رژیم غذایی

نشانه های آلرژی به بادام زمینی چیست؟

علائم حساسیت به بادام زمینیحساسیت به بادام زمینی می تواند تهدید کننده زندگی باشد، بنابر این آلرژی به بادام زمینی، دارای علائم واکنشی خفیف یا شدید است. بادام زمینی یکی از شایع ترین علل واکنش های حساسیتی شدید می باشد حتی ذرات کوچک از بادام زمینی می تواند به اندازه کافی واکنش های آلرژیک ایجاد کند. کودکان بیشترین احتمال رنج از حساسیت به بادام زمینی دارند. اگر آلرژی غذایی در خانواده باشد خطر ابتلا به حساسیت بالا است.

افراد مبتلا به اگزما تمایل به توسعه آلرژی غذایی دارد. یک واکنش آلرژیک زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما بیش از حد واکنش داده و اقدام به انتشار مواد شیمیایی، از جمله هیستامین به خون می کند این ماده می تواند اثرات مختلفی بر بافتهای مختلف مانند ( پوست، چشمها، بینی، راه های هوایی، روده، ریه ها و رگ های خونی ) داشته باشد این مواد شیمیایی می تواند بر روی بافت های مختلف در بدن، تاثیر بگذارد هنوز روشن نیست که چرا بادام زمینی باعث این واکنش ها در برخی از مردم می شود حساسیت به بادام زمینی زمانی رخ میدهد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه پروتئین بادام زمینی را به عنوان چیزی مضر شناخته است هنگامی که شما به طور مستقیم یا غیرمستقیم با بادام زمینی تماس داشته باشید سیستم ایمنی بدن شما مواد شیمیایی ( هیستامین ) را به جریان خون رها می کند
قرار گرفتن در معرض بادام زمینی به روش های مختلف رخ می دهد.
تماس مستقیم - شایعترین علت حساسیت به بادام زمینی در حال خوردن بادام زمینی و یا مواد غذایی حاوی بادام زمینی است گاهی اوقات لمس پوست با بادام زمینی می تواند واکنش های آلرژیک را آغاز کند.
استنشاق - اگر گرد و غبار استنشاقی و یا ذرات معلق در هوا شامل بادام زمینی مانند ( آرد بادام زمینی که از روغن بادام زمینی و یا اسپری پخت و پز ) باشد واکنش های آلرژیک رخ می دهد.

علایم خفیف آلرژی بادام زمینی

به طور معمول، یک واکنش حساسیتی به بادام زمینی در مدت چند دقیقه از تماس آشکار می شود برخی علائم می تواند بسیار ظریف باشد بنابر این یادگیری این علائم برای تشخیص مهم است.
نشانه های خفیف می تواند شامل:
خارش پوست، خارش یا سوزش در اطراف دهان یا گلو، تهوع، آبریزش و یا بینی متراکم، کهیر، که می تواند به عنوان لکه های کوچک و یا تاول گسترده ای ظاهر شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم بارز آلرژی بادام زمینی

برخی از علائم حساسیت به بادام زمینی می تواند بسیار خشن و ناخوشایند باشند. با این حال، ممکن است نشان دهنده یک خطر جدی برای سلامتی نباشد.
برخی از علائم شایع عبارتند از: تورم لبها و زبان، خس خس، اسهال، گرفتگی معده، تهوع، استفراغ،  ورم دست و پا یا صورت و گاهی احساس تنگی نفس را تجربه کنند.

علائم واکنشهای حساسیتی شدید به بادام زمینی

برخی از مردم که از آلرژی رنج می برند و در معرض خطر آنافیلاکسی و شرایط به طور بالقوه مرگبار قرار دارند نشانه های آنافیلاکسی می تواند شامل: تورم گلو، راه هوایی تنگ شده، افت شدید فشار خون، افزایش ضربان قلب، گیجی و احساس سرگیجه باشد اگر شما یا کسی دچار آنافیلاکسی باشد باید به دنبال کمک پزشکی اورژانس باشید.

کار هایی که باید برای یک واکنش خفیف انجام دهید

واکنش های آلرژیک جزئی بعید است که تهدید کننده زندگی باشد ولی آن هم باید جدی گرفته شود. این واکنش را می توان معمولا با از تجویز آنتی هیستامین درمان کرد این به تسکین علائم احساس خارش یا کهیر کمک می کند داروهای آنتی هیستامین از حملات آینده جلوگیری می کند برای پیگیری با پزشک مشورت کنید اگر فکر می کنید علائم یک واکنش شدید الرژیک را دارید کمک اورژانس پزشکی نیاز است یک واکنش آلرژیک شدید به عنوان یک اورژانس پزشکی درمان می شود. زیرا اگر علائم به سرعت درمان نشود واکنش شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر شما یا کسی از یک واکنش شدید یا آنافیلاکسی رنج می برد یک تزریق اپی نفرین (آدرنالین) نیاز می باشد. اگر آدرنالین تزریقی خودکار ندارید روی علائم حیاتی بیمار و شرایط کلی تا زمانی رسیدن به اتاق اورژانس نظارت داشته باشید.

