رژیم غذایی

چرا نوشیدن الکل به معده شما آسیب می زند؟

درد شکم در اثر مصرف الکلمعده شما پس از نوشیدن الکل می تواند به دلیل پوشش آسیب داخلی معده صدمه ببیند درد معده پس از نوشیدن الکل یک علامت شایع پس از شروع نوشیدن است نوشیدنی های الکلی در ابتدا روی دستگاه گوارش قبل از بقیه بدن تاثیر می گذارد.

جذب مزمن الکل می تواند ساختار و عملکرد دستگاه گوارش را تغییر دهد و منجر به درد شکم، دل درد، سوزش سر دل و رفلکس اسید شود. درد معده نیز ممکن است نشانه ای از چیزی جدی تر از یک ناراحتی ناشی از مصرف الکل باشد از این رو مهم است که بدانید چه علل احتمالی باعث درد معده می شوند و چه درمان و راه هایی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

چرا الکل باعث درد معده می شود؟

الکل یک ماده شیمیایی است که به سرعت در بدن متابولیزه می شود و برای تولید گونه های اکسیژن فعال شناخته شده است و باعث آسیب اکسیداتیو به سلول ها و بافت در دستگاه گوارش می شود.
یک لایه از سلول های پوشش سمت درونی معده و روده را فراهم می کند که یک سد محافظ برای موادی است که از طریق دستگاه گوارش منتقل می شوند این پوشش داخلی نفوذ پذیر انتخابی است و اجازه می دهد تا تنها مواد مغذی مهم جذب شوند هنگامی که این مانع مختل می شود التهاب می تواند رخ دهد و منجر به درد معده پس از نوشیدن الکل شود مکانیسم های احتمالی که تولید درد معده می کنند عبارتند از:
مصرف الکل بیش از حد یا نوشیدن مکرر می تواند باعث التهاب معده یا گاستریت شود که می تواند به زخم معده منجر شود این می توند باعث کرامپ های شدید و درد معده شود و گاهی اوقات، سبب خونریزی حاد می شود.
اعتیاد به الکل نیز می تواند سبب انقباض پوشش معده (مخاط) شود که ترشح اسیدهای معده را کاهش می دهد از دست دادن اسیدهای معده می تواند ریسک عفونت معده توسط باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری، زخم معده و التهاب (ورم معده) را افزایش دهد.
مصرف مزمن الکل ممکن است سبب بیماری التهابی روده شود که اغلب با درد شکم و اسهال آشکار می شود.
مصرف الکل نیز می تواند سبب التهاب لوزالمعده (پانکراتیت) شود که می تواند باعث دردهای شدید شکمی شود این ها اغلب با تهوع و استفراغ همراه است.
درد معده پس از نوشیدن الکل نیز ممکن است سبب کوله سیستیت مزمن، بیماری کیسه صفرا شود این بیماری با تشکیل سنگ در کیسه صفرا مشخص می شود که به عنوان سنگ کیسه صفرا شناخته شده است.
از سوی دیگر، کولیک صفراوی و یا انقباض کیسه صفرا باعث درد مداوم در قسمت راست بالای شکم و با انتشار به پشت است همچنین می توانید چند ساعت پس از نوشیدن الکل شروع شود.
الکلیسم مزمن می تواند سبب آسیب کبد یا بیماری کبد الکلی شود که ممکن است سبب بزرگ شدن کبد، التهاب و درد شکم شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

