رژیم غذایی

آیا می توان از روغن های ضروری در درمان علائم افسردگی استفاده کرد؟

روغن استخودودسدر اغلب موارد، روغن های ضروری بی خطر هستند .عطر و بوی مرکبات روغن ترنج برای هر دو نشاط بخشی و آرام بخش شناخته شده است مردم از روغن های ضروری به عنوان درمان های مکمل برای بسیاری از شرایط، از جمله افسردگی استفاده می کنند. افسردگی می تواند بر احساس، چگونگی فکر  و راه عملکرد شما اثر بگذارد.

اگر چه آن یک اختلال خلقی است افسردگی می تواند سبب علائم جسمی و روحی شود این علائم می تواند بسته به فرد متفاوت باشد اما آنها اغلب عبارتند از:
اضطراب
بی قراری
غمگینی
ناامیدی
مشکل در تمرکز
مشکلات در خواب
مردم از روغن های ضروری به عنوان درمان های مکمل برای بسیاری از شرایط، از جمله افسردگی استفاده می کنند این مهم است که توجه داشته باشید که روغن های ضروری یک درمان برای افسردگی هستند آنها یک گزینه عاری از مواد مخدر می باشند که ممکن است به کاهش برخی از نشانه های شما و به شما در مدیریت شرایط کمک  کند در اغلب موارد، روغن های ضروری ایمن و عاری از عوارض جانبی هستند.
تحقیقاتی چه می گوید:
اگر چه ده ها تن از روغن های ضروری در بازار هستند تحقیقات بر روی منافع بالقوه، خطرات و اثر بخشی آنها اغلب محدود است.
اسطو خودوس عادی
گل معطر و بوی روغن اسطوخودوس اغلب برای اثرات آرام بخش آن ارزش دارد تحقیقات نشان می دهد که اسطوخودوس ممکن است به آروماتراپی کمک کند:
از بین بردن اضطراب
کاهش استرس
بهبود خلق و خوی
ترویج آرامش
شاخ و برگ گیاهان نیز ممکن است به افراد دچار افسردگی کمک کند محققان در مطالعه سال 2003 اثر تنتور اسطوخودوس را به ایمی پرامین داروی ضد افسردگی مقایسه کردند تنتور متفاوت از اسانس است عصاره گیاهان دارویی از سبزی های تازه و یک الکل دانه ها مانند ودکا ساخته شده است محققان نتیجه گرفتند که شربت اسطوخودوس ممکن است یک درمان کمکی مفید برای درمان خفیف تا متوسط افسردگی باشد.

زنجبیل وحشی

با توجه به مطالعه 2014 بر روی حیوانات، زنجبیل وحشی ممکن است کیفیت ضد افسردگی داشته باشد محققان دریافتند که استرس موش را به چالش کشیده است با استنشاق روغن زنجبیل وحشی تجربه استرس کمتر است آنها همچنین رفتارهایی مانند افسردگی را کمتر به نمایش گذاشته اند یک فکر وجود دارد که روغن ها ممکن است سیستم سروتونرژیک را فعال کنند یک سیستم فرستنده به مغز در ارتباط با افسردگی است این ممکن است آزاد شدن هورمون استرس را کاهش دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ترنج

عطر و بوی مرکبات روغن ترنج برای هر دو نشاط بخشی و آرام بخش شناخته شده است با توجه به مطالعه 2013، آروماتراپی روغن ترنج به طور قابل توجهی اضطراب در بیماران در انتظار عمل جراحی سرپائی را کاهش می دهد اگر چه افسردگی و اختلالات اضطرابی متفاوت هستند آنها اغلب در همان زمان اتفاق می افتد اضطراب ممکن است از علائم افسردگی باشد معلوم نیست که چگونه ترنج دلهره را سبک می کند این ممکن است به کاهش آزاد شدن هورمون استرس در شرایط اضطراب کمک کند.

روغن های ضروری دیگر

مطالعات نشان داده اند که هر دو روغن یلانگ یلانگ و روغن رز اثرات آرام کننده و آرامش بخش دارند این روغن ها نیز می تواند باعث کاهش علائم اتونوم مانند ( میزان تنفس، ضربان قلب و فشار خون ) شوند.
اگر چه دیگر روغن های ضروری می تواند سبب تسکین علائم افسردگی شود برخی از این روغن ها عبارتند از:
بابونه
پرتقال شیرین
گریپ فروت
شکوفه پرتقال
کندر
یاسمن
چوب صندل

چگونه از روغن های ضروری برای افسردگی استفاده کنید

درمان در منزل
این اسانس در درجه اول برای اثرات معطر خود در افسردگی و علائم آن شناخته شده است این که آیا شما استنشاق بو به طور مستقیم را انتخاب می کنید یا اجازه می دهید تا آن در منطقه پراکنده شود و به شما برسد شما هنوز هم باید قادر باشید تا از اثرات آن بهره مند شوید.

