تغذیه

آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی: آیا باید نگران باشیم؟

انتی بیوتیک در طیور

تقاضا برای محصولات غذایی مطرح "بدون آنتی بیوتیک" در حال رشد سریع می باشد در سال 2012 فروش این محصولات 25 درصد بیش از سه سال گذشته افزایش یافته بود استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها در حیوانات سازنده مواد غذایی مقصر افزایش باکتری های مقاوم است هنگامی که این ها از انسان عبور می کنند می توانند سبب بیماری جدی شود

با این حال، کارشناسان دیگری نشان می دهند که استفاده از آنتی بیوتیک در حیوانات سازنده مواد غذایی خطر بسیار کمی برای سلامت انسان است.
این مقاله به بررسی چگونگی آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی و عواقب بالقوه برای سلامت شما را بیان می کند.

استفاده از آنتی بیوتیک در حیوانات تولید کننده مواد غذایی

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود آنها سبب کشتن و یا متوقف کردن رشد باکتری های مضر می شوند.
از سال 1940 به منظور درمان عفونت و یا جلوگیری از گسترش بیماری ها از آنتی بیوتیک در حیوانات مزرعه مانند گاو، خوک و مرغ استفاده شده است.
دوزهای پایین آنتی بیوتیک ها نیز به خوراک دام برای ترویج رشد اضافه شده است این به معنی تولید بیشتر گوشت یا شیر در دوره زمانی کوتاه تر است.
این دوزهای پایین نیز ممکن است میزان مرگ و میر حیوانات را کاهش و سبب بهبود تولید مثل شود.
برای این دلایل، استفاده از آنتی بیوتیک در بخش کشاورزی گسترش یافته است در سال 2011، 80 ٪ از تمام آنتی بیوتیک ها در ایالات متحده برای استفاده در حیوانات سازنده مواد غذایی به فروش رفت.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

مقدار آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی بسیار کم است

بر خلاف آنچه که شما ممکن است فکر کنید در واقع شانس شما در مصرف آنتی بیوتیک از طریق غذاهای حیوانی بسیار کم است.
با مقررات سخت گیرانه در حال حاضر در محل ایالات متحده این اطمینان حاصل می شود که هیچ مواد غذایی آلوده قادر به ورود به عرضه مواد غذایی نیست.
قوانین مشابه در کشورهای کانادا، استرالیا و اتحادیه اروپا نیز می باشد.
علاوه بر این، برای دامپزشکان و صاحبان حیوانات مورد نیاز است تا اطمینان حاصل شود که هر گونه محصولات حیوانی که تولید می شود قبل ازاینکه بتواند به عنوان مواد غذایی استفاده شوند عاری از مواد دارویی باشند.
دوره خروج مواد دارویی در حیوانات قبل از درمان، اجازه می دهد تا مواد دارویی به طور کامل سیستم حیوان را با گذشت زمان ترک کنند.
وزارت کشاورزی ایالات متحده (USDA) دارای یک روند دقیق تست تمام ترکیبات ناخواسته از جمله بقایای آنتی بیوتیکی در گوشت، مرغ، تخم مرغ و شیر می باشند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که آنتی بیوتیک ها به طور مستقیم در مواد غذایی در حال آسیب رساندن به انسان باشد

در واقع، آمار و ارقام از وزارت کشاورزی ایالات متحده نشان داد که میزان محصولات حیوانی دارای بقایای آنتی بیوتیکی بسیار کم بود.
در سال 2010 کمتر از 0.8٪ از محصولات مواد غذایی حیوانی برای برخی از آلودگی از جمله باقی مانده آنتی بیوتیک تست شدند.
هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد آنتی بیوتیک ها از مواد غذایی حیوانی به انسان می رسد چه برسد به ایجاد سبب آسیب به انسان شود.

استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک ها در حیوانات می تواند باکتری های مقاوم را افزایش دهد

آنتی بیوتیک ها به طور کلی هنگامی که به درستی برای درمان و یا پیشگیری از عفونت استفاده می شود خوب هستند.
با این حال، استفاده بیش از حد یا نامناسب یک مشکل است هنگامی که از یک آنتی بیوتیک استفاده مفرط شود در نهایت آن دارو برای هر دو انسان و حیوانات کمتر موثر می شود.
دلیل این است که باکتری ها که غالباً در معرض توسعه یک مقاومت به آنتی بیوتیک می باشند به عنوان یک نتیجه، آنتی بیوتیک ها در کشتن باکتری های مضر موثر هستند و این یک نگرانی بزرگ برای سلامت عمومی است.
سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) این نگرانی را به رسمیت شناخته است به روز رسانی مقررات آن سازمان، به منظور کاهش استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک ها است.

