رژیم غذایی

آیا کاراگینان مضر است و باید از آن اجتناب کنید؟

کاراگینانکاراگینان Carrageenan یک ماده بحث برانگیز است که در طیف گسترده ای از محصولات یافت می شود. آن به عنوان یک افزودنی در بسیاری از غذاها، از جمله آنهایی که به بازار عرضه شده به نام ارگانیک یا سالم، مانند شیر بادام و ماست استفاده می شود همچنین به طور گسترده ای به مواد غذایی مانند بستنی و ماست اضافه می شود.

در حالی که برخی ادعا می کنند که کاراگینان باعث همه چیز از سرطان تا دیابت می شود FDA آن را برای مصرف ایمن می داند. بنابراین آیا کاراگینان در واقع برای شما بد است؟ این مقاله به بررسی شواهد در مورد کاراگینان می پردازد.

کاراگینان چیست؟

کاراگینان یک افزودنی غذایی است که از Chondrus crispus و یک نوع جلبک دریایی قرمز خوراکی استخراج شده است.
تولید کنندگان مواد غذایی از آن برای کمک به ضخیم شدن و تثبیت مواد غذایی و در نتیجه بهبود بافت و عمر مفید و طولانی استفاده می کنند.
دو نوع از کاراگینان وجود دارد تخریب شده و غیر تخریب شده، که ساختار شیمیایی بسیار متفاوت دارند.
تفاوت اصلی بین این دو این است که نوع تخریب در یک محلول اسیدی پردازش شده در حالی که نوع غیر تخریب شده، پردازش نشده است.
کاراگینان نوع تخریب، که به عنوان "poligeenan" شناخته شده است در مواد غذایی استفاده نمی شود این اغلب در مطالعات برای علت التهاب مورد استفاده است و به عنوان "احتمالاً سرطانزا" توسط سازمان بهداشت جهانی بیان شده است.
با این حال، کاراگینان غیر تخریب شده undegraded اغلب به عنوان یک افزودنی در مواد غذایی استفاده می شود.
باعث بسیاری از نگرانی ها در مورد اثرات بهداشتی بالقوه آن بر همه چیز، از مقاومت به انسولین تا التهاب شده است.
با این وجود، با وجود اختلاف مداوم به آن عنوان، گارانتی GRAS ( به طور کلی به عنوان ایمن به رسمیت شناخته شده) از سال 1959 اعطا شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کاراگینان در کجا یافت می شود؟

کاراگینان در بسیاری از محصولات غذایی یافت می شود منابع عمومی شامل:
سس
بستنی
ماست
نوعی پنیر دلمه شده
توفو
شیرخشک نوزاد
جایگزین های لبنی (بادام، سویا و شیر نارگیل)
گوشتهای فرآوری شده
مخلوط بر پایه خامه
مکمل های غذایی
وعده های غذایی آماده
آب میوه
آب دوغ
خامه قهوه
چاشنی وادویه مخصوص سالاد
شکلات
مقدار موجود در این غذاها می تواند از حدود 0.01٪ در هر 3.5 اونس (100 گرم) در بستنی به 4٪ در مخلوط پایه خامه ای متغیر است.
حتی غذاهای با برچسب " ارگانیک" هنوز هم می تواند شامل کاراگینان باشند در حالی که هیئت ملی استاندارد ارگانیک اخیراً رای به حذف کاراگینان از فهرست مواد تشکیل دهنده مصوب در محصولات ارگانیک داده است ولی وزارت کشاورزی ایالات متحده حرف آخر را دارند.
علاوه بر مواد غذایی، کاراگینان در حال حاضر در چند چیز خانگی وجود دارد و می توان آن را در خمیر دندان، شامپو و حتی کفش لهستانی پیدا کرد.
در پزشکی، از آن شده است به عنوان یک ملین و درمان برای زخم معده مورد استفاده قرار گرفته است.

کاراگینان ممکن است باعث التهاب شود

در زمان آسیب یا بیماری، التهاب، یک واکنش عادی است که توسط سیستم ایمنی بدن شما به عنوان یک راه برای مقابله با مهاجمان خارجی بروز می کند.
التهاب مزمن، از سوی دیگر، می تواند به توسعه بیماری های مزمن در دراز مدت منجر شود.
برخی شواهد نشان می دهد که کاراگینان با افزایش ترشح سیتوکین های پیش التهابی، یک نوع از سلول های ایمنی که تنظیم التهاب را آغاز کند می تواند باعث التهاب شود.
یک مطالعه در تست لوله آزمایش آن را برای درمان سلول های روده مورد استفاده  قرار دادند و افزایش شاخص های التهابی و التهاب را مشاهده کردند.
مطالعه دیگری یافته های مشابهی داشت و نشان داد که آن مجموعه پاسخ ایمنی در سلول های روده انسان است.
با این حال، هنگامی که کاراگینان به عنوان یک افزودنی غذایی مصرف می شود ممکن است عوارض التهابی قابل توجهی نداشته باشد.
بررسی 2014 اشاره کرد که این می تواند وقتی به صورت داخل وریدی تجویز شود یک اثر بر سیستم ایمنی داشته باشد و وقتی در رژیم غذایی خوراکی مصرف شود این اثر را ندارد.

