رژیم غذایی

5 راه ساده برای تشخیص یک تخم مرغ خوب از بد

روش فرو بردن تخم مرغ در ابگاهی با این مشکل روبرو می شوید که نمی دانید چه مدت است تخم مرغ را در یخچال قرار داده اید این درست است که در طول زمان، کیفیت تخم مرغ شروع به کاهش می کند و هوا داخل آن بیشتر می شود و سفیده رقیق تر می گردد.

با این حال، یک تخم مرغ تنها هنگامی "بد" می شود که به دلیل باکتری و قارچ ها شروع به تجزیه کند. در واقع، تخم مرغ ها ممکن است برای بیشتر هفته ها برای خوردن کاملاً خوب باشد. هنگامی که شک دارید چندین روش وجود دارد که شما می توانید تعیین کنید که آیا اینکه تخم مرغ ها برای خوردن خوب یا بد هستند در اینجا پنج روش آورده می شود.

1. تاریخ انقضا را بررسی کنید

یکی از ساده ترین راه برای گفتن اینکه ایا تخم مرغ ها هنوز هم خوب هستند چک کردن تاریخ بر روی کارتن است. اما اگر شما تخم مرغ را در یخچال خود قرار داده اید دیگر این تاریخ مشخص نیست و ممکن تخم مرغ ها به هدر برود.
تاریخ نشان می دهد که چه مدت یک فروشگاه باید تخم مرغ برای فروش ارائه دهد.
تاریخ انقضاء، نشانه تازه بودن و پس از آن تخم مرغ ها کمتر از تازه در نظر گرفته می شود.
بعد از تاریخ انقضاء کیفیت تخم مرغ شروع به کاهش نموده ولی باز هم ممکن است به مدت چند هفته برای خوردن خوب باشد بخصوص اگر در یخچال نگهداری شوند.
با این حال اگر تخم مرغ از تاریخ چاپ شده روی کارتن گذشته است شما ممکن است نیاز به استفاده از روش دیگری برای گفتن خوب یا بد تخم مرغ داشته باشید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. انجام یک تست بوکردن

آزمون بوکردن کردن قدیمی ترین روش گفتن اینکه که آیا یک تخم مرغ خراب شده می باشد ساده ترین و قابل اطمینان ترین است.
اگر شما دریابید که تاریخ انقضاء تخم مرغ گذشته است شما می توانید بگویید که آیا تخم مرغ هنوز هم خوب است برای این کار از تست ساده بو کردن استفاده نمایید.
تخم مرغ که بوی بد می دهد بی تردید فاسد است.
اگر شما در حالی که تخم مرغ در پوسته است نمی توانید تشخیص دهید آنرا بر روی یک بشقاب تمیز یا کاسه شکسته و بو کنید.
اگر بوی بد می دهد آنرا دور ریخته و دوباره کاسه یا بشقاب را با آب گرم و صابون بشویید.
اگر بوی طبیعی دارد این نشانه خوبی است که آن تخم مرغ هنوز هم برای استفاده ایمن است.

3. یک بازرسی چشمی کامل انجام دهید

علاوه بر بینی، چشم شما نیز یک ابزار ارزشمند برای گفتن خوب یا بد تخم مرغ است.
در حالی که تخم مرغ هنوز هم در پوسته است آن را بررسی کنید که پوسته ترک خورده، لزج و یا پودری نباشد.
ترک می تواند حضور باکتری را نشان دهد در حالی که ظاهر پودری بر روی پوسته ممکن است قارچ را نشان دهد.
اگر پوسته به نظر خشک و سالم می رسد تخم مرغ را در یک کاسه سفید یا بشقاب تمیز قبل از استفاده بشکنید هر تغییر رنگ صورتی، آبی، سبز و یا سیاهی در زرده یا سفیده را نگاه کنید زیرا ممکن است رشد باکتری را نشان دهد.
اگر شما متوجه هر نشانه ای از تغییر رنگ شدید شدید تخم مرغ را دور بریزید و قبل از تست یک تخم مرغ جدید کاسه را با آب گرم و صابون بشویید.
شما همچنین می توانید چک کنید اگر سفیده یا زرده تخم مرغ روان باشد. این نشان می دهد که تخم مرغ قدیمی است و کیفیت آن کاهش یافته است. اما این لزوماً به این معنی نیست که بد است و آن هنوز هم می تواند برای استفاده کاملاً خوب باشد.

