توانبخشی

پانسمان های نوین زخم – پانسمان های پیشرفته

پانسمان های نوین زخم

مراقبت از زخم ها از مدت ها قبل در دوران مصریان آغاز شد و در آنجا از گاز خیس چرب استفاده می شد. با این حال، با گذشت زمان پیشرفت های تکنولوژیکی پزشکی محصولات بهبود زخم مرطوب را به وجود آورد.

این محیط مرطوب از اهمیت زیادی برخوردار بود زیرا اگر شما بر روی زخم از گاز خشک استفاده می کردید ،زخم خشک می شد و در هنگام برداشتن گاز، گازی به زخم می چسبد و گاهی باعث آسیب بیشتر می شد. انواع

انواع پانسمان های پیشرفته - Advanced Dressings

پانسمان هیدروکلوئید
پانسمان فوم ها Foams
پانسمان آلژینات ها
پانسمان های هیدروفایبر
پانسمان نقره
پانسمان آلومینیوم
پانسمان کلاژن
Wet therapy
پانسمان کربن
پانسمان عسل

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

پانسمان هیدروکلوئید

پانسمان های هیدروکلوئید به طور کلی از ذرات کلوئیدی آبگریز (به عنوان مثال، ژلاتین، پکتین و هیدروکسی متیل سلولز) تشکیل شده در یک فیلم یا فوم چسبنده تشکیل شده اند. ساختار ویفر شکل پانسمان هیدروکلوئید تعامل بین ذرات و اگزودهای زخم را امکان پذیر می کند که منجر به تورم پانسمان و ایجاد سدی نرم در برابر ادرار، مدفوع و پاتوژن ها می شود. پانسمانهای هیدروکلوئیدی در برابر گاز، بخار، آب و باکتریها غیرقابل نفوذ هستند و ظاهر شفاف آنها مشاهده زخم و بررسی میزان اگزودای زخم را امکان پذیر می کند. آنها محیطی مرطوب را برای ترمیم زخم و سدی در برابر باکتریهای برونزا فراهم می کنند. در مقایسه با زخمهای تحت درمان با سولفادیازین نقره 1٪، افراد تحت درمان با پانسمان هیدروکلوئید سریع تر بهبود زخم، درد کمتر و نیاز به تغییرات کمتری در پانسمان داشتند. پانسمان های هیدروکلوئیدی در درمان سوختگی های ضخامت جزئی ناحیه کوچک مؤثر هستند
موارد استفاده
این پانسمان فقط باید برای زخم های سطحی گرانولیت و تمیز استفاده شودهیدروکلوئیدها انسداد مؤثر دارند. هیدروکلوئید با زخم های خشک می توانند اثر نرم کنندگی داشته باشند و برای جلوگیری از گسترش MRSA استفاده شده است
زخم ترشح دار متوسط
زخم های فشاری
زخم سوختگی درجه اول و دوم

موارد منع مصرف

زخم خونریزی دار
زخم هایی با اگزودای سنگین
در بیماران با زخم عفونی شدید و دیابتیک استفاده نشود.
از آنها در سوختگی های درجه 3 یا زخم های آلوده فعال استفاده نمی شود.

تکنیک استفاده

ناحیه اطراف زخم برای ماکزیم چسبندگی تمیز و خشک می شود. در حالت ایده آل، پانسمان 2 سانتی متر از حاشیه زخم را بپوشاند. هنگام فشار دادن پد به آرامی روی پوست، قسمت پشتی را با دقت لایه برداری کنید. از گرمای دست می توان برای کمک به مهر و موم پانسمان استفاده کرد. در شروع درمان، پانسمان معمولاً باید مرتباً و گاهاً روزانه تغییر کند. با این حال، با توجه به مواد تخلیه شده از زخم دفعات تعویض کاهش می یابد در نهایت هر 3-5 روز یکبار مصرف می شود.

