رژیم غذایی

چای سبز

چای سبز بعد از آب دومین نوشیدنی پر مصرف در کشور ما ایران است. پس چه بهتر که از چای سبز استفاده کنیم و از فواید زیادی که دارد سود ببریم این مقاله مروری است در خواص چای سبز تا اطلاعات شما نسبت چای سبز بیشتر شده و از این ماده غذایی استفاده کنید. چای سبز فراتر از یک ماده غذای فوق العاده است در 20 سال گذشته هزاران مطالعه روی چای سبز صورت گرفته و همه مفید بودن چای سبز را تایید کرده اند کاتچین موجود در چای سبز از آسیب سلول ها جلوگیری می کند. چای سبز می تواند سوخت و ساز بدن را تغییر دهد و سبب شود تا بدن کالری بیشتری بسوزاند خوردن 1 -2 فنجان چای سبز به مدت یک سال بیش از 7 کیلوگرم از وزن شما را کاهش می دهد. و این بسیار برای سلامتی مهم است

چای سبز
خواص چای سبز
طرز تهیه چای سبز
موارد منع مصرف چای سبز
مقدار مصرف چای سبز
روش دم کردن چای سبز
چگونه یک فنجان از چای سبز تهیه کنیم
طرز تهیه دمنوش چای سبز لاغری
روش نگهداری چای سبز

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چای سبز

در این مقاله سعی شده است در مورد چای سبز مطالبی آورده شود زیرا امروزه تحقیقات علمی ارائه شده در آسیا و غرب، شواهد علمی را برای فواید سلامتی طولانی با نوشیدن چای سبز ثابت کرده است به عنوان مثال در سال 1994 در مجله موسسه ملی سرطان، نتایج حاصل از مطالعات اپیدمیولوژیک، نشان می دهد که نوشیدن چای سبز خطر ابتلا به سرطان مری را در مردان و زنان چینی، نزدیک به شصت درصد کاهش داده است . محققان دانشگاه پوردو اخیرا به این نتیجه رسیدند که یک ترکیب موجود در چای سبز مانع رشد سلول های سرطانی می شود. دکتر کریستوفر Ochner یک دانشمند محقق در دانشکده پزشکی Icahn می گوید چای سبز فراتر از یک غذای فوق العاده است. محققان می گویند چای سبز ممکن است در درمان اختلالات شامل اختلالات شناختی، مانند زوال عقل ( دمانس ) مفید است. یک مطالعه نشان می دهد که چای سبز ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی را کاهش دهد.
چینی ها فواید دارویی چای سبز را از زمان های قدیم شناخته اند در شهر نادین تیلور چین از چای سبز به عنوان یک دارو از زمان های قدیم استفاده می شود. تمام انواع چای ( سبز، سیاه و اولانگ ) از گیاه کامیلیا با استفاده از روش های مختلف تولید می شود. برگ تازه گیاه، بخار پز شده و برای تولید چای سبز استفاده می شود.  چای سبز و عصاره چای سبز، ترکیباتی مانند ( EGCG ) دارد که به طور سنتی برای پیشگیری و درمان انواع سرطانها، از جمله سرطان ( سینه، معده و پوست )، هوشیاری ذهنی، کاهش وزن، کاهش سطح کلسترول و محافظت پوست از آسیب های نور خورشید استفاده شده است.

خواص چای سبز

چای سبز دارای خواص درمانی زیادی است و از هزاران سال پیش تاکنون در آسیا بطور سنتی برای درمان سرماخوردگی استفاده شده است از چای سبز برای درمان ( سرفه، آسم، تهوع و استفراغ، اسهال، به عنوان قابض، به عنوان دیورتیک، برای کاهش کلسترول خون، جلوگیری از حمله قلبی، پیشگیری از سرطان، افزایش بارداری، کاهش نشانه های مرتبط با یائسگی، افزایش هوشیاری ذهنی، جلوگیری از پوسیدگی دندان، تسکین اضطراب، محافظت پوست از آسیب نور خورشید، کمک به کاهش وزن ) استفاده می شود. تفاوت چای ( سبز، اولانگ ( Oolang ) و سیاه ) در طرز تهیه آنها و چگونگی پردازش آنها است چای را از برگ های گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می کنند. این گیاه در مناطق معتدل از چین، هند، سریلانکا، اندونزی، کنیا، مالاوی، ترکیه، پاکستان پرورش داده می شود چای سبز بیشتر از هند و سریلانکا تهیه می شود. کپسول چای سبز یک مکمل غذایی است که در کاهش وزن از آن استفاده می شود. در آمریکا فروش چای سبز و عصاره چای سبز توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA  ) تنظیم می شود. چای سبز حدود 4000 سال است که در چین به عنوان یک گیاه دارویی شناخته شده است. چای سبز به آرامی بخارپز شده و سپس خشک می شود لذا بسیاری از خواص شیمیایی چای که برای سلامتی مفید است حفظ می شود عصاره چای سبز یک فرم متمایز شده از چای سبز است که به عنوان یک مکمل غذایی به فروش می رسد که معمولا به صورت کپسول است ولی گاهی به صورت مایع بسته بندی می شود.