با داشتن آلرژی به بادام زمینی از مواد غذایی دارای بادام زمینی اجتناب کنید

هر محصول به طور واضح دارای بادام زمینی برای کسانی که حساسیت به بادام زمینی مناسب نیست و نباید مصرف کنند. با این حال، بادام زمینی و یا ذرات بادام زمینی در بعضی از منابع غذایی پنهان شده است. اگر شما از یک حساسیت به بادام زمینی رنج می برند باید از غذای مصرفی مطمئن شوید و برچسب مواد غذایی دارای بادام زمینی نباشد
مواد غذایی takeout مانند ( چینی، تایلندی، مکزیکی ) می تواند بادام زمینی داشته باشد.

چگونه حساسیت به بادام زمینی تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص حساسیت به بادام زمینی، پزشک شما با یک تاریخچه پزشکی و معاینه جسمی از شما شروع می کند دکتر شما در مورد هر گونه آلرژی غذایی ( به خصوص آلرژی با بادام زمینی ) در خانواده، خواهر و برادر سوال دقیق می پرسد. پزشک از شما سابقه ای از تمام غذاهایی که می خورید و هر گونه واکنش ها نسبت به مواد غذایی را می پرسد واکنش آلرژی شما ممکن است توسط چیزهایی مانند آلرژی به دارو یا نیش حشرات، مسمومیت غذایی، مواد محرک در مواد غذایی و قرار گرفتن در معرض مواد محرک پوستی باشد.
ممکن است دکتر از شما بخواهد که سعی کنید در رژیم غذایی خود مواد غذایی آلرژی را حذف کنید اگر باز هم آلرژی ایجاد شد مربوط به غذای دیگری یا چیز دیگری است. ولی اگر نشانه های شما برود و وقتی که شما دوباره آن غذا را بخورید باز هم دچار حساسیت شدید دکتر شما می تواند حساسیت به مواد غذایی را تایید کند. حذف مواد غذایی آلرژی زا از رژیم غذایی می توانند از 2 تا 8 هفته طول بکشد این آزمون بهترین راه برای تشخیص آلرژی غذایی در نظر گرفته شده است
همچنین شما می توانید تست حساسیت:  مانند تست پوستی یا آزمایش خون برای تعیین ماده غذایی آلرژی زا انجام دهید.
منبع اختصاصی: www.foodregime.ccom

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان ثبت نام or ورود به حساب کاربری
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (16)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 3 رای

 1. مراد
 1. 5 / 5

من بادام زمینی خیلی میخورم اما کره بادام زمینی نه چون حس میکنم بهش حساسیت دارم یک بار که خوردم حس کردم بدنم میخاره و پیشونیم هم کمی باد کرد میخواستم بدونم کره میتونه باعث حساسیت بشه در حالی که خود بادام زمینی نمیشه؟

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مراد
 1. 5 / 5

بسیاری از افرادی که به بادام زمینی حساس هستند حساسیت به روغن بادام زمینی ندارند زیرا روغنهای بادام زمینی بسیار تصفیه شده است و سطح آلرژن های بادام زمینی بسیار پایین دارند.
روغن بادام زمینی به درستی پردازش می شود و به شدت تصفیه می شود، پروتئین...

بسیاری از افرادی که به بادام زمینی حساس هستند حساسیت به روغن بادام زمینی ندارند زیرا روغنهای بادام زمینی بسیار تصفیه شده است و سطح آلرژن های بادام زمینی بسیار پایین دارند.
روغن بادام زمینی به درستی پردازش می شود و به شدت تصفیه می شود، پروتئین موجود در روغن، که اجزای موجود در روغن است که می توانند واکنش های آلرژیک ایجاد کنند، حذف می شوند. این باعث می شود روغن بادام زمینی بدون آلرژن آزاد شود! اکثریت قریب به اتفاق از روغن بادام زمینی که در خدمات غذا و مصرف کنندگان در ایالات متحده مورد استفاده قرار می گیرد پردازش شده و به شدت تصفیه شده است.
واقعیت این است که روغن بادام زمینی بسیار با کیفیت از بادام زمینی، کره بادام زمینی و آرد بادام زمینی متفاوت است. و در کره بادام زمینی پروتئین الرژی حذف نشده و سبب الرژی می شود.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. حسین صمدی

سلام آقای دکتر، پریشب من بادام زمینی بو داده خوردم و از دیروز صبح سر درد داشتم و دیشب هم کل بدنم به صورت پراکنده کهیر زده بود البته قسمت باسنم بیشترین لکه های بنفش مایل به سیاه بود همراه با خارش، میخواستم بدونم علتش حساسیت به بادام زمینی هست چون...