پانسمان فوم ها Foams

ترکیبات پلی اورتان و مواد اکریلیک و عناصر فوق جاذب در آنها وجود دارد. یک سطح هیدروفیلیک (جاذب آب) دارد که روی سطح زخم قرار می گیرد و در پشت آن یک لایه هیدروفوبیک (دافع آب) است که از تراوش اگزودا به خارج از پانسمان جلوگیری می کند. در جذب مقدار زیاد اگزودای زخم خیلی مؤثر است و رطوبت اطراف زخم را حفظ می کنند. فوم ها در اغلب زخم های پر ترشح به ویژه در مرحله گرانولاسیون استفاده می شود قدرت چسبندگی ندارند. و برای نگه داشتن آنها از فیلم استفاده می شود در زخم های جزیی و بعنوان پانسمان اولیه و یا ثانویه استفاه می شوند. نوع فوم مهم است فوم ها به صورت عمودی و افقی ترشح را جذب می کنند.

فوم کوپا

فوم کوپا (فوم پانسمان ضد میکروبی) یک پانسمان زخم نرم و انعطاف پذیر است که شامل پلی هگزامتیلن بیگوانید (PHMB)، یک عامل قاتل باکتری است. PHMB به غشای بیرونی باکتریها متصل می شود و سلول باکتری را تجزیه می کند و باعث از بین رفتن باکتری ها می شود و محیطی استریل تر را برای بهبود ایجاد می کند

فوم Biatain

فوم بیاتین یک پانسمان نرم است که از یک لایه بیرونی تشکیل شده است که از محافظت در برابر باکتری ها و عفونت ها محافظت می کند و یک لایه داخلی فوم که در جذب مایعات (اگزودات ها) در فرآیند بهبود کمک می کند.
فوم بیاتین سهولت استفاده در انواع زخم ها از جمله زخم پا، زخم های فشار و زخم های دیابتی غیر آلوده و همچنین زخم های بعد از عمل، ساییدگی پوست و سوختگی درجه دوم را فراهم می آورد. پانسمان فوم بیاتین در زخم هایی با سطح اگزودات کم تا زیاد استفاده می شود.
از فوم نقره دار در دیابت استفاده می شود

مشکلات فوم ها

با توجه به اینکه جاذب های خوبی هستند اما محدودیت در جذب دارند و باید آنها را هر یک تا سه روز تعویض کرد. اشکال دیگر آنها اوپک بودن است که نمی توان زیر زخم را دید. در نواحی دارای برجستگی استخوانی با کاهش اصطکاک مفید واقع می شود.

پانسمان آلژینات ها

پانسمان های آلژینات ساخته شده از جلبک دریایی حداقل به پنجاه سال قبل برمی گردد و آلژینات تجاری از سال 1983 در دسترس است. غالباً در زخم هایی با اگزودات سنگین استفاده می شوند در تولید این پانسمان ها از انواع جلبک دریایی در سراسر جهان استفاده می شود. احتمالاً مورد استفاده بیش از حد، این پانسمان ها در ادبیات پزشکی در مقایسه با سایر پانسمان های مدرن به خوبی مطالعه و مستند نشده اند.

ترکیب پانسمان آلژینات

آلژینات ها در سه نوع کلسیم، سدیم و نوع نقره دار می باشند.
استفاده اولیه از پانسمان آلژینات شامل الیاف آلژینات کلسیم است اخیراً، این ساختار با درهم کشیدن الیاف بهبود یافته است به طوری که هنگام خیس شدن با خون یا اگزودا، پانسمان قوی تر می شود. پانسمان های آلژینات می توانند 15 - 20 برابر وزن خود اگزودا جذب کنند و در طیف وسیعی از محصولات از جمله ورق های صاف، طناب و روبان تولید می شوند. از پانسمان های طناب و روبان برای زخم های حفره استفاده می شود در حالی که از ورق های صاف روی زخم های سطح استفاده می شود. بعضی از محصولات چسبنده هستند اما اغلب از پانسمان ثانویه مناسب برای نگه داشتن آلژینات در محل استفاده می شود و حاوی اگزودات اضافی است.
آلژینات سدیم در برخی محصولات به منظور بهبود ژل استفاده می شود. سایر محصولات با استفاده از آلژینات خشک یخ زده، ثبات را بهبود می بخشند. ماهیت ژل به گروه‌های M ،G و MG موجود در آلژینات بستگی دارد. پانسمان آلژینات با گروه های M زیاد دارای نوارهای مولکولی صاف مانند روبان است و ژلی سریعتر، نرم تر و الاستیک را تشکیل می دهد. پانسمان های آلژینات غنی از G به راحتی از بین می روند در حالی که پانسمان های آلژینات غنی از M تمایل به حل شدن دارند اگرچه با استفاده از سالین می توان آنها را با شستشو برداشت. توجه: این آلژیناتهای "حل شونده" هرگز نباید در داخی سینوس یا زخم تونلی قرار گیرند.
برخی از محصولات پانسمان آلژینات همچنین دارای مواد ضد میکروبی اضافه شده مانند روی یا نقره هستند. بطور کلی، این پانسمان های ضد میکروبی حداکثر 14 روز با نسخه استفاده شوند. برای استفاده همیشه به دستورالعمل های سازنده مراجعه کنید.

