توانبخشی

نیش زنبور زرد: کمک های اولیه، داروهای خانگی و نکاتی درباره خود مراقبتی

درمان های خانگی برای نیش زدن زنبور زرد

زنبور های زرد - که به درستی Vespula ،Dolichovespula یا Paravespula شناخته می شوند - زنبورهایی نازک با رنگ های سیاه و زرد و بال های تیره و بلند هستند. راه راه بودن آنها اغلب باعث اشتباه گرفتن با زنبورهای عسل می شود گرچه زنبورها از نظر ظاهری گردتر هستند.

برخلاف زنبورهای عسل که کندوهایی تولید می کنند زنبورهای زرد در لانه ها زندگی می کنند که در مناطق خلوت یا زمین یافت می شوند.
همچنین برخلاف زنبورهای عسل، که فقط یک بار می توانند نیش بزنند زیرا نیش خود را به شما تزریق می کنند زنبورهای زرد این توانایی را دارند که چندین بار شما را نیش بزنند. هنگامی که یک ژاکت زرد به شما می خورد پوست شما را با نیش خود سوراخ کرده و یک سم سمی تزریق می کند که باعث درد ناگهانی می شود. همچنین ممکن است چند ساعت پس از نیش زدن، التهاب یا قرمزی در اطراف نیش را داشته باشید. خستگی، خارش و گرما در اطراف محل تزریق نیز علائم رایج بسیاری از افراد است.
زنبورهای زرد زنبورهایی هستند که بیشتر موارد نیش زدن در ایالات متحده را تشکیل می دهند. آنها کاملاً پرخاشگرانه قلمداد می شوند اما معمولاً نیش نمی زنند مگر اینکه از نظر جسمی تهدید شوند یا لانه انها به خطر بیفتند.
نیش ژاکت زرد می تواند بسیار دردناک باشد اما ناراحتی معمولاً با یک درمان خانگی ساده فروکش می کند.
اما اگر قربانی به نیش زنبور حساسیت داشته باشد بدن برای مقابله با تهدید پاسخ سیستماتیک تری خواهد داد. چنین واکنشهای شدید ممکن است علائم شدید داشته باشد یا نداشته باشد اما خطر تبدیل شدن به کشنده را دارد.
بنابراین، اگر به نیش حشرات حساسیت دارید یا به چنین آلرژی هایی مشکوک هستید مهم است که پس از گزش به دنبال کمک پزشکی باشید.

کمکهای اولیه برای نیش زنبور زرد

اگر زنبور زرد شما را نیش زد این همان کاری است که باید بلافاصله برای کنترل واکنش التهابی انجام دهید:

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. ضد عفونی کننده زخم

محل نیش را به آرامی با آب خنک بشویید تا تورم کاهش یابد و از صابون یا محلول ضد عفونی کننده برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

2. خنثی سازی سم

ماده گوشت ترد شده مبتنی بر آنزیم را با آب مخلوط کرده و آن را به مدت 10-15 دقیقه بر روی زخم قرار دهید تا سم جبران شود.
اگر از مواد نرم کننده گوشت استفاده نمی کنید می توانید برش های پیاز را به آرامی روی محل گزیده شده بمالید تا سم خنثی شود. این تکنیک از نظر علمی اثبات نشده است اما شواهد حکایت از تأثیر آن دارد.

