رژیم غذایی

11 مزایای عصاره چای سبز

فواید عصاره چای سبزچای سبز یکی از رایج ترین چای های مصرف شده در جهان است. عصاره چای سبز شکل متمرکز آن است که فقط یک کپسول آن حاوی مقادیر مشابه مواد تشکیل دهنده فعال همانند یک فنجان چای سبز است.


چای سبز مانند عصاره چای سبز منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است. اینها دارای طیف وسیعی از منافع سلامتی، ارتقاء سلامت قلب، کبد و مغز و سبب بهبود پوست شما و حتی کاهش خطر ابتلا به سرطان شناخته شده است.
علاوه بر این، مطالعات بسیاری در مورد توانایی عصاره چای سبز برای کمک به کاهش وزن صورت گرفته است. در واقع، بسیاری از محصولات کاهش وزن که لیست آنها به عنوان یک عنصر کلیدی شناخته است.
این مقاله به بررسی 11 تا از مزایای مبتنی بر علم عصاره چای سبز می پردازد.

۱. بالا در آنتی اکسیدان ها

مزایای سلامتی عصاره چای سبز عمدتاً به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی بالا است.
آنتی اکسیدان ها می توانند به کاهش استرس اکسیداتیو به مبارزه با آسیب های سلولی ناشی از رادیکال های آزاد کمک کنند. این آسیب سلولی با پیری و چند بیماری مرتبط است.
آنتی اکسیدان های پلی فنول به نام کاتچین ها اکثراً از آنتی اکسیدان های عصاره چای سبز تشکیل شده اند. مقدار کاتچین ها در چای سبز، Epigallocatechin gallate (EGCG) در تحقیقات، بیشترین مزایای سلامتی را ارائه می دهد.
مطالعات نشان داده اند که عصاره چای سبز ظرفیت آنتی اکسیدانی بدن را افزایش می دهد و از استرس اکسیداتیو محافظت می کند.
به عنوان مثال، در یک مطالعه 35 فرد چاق 870 میلی گرم عصاره چای سبز برای هشت هفته مصرف کردند. ظرفیت آنتی اکسیدانی خون آنها به طور متوسط از 1.2 تا 2.5 میکرومول بر لیتر افزایش می یابد.
عصاره چای سبز باعث افزایش ظرفیت آنتی اکسیدانی می شود که ممکن است به پیشگیری از مشکلات مختلف سلامتی ناشی از استرس اکسیداتیو کمک کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. عصاره چای سبز سلامت قلب را می تواند ارتقا دهد

استرس اکسیداتیو باعث افزایش چربی در خون می شود که باعث التهاب در شریان ها و منجر به فشار خون بالا می شود.
خوشبختانه، آنتی اکسیدان ها در عصاره چای سبز می توانند باعث التهاب و کاهش فشار خون شوند. آنها همچنین می توانند جذب چربی در سلول ها را مهار کنند و باعث کاهش میزان چربی خون می شوند.
یک مطالعه روی 56 نفر چاق با فشار خون بالا 379 میلی گرم عصاره چای سبز روزانه به مدت سه ماه داده شد. آنها کاهش معنی داری در فشار خون را نسبت به گروه دارونما نشان دادند.
علاوه بر این، آنها کاهش قابل توجهی در میزان چربی خون، از جمله تری گلیسیرید پایین و کلسترول LDL و کلسترول را تجربه کردند.
مطالعه دیگری در 33 فرد سالم نشان داد که مصرف 250 میلی گرم عصاره چای سبز به مدت هشت هفته باعث کاهش کلسترول کل بدن به میزان 3.9 درصد و کلسترول LDL به میزان 4.5 درصد شد.
با توجه به این که فشار خون بالا و میزان چربی خون بالا عوامل خطر برای بیماری های قلبی است تنظیم آنها می تواند سلامت قلب را ارتقا دهد.