4. انجام یک تست شناور

آزمون شناور یکی از محبوب ترین روش ها برای چک کردن خوب یا بد تخم مرغ است.
این یک روش معمول برای تعیین سن یک تخمک بارور است که در حال تبدیل شدن به یک جوجه است.
این کار درست و همچنین قضاوت می کند که آیا یک تخم مرغ بارور نشده تازه است یا نه.
برای انجام آزمایش شناور، به آرامی تخم مرغ را به یک کاسه یا سطل آب وارد کنید. اگر تخم مرغ نشست کند آن تازه است. اگر آن به سمت بالا مایل شود و یا حتی شناور شود آن قدیمی است.
دلیل این است که با کهنه شدن تخم مرغ، هوا در داخل آن بزرگتر شده و آب آزاد می شود و به جای آب داخل تخم مرغ هوا قرار می گیرد. اگر هوا به اندازه کافی بزرگ شود تخم مرغ ممکن است شناور شود.
در حالی که این روش ممکن است به شما بگوید که آیا یک تخم مرغ تازه یا قدیمی است آن به شما نمیگوید که یک تخم مرغ خوب یا بد است.
یک تخم مرغ می تواند غرق شود و هنوز هم بد باشد در حالی که یک تخم مرغ شناور ممکن است هنوز هم برای خوردن خوب باشد.

5. استفاده از شمع برای تخم مرغ ها

Candling یک روش مورد استفاده برای ارزیابی کیفیت یک تخم مرغ یا ارزیابی توسعه جوجه در تخم بارور است.
این روش صنعتی با استفاده از تجهیزات تخصصی برای اطمینان از درجه بندی مناسب تخم مرغ قبل از بسته بندی آنها انجام می شود.
اما اگر شما مایل به یادگیری باشید این روش نیز می توانید بر روی تخم مرغ ها در خانه انجام شود.
شما یک اتاق تاریک و یک منبع روشن کوچکی از نور نیاز دارند. در گذشته، شمع، مورد استفاده قرار می گرفت از این رو نام کندلینگ "candling" پیدا کرد. ولی از یک چراغ قوه کوچک نیز می توان استفاده کرد
منبع نور را در انتهاب بزرگ تخم مرغ نگه دارید. سپس، تخم مرغ را کج کرده و به سرعت از چپ به راست بر گردانید. اگر به درستی انجام شود محتویات تخم مرغ باید درخشان شود.
این اجازه می دهد که ببینید آیا سلول های هوای تخم مرغ کوچک یا بزرگ است. در یک تخم مرغ بسیار تازه، سلول هوا باید نازک تر از 1/8 اینچ، و یا 3/175 میلی متر باشد. با افزایش سنین تخم مرغ، گازهای جایگزین آب از دست رفته سبب بزرگتر شدن هوا خواهد شد.
شما همچنین باید قادر به حرکت تخم مرغ از یک سمت به سمت دیگر باشد و سفیده تخم مرغ و زرده پایدار باشند. جنبش کمتر نشان می دهد یک تخم مرغ تازه است
کندلینگ ممکن است مقداری به تمرین نیاز داشته باشد اما آن اجازه می دهد تا شما با اعتماد یک تخم مرغ تازه یا قدیمی را شناسایی کنید. با این حال، مانند آزمون شناور نمی تواند به شما بگوید که یک تخم مرغ فاسد شده است و قابل استفاده نیست.

مطاب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. پری فرد

چرا وقتی تخم مرغ خانگی را میشکنم در در کاسه سفید و تمیز درون تخم مرغ پر از آب است این آب درون تخم مرغ چیست

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search