رژیم غذایی

فواید روغن زیتون در سلامتی چیست؟

روغن زیتون فوق العاده خالصروغن زیتون، غنی از اسیدهای چرب اشباع شده است و یک جزء اصلی از رژیم غذایی مدیترانه ای است جمعیت آن منطقه امید به زندگی طولانی تر و ریسک بیماری قلبی، فشار خون بالا و سکته مغزی، در مقایسه با آمریکای شمالی و اروپای شمالی کمتر است.

اسیدهای چرب اشباع نشده MUFA ها در رژیم غذایی به عنوان چربی های سالم در نظر گرفته می شوند و ضد چربی های اشباع و چربی های ترانس هستند. روغن زیتون فوق العاده، منبع خوبی از آنتی اکسیدان های ویتامین E و K است که می تواند از بدن در برابر رادیکال های آزاد اکسیژن محافظت و دارای ارتقای عملکرد شناختی سالم است، مصرف روغن زیتون در پخت و پز اگر به درستی مورد استفاده قرار گیرد مزایای سلامتی متعددی را فراهم می کند یک متخصص قلب و عروق برجسته توصیه به مصرف حداقل دو قاشق غذاخوری روغن زیتون در هر روز می تواند برای سلامت شما مفید باشد.

روغن زیتون چیست؟

روغن زیتون چربی به دست آمده از میوه درخت زیتون از گونه  Olea europaea می باشد محصول درخت های سنتی منطقه مدیترانه است که در آنجا تمام زیتون ها، برای تولید روغن زیتون، فشرده شده اند. روغن های زیتون بر اساس استخراج و بر روی اسیدیته روغن درجه بندی شده است روغن زیتون فوق العاده خالص واقعی (EVOO) تنها با استفاده از فشار بر زیتون استخراج می شود روغن زیتون فوق العاده خالص تنها 1٪ اسید دارد. این روغن است که با اولین فشار از زیتون بوجود می آید و بهترین و تازه ترین، عطر، طعم را دارد روغن زیتون فوق العاده نیز از اولین فشار بوجود می آید و حدود 3٪ اسید دارد. روغن در محصولات آرایشی، پزشکی، پخت و پز و صابون استفاده می شود و همچنین به عنوان سوخت چراغ های سنتی مورد استفاده قرار گرفته است اگر چه منشاء آن در کشورهای مدیترانه ای است اما امروز از آن است در سراسر جهان استفاده می شود.
یونان دارای بالاترین روغن زیتونی است که افراد در جهان می خورند یونانیان به طور متوسط 24 لیتر در هر فرد در هر سال مصرف می کنند روغن زیتون در اسپانیایی ها و ایتالیایی ها در حدود 15 و  13 لیتر به ازای هر نفر در هر سال مصرف می کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خواص روغن زیتون در سلامتی چیست؟

