توانبخشی

زخم بستر چیست و چگونه می توان آنها را درمان کرد؟

زخم بستر چیست

زخم بسترها ضایعات پوستی هستند که در نتیجه نیروهای فشار غیرمجاز یا نیروهای فشار مخلوط شده با نیروهای برشی در طی مدت زمانی کوتاه ایجاد می شود به اندازه کافی در جریان خون در ناحیه آسیب دیده دخالت می کند.


زخمها می توانند از قسمتهای سطحی به لایه های عمیق تر پوست بروند و بیشتر اوقات بیش از پیش بروز لکه های پوستی رخ می دهد. زخم بسترها همچنین به آسیب های فشار، زخم های دكوبیتوس یا زخم های فشار گفته می شوند.

چه کسانی در معرض خطر ایجاد زخم بستر هستند؟

بیماران مبتلا به اختلال راه رفتن در ثانویه از مشکلات جسمی یا حافظه در معرض خطر بالقوه برای ایجاد زخم بستر هستند. این مشکل پزشکی بیشتر اوقات در بیماران با تجهیزات سرپایی، بستری و مراقبت طولانی مدت فراموش می شود.
عوامل خطر اضافی ممکن است شامل وضعیت نامناسب بهداشت عمومی، تغذیه نامناسب، بی اختیاری ادرار و مدفوع، بهداشت ضعیف، وضعیت اقتصادی پایین و سن بالا باشد.
برخی از شایع ترین آسیب شناسی های مرتبط با زخم بستر، عواقب بیماری مغزی و عروقی است که بر تحرک و ذهن تأثیر می گذارد زوال عقل متوسط تا شدید از همه موارد، آرتریت روماتوئید شدید، قطع عضو به طور کلی، آسیب نخاعی و ضعف است.
مداخلات چند منظوره برای کاهش و جلوگیری از پیشرفت زخم های فشار از بهترین راهبردهایی است که در حال حاضر توصیه می شود در تنظیمات مختلف اجرا شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

به طور معمول، چه مدت برای بهبودی زخم بسترها لازم است؟

روند بهبودی متفاوت است و بستگی به پیچیدگی درد دارد.
برای تسهیل در درمان و پیش آگهی، این ضایعه بر اساس سیستم مرحله بندی پنل مشاوره ملی زخم فشار، به چهار مرحله طبقه بندی می شود:

مرحله اول: قرمزی مداوم

در این مرحله، پوست آسیب دیده هنوز دست نخورده و معمولاً در ناحیه استخوانی قرار دارد. ممکن است پوست افراد با رنگ پوست تیره رنگ به نظر نرسد اما در صورت وجود ضایعه ممکن است رنگ آن با منطقه آسیب دیده اطراف متفاوت باشد.
به طور کلی این ناحیه با درجه حرارت متفاوت از پوست مجاور ممکن است دردناک، سفت و نرم باشد.

مرحله دوم: ضخامت جزئی پوست یا از بین رفتن بافت

در این مرحله، پوست می تواند به عنوان زخم سطحی و بدون مرگ بافتی باز باشد.
ضایعه همچنین می تواند به عنوان یک تاول دست نخورده یا پارگی ظاهر شود. این می تواند براق یا خشک و کم عمق یا سطحی بدون کبودی و یا مرگ بافت باشد.
در این سطح، منطقه آسیب دیده به احتمال زیاد دردناک و حساس است.

مرحله سوم: ضعف کامل پوست

ریزش پوست با ضخامت کامل در مواردی است که ضایعه بدون قرار گرفتن استخوان، تاندونها یا عضلات در چربی زیر جلدی عمیق شده است.
بافت مرده ممکن است بدون پنهان کردن عمق ریزش پوست همراه باشد. سایر عوارض از جمله، فرسایش پوست و تونل زنی ممکن است وجود داشته باشد.
عمق زخم با توجه به مساحت بدن تحت تأثیر متفاوت است. برخی از نمونه ها می تواند گوش، قسمت تحتانی سر، پل بینی و قسمت دیستال پاها باشد که در آنها بافت زیر پوستی چربی وجود ندارد.
زخم ها می توانند سطحی باشند برخلاف مناطقی از چربی قابل توجهی که در آن درد بسیار عمیق است.