چگونه Alginate پانسمان در بهبودی کمک می کند؟

هنگامی که برای پوشش زخم ک با شدت اگزودا زیاد ا استفاده می شود یون های کلسیم موجود در پانسمان با یون های سدیم موجود در مایع زخم تعامل دارند. این واکنش باعث می شود که فیبر موجود در پانسمان متورم و تا حدی در ژل حل شود. میزان تورم پانسمان آلژینات به ترکیب شیمیایی محصول و منبع گیاهی بستگی دارد.
زخمهای مشخص شده برای پانسمان آلژینات
آلژینات ها در شرایط مختلف زخم قابل استفاده هستند. با وجود زخمهای دله بسته که باعث ایجاد اگزودات نیز می شوند پانسمان آلژینات یک پوشش مرطوب را برای جلوگیری از خشک شدن زخم فراهم می کند و اجازه می دهد زخم سریعتر بهبود یابد. شرایط زخم رایج که در آن می توان پانسمان آلژینات استفاده کرد:
زخم های فشار
زخم پای دیابتی
زخمهای حفره
زخم پای وریدی
زخمهای بعد از عمل
زخم تروما
زخم های با ضخامت جزئی
در بیشتر اوقات، پانسمان های آلژینات می توانند به مدت 5-7 روز بدون تغییر باقی بمانند مگر اینکه به ظرفیت اگزودا رسیده باشد. با زخم های آلوده، بستر زخم باید روزانه معاینه شود.

مراحل استفاده از پانسمان آلژینات

به طور کلی، استفاده از پانسمان آلژینات یک فرایند ساده است که بهترین اقدامات مراقبت از زخم را دنبال می کند:
برای تمیز کردن ناحیه زخم از سالین (یا پاک کننده زخم) استفاده کنید.
زخم را خشک کنید.
پانسمان آلژینات را روی زخم قرار دهید.
در صورت لزوم، یک پانسمان ثانویه را در بالای آلژینات قرار دهید تا آن را در محل خود نگه دارد و مایعات اضافی را جذب کند.
روزانه پانسمان را بررسی کنید و در صورت عفونی بودن زخم روزانه محل زخم را معاینه کنید.
باند را هر 5-7 روز یک بار یا وقتی که اگزودات نشت می کند از لبه ها یا به بانداژ ثانویه تغییر دهید.
هنگام برداشتن پانسمان آلژینات، ابتدا از سالین استفاده کنید تا ابتدا آن را مرطوب کنید و از آسیب دیدن (بستر زخم یا بافت گرانول) خودداری کنید.
اگر پانسمان به زخم چسبیده است برای آبکشی از شستشوی سالین استفاده کنید.