3. بالا بردن و یخ زدگی برای رفع التهاب

با بسته بندی مقداری یخ یا کیسه ای از سبزیجات منجمد در پارچه یا حوله کمپرس سرد درست کنید. این بسته سرد را به مدت 10 دقیقه در محل نیش قرار دهید حدود یک دقیقه آن را بردارید و سپس 10 دقیقه دیگر دوباره قرار دهید.
این وقفه بین یخ زدن ضروری است زیرا استفاده طولانی مدت از دمای انجماد و سرما در یک نقطه خاص می تواند باعث آسیب به بافت شود و حتی منجر به سرمازدگی شود.
علاوه بر این، اگر در هر یک از اندام ها نیش زده شده اید هنگام استفاده از کمپرس سرد، آن را بالاتر از سطح قلب نگه دارید. این ارتفاع به دلیل نیروی جاذبه به هدایت جریان خون از اندام به سمت قلب کمک می کند.
در نتیجه، مایع التهابی انباشته شده از محل گزش پخش می شود و تورم به طور خودکار کاهش می یابد.
احتیاط: هرگز بسته های یخ یا فریزر را به مدت طولانی به طور مستقیم روی پوست خود قرار ندهید زیرا می تواند منجر به یخ زدگی یا سرمازدگی شود. همیشه بسته های یخ یا فریز را در پارچه یا حوله بپیچید و هر برنامه نباید بیش از 10 دقیقه کشیده شود.

داروهای بدون نسخه برای تسکین علامت دار

اگر درمان خط اول نتوانست ناراحتی شما را برطرف کند می توانید از داروهای زیر برای تسکین بیشتر استفاده کنید:
آنتی هیستامین های خوراکی، مانند بنادریل، برای کنترل واکنش التهابی که مسئول بیشتر علائم شما است
پمادهای موضعی، مانند کرم 1٪ هیدروکورتیزون یا لوسیون کالامین یا کرم گل همیشه بهار، برای کاهش خارش
داروهای ضد درد، مانند ایبوپروفن و استامینوفن، برای اینکه محل نیش، درد کمتری داشته باشد.
EpiPen یا تزریق اپی نفرین، یک مداخله اضطراری در راه انتقال به بیمارستان برای جلوگیری از تبدیل واکنش آلرژیک شدید به شوک آنافیلاکتیک کشنده
درمان های خانگی برای نیش زنبور زرد
این روش های درمانی ساده را امتحان کنید.

1. سرکه موضعی

زنبورهای زرد حاوی سموم قلیایی در نیش خود هستند همراه با اندکی ردیابی اسید. بنابراین، استفاده از یک عامل اسیدی مانند سرکه بر روی زخم می تواند به خنثی سازی سم قلیایی برای جلوگیری از واکنش التهابی کمک کند.
اما شما باید سریع عمل کنید تا این درمان موثر واقع شود. اگر سم قبلاً در اعماق بافت جذب شده باشد بعید است سرکه موضعی اثر مثبتی داشته باشد.
براساس شواهد حکایتی، سرکه موضعی نیز ممکن است به تسکین خارش کمک کند هیچ تحقیقی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. ممکن است از هر سرکه ای برای این درمان استفاده کنید اما سرکه سیب توصیه شده ترین گزینه است.
نحوه استفاده:
1 قسمت سرکه را با 3 قسمت آب رقیق کنید و با استفاده از یک پنبه مخلوط را به زخم بمالید.
شما همچنین می توانید 1 قسمت گوشت ترد شده مبتنی بر آنزیم را مخلوط کنید این امر به خنثی سازی سم نیز کمک می کند.
احتیاط: سرکه رقیق نشده به طور کلی برای پوست شما خشن است به خصوص هنگام استفاده از آن روی زخم یا بریدگی. بنابراین، استفاده از آن در محل نیش شما بیشتر به پوست آسیب می رساند و ناراحتی شما را تشدید می کند.