راه هایی برای تسکین و درمان درد معده

یک شب پس از نوشیدن الکل، درد معده و سایر علائم خماری می تواند نگران کننده باشد اگر چه این گاهی اوقات ممکن است خود به خود حل و فصل شود راه هایی برای کاهش درد و احساس بهتر شدن وجود دارد که شامل:
نوشیدن مقدار زیادی آب برای ماندن هیدراته.
با خوردن سوپ یا آب میوه مایعات از دست رفته، نمک، ویتامین و مواد معدنی را جایگزین نمایید شما همچنین می توانید عسل را به آب اضافه کنید زیرا اعتقاد بر این است الکل را سریعتر می سوزاند.
استراحت و خواب می تواند علائم خماری شامل درد معده را کاهش دهد.
خوردن یک رژیم غذایی متعادل یک روز پس از نوشیدن می تواند سطح قند خون را طبیعی نگه دارد که می تواند تهوع، استفراغ و درد معده را کاهش می دهد.
از مصرف داروهای غیراستروئیدی ضد التهابی (NSAIDs) اجتناب کنید زیرا می تواند درد معده را آغاز کند.
برای جلوگیری از درد معده پس از نوشیدن الکل، خوردن مواد غذایی قبل از نوشیدن ازجذب سریع الکل در معده جلوگیری می کند.
برای جلوگیری از نوشیدن الکل در بین نوشیدن الکل یک لیوان آب بنوشید این امر نه تنها کمک خواهد کرد که هیدراته نگه بمانید بلکه به شما در جلوگیری از نوشیدن بیش از حد کمک خواهد کرد نوشیدن الکل را ترک کنید تا سالم بمانید.

کارهای بیشتر برای رفع درد معده

بهترین راه برای درمان درد معده پس از نوشیدن الکل کنترل عادت به نوشیدن بیش از حد و ترک الکل است نوشیدن بیش از حد الکل یک راه مطمئن برای آسیب به بدن است.
برخی از افراد که معتاد و یا وابسته به الکل می شوند به ویژه هنگامی که افسرده هستند یا تحت استرس هستند این مشکل باید شناخته و به آن توجه شود زیرا درمان علائم خماری فقط می توانید درمان موقت باشد اما این عادت ممکن است باقی بماند الکلیسم مزمن می تواند منجر به عوارض جدی شود که ممکن است برگشت ناپذیر باشد.
گذشته از توجه پزشکی برای درمان مشکلات سلامت جسمی، همچنین باید یک سیستم پشتیبانی از مراکز خانواده، دوستان و توانبخشی که بتواند به آنها برای بهبود یافتن از سوء استفاده از الکل و اعتیاد به آن کمک کند این سیستم پشتیبانی می تواند به آنها با یک شیوه زندگی سالم و جلوگیری از بازگشت اعتیاد به الکل کمک کند.

از نوشیدن الکل اجتناب کنید

جلوگیری از نوشیدن الکل، به خصوص اگر آن باعث مشکلات سلامتی مانند درد معده شود برای اکثر افراد معتاد لازم است پرهیز از این ماده می تواند از تکرار علائم جلوگیری کند با این حال، افرادی که سابقه ای طولانی به الکل دارند آسیب به دستگاه گوارش، از جمله کبد، پانکراس و کیسه صفرا ممکن است برگشت ناپذیر باشد برای درمان وضعیت های زمینه ای باعث درد معده و دیگر علائم مرتبط مشاوره پزشکی مورد نیاز است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (9)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 4 رای

 1. محمد

آقای دکتر من الکل مصرف کردم الان معده من ورم کرده و دزد می‌کنه باد معده باد گلو اینا دارم و حتی اشتها ندارم باید چکار کنم

  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 1 ماه قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. دکتر فتحی    محمد
 1. 5 / 5

مصرف الکل می‌تواند بر معده و سیستم گوارشی تأثیر بگذارد و منجر به مشکلاتی مانند درد معده، نفخ، و از دست دادن اشتها شود. در اینجا چند توصیه برای مقابله با عوارض ناخواسته ناشی از مصرف الکل آورده شده است:

1. استراحت: بدن به زمان نیاز دارد تا الکل را...

مصرف الکل می‌تواند بر معده و سیستم گوارشی تأثیر بگذارد و منجر به مشکلاتی مانند درد معده، نفخ، و از دست دادن اشتها شود. در اینجا چند توصیه برای مقابله با عوارض ناخواسته ناشی از مصرف الکل آورده شده است:

1. استراحت: بدن به زمان نیاز دارد تا الکل را متابولیزه کند و بهبود یابد.

2. نوشیدن مایعات: آب یا نوشیدنی‌های بدون کافئین می‌توانند به جلوگیری از کم آبی بدن کمک کنند.