پانسمان آلژینات کلسیم نقره

این پانسمان به گونه ای طراحی شده است که بسیار جذاب و سریع جذب شود.
این می تواند باکتریهای در حال رشد را مهار کند.
این ماده برای زخم های شدید و جزئی تا ضخامت کامل، مناسب است از جمله:
زخم های بعد از عمل، زخم های تروما، زخم پا، زخم های فشار، زخم های دیابتی، محل های پیوند و اهداکننده
دستورالعمل:
1. زخم را با آب نمکی استریل تمیز کرده و پوست اطراف آن را خشک کنید.
2. زخم را با آلژینات کلسیم بپوشانید سپس با یک پانسمان کمکی چسبناک ثابت کنید.
3. پانسمان باید در هر 24 ساعت تغییر یابد.
هشدار:
1. این محصول فقط برای یکبار مصرف است.
2. این محصول را روی زخم خشک قرار ندهید.
3. در صورت آسیب دیدن کیسه، از محصول استفاده نکنید

مزایای پانسمان آلژینات

در کنار داشتن یک جاذب عالی، پانسمان های آلژینات منطقه آسیب دیده را از عفونت های باکتریایی محافظت می کنند و یک محیط مرطوب را حفظ می کنند که باعث بهبودی سریعتر و کارآمد تر می شود. استفاده از پانسمان آلژینات آسان است تعداد کمی از افراد به آلژیناتها حساسیت دارند.

موارد منع مصرف

پانسمان آلژینات برای زخمی که به شدت خونریزی می کند یا برای زخم هایی که خشک هستند یا دارای حداقل اگزودات هستند درمانی مناسب نیستند آنها همچنین گزینه مناسبی برای جراحی ایمپلنت یا سوختگی درجه سوم نیستند. موارد منع مصرف دیگر حساسیت به هر یک از اجزای موجود در پانسمان است. در استفاده از پانسمان روی تومورها یا هر زخم دارای رگهای خونی باز با احتیاط نیز باید استفاده شود زیرا از برداشتن پانسمان ممکن است باعث خونریزی تازه شود.
در حالی که همانند برخی دیگر از انواع پانسمان ها مشهور نیست پانسمان آلژینات دارای خواصی است که برای انواع مختلف زخم، به ویژه زخم هایی که نیاز به پانسمان جاذب دارند انتخاب خوبی است

پانسمان های هیدروفایبر

پانسمان های هیدروفایبر براساس فناوری جدیدی ساخته شده اند که مزایای هیدروکلوئیدها و آلژیناتها را برای تولید یک پد نرم، استریل، جاذب، غیر بافته یا روبان متشکل از سدیم کربوکسی متیل سلولز تشکیل می دهد. این پانسمان ها دارای عمل ژل منحصر به فردی هستند که ماده سازگار را قادر می سازد در اگزودای زخم، باکتری و اجزای مضر آن قفل شوند. باکتری ها و آنزیم های مخرب به همراه بافت غیر زنده از زخم خارج می شوند و به بافت تازه شکل گرفته آسیب نمی رسد. این به سرعت بخشیدن به روند بهبودی کمک می کند.