3. عصاره چای سبز برای مغز خوب است

آنتی اکسیدان ها در عصاره چای سبز، به خصوص EGCG، برای محافظت از سلول های مغز از استرس اکسیداتیو نشان داده شده است.
این حفاظت می تواند به کاهش آسیب مغزی منجر شود که می تواند منجر به کاهش ذهنی و بیماری های مغزی مانند پارکینسون، آلزایمر و زوال عقل شود.
علاوه بر این، عصاره چای سبز می تواند فعالیت فلزات سنگین مانند آهن و مس را کاهش دهد که هر دو می توانند به سلول های مغزی آسیب برسانند.
نشان داده شده است که با افزایش ارتباط میان قسمتهای مختلف مغز به حافظه کمک می کند.
در یک مطالعه به 12 نفر نوشیدنی حاوی 27.5 گرم عصاره چای سبز یا یک دارونما دادند. سپس، در حالی که شرکت کنندگان در آزمون حافظه کار می کردند تصاویر مغز برای ارزیابی عملکرد مغز بدست آمد.
گروه عصاره چای سبز در مقایسه با گروه دارونما افزایش عملکرد مغز و بهبود عملکرد را نشان دادند.

4. عصاره چای سبز می تواند به کاهش وزن کمک کند

عصاره چای سبز غنی از کاتچین است و حاوی مقادیر مناسب کافئین است.
جالب توجه است که به نظر می رسد این ترکیب مواد تشکیل دهنده، مسئولیت خواص از دست دادن وزن است.
نشان داده شده است که هر دو کاتچین و کافئین با تنظیم هورمون هایی که می توانند ترموژنز را بهبود بخشد به کاهش وزن کمک می کنند.
ترموژنزیس فرایندی است که بدن شما کالری را برای هضم غذا و تولید گرما می سوزاند. نشان داده شده است که چای سبز باعث افزایش این روند می شود که بدن شما را در سوختن کالری موثرتر می کند که می تواند باعث کاهش وزن شود.
در یک مطالعه 14 نفر کپسول حاوی مخلوطی از کافئین، EGCG از چای سبز و عصاره گوارونا را قبل از هر وعده غذا مصرف کردند. سپس اثر آن بر سوزاندن کالری بررسی شد.
این یافته ها نشان می دهد که شرکت کنندگان در 24 ساعت به طور متوسط 179 کالری دیگر را می خورند.
مطالعه دیگری نشان داد که 10 مرد سالم در طی 24 ساعت ۴ درصد کالری بیشتر پس از مصرف کپسول عصاره چای سبز حاوی 50 میلیگرم کافئین و 90 میلی گرم EGCG سوزاندند.
علاوه بر این، یک مطالعه 12 هفته ای که 115 زن چاق 856 میلیگرم عصاره چای سبز روزانه مصرف کردند (1.1 کیلوگرم) کاهش وزن در بین شرکت کنندگان مشاهده شد.

تاثیر چای سبز در لاغری

آیا چای سبز واقعاً در لاغری معجزه می کند؟

5. عصاره چای سبز ممکن است برای عملکرد کبد مفید باشد

کاتچین ها در عصاره چای سبز همچنین می توانند باعث کاهش التهاب ناشی از بیماری های کبدی مانند بیماری های کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) شوند.
یک مطالعه به 80 نفر از اعضای کبد چرب غیر الکلی 500 میلی گرم عصاره چای سبز یا یک پلاسبو روزانه برای 90 روز داده شد.
گروه مصرف کننده عصاره چای سبز میزان قابل توجهی از آنزیم های کبدی را نشان می دهد که نشان دهنده بهبود سلامت کبد است.
به طور مشابه، به 17 بیمار مبتلا به کبد چرب غیر الکلی 700 میلی لیتر چای سبز داده شد که شامل حداقل 1 گرم کاتچین روزانه به مدت 12 هفته بود. آنها کاهش قابل توجهی در میزان چربی کبد، التهاب و استرس اکسیداتیو داشتند.
جالب توجه است مهم است که بدانید دوز بیش از مقدار توصیه شده عصاره چای سبز برای کبد مضر است.

6. ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

چرخه حیات طبیعی سلولها با مرگ و رشد دوباره مشخص می شود زیرا سلول ها برای جایگزینی انهایی که می میرند تولید می شوند. این پروسه سلول ها را فعال و سالم نگه می دارد.
با این حال، هنگامی که این تعادل مختل می شود سرطان می تواند رخ دهد. این زمانی است که بدن شما سلولهای بیش از حد تولید می کند و سلول ها هنگام مرگ نمی میرند.
آنتی اکسیدان ها در عصاره چای سبز، به خصوص EGCG، به نظر می رسد اثرات مطلوبی بر تراز تولید سلول و مرگ دارد.
یک مطالعه به بررسی اثرات مصرف 600 میلیگرم کاتچین چای سبز در روز برای یک سال در بیماران مبتلا به سرطان پروستات پرداخت.
این یافته نشان داد که احتمال ابتلا به سرطان 3٪ برای گروه مصرف کننده چای سبز در مقایسه با 30٪ در گروه شاهد بود.
علاوه بر این، زنان در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه بعد از یائسگی، کاهش بیومارکرهای سرطان سینه را پس از مصرف 1،131 میلی گرم عصاره چای سبز در روز برای یک سال داشتند.

7. ترکیبات آن ممکن است برای پوست مفید باشد

نشان داده شده که عصاره چای سبز به عنوان یک مکمل برای پوست اعمال شده است تا سلامت پوست را بهبود بخشد.
بررسی گسترده نشان داد که وقتی پوست استفاده می شود عصاره چای سبز می تواند به درمان انواع مشکلات پوستی مانند درماتیت، روزاسه و زگیل کمک کند. همچنین، به عنوان یک مکمل، نشان داده شده است که برای درمان پیری پوست و آکنه کمک می کند.
به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که مصرف روزانه 1500 میلی گرم عصاره چای سبز به مدت چهار هفته سبب کاهش قابل توجهی در برآمدگی های قرمز پوست ناشی از آکنه می شود.
علاوه بر این، هر دو مکمل و کاربرد موضعی عصاره چای سبز، به نظر می رسد به پیشگیری از بیماری های پوستی مانند از دست رفتن الاستیک پوست، التهاب، پیری زودرس و سرطان ناشی از قرار گرفتن در معرض اشعه های UV کمک می کند.
یک مطالعه در 10 نفر نشان داد که استفاده از کرم حاوی عصاره چای سبز روی پوست به مدت 60 روز منجر به بهبود الاستیک پوست شد.
علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که اعمال عصاره چای سبز به پوست سبب کاهش آسیب پوستی شده است.
جالب توجه است که با اضافه کردن عصاره چای سبز به محصولات آرایشی، اثرات مرطوب کننده برای پوست و به نفع پوست است.

8. برای عملکرد و بازیابی ورزش مفید است

عصاره چای سبز به نظر می رسد در ورزش مفید است چه این شانس بهبود و عملکرد ورزش را بهبود می بخشد.
در حالی که ورزش دارای مزایای سلامتی زیادی است شناخته شده است که باعث ایجاد استرس اکسیداتیو و آسیب به سلول های بدن می شود.
خوشبختانه، آنتی اکسیدان ها مانند کاتچین چای سبز می توانند آسیب سلولی را کاهش دهند و خستگی عضله را تسکین دهند.
در واقع، یک مطالعه در 35 مرد نشان داد که مصرف عصاره چای سبز همراه با تمرینات قدرتی برای چهار هفته خاصیت آنتی اکسیدانی را در بدن افزایش می دهد.
علاوه بر این، در 16 تن از افرادی که عصاره چای سبز را به مدت چهار هفته مصرف کردند حفاظت بیشتری نسبت به استرس اکسیداتیو ایجاد شده توسط مسابقات دو سرعت را نشان داد.
علاوه بر این عصاره چای سبز به نفع عملکرد ورزش است.
یک مطالعه نشان داد که 14 مرد که عصاره چای سبز را برای چهار هفته مصرف کرده اند فاصله خود را تا 10.9٪ افزایش دادند.