سلام آقای دکتر، پریشب من بادام زمینی بو داده خوردم و از دیروز صبح سر درد داشتم و دیشب هم کل بدنم به صورت پراکنده کهیر زده بود البته قسمت باسنم بیشترین لکه های بنفش مایل به سیاه بود همراه با خارش، میخواستم بدونم علتش حساسیت به بادام زمینی هست چون قبلا هم بادام زمینی میخوردم ولی اینجور نمیشدم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    حسین صمدی
 1. 4.5 / 5

با سلام
می تواند مربوط به بادام زمینی باشد نزد پزشک بروید تا برایتان داروی ضد حساسیت نسخه نمایند

  پیوست ها
 

 1. س.پ

من بادام زمینی که میخورم سرگیجه میگیرم

  پیوست ها
 

 1. نیازی

سلام من بادام زمینی رو وقتی خام مصرف کردم هیچی نشد ولی وقتی به صورت صنعتی مصرف کردم خارش و تاول زد

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نیازی

با سلام
ممکن است به ترکیبات دیگر ان حساسیت داشته باشید

  پیوست ها
 

 1. الی

با عرض سلام و خسته نباشید
من ماه مهر بدنم شروع به خارش کرد،همان زمان بادام کره ی بادام زمینی هم خورده بودم
بعد از گذشت حدودا دو ماه بدون درمان(فکر می کردم مهم نیست)بالاخره به دکتر مراجعه کردم
گفتن حساسیت هست
ممکن هست تشخیص اشتباه باشه و مشکل چیز...

با عرض سلام و خسته نباشید
من ماه مهر بدنم شروع به خارش کرد،همان زمان بادام کره ی بادام زمینی هم خورده بودم
بعد از گذشت حدودا دو ماه بدون درمان(فکر می کردم مهم نیست)بالاخره به دکتر مراجعه کردم
گفتن حساسیت هست
ممکن هست تشخیص اشتباه باشه و مشکل چیز دیگری باشه؟
شب ها خارش بیشتر می شه،روز هام خارس هست اما نه به اون شدت

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مبترا

یعنی هرکسی که اگزما داره یعنی به یه ماده غذای یا چیزه دیگه ممکن حساسیت داشت باشه برادرشوهرمن نزدیک 3سال که اگژما داره وهنوز خوب نشده ممنون از مطلبتون ختما بهش میگن یه ازمایش خون بره

  پیوست ها
 

 1. مهدی

متشکرم.بسیارسودمند بود.دیشب مبتلا شدم و رفع خطر شد

  پیوست ها
 

 1. f t

سلام سردرد میتونه از علائم آلرژی به بادام زمینی باشه ؟ من به بادام زمینی آلرژی دارم وقتی میخورم بشدت دچار سردرد و تهوع و تنگی نفس میشم دکترم میگه سردردت هم به خاطر بادام زمینیه اما هیچ جا راجع به اینکه سردرد هم جزء این علائمه چیزی نوشته نشده

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    f t

با سلام
سردرد و تنگی نفس می تواند از علائم حساسیت به بادام زمینی باشد

  پیوست ها
 

 1. حجت

عالی بود
کمال تشکر ازتون دارم

  پیوست ها
 

 1. محبوبه

بایرام دختر من 6سالشه بادام زمینی خورده صداش گرفته چیکار کنم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محبوبه

با سلام
جهت معاینه به نزدیکترین درمانگاه محل خود بروید

  پیوست ها
 

 1. زهرا

سلام.ببخشید من یکی دو هفتس به بادام زمینی آلرژی میدم.ینی قبلا خیلی خیلی حساسیتم کم بود و متوجه نبودم از چیه و به خوردن بادام زمینی ادامه دادم.الان در حدی هست که 3 روز پیش فقط یه دونه بادام زمینی خوردم و کل این 3 روز بدنم هر چند ساعت یه بار کهیر...

سلام.ببخشید من یکی دو هفتس به بادام زمینی آلرژی میدم.ینی قبلا خیلی خیلی حساسیتم کم بود و متوجه نبودم از چیه و به خوردن بادام زمینی ادامه دادم.الان در حدی هست که 3 روز پیش فقط یه دونه بادام زمینی خوردم و کل این 3 روز بدنم هر چند ساعت یه بار کهیر میزنه.خیلی گسترده طوری که مثلا نصف بدنم باد میکنه و میخاره و اصلا دونه دونه نیست و 2 تا هم از علایم آلرژی شدید رو دارم.نیاز هست که من پیش پزشک برم؟اگه جدی نیست بیخیال شم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است.

Search