کاراگینان می تواند تأثیر منفی روی سلامت دستگاه گوارش داشته باشد

برخی از مطالعات نشان می دهد که کاراگینان ممکن است سبب تغییرات منفی در دستگاه گوارش شما شود.
یک مطالعه حیوانی نشان داد که آن می تواند سبب رشد غیر طبیعی غدد لوله مانند در روده بزرگ شود که به عنوان کانون حفره نابجا شناخته شده است.
تشکیل این غدد یکی از اولین تغییرات منجر به توسعه سرطان روده بزرگ است.
مطالعه دیگر روی حیوانات اثر یک رژیم غذایی متشکل از 5٪ کاراگینان را در خوکچه هندی، خرگوش، موش، میمون، سنجاب و همستر مورد آنالیز قرار داد.
محققان دریافتند که تجویز کاراگینان بیش از 3 - 5 هفته باعث زخم روده در خوکچه هندی و خرگوش شد اما در گونه های دیگر نشد.
با این حال، مطالعات دیگر نشان داده اند که میزان کاراگینان موجود در رژیم غذایی معمول زخم روده ایجاد نمی کند هنگامی که در مقادیر متوسط (زیر 5٪ در رژیم غذایی) مصرف می شود نشان داده شده است که عوارض جانبی ندارد.
تحقیقات بیشتری برای تعیین اثرات کاراگینان در انسان نیاز است.
به طور کلی، به نظر می رسد که مقدار متوسط در رژیم غذایی عموما بی خطر باشد.

کاراگینان ممکن است توسعه سرطان را ترویج دهد

در حالی که کاراگینان به عنوان "احتمالا سرطانزا" طبقه بندی شده است نوع غیر تخریب درجه غذایی متنوع ندارد.
با این وجود، برخی از تحقیقات نشان داده است که کاراگینان حتی نوع غیر تخریب نیز زمانی که با یک ماده سرطانزا شناخته شده همراه شود می تواند سبب توسعه سرطان شود.
در یک مطالعه روی حیوانات، یک رژیم غذایی متشکل از 15٪ کاراگینان نوع غیر تخریب یا بدون کاراگینان به موش خورانده شد به آنها همچنین یک نوع ماده سرطان زا برای القاء سرطان روده بزرگ داده شد.
گروه تغذیه شده با کاراگینان نرخ بالاتری از تومورها را نسبت به گروه شاهد داشتند این نشان می دهد که کاراگینان می تواند تشکیل سلول های سرطانی را حمایت می کنند.
مطالعه دیگری یافته های مشابه را نشان داد به موش در معرض مواد سرطان زا یک رژیم غذایی متشکل از 6٪ کاراگینان در طی 24 هفته داده می شود در مقایسه با گروه کنترل، موشی که کاراگینان دریافت کردند یک افزایش 35٪ در تومورهای کولورکتال نشان داد.
نشان داده شده است که کاراگینان غذایی سبب افزایش تولید کیناز تیمیدین می شود آنزیمی است که به عنوان یک شاخص برای سرطان روده بزرگ استفاده می شود.
با این حال، مطالعات دیگر هیچ رابطه ای بین کاراگینان و توسعه سرطان پیدا نکرده اند.
برای مثال، در یک مطالعه به موش برای یک دوره 90 روزه تغذیه کاراگینان داده شد و هیچ نشانه ای از ضایعات در دستگاه گوارش پیدا نشده است.
بنابراین در حالی که کاراگینان احتمالاً می تواند سبب افزایش پیشرفت سرطان شود این احتمال وجود دارد که تنها در حضور دیگر مواد سرطان زا و هنگامی که در مقادیر بالا مصرف شود عامل سرطان باشد.

کاراگینان می تواند باعث مقاومت به انسولین شود

بدن شما مواد غذایی را برای تولید انرژی به گلوکز تجزیه می کند پس از آن هورمون انسولین ترشح می شود که مسئول توزیع قند به سلول های شما است.
وقتی مقاومت به انسولین ایجاد می شود بدن شما نمی تواند انسولین مصرف کند و باعث ساخت گلوکز و انسولین بالا در خون شما می شود.
با گذشت زمان، این می تواند به مشکلات مانند دیابت منجر شود.
برخی از مطالعات نشان می دهد که کاراگینان می تواند سبب مقاومت به انسولین و عدم تحمل گلوکز می شود.
در یک مطالعه، به موش آب آشامیدنی حاوی کاراگینان داده شد و سپس برای تحمل گلوکز تست شده است محققان دریافتند که سطح انسولین و گلوکز در گروه کاراگینان از گروه کنترل به طور قابل توجهی بالاتر بود.
مطالعه دیگری به موش یک رژیم غذایی حاوی کاراگینان، یک رژیم غذایی با چربی بالا و یا ترکیبی از هر دو به مدت یک سال داده شد.
موش هایی که با کاراگینان درمان شده بودند عدم تحمل گلوکز سخت تری از رژیم غذایی پرچرب به تنهایی نسبت به گلوکز داشتند چربی بالا، رژیم غذایی کاراگینان اثر قابل توجهی بر سطح قند خون، عدم تحمل گلوکز و حتی سطح چربی داشت.
تحقیقات هنوز هم مشخص نکرده است که این نتایج چگونه در انسان قابل اجرا است.
یک رژیم غذایی سالم همراه با ورزش و مصرف متوسط از غذاهای فراوری شده که حاوی کاراگینان است بهترین راه برای جلوگیری از مقاومت به انسولین و ثابت نگه داشتن سطح قند خون است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. شبنم

سلام بله متاسفانه من از یک اسپری بینی حاوی کاراگینان برای پسرم ایتفاده میکردم واین عوارض رو دیدم(کهیر واسهال)باقطع اسپری خداروشکر رفع شد

  پیوست ها
 

  1. مهدی

ممنون اطلاعات خوبی بود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search