در طول 50 سال گذشته، هزاران مطالعات روی بررسی خواص درمانی روغن زیتون وجود داشته است که چند نمونه از این مطالعات عبارتند از:
روغن زیتون و دستگاه قلب و عروق - Aceite  و اولیو اESPANA  در سال 2010، بیش از 45٪ از روغن زیتون جهانی از اسپانیا آمد 
روغن زیتون منبع اصلی چربی در در رژیم غذایی مدیترانه ای است که با میزان مرگ و میر کم از بیماری های قلبی و عروقی در مقایسه با دیگر نقاط جهان در ارتباط است.
ماریا ایزابل کواس، در PARC dE Recerca Biomedica  در بارسلونا اسپانیا یک مطالعات گسترده در مورد اثرات بیولوژیکی و بالینی از روغن زیتون انجام داده است.
این مطالعه نشان داد در افرادی که به طور منظم روغن زیتون مصرف می کنند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی از جمله فشار خون بالا، سکته و چربی خون ( کلسترول و تری گلیسیرید خون بالا ) بسیار پایین است.
کواس همچنین دریافتند که مصرف منظم روغن زیتون باعث کاهش التهاب، اختلال عملکرد اندوتلیال ( مشکلات داخلی رگ های خونی )، ترومبوز و سوخت و ساز کربوهیدرات می شود.
کواس نتیجه گرفت طیف گسترده ای از اثرات ضد آتروژنیک روغن زیتون می تواند به توضیح نرخ پایین مرگ و میر قلبی عروقی در کشورهای مدیترانه ای اروپا جنوبی، در مقایسه با دیگر کشورهای غربی با ( شیوع بالای خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب ) کمک کند. آنتی آتروژنیک از سخت شدن رگها و ایجاد آترواسکلروز جلوگیری می کند.
سرخ کردن با روغن زیتون خطر بیماری های قلبی را افزایش نمی دهد
محققان در دانشگاه مادرید در اسپانیا در مجله پزشکی بریتانیا گزاش دادند افرادی که غذاهای سرخ شده در روغن زیتون مصرف می کردند در معرض بیشتر خطر بیماری های قلبی و مرگ زودرس قرار نداشتند.
در این مطالعه، پروفسور پیلار و همکاران 4755  بزرگسالان 29 - 69 سال را در طول یک دوره 11 ساله بررسی نمودند آنها روی روش پخت و پز مردم و عادات غذایی متمرکز شدند.
محققان نتیجه گرفتند:
در یک کشور مدیترانه ای که در آن روغن های زیتون و آفتابگردان بیشتر برای سرخ کردن مورد استفاده است هیچ ارتباطی بین مصرف مواد غذایی سرخ شده و خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب یا مرگ مشاهده نشده است.
روغن زیتون به جلوگیری از سکته مغزی کمک می کند - دکتر سیسیلیا Samieri، از دانشگاه بوردو و موسسه ملی سلامت و تحقیقات پزشکی  در بوردو فرانسه و همکارانش در مجله مغز و اعصاب گزارش دادند که روغن زیتون ممکن است از سکته مغزی در افراد مسن جلوگیری کند.
این گروه دریافتند که افراد مسن تر که به طور منظم روغن زیتون برای پخت و پز و استفاده برای سس سالاد و یا با نان مصرف می کنند خطر ابتلا به سکته مغز 41٪ پایین تر بود در مقایسه با همتایان خود که هرگز مصرف نمی کردند.
خطر ابتلا به افسردگی با روغن زیتون و با چربی های ترانس بالاتر - افرادی که رژیم غذایی با چربی های ترانس بالا مانند ( غذاهای آماده و غذاهای تولید انبوه مانند شیرینی ) مصرف می کنند با احتمال بیشتری در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند در مقایسه با کسانی که رژیم های غذایی سرشار از چربی های تک و اشباع نشده دارند.
با توجه به مطالعه ای که در دانشگاه لاس پالماس اسپانیا انجام شده و در مجله PLoS ONE منتشر شده است به نظر می رسد روغن زیتون یک اثر محافظتی اندکی در مورد خطر ابتلا به افسردگی دارد .
این تیم تحقیقاتی بر روی 12000 داوطلب به مدت 6 سال مطالعه و داده ها را جمع آوری و مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند متوسط سن آنها در شروع مطالعه 37.5 سال بود آنها به طور منظم به همه پرسشنامه 136 سؤالی پاسخ دادند که اطلاعات مربوط به عادات غذایی خود، شیوه زندگی و سلامت جسمی و روانی را بررسی می نمود.
موارد افسردگی در شروع مطالعه و پس از آن، توسط پزشک تشخیص داده شد.
نویسندگان این مطالعه دریافتند که کسانیکه داوطلب مصرف چربی ترانس به طور منظم بودند 48 درصد بیشتر از افرادی که چربی در رژیم غذایی آنها در درجه اول از روغن زیتون بود خطر ابتلا افسردگی داشتند.
روغن زیتون ممکن است خطر سرطان پستان را کاهش دهد - یک تیم از دانشمندان در دانشگاه اوتونوما در بارسلونا گفتند روغن زیتون بدن را در برابر سرطان پستان، در مقایسه با سایر روغن های نباتی محافظت می کند.
محققان دریافتند که روغن زیتون فعالیت p21Ras را کاهش می دهد و از آسیب DNA جلوگیری می کند مرگ سلول های توموری تشویق و باعث تغییر در مسیر سیگنالینگ پروتئین می شود.