3. غذاهای سبک و آسان هضم: مانند سوپ، کراکر و برنج می‌توانند به تسکین معده کمک کنند.

4. پرهیز از مصرف بیشتر الکل: این کار به معده شما فرصت بهبودی می‌دهد.

5. داروهای بدون نسخه: داروهایی مانند آنتی‌اسیدها می‌توانند به تسکین درد معده کمک کنند

اگر درد شدید باشد، اگر علائم بهبود نیابند یا بدتر شوند، یا اگر علائم جدی‌تری مانند استفراغ، سرگیجه، تنگی نفس، یا درد شدید قفسه سینه را دارید باید فوراً به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است نشانه‌ای از یک مشکل جدی‌تر باشد که نیاز به درمان فوری دارد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محدثه
 1. 5 / 5

سلام اقای دکتر بعد از خوردن عرق معده درد گرفتم الان نزدیک سه هفته هست همش حالت تهوه بالا میارم هرچیزی میخورم بالا میارم

  پیوست ها
 

 1. محیا

اقای دکتر تو را بخدا کمکم کنید ۴ ماه پیش من مقداری الکل خوردم البته قبلشم میخوردم ولی تاحالااینطورنشدم درصدالکلش بالابود۴ماهه ک گلوم ازحنجره ام تامعدم میسوزه والتهاب داره بخصوص وقتی نوشیدنی گرم مثل چایی میخورم یاترشیجات و...انگارآبجوش بریزن روی...

اقای دکتر تو را بخدا کمکم کنید ۴ ماه پیش من مقداری الکل خوردم البته قبلشم میخوردم ولی تاحالااینطورنشدم درصدالکلش بالابود۴ماهه ک گلوم ازحنجره ام تامعدم میسوزه والتهاب داره بخصوص وقتی نوشیدنی گرم مثل چایی میخورم یاترشیجات و...انگارآبجوش بریزن روی زخم میترسم خدای ناکرده سرطان حنجره یامعده بگیرم چیکارکنم.ممنون?

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محیا
 1. 5 / 5

نزد متخصص گوارش بروید تا اندوسکوپی انجام شود

  پیوست ها
 

 1. امیر

سلام خسته نباشید من چن روز پیش عرق سگی مصرف کردم ک الان دچار سوزش معده شده ام یعنی شبها اذیتم میکند لازم به ذکر است ک مصرف عرق بدون خوراکی بود یعنی خاکی مینوشیدم لطفا برا درد معده راهنمایی کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    امیر
 1. 4.5 / 5

سلام. برای مشکل معده نزد پزشک بروید تا از داروهای آنتی اسید برایتان نسخه شود الکل برای زخم معده بد است و از خوردن آن اجتناب نمایید

  پیوست ها
 

 1. علی

چرا وقتی مشروب میخورم معدم درد میگیره و تا استفراغ نکنم خوب نشه استفراغ کردنمم همش اسیده معده هست حتی تا جایی به معدم فشار میاد که حس میکنم معدم داره از دهنم میاد بیرون

  پیوست ها
 

 1. حسین

سلام اقای دکتر خسته نباشید من یک هفته پیش با شکم خالی یعنی بدون خوردن ناهار و شام نشستم عرق خوردم تا حالا اینجوری نشده بودم حالم بد شد بالا اوردم الان یک هفتست میگزره هنوز حالت تحوع دارم شکمم درد میکنه نفخ میکنم میلی به چیزای شیرین ندارم تا...

سلام اقای دکتر خسته نباشید من یک هفته پیش با شکم خالی یعنی بدون خوردن ناهار و شام نشستم عرق خوردم تا حالا اینجوری نشده بودم حالم بد شد بالا اوردم الان یک هفتست میگزره هنوز حالت تحوع دارم شکمم درد میکنه نفخ میکنم میلی به چیزای شیرین ندارم تا شیرینی میبینم حالت تحوع میگیرم اصلا دل و روده و معده ام از تنظیم در اومدن یه روز نمیتونم برم دستشویی یه روز هفت هشت بار پشت سرهم میرم لطفا کمکم کنید

ادامه مطلب
  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search