مرحله چهارم: از دست دادن بافت کاملاً ضخیم

طبقه بندی از دست دادن بافت با ضخامت کامل هنگامی انجام می شود که ضایعه استخوان، تاندون یا عضلات در معرض دید باشد. بافت مرده ممکن است وجود داشته باشد. فرسایش و تونل زنی پوست اغلب وجود دارد.
عمق زخم در محل آناتومیک همانطور که با ضایعه مرحله III توضیح داده شده متفاوت است اما تفاوت این است که زخم مرحله IV می تواند به عضلات گسترش یابد و ساختارهای پشتیبان مانند تاندون، کپسول مفصل و فاشیا باشد.
در این مرحله، عفونت استخوان، معروف به استئومیلیت، احتمالاً رخ می دهد. عضله و استخوان در معرض آن قابل مشاهده یا مستقیماً قابل لمس است.
مراحل اضافی برای ایالات متحده:

1. ناپایدار یاغیرقابل طبقه بندی: ضخامت کامل پوست یا کاهش عمق بافت ناشناخته

از بین رفتن ضخامت کامل بافت وجود دارد و زخم کاملاً توسط بستر یا بافت مرده در بستر زخم پوشانده شده است. برای افشای پایه زخم (در صورت امکان از نظر بالینی) لازم است دبریدمان جراحی از بافت مرده یا اسکار انجام شود.
تعیین عمق دشوار است اما معمولاً مرحله III یا IV است.

2. مشکوک به عمق آسیب عمیق بافت و ناشناخته

تغییر رنگ بنفش یا رنگ خرمایی مایل به قرمز از پوست دست نخورده یا تاول پر از خون وجود دارد که در اثر آسیب یا فشار برشی در بافت زیرین ایجاد می شود. ممکن است بر روی پوست آسیب دیده، بافتی که دردناک، سفت، نرم و ابکی و سردتر یا گرمتر از بقیه پوست باشد.
به خاطر داشته باشید که آسیب دیدن بافت های عمیق در بیماران با پوست تیره ممکن است دشوار باشد.
سیر طبیعی ضایعه می تواند یک تاول نازک بر روی یک بستر زخم تیره باشد که ممکن است بیشتر تکامل یابد و تحت پوشش مایع نازک قرار گیرد. تکامل ممکن است سریع باشد حتی اگر بهترین روش درمانی ارائه شود لایه های دیگری از بافت را در معرض دید قرار می دهد.
سپس، بر روی مرحله ساخته شده روند بهبودی می تواند از چند روز و هفته تا ماه متغیر باشد. بعضی اوقات ممکن است ضایعه برطرف نشود و عوارضی ایجاد کند که می تواند جان بیمار را به خطر اندازد.

زخم بستر مرحله چهارم چه شکلی است؟

زخم بسترهای مرحله چهارم می توانند مانند زخم گسترده ای با وجود ماهیچه، تاندون و قرار گرفتن در معرض استخوان با یا بدون ضعف یا مایع همراه با بافت مرده و ترشحات موضعی باشند.
در این مرحله احتمال استئومیلیت یا استئیت وجود دارد. عمق زخم بستر بر حسب موقعیت آناتومیکی متفاوت است.

چگونه زخم های فشار سریعاً ایجاد می شود؟

زخم های فشار ممکن است در طی 4 - 6 ساعت ایجاد شود. (بعضی از منابع توسعه زخم بستر را حتی در مدت 1 ساعت از قرار گرفتن در معرض توصیف کرده اند).
زخم ها در نتیجه نیروهای فشار غیرمترقبه یا نیروهای فشار مخلوط شده با نیروهای برشی که به پوست آسیب دیده در بیمار مبتلا شده اند ایجاد می شود و خونرسانی را مختل می کند و پس از آن باعث صدمات پوستی در سطوح مختلف می شود.

آیا زخم های بستر باید پوشیده با پانسمان باشند؟

زخم بسترباید به طور مناسب پوشانده شوند. پانسمان نه تنها با مرطوب نگه داشتن محیط زخم (هنوز هم خیس نیست) به روند بهبودی کمک می کند بلکه یک پوشش محافظ را نیز فراهم می کند. اما در نظر داشته باشید که پانسمان نباید چسبنده باشد.
باید در نظر داشته باشیم که برای پیچیدگی ها و خصوصیات مختلف زخم بستر، روش های مخصوص لباس پوشیدن وجود دارد که در سیستم مرحله بندی پنل مشاوره زخم فشار ملی توضیح داده شده است.