باکتری های مقاوم خطرات جدی سلامت را در انسان گسترش می دهند

باکتری های مقاوم می تواند از حیوانات سازنده مواد غذایی با تعدادی روش ها به انسان برسند.
اگر یک حیوان در حال حمل باکتری های مقاوم باشد این باکتری های مقاوم می تواند از طریق گوشت پخته نشده منتقل شوند.
شما همچنین می توانید این باکتریها را با مصرف محصولات غذایی الوده با کودهای حیوانی دریافت کنید.
یک مطالعه نشان داد که مردمی که در نزدیک مزارعی که کود خوک در آن اسپری می شود زندگی می کنند در معرض خطر بالاتری از عفونت از باکتری های مقاوم MRSA هستند.
هنگامی که به انسان گسترش یافت باکتری های مقاوم می توانند در دستگاه گوارش انسان باقی بمانند و بین افراد پخش شود عواقب مصرف باکتری های مقاوم شامل:
افزایش شدت عفونت، اغلب از جمله اسهال و استفراغ است.
مشکل در درمان عفونت و شانس بالاتری در شکست درمان وجود دارد.
در ایالات متحده، هر سال حدود دو میلیون نفر با باکتری های مقاوم آلوده می شوند با یک یا چند آنتی بیوتیک به طور معمول برای درمان عفونت ها مورد استفاده قرار می گیرد.
از این افراد، حداقل 23،000 در هر سال می میرند.

باکتری های مقاوم در محصولات غذایی

باکتری های مقاوم در غذاهای سوپر مارکت به مقدار زیادی شایع تر از آنچه که شما ممکن است فکر کنید وجود دارد.
به طور معمول گزارش شده باکتری های مضر از غذاها شامل سالمونلا، کمپیلوباکتر و  E.coliمی باشد
از 200 نمونه گوشت سوپر مارکت آمریکا مرغ، گوشت گاو، بوقلمون و گوشت خوک، 20٪ حاوی سالمونلا از این تعداد، 84٪ با حداقل یک آنتی بیوتیک مقاوم بودند.
طبق یک گزارش، باکتری های مقاوم در 81 درصد از گوشت بوقلمون زمینی، 69 درصد از گوشت خوک، 55 درصد از گوشت گاو و 39٪ از سینه ، بال و ران مرغ در سوپر مارکت ها در ایالات متحده یافت شده است.
مطالعه دیگری 136 نمونه گوشت گاو، مرغ و گوشت خوک از 36 سوپر مارکت ها آمریکا تست شده است تقریباً 25 درصد تست مثبت برای باکتری MRSA مقاوم گزارش شده است.
بسیاری از محصولات ادعا می کنند " بدون آنتی بیوتیک" هستند از جمله برخی از آنها که برچسب ارگانیک دارند این بدان معنی نیست این محصولات فاقد باکتری های مقاوم باشند.
یک مطالعه نشان داد که مرغ ارگانیک اغلب با باکتری ها مانند سالمونلا و کامپیلوباکتر شایعتر از مرغ غیر ارگانیک آلوده بودند با این حال، باکتری های موجود در مرغ ارگانیک کمی کمتر به آنتی بیوتیک مقاوم بودند.
باز هم، شیوع باکتری انتروکوک 25٪ در مرغ ارگانیک بالاتر از مرغ غیر ارگانیک بود با این حال، مقدار باکتری های مقاوم در مرغ ارگانیک تقریبا 13 درصد کمتر بود.

چرا شما احتمالاً لازم نیست نگران باشید

هیچ مدرکی وجود ندارد که به طور روشن ارتباط مستقیم استفاده از آنتی بیوتیک در حیوانات سازنده مواد غذایی را با افزایش بیماری به علت باکتری های مقاوم در انسان نشان دهد.
با یک بررسی به این نتیجه رسیدند که خطر برای سلامتی بسیار کوچک است زیرا پخت و پز مناسب باکتری های مضر را از بین می برد.
در واقع ممکن است استفاده بشر از آنتی بیوتیک باشد که باعث اکثر مقاومت باکتریایی می شود.
جالب توجه است گسترش باکتری مانند MRSA از خوک آلوده به کشاورزان رایج است.
با این حال، انتقال به عموم مردم نادر است یک مطالعه از دانمارک گزارش داد که احتمال انتقال برای جمعیت تنها 0.003٪ بود.
اگر مواد غذایی به درستی پخته شده و رویه های بهداشتی مناسب دنبال شوند پس از آن خطر بسیار کم است.

چگونه ریسک بیماری را به حداقل برسانید

ممکن است غیر ممکن باشد که به طور کامل از باکتری های مقاوم در غذاهای حیوانی اجتناب شود.
با این حال، همه کاری شما می توانید انجام دهید تا به طور قابل توجهی خطر ابتلا را کاهش دهید.
در رژیم غذایی رعایت بهداشت مواد غذایی را خوب انجام دهید: شستن دست ها، استفاده از تخته برش جداگانه برای غذاهای مختلف و ظروف را به طور کامل بشویید.
از به درستی پخته شدن مواد غذایی اطمینان پیدا کنید: پخت و پز گوشت با درجه حرارت مناسب باید هر گونه باکتری های مضر را بکشند.
خرید غذاهای بدون آنتی بیوتیک: شما می توانید خطر ابتلا را با دنبال کردن برچسب  مواد غذایی و خواندن محصولات ارگانیک مطرح و بدون آنتی بیوتیک به حداقل برساند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search