چای سبز حاوی گروهی از ترکیبات به نام پلی فنل ( Catechin ) است که این پلی فنل ها دارای خاصیت آنتی اکسیدان قوی هستند. مواد غذایی ( انگور، انواع توت ها و شکلات سیاه ) نیز دارای آنتی اکسیدان قوی هستند. آنتی اکسیدان ها بدن را از آسیب رادیکال های آزاد ( تغییر سلول ها، آسیب DNA و حتی مرگ سلول ها ) که در طول فرایند متابولیک بدن آزاد می شود محافظت می کنند این رادیکال های آزاد در اثر سموم محیطی، نور ماورای بنفش و تابش خورشید افزایش می یابند. دانشمندان معتقدند که رادیکال های آزاد به ( روند پیری، همچنین توسعه تعدادی از مشکلات سلامتی مانند سرطان و بیماری های قلبی ) کمک می کند.

آنتی اکسیدان ها با رادیکال های آزاد واکنش می دهد و آنها را خنثی می کنند. برگهای چای سبز حاوی 30 – 40 % پلی فنل آنتی اکسیدان است ولی چای سیاه 3 – 10 % پلی فنل دارد. چای سبز ترکیبات کافئین نیز دارد که محرک سیستم عصبی مرکزی است و قدرت فکری را بالا و تمرکز را افزایش می دهد. چای سبز حاوی مقدار نسبتا کمی از کافئین ( حدود 20 - 45 میلی گرم در هر 224 گرم فنجان ) در مقایسه با چای سیاه که حاوی حدود 50 میلی گرم و قهوه دارای 95 میلی گرم در هر 2 فنجان می باشد البته چای سبز بدون کافئین نیز وجود دارد. همه انواع چای حاوی ترکیبی به نام تانن هستند که تانن یک قابض است که به کم کردن ترشحات و خونریزی کمک می کند. و در اسهال استفاده می شود.

یک مطالعه نشان داد است کسانیکه از چای سبز مصرف کردند کمتر با بیماری های قلبی عروقی ( حمله قلبی، سکته مغزی) می میرند. و این عمل را چای سبز با کاهش لخته شدن خون انجام می دهد. و هر چیزی برای قلب خوب است معمولا برای مغز نیز خوب است مغز شما نیاز به رگهای خونی سالم دارد یک مطالعه در سوئیس انجام شد و در MRI نشان داده شد که افرادی که چای سبز می نوشیدند مغز آنها در منطقه کار حافظه، فعالیت بیشتر از خود نشان می دهد همچنین نشان داده شده است که چای سبز در جلوگیری از تشکیل پلاک (عامل بیماری آلزایمر ) کمک می کند. ادعاهایی مبنی بر تاثیر چای سبز، سیاه و سفید در جلوگیری از سرطان ( پوست، مری، معده، روده بزرگ، لوزالمعده، ریه، مثانه، پروستات و پستان ) وجود دارد. لذا در کشور هایی مانند ژاپن  که بطور منظم چای سبز می نوشند نرخ ابتلا به سرطان کاهش یافته است. یک مطالعه نشان داده است که زنان در محدوده 50 سال سن که روزانه از 3 فنجان چای سبز استفاده کرده اند در آنها احتمال ابتلا به سرطان پستان 37 % کمتر از زنانی بود که چای سبز نمی نوشیدند.
تحقیقات نشان داده است که 3 فنجان چای سبز در روز می تواند 240 -320 میلی گرم از پلی فنل ها را فراهم کند فقط یک فنجان از چای سبز می تواند 20 – 35 میلی گرم 3 گالات ( EGCG ) ایجاد کند که بالاترین فعالیت آنتی اکسیدان را در ترکیبات کاتچین چای سبز ایجاد می کند و سبب افزایش حافظه می شود. تحقیقات جدید نشان داده است که مصرف کنندگان چای سبز در معرض خطر کمتری نسبت به عفونت های ویروسی و باکتریایی ساده  بیماریهای قلبی عروقی، سرطان، سکته مغزی، بیماری پریودنتال و پوکی استخوان  قرار می گیرند.
مطالعات کشت سلولی نشان می دهد که پلی فنل های چای سبز سبب توقف چرخه سلولهای سرطانی می شود ولی در سلول های طبیعی تغییراتی ایجاد نمی کند یک مطالعه نشان داد اثرات ECGC موجود در چای سبز در کراتینوسیت ( نوع اصلی سلول های اپیدرمی و یا پوست ) نشان داد که این ترکیب چای سبز سبب هدایت سلول سرطانی به حالت عادی می شود   
مطالعات انجام شده بر روی موش نشان داده است که پلی فنل های موجود در چای سبز سبب کاهش سطح ( گلوکز خون، چربی و کلسترول ) می شود. برخی مطالعات نشان داده است که چای سبز متابولیسم بدن و اکسیداسیون چربی را افزایش می دهد. لذا باعث کاهش چربی زیر پوست می شود و در صورتی که همراه با رعایت رژیم غذایی مصرف شود. در کاهش وزن به طور سحرآمیز موثر است. تحقیقات نشان داده است که چای سبز باعث افزایش کلسترول خوب ( HDL ) و کاهش کلسترول مضر ( LDL ) می شود. در چای سبز یک اسید آمینه به نام تیانین یافت می شود که اثر آرام بخش دارد.