پانسمان نقره

فعالیت ضد میکروبی نقره در شرایط آزمایشگاهی برای باکتری های مقاوم مانند استافیلوکک مقاوم به متی سیلین (MRSA) نشان داده شده است برای ضد باکتری بودن، نقره باید به یون نقره (Ag +) تبدیل شود. اگزودای زخم، با از بین رفتن الکترون اگر نقره در فرم ابتدایی خود باشد یا با جدا کردن ترکیب که یون نقره به آن وصل شده بود از این تغییر و تحول حمایت می کند.
یون های نقره ای بسیار واکنش پذیر بوده و با عمل در اهداف مختلف باعث از بین رفتن باکتری ها می شوند: آنها دیواره باکتری ها را تجزیه می کنند در تولید پروتئین و تکثیر سلولی دخالت می کنند. مطالعات مختلف در مدلهای آزمایشی حاکی از کاهش چسبندگی باکتریها و بی ثبات سازی ماتریس بیوفیلم است.
نقره موجود در پانسمان نیاز به تماس با اگزودات زخم دارد تا بتواند به فرم یونی آن تبدیل شود و بتواند عمل ضد باکتریایی خود را انجام دهد. بنابراین، اگرچه محتوای نقره از اهمیت بالایی برخوردار است بسیاری از عوامل دیگر بر توانایی یک پانسمان در از بین بردن میکروارگانیسم ها مانند توزیع و در دسترس بودن نقره در پانسمان و انتخاب مناسب پانسمان بسته به قابلیت سازگاری و ظرفیت جذب آن با توجه به اگزودات زخم تأثیر می گذارد.
حد استفاده از نقره به خوبی مشخص نشده است. پیشنهاد شده است كه پس از 2 هفته ارزیابی انجام شود تا تصمیم بگیرد كه آیا برنامه خود را ادامه دهد:
اگر زخم بهبود یافته باشد اما علائم عفونت همچنان ادامه دارد پانسمان نقره ادامه خواهد یافت.
در صورت عدم بهبود بالینی، مصرف آن باید قطع شود.
اگر ارزیابی خوب باشد و علائم بالینی عفونت وجود نداشته باشد باید آن را نیز قطع کرد.
خطر سمیت سیستمیک ناشی از استفاده طولانی مدت از پانسمان های نقره ای مطرح شده است. Argyria تعمیم یافته به دلیل رسوب ذرات حاوی نقره در اندام های مختلف است. سمیت سیستمیک نقره بسیار کم است و اثرات آن محدود به هایپرپیگمانتاسیون پوستی-مخاطی است. حداقل مقدار نقره مورد نیاز برای تولید آن مشخص نیست اما به نظر می رسد که با دوزهای خوراکی بیشتر از 3.8 گرم عنصر نقره است. مقدار نقره ای که در استفاده از آن در زخم ها جذب می شود حداقل است . اگرچه یک رنگدانه موضعی خاکستری بوسیله رسوب نقره تولید می شود اما نباید آن را با argyria عمومی اشتباه گرفت. در مواردی که نیاز به رادیوتراپی می باشد نباید از این پانسمان استفاده کرد در بیمارانی که عضله وتاندون در زخم پیدا است این پانسمان را با نرمال سالین رقیق نکنید چون با کلر واکنش می دهد.
این پانسمان در انواع مختلفی از زخم قابل استفاده است.

پانسمان آلومینیوم

ورق پانسمان Aluderm دارای یک سطح آلومینیوم برای پوشش سطح زخم است که به زخم نمی چسبد. بنابراین، اجازه می دهد زخم بهبود یابد. لایه بسیار جاذب این پانسمان باعث جذب ترشح زخم شده و از انتقال مجدد آن به زخم جلوگیری می کند. پانسمان آلودرم باعث ترمیم پوست و روند بهبودی می شود و می تواند برای پوشاندن زخم های سطحی مانند سوختگی I ,II و ساییدگی استفاده شود.
روند ترمیم و بازسازی پوست را تقویت می کند.
از نظر فیزیولوژیکی بی ضرر است.
ایده آل برای درمان زخم های با سطح بزرگ به عنوان مثال سوختگی یا ساییدگی است.
همچنین برای جلوگیری از زخم بستر در بیماران بستری استفاده می شود.

پانسمان کلاژن

به بیان ساده، پانسمان کلاژن می تواند رشد کلاژن جدید در زخم ها را تحریک کند. آنها این کار را با حمایت از رشد سلولهای جدید انجام می دهند. این نوع پانسمان ها بیشتر برای زخم های مزمن با زمان بهبودی آهسته یا متوقف شده استفاده می شوند. آنها همچنین در زخم های فشاری، محل پیوند، زخم های جراحی، زخم ها، سوختگی یا صدماتی که قسمت بزرگی از بدن شما را پوشانده است استفاده می شوند.
تفاوت بین پانسمان کلاژن و سایر مواردی که در مورد آنها بحث کردیم این است که پانسمان های کلاژن به عنوان "پوست دوم" موقت عمل می کنند که اجازه می دهد سلول های جدید رشد و شکوفا شوند. بدون آن، زمان بهبودی خیلی بیشتر طول می کشد.
پانسمان های کلاژن جایگزین مناسبی برای بانداژ سنتی هستند زیرا به چندین روش مختلف به بهبودی زخم کمک می کنند. گذشته از تهیه سیستم داربست برای تجمع سلول های جدید، پوشش های کلاژن به از بین بردن بافت مرده، تشویق تشکیل رگ های خونی جدید و کمک به سفت تر شدن لبه های زخم درجه 2 کمک می کند.
در حال حاضر انواع مختلفی از پانسمان های کلاژن موجود است. اینها با توجه به نوع کلاژن و غلظت کلاژن در پانسمان متفاوت است. آنها در پدها، پودرها، ژل ها و فرم های خشک یخ زده وجود دارند که همگی با سایر انواع پانسمان در اطراف انگشتان پا و کف پا قابل استفاده هستند.
در زخم ها از فاز پرولیفراسیون تا فاز رمودلینگ استفاده می شود روی سطح زخم تا 7 روز می ماند این پانسمان را در زخم های با بافت نکروز استفاده نکنید.