2. عسل

عسل خواص ضد عفونی کننده، ضد میکروبی و ضد التهابی قابل توجهی از خود نشان می دهد که می تواند به درمان نیش ژاکت زرد کمک کند.سم این زنبور باعث ترشح ماده شیمیایی به نام هیستامین در محل گزش می شود که باعث التهاب موضعی بافت می شود. این التهاب مسئول بروز خارش، تورم و قرمزی در داخل و اطراف زخم است.
عسل می تواند به جلوگیری از ترشح هیستامین کمک کند تا این علائم التهابی را تسکین دهد. علاوه بر این، عسل به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی کار می کند که به از بین بردن میکروب های موجود در محل زخم کمک می کند تا از عفونت جلوگیری کند.
عسل خام، ارگانیک و تولید محلی باید اولین انتخاب شما برای این درمان باشد و به دنبال آن عسل با درجه دارویی استفاده کنید.
نحوه استفاده:
1 قاشق غذاخوری عسل را به محل نیش بزنید و بگذارید حدود 20 دقیقه قبل از شستشو با آب خنک ساده روی ان باشد.
زردچوبه یکی دیگر از عوامل ضد التهاب طبیعی است که می تواند برای تسکین بیشتر با عسل مخلوط شود. 1 قاشق چایخوری زردچوبه را در 1 قاشق غذاخوری عسل مخلوط کرده و به شکل خمیر درآورید و قبل از شستشو با آب ساده، آن را به مدت 20-30 دقیقه روی نیش بزنید.
3. ژل آلوئه ورا
ژل آلوئه ورا در جایی که به عنوان یک ماده ضد التهابی برای جلوگیری از ترشح هیستامین و تسکین التهاب ناشی از آن، به راحتی در بافت نیش خورده جذب می شود. این به کاهش تورم، درد، خارش و قرمزی در اطراف محل نیش کمک می کند.
علاوه بر این، ژل آلوئه ورا حاوی ترکیبات شیمیایی به نام سالیسیلات است که خواص ضد میکروبی قوی از خود نشان می دهند. بنابراین، استفاده از ژل آلوئه در محل زخم می تواند به از بین بردن میکروب های موجود در آن و جلوگیری از عفونت کمک کند.
روش استفاده: 1 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا را در محل نیش بمالید و بگذارید تا خشک شود. آن را با آب ساده بشویید.

4. زغال فعال

استفاده از زغال فعال برای درمان نیش ژاکت زرد حکایت دارد و پشتوانه علمی ندارد. این واقعیت متکی است که ذغال فعال سموم زهر را جذب می کند تا درد و تورم را کاهش دهد.
نحوه استفاده:
یک قرص زغال چوب مرطوب را روی قسمت چسبناک آن بمالید تا کاملاً سیاه شود. باند کمکی را روی محل گزش اعمال کنید.
محتوای 2-3 کپسول زغال را در یک کاسه کوچک خالی کنید و آن را با مقداری آب مخلوط کنید تا خمیر غلیظی ایجاد شود. آن را به مدت چند ساعت بر روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید و سپس آن را با آب ساده بشویید.

5. بلغور جو دوسر و نمک اپسوم

بلغور جو دوسر و نمک اپسوم هر دو عامل ضد التهابی برای بهبود پوست هستند که می توانند به تسکین خارش و تورم در اطراف محل گزش کمک کنند.
نحوه استفاده:
داروی بلغور جو دوسر - مقداری آب به بلغور جو دوسر اضافه کنید و آنها را مخلوط کنید تا خمیر شود. خمیر را روی پوست متورم و خارش دار بمالید و بگذارید حدود 15 دقیقه بماند تا قبل از شستشو با آب در دمای اتاق.
داروی نمک اپسوم - یک فنجان نمک اپسوم را در 1 گالن آب حمام مخلوط کرده و حدود 15-20 دقیقه در آن خیس کنید تا خارش و تورم برطرف شود.

6. برگ پلانتین

هیچ تحقیق علمی برای حمایت از استفاده از برگ درخت پلانتین برای معالجه نیش حشرات وجود ندارد اما این درمان برخی شایستگی های حکایتی را به همراه دارد.
کاربران مختلف گزارش کرده اند که پس از استفاده از این درمان، اندکی کاهش درد و تورم ناشی از گزش را تجربه کرده اند. این اثر درمانی را می توان به خاصیت ضد التهابی برگ درخت پلانتین ردیابی کرد.
نحوه استفاده:
مشتی برگ پلانتین تازه کنده شده را از یک گیاه سالم برداشته و آنها را کاملا بشویید.
برگ ها را خرد کرده و به صورت خمیر درآورید و به آرامی آن را روی محل گزیده شده بمالید.
همچنین می توانید پمادهای پایه پلانتین را روی زخم خود بمالید که به راحتی در بازار موجود است.
توجه: همیشه قبل از امتحان کردن یک داروی موضعی جدید، آزمایش پچ را انجام دهید تا آلرژی یا حساسیت را رد کند.

