رژیم غذایی

آسم و سولفیت ها - غذاهایی که در آلرژی و حساسیت به سولفید باید خوداری شوند

حدود 1 نفر از هر 10 فرد دارای آسم در معرض یک ماده غذایی به نام سولفیت است. این مواد آسم را ایجاد نمی کنند. در عوض می تواند منجر به حمله آسم یا بدتر شدن علائم آسم شود.

سولفیت ها در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها، مخصوصاً غذاهای فرآوری شده، وجود دارد. همچنین می توان در میوه ها و سبزیجات خاص یافت. سولفاتها تنها مشکل در آسم نیستند. این می تواند علایم متعددی را در افرادی که به سولفیت حساس هستند در راه های هوایی ایجاد کند.

درباره آسم و سولفیت ها

آسم یک شرایط جوی است که در نتیجه آن جریان هوا از طریق مجرای تنفسی محدود می شود. این محدود شدن راه هوایی به علت حساسیت پوشش تنفسی به مواد غذایی خاص رخ می دهد. این مواد مشکل زا ممکن است باعث تخریب پوشش یا ایجاد یک پاسخ آلرژیک شود. راه های هوایی تولید موکوس بیش از حد را افزایش می دهند و عضلات دیواره راه هوایی ممکن است محدود شوند.
مواد مؤثر شروع کننده آسم معمولاً استنشاقی مانند گرد و غبار، دود یا گرده هستند. با این حال، برخی از مواد غذایی ممکن است یک ماشه در افراد فوق حساس باشند. یکی از مواد غذایی مشکل زا برای آسم در تمام سنین سولفیت است. این حساسیت به سولفیت ها همیشه در شروع زندگی وجود ندارد این می تواند در بزرگسالی حتی در چهل و پنجاه سالگی توسعه یابد.
در آسم حساس به سولفات، وقتی غذاهایی حاوی این مواد مصرف می شود برونکوسپاسم رخ می دهد. این موجب محدود شدن راه هوایی می شود. واکنش ممکن است طی 15 تا 30 دقیقه بعد از مصرف مواد غذایی حاوی سولفیت رخ دهد. با این حال، مقدار سولفیت نیز تعیین می کند که آیا یک واکنش وجود دارد و این می تواند در میان افراد متفاوت باشد. بعضی افراد حساس تر از دیگران هستند.
سولفیت ها نه تنها در غذاها یافت می شوند. بلکه برخی از داروها مانند برخی از آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد استفراغ، بیهوشی، ضد درد، داروهای قلب و عروق، آرامبخش های عضلانی، استروئید ها و آرام کننده ها همچنین ممکن است حاوی سولفیت هایی باشند. سولفیت ها نیز ممکن است در محلول های برونکودیلاتور موجود در نبولایزرها یافت شوند. هنگامی که این داروها حاوی سولفیت تزریق می شود در افراد حساس می تواند سبب یک واکنش در عرض 5 دقیقه ایجاد کند.
به طور کلی حساسیت به سولفیت در افراد غیر آسمی بسیار نادر است. علاوه بر ایجاد حملات آسم یا بدتر شدن علائم آسم، سولفیتها همچنین ممکن است موجب تهوع، خارش، آنژیوادما، اسهال و گرفتگی شکمی شوند. سولفیت ها همچنین می توانند سبب آنافیلاکسی، فرم شدید واکنش های آلرژیک شوند که بر کل بدن تاثیر می گذارد. این می تواند بدون درمان سریع پزشکی، تهدید کننده زندگی باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

سولفیت ها در غذاها چیست؟

سولفیت ها ترکیبات گوگرد هستند که در بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها یافت می شوند. این در مواد غذایی برای حفظ و تقویت توانایی های آن استفاده می شود. سولفات ها مانع از رشد میکروبی می شوند و بنابراین از خوردن غذا جلوگیری می کنند. همچنین به غذاهای خاص کمک می کند تا رنگ طبیعی خود را برای دوره های طولانی تر حفظ کنند. در حالی که این ترکیبات به چندین غذا افزوده می شوند همچنین به طور طبیعی ظاهر می شوند و در طول آماده سازی ممکن است در این غذاها متمرکز شوند.
شش ماده ( دی اکسید گوگرد، سولفات سدیم، بیسولفیت سدیم، متابیسولفیت سدیم، بیسولفیت پتاسیم و متابیسولفیت پتاسیم) در دسته سولفیت ها قرار دارند. قانون گذاري برای تولید کنندگان مواد غذایی نیاز است تا زمانی که سولفات ها به مواد غذایی اضافه می شود به طور واضح مشخص شود. با این حال، این ممکن است همیشه در سولفیت های طبیعی رخ ندهد. بنابراین مهم است بدانیم که چه غذاهایی ممکن است سولفیت را فراتر از جزئیات در بسته بندی داشته باشند.