Wet therapy

درماتیت آتوپیک (AD)، همچنین به عنوان اگزما آتوپیک شناخته می شود یک بیماری پوستی مزمن است که باعث ایجاد پوستی ملتهب می شود و ممکن است ترک خورده، ترشح داشته و به شدت خارش پیدا کند. درمان AD معمولاً شامل داروهایی است که در مناطق آسیب دیده پوست اعمال می شود. پانسمان مرطوب یک تکنیک است که در درمان AD متوسط تا شدید استفاده می شود که در آن یک پانسمان مرطوب روی پوست قرار می گیرد.
پانسمان های مرطوب چگونه کار می کنند؟
پانسمان های مرطوب سبب ایجاد رطوبت، مانع فیزیکی می شوند که دارای چندین مزیت هستند از جمله:
خنک شدن پوست
افزایش رطوبت و نرم شدن پوست، باعث می شود دارو بهتر نفوذ کند.
یک مانع جسمی در برابر خراشیدن است.
اگزما یک بیماری پوستی است که در آن بر روی بازوها و پاهای کودکان و گاهی اوقات در بدنشان بثورات قرمز خارش دار دارند.
برای اکثر بچه های مبتلا به اگزما، بثورات آنها با درمان پاک می شود و سپس بدتر می شود یا هر از گاهی دچار شعله ور شدن می شود. متأسفانه، بعضی از بچه ها کنترل بیشتری برای اگزما دارند و بندرت پوستی شفاف دارند.
علاوه بر جلوگیری از محرک ها، به طور مرتب از مرطوب کننده ها و یک کرم یا پماد موضعی استروئید، پانسمان مرطوب یک درمان عالی برای شعله های اگزما است پانسمان مرطوب همچنین به عنوان بسته های مرطوب یا کمپرس مرطوب شناخته می شود.

طرز تهیه پانسمان مرطوب

اگرچه غالباً برای سایر بثورات خارش دار مانند پیچک سمی و نیش حشرات استفاده می شود اما پانسمان مرطوب نیز می تواند برای کنترل شعله های اگزما مفید باشد. علاوه بر خنک شدن پوست، آنها می توانند به کاهش خارش و سوزش کمک کنند و به خصوص می توانند به پوست که مرطوب یا تراوش دارد کمک کنند.
برای تهیه پانسمان مرطوب به یک پارچه تمیز، مرطوب کننده (برای اگزما) و محلول پانسمان مرطوب احتیاج دارید که ممکن است به روش زیر تهیه شود:
آب شیر خنک
محلول ) Burrow بسته های پودر محلول Domeboro Astringent )
اسید استیک (1/2 فنجان سرکه سفید را با 1 لیوان آب مخلوط کنید)
پارچه را با محلول پانسمان مرطوب، مرطوب کنید.
مقداری فشار دهید تا پارچه خیس نباشد.
ناحیه پوست آسیب دیده را با مرطوب کننده بپوشانید و پانسمان مرطوب را روی آن قرار دهید.
پانسمان را به مدت 30 تا 60 دقیقه نگه دارید و در طول روز مجدداً آن را دو یا سه بار استفاده کنید اما نه خیلی اوقات، زیرا این امر می تواند پوست کودک شما را خشک کند.
از آنجا که پانسمان مرطوب می تواند خشک کننده شود فقط از آنها برای سه یا چهار روز استفاده کنید تا بدترین حالت شعله ور شدن اگزما تحت کنترل قرار گیرد.
استفاده از مرطوب کننده در زیر پانسمان مرطوب یک روش درمانی خاص برای اگزما است و شما برای شرایط دیگر پوست لزوماً این کار را نمی کنید. برای بسیاری از بثورات پوستی مانند پیچک سمی، آفتاب سوختگی یا نیش حشرات، احتمالاً فقط پانسمان مرطوب را روی بثورات قرار می دهید.

