رژیم غذایی

آیا دانه کتان در درمان و یا جلوگیری از سرطان پروستات موثر است؟

خواص بذر کتانمصرف بذر کتان ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. اگر در حال حاضر برای شما سرطان پروستات تشخیص داده شده است برخی از تحقیقات نشان می دهد که دانه کتان ممکن است به پیشگیری از گسترش سرطان شما کمک کند. اکثر مردم می توانند بذر کتان یا روغن بذر کتان، را بدون داشتن عوارض جانبی بخورند.

ریشه قدمت کتان به مصر باستان و چین بر می گردد و آن یکی از قدیمی ترین محصولات فیبری است. بذر کتان یک منبع غنی از مواد مغذی، مانند منگنز، ویتامین B-1، و اسیدهای چرب امگا 3 است.
اگر چه محققان هنوز در حال بررسی مزایای بالقوه سلامت بذر کتان هستند برخی از مردم فکر می کنند آن در برابر یک تعداد از شرایط اعم از دیابت و سرطان پروستات محافظت می کند. سرطان پروستات شایع ترین سرطانی است که مردان آمریکایی را مبتلا می کند. حدود 1 در 7 مرد با این بیماری تشخیص داده می شود.

منافع سلامت بذر کتان

این مواد غذایی غنی از فیبر می تواند به شما در مدیریت سطح قند خون کمک کند.
امگا 3S موجود در دانه کتان ممکن است به فشار خون کمک کند و سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی شود.
لیگنان از ترکیبات استروژن مانند در رژیم غذایی است که می تواند روی سلامت کلی زنان مفید باشد.
بسیاری از مزایای بذر کتان از فیبر بالا و محتوای امگا 3 بالای آن است. آن نیز غنی از مواد شیمیایی گیاهی است که همان لیگنان شناخته شده است. این مواد شیمیایی گیاهی در بسیاری از غذاهای غنی از فیبر هستند و یک آنتی اکسیدان طبیعی در نظر گرفته می شود.
تحقیقات بیشتری لازم است پیشنهاد شده است که خوردن دانه کتان می تواند به موارد زیر کمک کند:
کاهش سطح کلسترول
درمان گرگرفتگی
بهبود قند خون در مردان و زنان چاق مبتلا به پیش دیابت
از بین بردن یبوست

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

افزایش سلامت قلب و عروق

برخی از افراد فکر می کنند لیگنان در دانه کتان دارای خواص ضد سرطان است این ممکن است به دلیل لیگنان یک نوع فیتواستروژن باشد که شبیه به هورمون استروژن است. به این دلیل، لیگنان ممکن است در افراد دارای هورمون مرتبط با سرطان سودمند باشد این شامل سرطان پروستات است.

تحقیقاتی چه می گوید:

مصرف بذر کتان ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد. محققان در یک مطالعه در سال 2014 نشان دادند که دانه کتان ممکن است به حفظ سلامت کلی پروستات کمک کند و خطر ابتلا به بزرگ شدن پروستات را کاهش دهد.
اگر قبلا مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده شده اید مصرف دانه کتان ممکن است یک درمان مکمل موثر باشد. محققان در یک مطالعه در سال 2013 نتیجه گرفتند که لیگنان در بذر کتان ممکن است از گسترش سلول های سرطانی در مردان مبتلا به سرطان موضعی پروستات جلوگیری می کند.
مردانی در پرتو درمانی برای سرطان پروستات نیز ممکن است از بذر کتان بهره مند شوند. محققان در یک مطالعه در سال 2007 روی حیوانات اثر بالقوه پرتو و روغن بذر کتان بررسی شد. محققان دریافتند که موشهایی که روغن دانه کتان دریافت کردند عمر طولانی تری پس از تابش اشعه نسبت به موش ها در گروه شاهد داشتند.
تحقیقات در مورد اثر دانه کتان بر روی سرطان پروستات در حال انجام است. به طور کلی، کارشناسان بهداشت و درمان هنوز مطمئن نیستند که چرا بذر کتان و لیگنان های دیگر ممکن است به سلامت پروستات و پیشگیری از سرطان کمک کند.