7. خمیر دخانیات

از تنباکو به طور موضعی برای مهار خارش و تورم ناشی از نیش زنبور استفاده شده است اما فقط برخی از کاربران تسکین بیماری را ثبت کردند در حالی که دیگران بهبودی نشان ندادند.
این درمان کاملاً حکایتی است و هیچ تحقیق علمی برای تأیید سازوکار یا اثربخشی آن ندارد. اما شناخته شده نیست که توتون موضعی عوارض جانبی منفی دارد بنابراین امتحان این دارو هیچ ضرری ندارد. حتی اگر هیچ پیشرفتی مشاهده نکنید همچنین صدمه ای نخواهید دید.
روش استفاده: چند قطره آب در توتون مخلوط کنید تا یک خمیر غلیظ ایجاد شود و آن را به محل نیش بمالید.

اقدامات خودمراقبتی برای کنار آمدن با یک زنبور زرد

این اقدامات خودمراقبتی را پس از گیر دادن به ژاکت زرد دنبال کنید:
سم منتشر شده توسط ژاکت زرد زیر پوست حاوی مواد شیمیایی خاصی به نام فرومون است که سایر زنبورهای دیگر را برای حمله به همان محل جذب می کند. بنابراین، باید سریعاً خود را در فضای امن پس از گزش با ژاکت زرد، خلوت کنید تا از گزش دیگر زنبورها جلوگیری کنید.
در برابر تمایل به خراشیدن محل نیش مقاومت کنید زیرا اصطکاک باعث پارگی پوست شما و دعوت به عفونت می شود. همچنین ناخن ها و انگشتان شما آلودگی ها و میکروب های زیادی را حمل می کنند که می توانند به زخم منتقل شوند و راه را برای عفونت هموار کنند.
زخم را ترجیحاً با بانداژ پوشانده نگه دارید.
اگر گرفتگی باعث حمله اضطرابی می شود به راحتی دراز بکشید و نفس عمیق بکشید تا آرام شوید.
هر 10 سال یک بار تزریق کزاز بگیرید.
برای رفع خارش می توانید کیسه های چای سرد را به زخم بمالید.

برخی اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از گزش

در اینجا چند نکته مفید برای محافظت از خود در برابر زنبورهای زرد وجود دارد به ویژه در فصل تابستان که بیشترین فعالیت را دارند:
اگر زنبور زرد روی شما فرود آمد آرام باشید و منتظر بمانید تا پرواز کند. هرگونه اقدام ناگهانی برای از بین بردن آن، به عنوان یک تهدید تلقی می شود و باعث می شود که زنبور شما را خسته کند.
خرد كردن ژاكت زرد فرمون ها را از بدن آن به هوا منتقل می كند كه باعث جذب بیشتر آنها به محل می شود و خطر گزش شما را افزایش می دهد.
ژاکت های زرد به سمت پروتئین و شکر جذب می شوند بنابراین بهتر است هنگام خوردن غذا در فصل زنبور، غذای خود را پوشیده نگه دارید. به همین دلیل، شما باید سطل آشغال آشپزخانه خود را در یک سطل آشغال یا کیسه پوشانده باشید.
اگر زنبورها در اطراف هستند پابرهنه نروید.
هنگام بازدید از پارکها، باغها، باغات یا سایر مناطق با شاخ و برگ زیاد، در مورد پا گذاشتن روی زنبور های زرد یا ایجاد مزاحمت در لانه آنها مراقب باشید.
پاشیدن حشره کش یا دود روی زنبورهای زرد باعث دفع آنها نمی شود بلکه باعث تهاجم بیشتر آنها می شود.
عطرهای قوی و رنگ های روشن زنبورهای زرد را به خود جلب می کنند بنابراین بهتر است هنگام رفتن به مناطقی که احتمال آلودگی به زنبورها وجود دارد از پوشیدن آنها خودداری کنید.
به کندوها و لانه ها نزدیک نشوید. اگر در نزدیکی خانه شما یک کندو یا لانه وجود دارد به جای اینکه خودتان این کار را انجام دهید توسط یک متخصص حرفه ای آن را بردارید.
افرادی که به آلرژی حشرات تشخیص داده شده یا مشکوک هستند همیشه باید یک کیت نیش زنبورعسل با خود داشته باشند.
اگر زنبورهای زرد زیادی را در یک مکان مشاهده کردید بلافاصله آنجا را ترک کنید زیرا باید لانه ای در این نزدیکی باشد.
صفحه تهویه پنجره را روی پنجره های خانه خود نصب کنید در تابستان ها، مواد زاید را دور نگه دارید.
بیشترین سوالات در مورد زنبور زرد