این گروه دریافتند که روغن ذرت که غنی از n-6 اسیدهای چرب اشباع نشده است سبب افزایش تهاجم تومور ولی روغن زیتون تاثیر معکوس دارد.
روغن زیتون به حفظ سطح کلسترول سالم کمک می کند - یک مطالعه ژاپنی که در علوم پزشکی منتشر شده نشان داد که میانگین غلظت کلسترول LDL در 28 نفر که به آنها مکمل روغن زیتون یک بار در روز به مدت شش هفته داده شد کاهش داشت.
چگونه روغن زیتون فوق العاده خالص در برابر بیماری آلزایمر محافظت می کند - اولئوکانتال یک نوع از ترکیب فنولیک طبیعی موجود در روغن زیتون است. در آزمایش های آزمایشگاهی روی موش ها، محققان کشف کردند که اولئوکانتال کمک می کند تا پروتئین های غیر طبیعی بیماری آلزایمر از مغز خارج شود.
محققان توضیح دادند که نرخ بیماری آلزایمر در کشورهای مدیترانه، جایی که مصرف روغن زیتون بیشتر از هر جای دیگر در جهان است کمتر است.
کادومی و مجموعه ی تیم او برای تعیین اینکه آیا اولئوکانتال ممکن است به کاهش تجمع بتاآمیلوئید، که تصور می شود مقصر بیماری آلزایمر ( AD ) کمک کند.
مطالعه آنها در مجله شیمی علوم اعصاب منتشر شد.
تیم او  اثرات اولئوکانتال در سلول های کشت داده شده و مغزی موشهای آزمایشگاهی را دنبال کردند.
آنها دریافتند که در هر دو سلول های مغزی کشت داده شده و مغز موش اولئوکانتال به طور مداوم سبب افزایش تولید هر دو پروتئین و آنزیم های کلیدی که در حذف بتا آمیلوئید از مغز حیاتی هستند.
روغن زیتون به جلوگیری از پانکراتیت حاد کمک می کند -  روغن زیتون سرشار از اسید اولئیک و هیدروکسی تیروزال است که از توسعه پانکراتیت حاد ( التهاب ناگهانی پانکراس ) جلوگیری می کند.
محققان دانشگاه گرانادا در اسپانیا با یک آزمایش در شرایط آزمایشگاهی نشان دادند که روغن زیتون می تواند از پانکراتیت حاد حفاظت کند.
روغن زیتون فوق العاده خالص از کبد محافظت می کند - محققان در دانشگاه Monastir، تونس در  یک مطالعه نشان دادند که روغن زیتون ممکن است کبد را از استرس اکسیداتیو محافظت می کند.
استرس اکسیداتیو اشاره به آسیب سلولی مرتبط با واکنش شیمیایی بین رادیکال های آزاد و مولکول های دیگر در بدن است. به عبارت ساده، استرس اکسیداتیو به معنی خسارت سلولی است.
آنها گزارش دادند که موش های آزمایشگاهی در معرض علف کش نیمه سمی که با یک رژیم غذایی حاوی روغن زیتون تغذیه می شدند تا حدی از آسیب کبدی محافظت می شدند.
روغن زیتون از کولیت اولسراتیو محافظت می کند - کولیت اولسراتیو، طولانی مدت (مزمن) یک اختلال نسبتا شایع است بیماری سبب التهاب روده بزرگ ( کولون ) می شود این یک نوع بیماری التهابی روده است که شبیه به بیماری کرون است.
دانشمندان در دانشگاه شرق آنجلیا در انگلستان می گویند که مصرف روغن زیتون می تواند به دفع کردن کولیت اولسراتیو کمک کند.
دکتر اندروهارت و تیم او بیش از 25000 نفر را در نورفولک انگلستان جمع آوری و داده ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند آنها بین 40 تا 65 سال بودند. شرکت کنندگان به طور منظم پرسشنامه ها و یادداشت های روزانه مواد غذایی را تکمیل کردند.
آنها کشف کردند که شرکت کنندگان با بالاترین مصرف اسید اولئیک ( یک جزء از روغن زیتون ) در معرض خطر 90 ٪ پایین تر توسعه کولیت اولسراتیو در مقایسه با کسانی که کمتر مصرف کردند.
دکتر هارت گفت اسید اولئیک به نظر می رسد با مسدود کردن مواد شیمیایی در روده که باعث تشدید التهاب موجود در این بیماری می شود. به جلوگیری از ابتلا به کولیت اولسراتیو کمک می کند. دو تا سه قاشق غذاخوری روغن زیتون در روز یک اثر محافظتی بر کولیت اولسراتیو دارد.

ارزش غذایی 100 گرم روغن زیتون چیست؟

انرژی 885 کالری
کربوهیدرات 0 گرم
چربی 100 گرم.
چربی تک اشباع شده 14 گرم
چربی چند اشباع شده 73 گرم
اشباع نشده 11 گرم
چربی امگا 3 < 1.5 گرم
چربی امگا 6 بین 3.5 - 21 گرم
پروتئین 0 گرم
ویتامین E 14 میلی گرم ( 93 درصد از مقدار توصیه شده روزانه برای بزرگسالان )
ویتامین K 62 میکروگرم ( 59 درصد از مقدار توصیه شده روزانه برای بزرگسالان )
منبع اختصاصی: www.foodregime.com

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مريم

واقعأ از مطالب ارزنده وفوق العاده ی شما استفاده بردم .
ممنون از زحماتتون .

  پیوست ها
 

  1. محسن مرتضوی

با سلام خیلی عالی بور متشکرم

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search