آیا ژل پترولئوم برای بهبود زخم بسترها مفید است؟

طیف گسترده ای از محصولات موضعی برای زخم بستر وجود دارد. با این وجود، کمبود داده هایی وجود دارد که کدام یک برای هرگونه ضایعه خاص مؤثر است. به طور کلی، فقط ریسک کم خطر آسیب بیشتر به محل شرح داده شده است.
از ژل پترولئوم برای جلوگیری از خشک شدن پوست و همچنین محافظت از گلودرد از حیوانات و سایر آلاینده های اطراف استفاده شده است. مشاوره با یک متخصص همیشه باید در نظر گرفته شود.

آیا استفاده از عسل می تواند به بهبود زخم بستر کمک کند؟

عسل به بهبودی زخم بستر کمک می کند زیرا به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی عمل می کند و خاصیت ضد درد نیز دارد.
این را به خاطر داشته باشید که هر نوع درمانی که برای یک زخم بستر خاص انتخاب شده است باید پس از ارزیابی منطقه آسیب دیده برای رطوبت، اگزودات ها یا رشد باکتری ها انتخاب شود. مشاوره با یک متخصص همیشه باید در نظر گرفته شود.

بهترین روش برای درمان زخم بستر بستری بیماران است؟

بهترین راه برای درمان زخم بستر در بیماران بستری، اجرای اقدامات پیشگیرانه و نظارت بر این اساس است. شواهد با کیفیت متوسط از بررسی های منظم مداخله ای چند عاملی را برای جلوگیری از پیشرفت زخم بستر فراهم می کند. این شامل موارد زیر است:
یک ارزیابی کامل بالینی باید انجام شود. ارزیابی مکرر از پزشک مراقبت های اولیه که منجر به یک تیم چند رشته ای با آموزش و استاندارد سازی مداوم می شود در صورت امکان.
بهداشت خوب باید حفظ شود.
استفاده از سطوح پشتیبانی تخصصی مانند بالش بین قسمت هایی از بدن که به یکدیگر فشار می آورند می تواند سودمند باشد.
استفاده مجدد از بیمار به دفعات و جلوگیری از اصطکاک نیز ضروری است.
به طور کلی باید مدیریت تغذیه صورت گیرد.

هنگام برخورد با زخم بستر چه نکات مهمی باید در نظر گرفته شود؟

برخی از نکات اساسی در مراقبت از زخم بستر:
ارزیابی جامع گیاه پزشکی از جمله ارزیابی تغذیه ای.
به طور کلی بهینه سازی تغذیه.
از بین بردن تمام فشارها بر روی ضایعه. استفاده از تکنیک های اساسی مانند "پاشنه شناور".
محافظت از زخم بستر در برابر آلاینده های احتمالی
تغییر مکرر، هر 2 ساعت توصیه می شود. اما، این در کارآزمایی کنترل شده تصادفی مورد مطالعه قرار نگرفته است و تحقیقات بیشتری لازم است.
ارزیابی فیزیکی و کاردرمانی در صورت واجد شرایط توانبخشی، بیمار را فعال نگه می دارد.

آیا زخم بستر می تواند به سپسیس منجر شود؟

سپسیس یک وضعیت پزشکی بالقوه تهدیدکننده زندگی است که ناشی از پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک عفونت خاص در بدن است. سپسیس می تواند پس از یک زخم بستر پیچیده ایجاد شود و تصمیم برای درمان عفونت باید یک امر بالینی باشد.
برخی پرچم های قرمز که ممکن است در مورد ایجاد سپسیس از زخم بستر هشدار دهند ممکن است شامل تغییر رنگ قرمز مایل به قرمز منطقه آسیب دیده با یا بدون اندوراسیون همراه (سخت شدن بافت نرم)، گرما، زهکشی چرکی یا بدتر شدن زهکشی مزمن باشد.

آیا زخم بستر کشنده هستند؟

اگر به موقع درمان نشود زخم بسترها می توانند به یک وضعیت پزشکی شدید تبدیل شوند و زندگی بیمار را که تحت تأثیر آن قرار دارد به خطر اندازد.

در ادامه بخوانید: درمان زخم بستر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search