رژیم غذایی

منافع خوردن رژیم غذایی گیاهی

رژیم غذایی گیاهیمشخص شده که رژیم های غذایی گیاهی برای از دست دادن وزن به مردم کمک می کند با این حال، آنها نیز مجموعه ای از منافع سلامت اضافی را ارائه می دهد برای شروع، یک رژیم غذایی گیاهخواری ممکن است به شما در حفظ داشتن یک قلب سالم کمک کند همچنین این رژیم غذایی ممکن است از شما در برابر دیابت نوع 2 و برخی از سرطانها محافظت کند.

در اینجا 6 مزایای مبتنی بر شواهد علمی از رژیم های غذایی گیاهی آورده می شود.
1. رژیم گیاهخواری در برخی مواد مغذی خاص غنی تر است
2. رژیم غذایی وگان می تواند به کاهش اضافه وزن کمک کند
3. کاهش سطح قند خون و بهبود عملکرد کلیه در رژیم غذایی گیاهخواری به نظر می رسد
4. رژیم گیاهخواری ممکن است شما را در برابر برخی سرطانها محافظت کند
5. رژیم غذایی وگان با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است
6. رژیم غذایی گیاهی می تواند درد آرتروز را کاهش دهد

1. رژیم گیاهخواری در برخی مواد مغذی خاص غنی تر است

اگر شما از یک رژیم غذایی معمول غربی به یک رژیم غذایی گیاهخواری تغییر پیدا کنید شما گوشت و محصولات حیوانی را از دست می دهید.
این به ناچار منجر می شود تا شما با شدت بیشتر بر غذاهای دیگر تکیه کنید. در مورد یک رژیم غذایی کامل از مواد غذایی گیاهی، جایگزین به شکل غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات، لوبیا، نخود، آجیل و دانه ها است.
از آنجا که این مواد غذایی نسبت بیشتری از یک رژیم غذایی گیاهخواری نسبت به یک رژیم غذایی معمول غربی تشکیل می دهند آنها می توانند به مصرف روزانه بالاتری از برخی از مواد مغذی مفید کمک کنند.
به عنوان مثال، برخی از مطالعات گزارش کرده اند که در رژیم غذایی وگان تمایل به ارائه بیشتر فیبر، آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی مفید است. آنها همچنین به نظر می رسد از پتاسیم، منیزیم، فولات و ویتامین های A، C و E غنی تر باشند.
با این حال، تمام رژیم های غذایی گیاهی برابرنیستند.
به عنوان مثال، برنامه ریزی ضعیف رژیم غذایی وگان ممکن است مقادیر ناکافی از اسیدهای چرب ضروری، ویتامین B12، آهن، کلسیم، ید و یا روی را ارائه دهد.
به همین دلیل دور ماندن از، گزینه های گیاهی سریع مواد غذایی فقیر از مواد مغذی، مهم است در عوض، اگر پایه رژیم غذایی خود را در محدوده گیاهان با طیف غنی از مواد مغذی و غذاهای غنی شده قرار دهید. شما همچنین ممکن است نیاز به مکمل هایی مانند ویتامین B12 داشته باشید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. رژیم غذایی وگان می تواند به کاهش اضافه وزن کمک کند

تعداد زیادی از مردم یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاه را به امید کاهش وزن بیشتر انتخاب می کنند
این شاید دلیل خوبی باشد.
بسیاری از مطالعات مشاهده ای نشان می دهد که گیاهخواران تمایل به لاغرتر و شاخص توده بدنی (BMIs) پایین تر از غیر گیاهخواران دارند.
علاوه بر این، چندین مطالعه کنترل شده تصادفی - استاندارد طلایی در پژوهش های علمی – گزارش می دهند که رژیم غذایی وگان برای کاهش وزن از رژیم غذایی آنها در مقایسه موثرتر بوده است.
در یک مطالعه، یک رژیم غذایی گیاهخواری در شرکت کنندگان در از دست دادن 9.3 پوند (4.2 کیلوگرم) بیش تر از یک رژیم غذایی کنترل در یک دوره تحقیق بیش از 18 هفته کمک کرد.
جالب توجه است، شرکت کنندگان در رژیم غذایی گیاهخواری وزن بیشتری نسبت به افراد با رژیم های غذایی با کالری محدود از دست دادند حتی زمانی که به گروه های وگان اجازه داده شد تا زمان احساس سیری کامل غذا بخورند.
همچنین یک مطالعه کوچک اخیر در مقایسه با اثرات کاهش وزن از پنج رژیم های غذایی مختلف به این نتیجه رسیدند که رژیم های غذایی سبزیجات و وگان به خوبی رژیم های غذایی غربی نیمه گیاهی و استاندارد پذیرفته شد.

3. کاهش سطح قند خون و بهبود عملکرد کلیه در رژیم غذایی گیاهخواری به نظر می رسد

رفتن به رژیم گیاهخواری ممکن است مزایای برای دیابت نوع 2 و کاهش عملکرد کلیه داشته باشد.
در واقع، گیاهخواران تمایل به سطوح پایین تر قند خون، حساسیت به انسولین بالاتر و تا 50 - 78٪ خطر پایین تر از دیابت نوع 2 دارند.
مطالعات حتی گزارش می دهند که رژیم غذایی وگان سطح قند خون پایین در افراد دیابتی، بیشتر از رژیم های غذایی انجمن آمریکایی دیابت (ADA)، انجمن قلب آمریکا (AHA) و برنامه ملی آموزش کلسترول NCEP است.
در یک مطالعه، 43 درصد از شرکت کنندگان پس از یک رژیم غذایی گیاهخواری قادر به کاهش دوز داروی کاهش دهنده قند خون در مقایسه با تنها 26٪ در گروه دارای رژیم غذایی ADA بود.
مطالعات دیگر گزارش می دهند که بیماران دیابتی که گوشت را با پروتئین گیاهی جایگزین کردند خطر ابتلا به اختلال عملکرد کلیه ها را کاهش داد.
همچنین چندین مطالعه گزارش می دهند که یک رژیم غذایی گیاهخواری ممکن است قادر به ارائه کمک کامل به علایم پلی نوروپاتی انتهایی سیستمیک (عامل درد شدید و سوزش در افراد مبتلا به دیابت) شود.