غذاهای طبیعی در سولفیت ها

این ها برخی از غذاهایی هستند که سولفیت های طبیعی دارند. غلظت سولفیت ها در میان غذاهای مختلف متفاوت است و ممکن است در بعضی از موارد به مقدار کم برای آسم مشکل ایجاد نکند.
مارچوبه
پیازچه
نشاسته ذرت
تخم مرغ
ماهی، مانند ماهی سالمون و کاد خشک شده
سیر
تره فرنگی
کاهو
شربت افرا
پیازها
سویا
گوجه فرنگی ها
میوه های تازه و سبزیجات، به جز سیب زمینی، سولفیت به مقدار مجاز دارند.

غذاهای دارای سولفیت که در آسم باید جلوگیری شوند.

این ها برخی از غذاهایی هستند که ممکن است حاوی سولفیت باشند و از این رو باید توسط افرادی که حساس یا آلرژی به سولفیت دارند اجتناب شود. بسیاری از این غذاها تا حدودی پردازش می شوند. همه آسم ها به سولفیت ها واکنش نمی دهند اما باید به عنوان یک مشکل ماژور حذف شوند.

غذاهای آلرژیک عبارتند از.

خیار شور، ترشی و سس ها
سولفات ها معمولاً به عنوان نگهدارنده ها در ترشی و سس ها استفاده می شود. این ممکن است شامل غذاهای ریز شده مانند کلم ترش و همچنین گوشت ترشی باشد. سرکه شراب ممکن است حاوی سولفیت باشد. سس سویا، میوه های آوکادو و گواکومل نیز ممکن است پر از سولفیت ها باشد

غذای دریایی

سولفیت ها ممکن است در طیف وسیعی از غذاهای دریایی شامل صدف و ماهی یافت شود. برخی از غذاهای دریایی که باید اجتناب شود کدو خشک، کرفس (کنسرو)، خرچنگ (یخ زده)، ماهی سالمون، گردو و میگو (کنسرو، خشک، تازه یا یخ زده) هستند. 

نوشیدنی های الکلی

سرکه سیب، آبجو، مخلوط کوکتل و شراب برخی از نوشیدنی های الکلی هستند که ممکن است حاوی سولفیت باشند. این سولفیت ها همیشه به این نوشیدنی ها اضافه نمی شود، بلکه به عنوان بخشی از روند تخمیر آزاد می شود.

میوه پردازش شده

میوه خشک، میوه های کنسرو شده، پودینگ های میوه ها، میوه جیمز و ژله ها و همچنین لیمو ترش زرد یا لیمو ترش سبز و آبمیوه های انگور بطور مشکوک نیز ممکن است حاوی سولفیت باشد.

مواد غذایی کنسرو شده

در تمام مواد غذایی کنسرو شده، از جمله سبزیجات، میوه ها، گوشت و سایر مواد غذایی و مشروب ها باید مشکوک به سولفیت ها باشند مگر اینکه به وضوح مشخص شود که این ماده در کنسرو وجود ندارد.

غذاهای راحت

تعدادی از غذاهای راحت دارای سولفیت هستند. این شامل محصولات پخته شده (مثلا کوکی ها، کراکر ها، پوست نان پیتزا) و غذاهای سریع هستند. شام تلویزیونی، سیب زمینی سرخ کرده و مخلوط سس مایونز پخته ممکن است حاوی سولفیت باشد.

چگونه آلرژی به سولفید را تشخیص دهیم؟

آزمایشات پوستی یا خون برای آلرژی به سولفیت، همیشه ممکن نیست مثبت باشد. بنابراین برای شناسایی حساسیت به سولفیت ضروری است از روش های دیگر استفاده شود اگر حساسیت واضح به آن غیر قابل تشخیص باشد. مهم است که با یک متخصص پزشکی در رابطه با رویکردهای احتمالی برای شناسایی آلرژی غذایی مشورت کنید. حذف غذای آلرژی زا یکی از راه های شناسایی حساسیت به سولفیت است.
یک دفتر خاطرات غذا باید برای کشف مواد غذایی مشکل دار داشته باشید که ممکن است باعث حملات اخیر آسم شود. این غذاها و سایر غذاهای غنی از سولفیت شناخته شده باید از رژیم غذایی کاملا حذف شوند. به تدریج هر یک از این مواد غذای بالقوه باید در رژیم غذایی مجددا وارد شود. اگر یک واکنش اتفاق بیفتد تازه ترین مواد غذایی باید بلافاصله قطع شود.

مقالات مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. مهسا

با عرض سلام و خسته نباشید
من سالهاست دچار آلرژی هستم .البته نه مشخصا به یک ماده خاص.
هم من هم برادرم بعد از خورن برگه زردآلو تا چندین دقیقه به شدت دچار تنگی نفس و سرفه میشیم

  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    مهسا
  1. 5 / 5

سلام شما آلرژی به مواد غذایی دارید باید غذاهایی که با انها مشکل پیدا می کنید از برنامه غذایی خود حذف نمایید

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search