رژیم غذایی

6 تا از غذاهایی با لکتین بالا

لکتین در حبوبات

لکتین یک نوع پروتئین موجود در همه اشکال زندگی، از جمله غذایی که می خورید می باشد. در مقادیر کم، آنها ممکن است چند فواید سلامتی را فراهم کند با این حال، مقادیر بزرگتر می توانید توانایی بدن شما برای جذب مواد مغذی را کاهش دهد.


این مقاله به بررسی شش غذای به ویژه در لکتین بالا می پردازد و توضیح می دهد که چگونه می توانید مطمئن شوید که آنها جذب مواد غذایی شما را کاهش نمی دهد.

لکتین چیست؟

لکتین یک نوع از پروتئین است که می تواند به قند متصل شوند.
آنها گاهی اوقات به عنوان ضد ماده مغذی اشاره می شوند آنها می تواند توانایی بدن را برای جذب مواد مغذی کاهش دهد  فکر می کنند که لکتین به عنوان یک دفاع طبیعی در گیاهان تکامل یافته است در اصل به عنوان یک سم است که مانع از خوردن گیاهان توسط حیوانات می شوند.
لکتین ها در بسیاری از گیاهان مختلف و غذاهای مبتنی بر حیوانات  پیدا شده است با این حال تنها حدود 30 درصد از غذاهایی که می خورید حاوی مقدار قابل توجهی هستند.
انسان ها قادر به هضم لکتین نیستند بنابراین آنها از طریق روده شما بدون تغییر سفر می کند.
چگونه کار می کند این به صورت یک راز باقی مانده است هر چند تحقیقات نشان می دهد آنها به دیواره روده سلول متصل می شوند این اجازه می دهد تا آنها با سلول ها ارتباط برقرار کرده و باعث مقابله با واکنش شود.
در مقادیر کم، لکتین نقش مهمی در فرآیندهای بدن، از جمله عملکرد سیستم ایمنی و رشد سلول دارد تحقیقات نشان می دهد آنها حتی می تواند نقش مهمی در درمان سرطان داشته باشند.
با این حال، مقدار زیاد می تواند به دیواره روده آسیب برساند این باعث تحریک می شود که می تواند سبب علائم اسهال و استفراغ شود همچنین می تواند از جذب درست مواد مغذی در روده جلوگیری می کند.
بالاترین غلظت لکتین در غذاهای سالم مانند حبوبات، غلات و سبزیجات تاجریزی پیدا شده است خوشبختانه، راه های مختلفی برای کاهش محتوای لکتین در این مواد غذایی سالم وجود دارد که آنها را برای خوردن ایمن می کند.
تحقیقات نشان می دهد که با پخت و پز، جوانه زدن و یا تخمیر غذاهای سرشار از لکتین شما به راحتی می توانید محتوای لکتین آنها را به حداقل کاهش دهد.
در زیر شش غذاهای سالم با لکتین بالا هستند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. لوبیا قرمز

لوبیا قرمز در میان غنی ترین منابع پروتئین گیاهی می باشد.
آنها همچنین یک منبع بزرگ از کربوهیدرات با شاخص قندی (GI) کم هستند.
این به این معنی که آنها قند خود را بیشتر به آرامی به خون آزاد می کند و به جای یک پیک سریع باعث افزایش تدریجی قند خون می شوند.
آنها همچنین دارای نشاسته مقاوم و فیبر نامحلول هستند که می تواند به کاهش وزن کمک و سبب بهبود عمومی سلامت روده می شود.
لوبیا قرمز شامل بسیاری از ویتامین های حیاتی و مواد معدنی مانند آهن، پتاسیم، فولات و ویتامین K1 است.
با این حال، دانه های خام لوبیای کلیوی همچنین حاوی سطوح بالایی از لکتین به نام phytohaemagglutinin می باشد.
اگر شما آنها را خام یا نیم پز می خورید آنها می توانند سبب تهوع شدید، استفراغ و اسهال شوند .
یک هماگلوتیناسیون (HAU)، واحد اندازه گیری محتوای لکتین است به صورت خام خود لوبیا قرمز حاوی 20،000 - 70،000 HAU است هنگامی که آنها به طور کامل پخته شوند آنها فقط شامل 200 - 400 هماگلوتیناسیون که آن یک سطح ایمن است.
تا زمانی لوبیا قرمز به درستی پخته شوند یک مواد غذایی با ارزش و مغذی است که باید از آن اجتناب شود.