نکات اضافی در مورد استفاده از پانسمان مرطوب

اگرچه پانسمان مرطوب می تواند یک درمان مؤثر برای شعله های اگزما باشد اما برای همه وجود ندارد.
بچه ها همیشه آنها را دوست ندارند. اگرچه می تواند خارش را کنترل کند داشتن پانسمان خنک روی پوست شما ممکن است برای بعضی از کودکان ناراحت کننده باشد. همچنین استفاده بیش از حد از پانسمان های مرطوب (به خصوص اگر ابتدا مرطوب کننده یا کرم استروئیدی را روی پوست کودک خود قرار ندهید) می تواند خشک کننده شود.
بنابراین، پانسمان مرطوب معمولاً آخرین راه حل است.
برخی راه های دیگر برای امتحان کردن پانسمان های مرطوب شامل موارد زیر است:
بعد از برداشتن پانسمان مرطوب کننده، روی پوست کودک خود مرطوب کننده بمالید.
به جای مرطوب کننده، از استروئید با دوز کم یا متوسط روی پوست کودک استفاده کنید. از آنجا که این ممکن است جذب استروئیدها از طریق پوست کودک شما را افزایش دهد استفاده از استروئید در زیر پانسمان مرطوب فقط یک بار در روز و بیش از یک هفته انجام نشود. همچنین، هرگز از استروئید با دوز بالا در زیر پانسمان روی پوست فرزند خود استفاده نکنید.
استفاده از لباسهای Tubifast و Tubifast Bandage که در اندازه ها و فرم های مختلفی قرار دارند - به عنوان جلیقه ای با آستین، لباس تنگ، ساق و جوراب - که استفاده از پانسمان مرطوب را آسان می کند.

پانسمان کربن

پانسمان کربن فعال یک پانسمان چند لایه است که باکتری های موجود در پانسمان را جذب می کند و زخم های آلوده را پاک می کند. فعال سازی باعث از بین رفتن بوی و جذب اکستودها می شود و باعث بسته شدن سریع زخم و بهبود روند طبیعی ترمیم زخم ها با ترویج اپیتلیالیزاسیون سالم می شود. برای زخمهای مزمن که به درمان پاسخ نمی دهند نشان داده شده است. فراوانی تغییرات پانسمان را کاهش می دهد. پانسمان ها cm10 x 15 هستند و استریل عرضه می شوند.
فن آوری کربن فعال زخم های آلوده را تمیز می کند.
باکتری های موجود در پانسمان را جذب می کند.
بوی زخم در اثر قارچ را از بین می برد.
بسته شدن سریع زخم و بهبود طبیعی را ترویج می کند.
پانسمان استریل انفرادی تا 3 روز می ماند.