چگونه از بذر کتان استفاده کنید

بذر کتان با اشکال مختلف در دسترس است. اگر چه شما می توانید مکمل بذر کتان یا کپسول آن را خرید کنید بسیاری از مردم اضافه کردن دانه کتان به رژیم غذایی خود را انتخاب می کنند.
شما می توانید بذر کتان را در بسیاری از مواد غذایی و یا سلامت فروشگاه های مواد غذایی خریداری کنید. اگر شما دانه کتان خرید کنید شما می توانید دانه ها را در چرخ قهوه خرد کن خرد کنید برای به حداکثر رساندن مزایای بالقوه سلامت دانه کتان، اگر شما آنها را در یک ظرف محفوظ از هوا نگهداری کنید بذر کتان زمینی می تواند برای چند ماه نگهداری شود. شما ممکن است دانه های کامل تازه را در یخچال ذخیره و نگه داری کنید.
شما می توانید بذر کتان را به رژیم غذایی خود در راه های مختلفی اضافه کنید. شما ممکن است یک قاشق غذاخوری از بذر کتان زمینی را به مواد غذایی زیر اضافه کنید:
غلات صبحانه
ماست
اسموتی
برخی بذر کتان ( flaxseeds ) خام یا نارس حاوی سموم هستند. اگر چه بذر کتان عموماً بی خطر است هنگامی که شما آن را در مقادیر کم می خورید مصرف بیش از 5 قاشق غذاخوری یا 50 گرم، از طیف دانه کتان در طول روز ممکن است سبب عوارض جانبی خفیف شود.
اگر شما می خواهید یک مقدار بیشتر نان تست، یا دانه کتان پخته بخورید. اگر چه این ها سموم را از بین می برد این ممکن است منافع بالقوه تغذیه را کاهش دهد.

خطرات و هشدارهای در مورد مصرف بذر کتان

مصرف مقدار زیادی از دانه کتان ممکن است سبب ناراحتی خفیف گوارشی شود.
دانه کتان ممکن است روی قند خون شما و یا فشار خون تاثیر بگذارد.
اگر شما یک اختلال روده دارید نباید دانه کتان بخورید.
اکثر مردم می توانند بذر کتان یا روغن بذر کتان را بدون تجربه هر گونه عوارض جانبی بخورند. شما باید هنگام مصرف بذر کتان هیدراته بمانید. اگر هنگام مصرف اعتدال را رعایت نکنید دانه به طور طبیعی آب را جذب و خوردن آن می تواند سبب کم آبی بدن شود.
اگر شما بیش از 5 قاشق غذاخوری بذر کتان خام یا نارس مصرف کنید ممکن است عوارض جانبی خفیف را تجربه کنید که عبارتند از:
نفخ
دل درد
سوء هاضمه
گاز
اگر شما بیماری التهابی روده، دیورتیکولیت یا اسهال دارید نباید دانه کتان بخورید.
دانه کتان ممکن است سطح قند خون شما را کاهش دهد بنابراین افراد مبتلا به دیابت و یا قند خون باید جانب احتیاط را رعایت کنند. همچنین اگر شما در حال مصرف ضد انعقاد و یا داروهای ضد فشار خون هستید قبل از خوردن دانه کتان باید با دکتر خود مشورت کنید.