رایج ترین روش برای استنشاق عطر:

استنشاق بوی به طور مستقیم از بطری یا استنشاقی لوله روغن است چند قطره از اسانس را بر روی یک توپ پنبه بمالید و به طور مستقیم استنشاق کنید.
چند قطره از روغن را به یک دیفیوزر اضافه کرده و غیر مستقیم استنشاق کنید.
یک حمام آروماتراپی با اضافه کردن چند قطره از روغن ضروری رقیق شده با عسل، شیر و یا انتقال روغن به آب حمام ایجاد کنید.
از یک ماساژ آروماتراپی با اضافه کردن چند قطره از اسانس به روغن ماساژ مورد علاقه خود لذت ببرید.
بر اساس یک مطالعه در سال 2008 ترکیب روغن های ضروری نیز ممکن است به افسردگی کمک کند پنجاه و هشت بیمار بستری در آسایشگاه و مبتلا به سرطان ترمینال که روغن ماساژ به طور کلی و یا روغن ماساژ آروماتراپی در هفت روز متوالی دریافت کردند روغن آروماتراپی با کندر، اسطوخودوس، ترنج و اسانس ساخته شده است افرادی که ماساژ آروماتراپی دریافت کردند درد و افسردگی را به طور قابل توجهی کمتر تجربه کردند.

خطرات و هشدارها

افراد مبتلا به مشکلات تنفسی، زنان باردار و کودکان نباید از روغن های ضروری استفاده کنند مگر تحت نظارت یک دکتر و یا آروماتراپیست آموزش دیده استفاده کنند.
همه روغن های ضروری ممکن است سبب واکنش های آلرژیک شود بنابراین شما هرگز نباید آنها را رقیق نشده بر پوست خود اعمال کنید اگر شما برنامه استفاده از یک ترکیب روغن ضروری را دارید شما باید1  اونس روغن حامل را به هر 3 تا 6 قطره از روغن ضروری اضافه کنید روغن های حامل متداول عبارتند از:
روغن بادام شیرین
روغن زیتون
روغن نارگیل
روغن جوجوبا
شما همچنین باید یک آزمون پچ پوستی قبل از برنامه های کاربردی بزرگ انجام دهید مقدار کمی از مخلوط روغن حامل و ضروری را به یک پچ کوچک از پوست حداقل 24 ساعت قبل از طرح های برنامه ریزی شده بمالید.

سایر درمان ها برای افسردگی

شما نباید برنامه درمانی فعلی خود برای افسردگی بدون تایید دکتر خود با روغن ها ضروری جایگزین کنید روغن های ضروری تنها به معنای یک درمان مکمل علاوه بر رژیم فعلی شما هستند.
درمان های دیگر برای درمان افسردگی عبارتند از:
تجویز داروهای ضد افسردگی.
روان درمانی، از جمله یک به یک و جلسات گروهی.
درمان روانی بیمار بستری برای موارد شدید افسردگی.
درمان با الکتروشوک برای افرادی که به دارو پاسخ نمی دهند یا نمی توانند داروهای ضد افسردگی بخورند و یا در معرض خطر خودکشی باشند انجام می شود.
تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال برای افرادی که به داروهای ضد افسردگی پاسخ نمی دهند.
افسردگی درمان نشده و یا سوء مدیریت ممکن است منجر به:
درد جسمی
اختلالات اضطرابی
افکار خودکشی
سوء مصرف مواد

در حال حاضر شما چه می توانید انجام دهید

اگر شما در حال تجربه افسردگی هستید با دکتر خود در مورد علائم صحبت کنید آنها می توانند بهترین برنامه درمانی را برای شما ارائه دهند.
اگر شما علاقه مند به استفاده از روغن های ضروری هستید با دکتر خود یا یک آروماتراپیست آموزش دیده صحبت کنید آنها می توانند به شما در تعیین بهترین راه برای ترکیب روغن های ضروری با برنامه درمانی فعلی شما کمک کند.


دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search