4. رژیم گیاهخواری ممکن است شما را در برابر برخی سرطانها محافظت کند

بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود یک سوم از کل سرطان ها می تواند توسط عواملی از جمله رژیم غذایی کنترل شود.
به عنوان مثال، خوردن به طور منظم از حبوبات ممکن است خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را در حدود 18.9٪ کاهش دهد.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که خوردن حداقل هفت قسمت از میوه ها و سبزیجات تازه در روز ممکن است خطر مرگ ناشی از سرطان را تا 15٪ کاهش دهد.
به طور کلی گیاهخواران بطور قابل توجهی بیشتر، از حبوبات، میوه و سبزیجات نسبت به غیر گیاهخواران می خورند. شاید به همین دلیل بازبینی 96 مطالعات اخیر نشان داده اند که گیاهخواران ممکن است 15٪ پایین تر از خطر مرگ ناشی از سرطان بهره مند می شوند.
همچنین به طور کلی رژیم غذایی وگان شامل محصولات سویای بیشتر، ممکن است مقداری محافظت در برابر سرطان پستان ارائه دهد.
اجتناب از محصولات حیوانی خاص نیز ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، پستان و روده بزرگ کمک کند.
به دلیل اینکه ممکن است رژیم غذایی وگان عاری از گوشت های دودی و یا پردازش شده و گوشت پخته شده در دمای بالا (تصور بر عامل ترویج انواع خاصی از سرطان) باشد.
گیاهخواران نیز از خوردن محصولات لبنی که برخی مطالعات نشان می دهد ممکن است کمی خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهد اجتناب می کنند.
همچنین از سوی دیگر شواهدی وجود دارد که ممکن است مواد لبنی خطر ابتلا به سرطان های دیگر، مانند سرطان روده بزرگ را کاهش دهد. بنابراین، این احتمال وجود دارد که اجتناب از مواد لبنی عامل کاهش خطر کلی سرطان در گیاهخواران نباشد.
این مهم است که توجه داشته باشید این مطالعات مشاهده ای در طبیعت هستند. و این نمی تواند علت دقیق کاهش خطر ابتلا به سرطان در گیاهخواران باشد.
با این حال، تا زمانی که محققان اطلاعات بیشتری بدست آورند به نظر می رسد تمرکز بر روی افزایش مقدار میوه های تازه، سبزیجات و حبوبات و محدود کردن مصرف سوسیس دودی و گوشت پخته در هر روز داشته باشید.

5. رژیم غذایی وگان با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است

خوردن میوه های تازه، سبزیجات، حبوبات و فیبر با کاهش خطر بیماری ها در ارتباط است.
همه این ها به طور کلی به مقدار زیاد در رژیم غذایی وگان بخوبی برنامه ریزی شده است.
مطالعات مشاهده ای، مقایسه رژیم غذایی وگان تا گیاه خواران و جمعیت عمومی گزارش داد که در گیاهخواران ممکن است خطر فشار خون بالا 75 ٪ پایین تر باشد.
در گیاهخواران نیز ممکن است تا خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی 42٪ پایین تر باشد.
چه چیزی بیشتر، چندین مطالعه کنترل شده تصادفی گزارش می دهند که رژیم غذایی وگان در کاهش قند خون، کلسترول LDL و کلسترول کل در مقایسه با رژیم غذایی آنها بسیار موثر تر است.
این ممکن است به خصوص با کاهش سطح فشار خون بالا، کلسترول و قند خون ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را تا 46٪ کاهش و برای سلامت قلب سودمند است.
در مقایسه با جمعیت عمومی، گیاهخواران تمایل به مصرف غلات کامل بیشتر و آجیل دارند که هر دو برای قلب خوب است.

6. رژیم غذایی گیاهی می تواند درد آرتروز را کاهش دهد

تعداد کمی از مطالعات گزارش کرده اند که یک رژیم غذایی گیاهخواری دارای اثرات مثبت در افراد مبتلا به انواع مختلف آرتریت است.
در یک مطالعه به طور تصادفی روی 40 نفر مبتلا به آرتریت، دو رژیم غذایی همه چیز خواری و رژیم غذایی گیاهخواری بر پایه گیاه به مدت 6 هفته اختصاص داده شد.
در افراد با رژیم غذایی گیاهخواری سطح انرژی بالاتر و عملکرد کلی بهتری نسبت به افرادی که رژیم غذایی خود را تغییر ندادند گزارش شده است.
در دو مطالعه دیگر اثرات یک، رژیم غذایی گیاهخواری، مواد غذایی خام غنی از پروبیوتیک بر علائم آرتریت روماتوئید بررسی شده است.
هر دو گزارش داد که شرکت کنندگان در گروه وگان، بهبودی بیشتری در علائم مانند درد، تورم و خشکی مفاصل صبحگاهی نسبت به افراد دارای رژیم غذایی همه چیز خواری را تجربه کردند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search