آیا آسپرین موضعی به درمان نیش زنبور زرد کمک می کند؟

تحقیقات در مورد استفاده موضعی از آسپرین برای درمان نیش زنبور زرد نتایج متناقضی را به بار آورده است.
یک مطالعه نشان داد که این امر تا حد زیادی در خنثی سازی زهر زنبور موثر نیست و در عین حال باعث افزایش قرمزی پوست می شود. در همان زمان، برخی از کاربران نتایج مثبتی را پس از استفاده از این دارو گزارش داده اند.

آیا استفاده از جوش شیرین یا خمیر دندان سفید روی نیش ژاکت زرد می تواند علائم آن را کاهش دهد؟

جوش شیرین و خمیر دندان سفید معمولاً برای درمان نیش زنبورهای عسل استفاده می شود اما تا حد زیادی در برابر نیش ژاکت زرد بی اثر است.
سم زنبور عسل حاوی اسید فرمیک است که آن را کاملاً اسیدی می کند. ماهیت قلیایی جوش شیرین و خمیر دندان به خنثی سازی سموم اسیدی موجود در نیش زنبور عسل کمک می کند تا تسکین فوری را به وجود آورد.
از طرف دیگر سمی که توسط زنبور زرد آزاد می شود به دلیل وجود قلیایی فسفاتاز در آن قلیایی است. جوش شیرین و خمیر دندان سفید نیز قلیایی هستند و بنابراین هیچ تاثیری بر زهر زنبور ندارند.
سرکه رقیق ممکن است به دلیل اسیدیته ذاتی که دارد عملکرد بهتری داشته باشد که قلیایی بودن سم زنبور زرد را خنثی می کند.
حرف آخر
نیش زنبور زرد می تواند یک تجربه دردناک باشد. درمان به شدت واکنش بستگی خواهد داشت.
اگر فقط علائم خفیف تا متوسطی از خود نشان می دهید کمک های اولیه و داروهای خانگی باید به اندازه کافی باشد تا در طی یک هفته بهبودی کامل حاصل شود. اما اگر ناراحتی غیر قابل تحمل شد یا به تدریج بدتر شد باید سریعاً با پزشک مشورت کنید.
افرادی که به نیش حشرات حساسیت دارند بیشتر دچار واکنش شدید یا سیستمیک می شوند که می تواند به شوک آنافیلاکتیک تبدیل شود. چنین افرادی که در معرض خطر هستند باید در فصل زنبورها بیش از حد احتیاط کنند و در صورت نیش زدن با پزشک مشورت کنند.
برخی از افراد ممکن است آلرژی داشته باشند اما هنوز آن را نمی دانند. بنابراین مهم است که خود را در مورد علائم هشدار دهنده آنافیلاکسی آموزش دهید تا در صورت بروز کمک اضطراری دریافت کنید. تأخیر در پاسخ در چنین مواردی می تواند منجر به نارسایی عضو و حتی مرگ شود.

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search