سایر درمان ها برای سرطان پروستات

اگر شما مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده شده اید شما نباید دانه کتان را به عنوان خط اول درمان استفاده کنید. با دکتر خود در مورد اضافه کردن دانه کتان به رژیم کلی خود صحبت کنید پزشک می توانید بهترین برنامه درمانی را برای شما تعیین کند.
درمان سنتی برای سرطان پروستات ممکن است شامل موارد زیر باشد:
چند روش جراحی در دسترس هستند اما رادیکال پروستاتکتومی از رایج ترین است. در خلال این جراحی، دکتر شما غده پروستات و برخی از بافت اطراف را حذف می کند.
دکتر شما ممکن است توصیه به تماشا و نظارت کند. اگر سرطان شما رشد آهسته دارد دکتر شما بر هر گونه رشد سرطان با معاینه انگشتی مقعد و یا آزمون آنتی ژن اختصاصی پروستات نظارت دارد.
واکسن برای افزایش سیستم ایمنی بدن برای کمک به مبارزه با سلول های سرطانی در دسترس است.
هورمون درمانی در سطح هورمونهای مردانه یا آندروژن که می تواند رشد سلول های سرطانی را کاهش دهد.
دکتر شما ممکن است تابش اشعه را به عنوان یک درمان موضعی توصیه کند اگر سرطان شما در درجه پایین است. این ممکن است از گسترش سرطان جلوگیری می کند.

شما در حال حاضر چکار می توانید انجام دهید

تحقیقات بر روی خواص ضد سرطانی بذر کتان در حال انجام است. اگر شما می خواهید بذر کتان را به درمان و یا رژیم پیشگیری خود اضافه کنید با دکتر خود مشورت کنید. آنها می توانند فواید و خطرات بالقوه مصرف بذر کتان را مورد بحث قرار دهند و به شما در تعیین بهترین گزینه کمک کنند.
اگر شما تصمیم دارید بذر کتان را امتحان کنید راهنمایی زیر را در ذهن نگه دارید:
شما باید مصرف خود را به 5 قاشق غذاخوری یا کمتر در روز محدود کنید.
مقادیر زیادی از دانه کتان ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند، مانند دل درد را آغاز کند.
دانه کتان می تواند روی برخی از داروها تاثیر بگذارد بنابراین قبل از مصرف با دکتر خود مشورت کنید.
اگرچه بذر کتان ممکن است اثر مثبتی روی سلامتی شما داشته باشد آن خط اول درمان نیست. اگر شما مبتلا به سرطان پروستات تشخیص داده شده اید و مایل به امتحان بذر کتان هستید شما هنوز هم باید هر درمان سنتی را با توصیه دکتر ادامه دهید. دانه کتان ممکن است به عنوان درمان مکمل مفید باشد.

راه دیگر برای پیشگیری از سرطان پروستات

شما می توانید برخی از عوامل خطر، مانند سابقه خانوادگی خود را تغییر دهید. بر انتخاب شیوه زندگی خاص، مانند رژیم غذایی خود کنترل داشته باشید. شما ممکن است با خوردن یک رژیم غذایی در چربی پایین و بالا در میوه ها و سبزیجات قادر به کاهش خطر ابتلا به سرطان خود باشید.
در اینجا چند راهنمایی برای بهبود رژیم غذایی شما آورده می شود:
گوشت لخم را انتخاب نمایید.
محصولات لبنی کم چرب انتخاب کنید.
چربی های گیاهی، مانند روغن زیتون، به جای چربی های حیوانی، مانند کره استفاده کنید.
بهتر است میوه ها و سبزیجات بیشتری مصرف کنید.
مصرف مواد غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3، مانند ماهی و دانه کتان را افزایش دهید.
همچنین ورزش، حفظ وزن سالم و ترک سیگار ممکن است به کاهش ریسک سرطان کمک کند. فعالیت های بدنی منظم داشته باشید و در مورد خطر با دکتر خود بحث کنید. آنها می توانند شما را توصیه به پیشگیری و راه اندازی یک برنامه غربالگری مناسب راهنمایی کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 4.5 از 5 بر مبنای 2 رای

  1. عبدالمجید
  1. 5 / 5

سلام واقعا کار عالی است آین برنامه ایشالله ادامه داشته باشه سوال از پزشک با تشکر از مهر شما

  پیوست ها
 

  1. مسلم مهدی پور
  1. 4 / 5

سلام دکتر .
پروستات خوش خیم دارم . دارو تاموسیولون مصرف میکنم .
ایا بذر کتان میتوانم مصرف کنم یا نه؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search