پانسمان عسل

انسان ها بیش از 8000 سال است که عسل می خورند و تقریباً برای درمان زخم ها از عسل استفاده می کنند. مجموعه ای از گزینه های درمانی امروزی برای مراقبت از زخم وجود دارد و پانسمان زخم حاوی عسل اکنون استاندارد می شود.
عسل، مایع شیرین، کهربا، چسبناک که توسط زنبورها ساخته و ذخیره می شود. یک پیمانه عسل، شهد فرآوری شده و غلیظ شده دو میلیون گل است. عسل خام، بی نظیر، حاوی فروکتوز، گلوکز، 22 اسید آمینه، 30 ترکیب گیاهی فعال زیستی و 31 ماده معدنی از جمله روی و منیزیم است. گلوکز اکسیداز نیز موجود است و هیدروژن پراکسید و اسید گلوکونیک را در هنگام ترکیب یا اضافه شدن آب به آن ایجاد می کند. پردازش تجاری عسل برای مواد غذایی و سایر مصارف شامل گرمایش و فیلتر کردن آن است که بسیاری از این ترکیبات را از بین می برد. انواع مختلفی از عسل وجود دارد که معمولاً بر اساس منشأ جغرافیایی یا برخی گلهای خاص نامیده می شود که بخش عمده ای از منبع شهد را تشکیل می دهد. عسل شبدر، عسل مانوکا، عسل جمون، تنها چند نمونه است. هر دو Munka و Jamun از بوته های گل تک گل خانواده Myrtaceae سرچشمه می گیرند. قاره های جدا از مانوکا و عسل جمون با موفقیت برای درمان زخم ها استفاده کرده اند. مانوکا از گلهای Leptospermum scoparium و Jamun از گلهای Syzygium cumini مشتق شده است.
عسل مورد استفاده در معالجات مراقبت از زخم، امروزه عسل با درجه پزشکی است. عسل خام با تابش گاما، فیلتر و آزمایش شده است. پزشکی پاستوریزه نشده است و هنوز هم حاوی بسیاری از ترکیبات اصلی موجود در عسل خام است. خطر آلودگی توسط اسپورهای کلستریدیوم بوتولینوم از بین رفته است. یک pH 3.5 تا 4/5، 0/5 درصد اسید گلوكونیك و كیفیت هیپراسمولار، عسل را به عنوان یک ماده ضد باکتریایی عالی تبدیل می کند. غلظت متغیر گلوکز اکسیداز است. گلوکز اکسیداز در صورت وجود زخم در صورت وجود آب، پراکسید هیدروژن و اسید گلوکونیک تولید می کند. پراکسید هیدروژن در درجات مختلفی رخ می دهد و در بعضی از انواع عسل به هیچ وجه به مقدار خیلی زیاد رخ نمی دهد.
به شکل پماد، آغشته به گاز، همراه با هیدروکلوئیدها، یا عسل آلژینات کلسیم موجود و جایگزینی برای ضد عفونی کننده های سخت تر یا محصولات حاوی نقره است. محصولات عسل در صورت داشتن حساسیت به زنبور عسل منع مصرف دارند. فرم عسل انتخاب شده برای معالجه می تواند در بعضی از انواع زخم ها چالش برانگیز باشد. به نظر می رسد عسل به سه دلیل اصلی در درمان زخم موثر است: ضد باکتری است ضد التهاب است و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. التهاب و باکتریها باعث تاخیر در بهبود زخم ها می شوند. وجود باکتریهایی که در حال زخم و متابولیزه کردن اسیدهای آمینه مختلف در زخم هستند عامل بدخیم شدن زخم ها است. عسل مانوکا یا لپتوسپرموم پرمصرف ترین نوع عسل در مراقبت از زخم است. عسل مانوکا یک فعالیت ضد باکتریایی اضافی دارد که در همان غلظت در سایر عسل ها یافت نمی شود. متیل گلیوکسال نوعی ضد باکتری موجود در مانوکا است که در سطح بالایی وجود دارد. هنگامی تشکیل می شود که دی هیدروکسی ساکتون موجود در شهد Leptospermum با گذشت زمان به متیل گلیوکسال تبدیل شود. از آنجا که عسل مانوکا فقط در یک منطقه از جهان تولید می شود گرانتر است دولت نیوزلند در سال 2018 تست استاندارد عسل مانوکا را معرفی کرد که یک آزمایش مورد نیاز، وجود DNA از گرده Leptospermum scoparium است که در عسل یافت می شود. نام های مختلفی برای پانسمان های زخم حاوی عسل مانوکا با درجه پزشکی وجود دارد. اینها عبارتند از: اکتیون مانوکا هانی، مدیونی، تراهونی، مانوخد که نام های معدودی دارند. هر کدام به اشکال و فرمولهای مختلفی ارائه می شوند و باید مزایایی را که عسل برای بهبود زخم ارائه می دهد ارائه دهد.
اگر به نیش زنبور عسل حساسیت دارید از این پانسمان استفاده نکنید.

ادامه دارد 

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search