2. دانه های سویا

سویا یک منبع فوق العاده از پروتئین است آنها یکی از پروتئین های گیاهی با بالاترین کیفیت می باشند که آن ها برای گیاه خواران مهم است.
آنها منبع خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی، به ویژه مولیبدن، فسفر و تیامین هستند.
آنها همچنین حاوی ترکیبات گیاهی به نام ایزوفلاون هستند که با پیشگیری از سرطان و کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان در ارتباط است.
تحقیقات نشان می دهد سویا همچنین می تواند به کاهش کلسترول کمک می کند و سبب کاهش خطر ابتلا به چاقی و دیابت نوع 2 می شود.
با این حال، دانه های سویا مواد غذایی دیگری هستند که حاوی سطح بالایی از لکتین می باشند.
همانند لوبیا قرمز، لکتین سویا تقریباً به طور کامل با پخت و پز از بین می رود با این حال، مطمئن شوید که شما آنها را برای مدت طولانی و به اندازه کافی در دمای بالا طبخ کنید.
تحقیقات نشان می دهد که لکتین سویا زمانی که آنها در 212 درجه فارنهایت (100 درجه سانتی گراد) به مدت حداقل 10 دقیقه آب پز شود تقریباً به طور کامل غیر فعال می شود.
در مقابل، حرارت خشک یا مرطوب سویا در 158 درجه فارنهایت (70 درجه سانتی گراد) به مدت چند ساعت اثر کم و یا هیچ اثری در محتوای لکتین ندارد.
از سوی دیگر، تخمیر و جوانه زدن هر دو روش اثبات شده برای کاهش لکتین هستند.
یک مطالعه نشان داد تخمیر سویا محتوای لکتین را به 95 درصد کاهش می دهد مطالعه دیگری نشان داده است که جوانه، 59٪  محتوای لکتین را کاهش می دهد.
محصولات تخمیر سویا شامل سس سویا، میسو و تمپه است جوانه سویا نیز به طور گسترده در دسترس هستند و می توانند به سالاد اضافه شده و یا در سیب زمینی سرخ کرده مورد استفاده قرار گیرد.

3. گندم

گندم غذای اصلی برای 35٪ از جمعیت جهان است.
محصولات گندم تصفیه شده شاخص قند خون (GI) بالا دارد که می تواند قند خون شما را به پیک برساند.
گندم کامل GI مشابه دارد اما فیبر بالاتری دارد و می تواند اثرات مفیدی بر روی سلامت دستگاه گوارش داشته باشد.  
برخی از افراد در هضم گلوتن پروتئین موجود در گندم مشکل دارند با این حال، اگر شما آن را تحمل می کنید پس از آن گندم می تواند یک منبع خوبی از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی، مانند سلنیوم، مس و فولات باشد.
گندم همچنین حاوی آنتی اکسیدان مانند اسید فرولیک است که با کاهش بیماری های قلبی در ارتباط است.
گندم خام، به ویژه جوانه گندم، دارای لکتین در حدود 300 میکروگرم لکتین در هر گرم گندم است با این حال، به نظر می رسد که لکتین ها تقریباً به طور کامل با پخت و پز و پردازش حذف می شوند.
آرد گندم کامل دارای محتوای لکتین بسیار پایین تر در حدود 30 میکروگرم در هر گرم است.
هنگامی که شما ماکارونی سبوس دار را طبخ می کنید به نظر می رسد لکتینهای آن به طور کامل غیر فعال می شوند حتی در دماهای پایین 149 درجه فارنهایت (65 درجه سانتیگراد) ماکارونی پخته شده، لکتین نایافتنی می شوند.
از آنجا که اکثر محصولات گندم کامل که می خورید پخته شده است لذا لکتین یک مشکل قابل توجه نیست.

4. بادام زمینی

بادام زمینی در واقع همانند حبوبات طبقه بندی شده و با لوبیا و عدس مربوط می شود.
دارای چربی های تک اشباع نشده و آنها، یک منبع بزرگ از انرژی هستند.
آنها همچنین با پروتئین بالا و طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی، مانند بیوتین، ویتامین E و تیامین هستند.
بادام زمینی نیز سرشار از آنتی اکسیدان می باشد و با فواید سلامتی مانند کاهش خطر بیماری های قلبی و سنگ کیسه صفرا در ارتباط است.
بر خلاف برخی از غذاهای دیگر در این لیست، به نظر نمی رسد لکتینها در بادام زمینی با حرارت کاهش یابد.
یک مطالعه نشان داد که شرکت کنندگان پس از خوردن 7 اونس (200 گرم) بادام زمینی به صورت خام یا بو داده، لکتین در خون آنها پیدا شد این نشان می دهد که آنها را از طریق از روده عبور کرده اند.
یک مطالعه در لوله آزمایش نشان داد که لکتین بادام زمینی سبب افزایش رشد سلول های سرطانی می شود.
این، در کنار شواهدی که لکتین بادام زمینی می تواند وارد جریان خون شود باعث شده که برخی از مردم باور کنند که لکتین می تواند سرطان را در بدن تشویق به گسترش نماید.
با این حال، این مطالعه با استفاده از دوز بالایی از لکتین خالص به طور مستقیم بر روی سلول های سرطانی انجام شد هیچ مطالعه در مورد اثرات دقیق در انسان وجود ندارد.
تا کنون، شواهد برای مزایای سلامت و نقش آن در پیشگیری از سرطان بادام زمینی می باشد برای هر گونه آسیب احتمالی شواهد قوی تر لازم است.

