منتظره ای مانند یک توده یا بافت اسکار را احساس می کند.
قرار دادن لوله سینه از طریق محل برش. اگر مایع شروع به تخلیه از طریق لوله کند در جای مناسب است. همچنین می توان لوله را به محفظه حاوی آب وصل کرد که هنگام نفس کشیدن فرد حرکت می کند. اگر این اتفاق نیفتد ممکن است لوله به تثبیت موقعیت مجدد نیاز داشته باشد.
لوله را در جای خود قرار دهید تا هرچه محکم بسته شود.
محل قرارگیری لوله را با پچ های گازی می پوشانید.
اشعه ایکس قفسه سینه همچنین می تواند به تأیید قرارگیری لوله کمک کند.

فیلم روش گذاشتن لوله سینه (چست تیوب)

عوارض چست تیوب

در حین قرار دادن لوله سینه، پزشک باید در اطراف چندین ارگان اصلی از جمله ریه ها و قلب کار کند.
عوارض بالقوه عبارتند از:
شوک قلبی، اگر لوله ناحیه ای از قلب را سوراخ کند
خون ریزی بیش از حد
عفونت
صدمات قلب، رگ های خونی، شریان ها یا ریه ها
سوراخ کردن دیافراگم
ریه سوراخ شده
پزشک باید قبل از عمل این خطرات را برای فرد به دقت توضیح دهد.
در حالت ایده آل، آنها از قرار دادن لوله سینه در شخصی که رقیق کننده خون مصرف می کند به دلیل خطر خونریزی جلوگیری می کنند. با این وجود، قرار دادن لوله سینه گاهی اوقات می تواند یک روش اضطراری برای صرفه جویی در زندگی باشد.

نحوه خارج کردن لوله سینه

پزشکان در هنگام لزوم، لوله های سینه را خارج می کنند به عنوان مثال وقتی لوله دیگر آب یا مایعات را تخلیه نمی کند.
آنها همچنین در صورت مسدود بودن لوله یا کار نکردن لوله، لوله را خارج می کنند.
طبق اعلام بنیاد قفسه سینه، اکثر افراد باید لوله سینه را برای چند روز نگه دارند. هنگام برداشتن لوله قفسه سینه، پزشک بخیه هایی را که لوله در جای خود قرار دارد بریده و به آرامی بیرون می کشد. این روش می تواند ناراحت کننده باشد اما نباید دردناک باشد.

فیلم نحوه خارج کردن لوله سینه (چست تیوب)

بهبودی

در حالت ایده آل، علائم شخص به دنبال استفاده از لوله سینه بهبود می یابد.
افراد باید علائم عفونت را در حالی که بهبود می یابد کنترل کنند و هرچه سریعتر به پزشک خود اطلاع دهند اگر زخم متورم شود قرمز شود یا شروع به چرک زدن کند. این احتمال وجود دارد که یک اسکار کوچک در محل درج باقی بماند.

روش گذاشتن کاتتر pigtail

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. رویا

با سلام
یکی از بستگان من برای تخلیه آب ریه کاتتر گذاشت ، از ابتدا مایعات درون ریه شروع به خارج شدن کرد اما حدود 12 ساعت بعد بیمار تنگی نفس و افت اکسیژن خون پیدا کرد ، ایشان از قسمت بخش به icu منتقل شد اما تا چند روز همچنان کاتتر رو نگهداشتند و...

با سلام
یکی از بستگان من برای تخلیه آب ریه کاتتر گذاشت ، از ابتدا مایعات درون ریه شروع به خارج شدن کرد اما حدود 12 ساعت بعد بیمار تنگی نفس و افت اکسیژن خون پیدا کرد ، ایشان از قسمت بخش به icu منتقل شد اما تا چند روز همچنان کاتتر رو نگهداشتند و مایع هم خارج میشد . میتونید بگید علت اون اتفاق تنگی نفس و افت اکسیژن چی بوده ؟ ممنون میشم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. ارمان

سلام.من ۴ ماه پیش عمل کردم چسب تیوپ و لوله از ریه م دراوردن تو این مدت دردم کم شد ولی هنوز جای که لوله وارد ریه م شد گاهی درد میکنه یا دسم میزارم محل عمل احساس میکنم اون قسمت بی حس شده آقای دکتر من خوب میشم ؟تا چند ماه طول میکشه؟؟

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    ارمان
  1. 4.5 / 5

سلام به مرور بهبودی حاصل می شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search