9. ممکن است به کاهش قند خون کمک کند

کاتیچین در چای سبز، به خصوص EGCG، نشان داده شده است که به افزایش حساسیت به انسولین و تنظیم تولید قند خون کمک می کند که هر دو می تواند سطح قند خون را کاهش دهد.
در یک مطالعه به 14 نفر سالم یک ماده شکر و یک گرم چای سبز یا یک دارونما داده شد. گروه چای سبز بعد از 30 دقيقه، قند خون را در مقایسه با گروه پلاسبو بيشتر تحمل كردند و بهترين نتايج را نشان دادند.
مطالعه دیگری نشان داد که عصاره چای سبز به بهبود حساسیت به انسولین در مردان سالم جوان تا 13٪ کمک می کند.
علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 17 مطالعه نشان داد که عصاره چای سبز در کاهش سطح قند خون ناشتا مفید است. همچنین می تواند سطح پایین تر هموگلوبین A1C را که منجر به افزایش قند خون در طی 2-3 ماه گذشته می شود کمک کند.

10. به آسانی به رژیم غذایی اضافه می شود

عصاره چای سبز در فرم های مایع، پودر و کپسول یافت می شود.
عصاره مایع را می توان در آب رقیق کرد در حالی که پودر را می توان با اسموتی مخلوط کرد. با این حال، طعم قوی دارد.
دوز توصیه شده از عصاره چای سبز بین 250 - 500 میلی گرم در روز است. این مقدار را می توان از 3 - 5 فنجان یا حدود 1.2 لیتر چای سبز دریافت کرد.
اما مهم این است که بدانیم که همه مکمل های چای سبز برابر ایجاد نشده اند برخی از مکمل ها حاوی تنها برگ های چای سبز خشک هستند در حالی که برخی دیگر حاوی اشکال جداگانه ای از یک یا چند catechins هستند.
کاتچین که بیشترین ارتباط را با مزایای سلامتی عصاره چای سبز دارد EGCG است بنابراین شما می خواهید اطمینان حاصل کنید که مکمل های که مصرف می کنید حاوی آن باشد.
در نهایت بهتر است عصاره چای سبز با غذا مصرف شود. هر دو بیش از دوز توصیه شده و مصرف آن بر روی معده خالی ممکن است باعث آسیب جدی به کبد شود.

۱۱. مانع از پوسیدگی دندان می شود.

مطالعات نشان می دهد که آنتی اکسیدان شیمیایی "کاتچین" در چای می تواند از باکتری ها و ویروس هایی که باعث عفونت گلو، پوسیدگی دندان و دیگر شرایط دندان می شود را از بین ببرد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. لیلون

با سلام و خداقوت خدمت جناب دکتر فتحی
مطلبی که در رابطه با عصاره چای سبز نوشتین واقعا عالی و فوق العاده بود من واقعا لذت بردم از این مطلب ممنونم. ولی من همیشه یه وعده چای سبز ک دم میکنم هیچی کی نمیخوره چون خیلی تلخه . عصاره چای سبز رو چطوری باید...

با سلام و خداقوت خدمت جناب دکتر فتحی
مطلبی که در رابطه با عصاره چای سبز نوشتین واقعا عالی و فوق العاده بود من واقعا لذت بردم از این مطلب ممنونم. ولی من همیشه یه وعده چای سبز ک دم میکنم هیچی کی نمیخوره چون خیلی تلخه . عصاره چای سبز رو چطوری باید تهیه کرد؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    لیلون

با سلام
این مقاله چای سبز را بخوانید

  پیوست ها
 

  1. کیوان

جناب آقای دکتر فتحی سلام عرض میکنم
با تشکر از مطالب شما در خصوص چی سبز
میخواستم خواهش کنم تو ضیح دهید دقیقاً عصاره چای را چگونه تهیه میکنند .

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search