5. گوجه فرنگی

گوجه فرنگی بخشی از خانواده تاجریزی، همراه با سیب زمینی، بادمجان و فلفل دلمه ای است.
گوجه فرنگی سرشار از فیبر و سرشار از ویتامین C هستند با یک گوجه فرنگی حدود 28٪ از مصرف روزانه توصیه شده ارائه می شود.
آنها همچنین منبع خوبی از پتاسیم، فولات و ویتامین K1 هستند.
یکی از این ترکیبات بیشتر مورد مطالعه در گوجه فرنگی لیکوپن آنتی اکسیدانی است مشخص شده است که به کاهش التهاب و بیماری های قلبی کمک می کند و مطالعات نشان داده اند که ممکن است در برابر سرطان محافظت کند.
گوجه فرنگی نیز حاوی لکتین است هر چند در حال حاضر هیچ مدرک مستقیمی از هر گونه اثرات منفی در انسان وجود ندارد مطالعات در دسترس روی حیوانات و یا در لوله های آزمایش انجام شده است.
در یک مطالعه بر روی موش، لکتین گوجه فرنگی برای اتصال به دیواره روده یافت شد اما آنها به نظر نمی رسد سبب آسیب شوند.
مطالعه دیگری نشان داده است که لکتین گوجه فرنگی موفق به عبور از روده و وارد جریان خون آنها شده است.
در واقع، برخی از مردم به نظر می رسد به گوجه فرنگی واکنش نشان می دهند اما این به احتمال زیاد به دلیل چیزی به نام سندرم آلرژی غذایی به گرده یا سندرم آلرژی دهانی است.
برخی از افراد گوجه فرنگی و سایر سبزیجات تاجریزی را با التهاب در آرتریت مرتبط دانسته اند تا کنون، هیچ تحقیق رسمی از این لینک حمایت نکرده است.
لکتین با آرتریت روماتوئید ارتباط داده شده است اما تنها برای کسانی که حامل ژنهایی هستند که آنها را در معرض خطر بالای این بیماری قرار می دهد در پژوهش ها هیچ ارتباطی بین آرتریت روماتوئید و سبزیجات تاجریزی به طور خاص یافت نشده است.

6. سیب زمینی

سیب زمینی یکی دیگر از اعضای خانواده تاجریزی است آنها یک غذای بسیار محبوب هستند و به اشکال مختلف خورده می شوند.
خوردن سیب زمینی با پوست، همچنین منبع خوبی از ویتامینها و مواد معدنی هستند.
آنها حاوی سطوح بالایی از پتاسیم هستند که نشان داده شده است سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود آنها همچنین یک منبع غنی از ویتامین C و فولات هستند.
پوست آن، به ویژه، آنتی اکسیدان بالایی دارد مانند اسید کلروژنیک با کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت نوع 2 و بیماری آلزایمر در ارتباط است.
همچنین نشان داده شده است سیب زمینی سبب افزایش احساس سیری می شود که می تواند به کاهش وزن کمک کند آن مهم است که چگونه پخته شود.
سیب زمینی در لکتین بالا هستند و به نظر می رسد به حرارت مقاوم باشند حدود 40 - 50٪ از محتوای لکتین آنها پس از پخت و پز  باقی مانده است.
همانطور که با گوجه فرنگی، برخی از مردم، اظهار عوارض جانبی دارند در زمان خوردن سیب زمینی هم در برخی این عوارض پیدا می شود مطالعات حیوانی و لوله آزمایش نشان داده است که این احتمالاً می تواند به لکتین مرتبط باشد با این حال مطالعات بیشتر در انسان مورد نیاز است.
برای اکثریت مردم، سیب زمینی هیچ عوارض جانبی ایجاد نمی کند در واقع، یک مطالعه نشان داد که برخی از انواع سیب زمینی با کاهش التهاب در ارتباط هستند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مهدی

با سلام و سپاس .من دارم در مورد گروهای خونی و رژیم غذایی مفید هر گروه مطالعه میکنم در خصوص گروه خونی o گفته شده از مواد حاوی لیکتین پرهیز. بشه اما در جایی از کتاب (نوشته دکتر آدامو) مصرف گوجه فرنگی رو بلامانع دونسته
خوشحال میشم نظر شما رو هم بدونم

  پیوست ها
 

  1. محمد

استاد بسیار ممنون بابت مطلب

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search