مجله تغذیه مولکولی و تحقیق غذایی منتشر  کرد که چای سبز بر سلول های مغزی مربوط به حافظه و یادگیری فضایی اثر دارد علاوه بر آن چای سبز در ساخت استخوان های قوی و مبارزه با سرطان پروستات نیز موثر است.

چای سبز برای بیماریهای ( ام‌ اس، پارکینسون و آلزایمر ) مفید است.

پلي فنول های چای سبز فعاليت آميلاز بزاق ( آنزيم تجزيه كننده قندها ) را مهار می‌كند.

چای سبز در رفع تعدادی از عفونت های باکتری، قارچی و ویروسی نیز مفید است.

چای سبز ممکن است به کاهش التهاب در بیماری کرون و کولیت اولسروز کمک کرده و از ابتلا به سرطان روده جلوگیری شود.

مطالعات نشان داده است که چای سبز در بیماران دیابتی به کنترل سطح قند خون کمک کرده و هموگلوبین ( A1C ) را کاهش می دهد. نوشیدن چای سبز ممکن است به جلوگیری از  دیابت نوع 2 کمک کندتحقیقات نشان می دهد که خطر توسعه دیابت نوع 2 در بزرگسالان ژاپنی با نوشیدن 6 فنجان یا بیشتر از چای سبز در روز 33 ٪ پایین تر در مقایسه با کسانی که یک فنجان در روز یا کمتر مصرف می کردند.

مطالعات بالینی نشان داده است که مصرف چای سبز ممکن است سوخت و ساز بدن را تقویت کرده و به سوزاندن چربی کمک کند یک مطالعه دیگر نشان داده است که ترکیب چای سبز و کافئین در افرد چاق برای کاهش وزن موثر است

چای سبز ممکن است فعالیت حافظه را تقویت کند

چای سبزتحقیقات جدید نشان می دهد که این نوشیدنی می تواند عملکردهای شناختی مغز، به ویژه کار حافظه را بالا ببرد یک تیم تحقیقاتی شامل پروفسور کریستف بگلینگر و پروفسور استفان از بیمارستان دانشگاه بازل در سوئیس می گویند: یافته های آنها نشان می دهد که چای سبز می تواند در درمان اختلالات شناختی مرتبط با اختلالات عصبی روانی مانند زوال عقل موثر باشد.
چای سبز، بومی چین و هند، از برگ های عصاره چای سیاه و سبز تولید می شود بر خلاف دیگر انواع چای، چای سبز از برگهای غیر اکسیده ساخته شده است این پردازش حداقل بدان معنی است که سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد .
مطالعات قبلی نیز نشان داده اند که چای سبز ممکن است تاثیر سودمندی بر عملکردهای شناختی مغز داشته باشد با این حال، به گفته محققان مطالعه اخیر، مکانیسم دقیق آن در پشت این ادعا نامشخص است.
چای سبز اتصال بین لوب جداری و قشر پیشانی مغز را افزایش می دهد.
محققان می گویند چای سبز ممکن است در درمان اختلالات شامل اختلالات شناختی، مانند زوال عقل نیز مفید باشد.
برای بررسی بیشتر، این تیم یک مطالعه با استفاده از12 داوطلب مرد سالم با متوسط سن 24.1 سال انجام شد.
شرکت کنندگان یک نوشیدنی شیر بر پایه آب پنیر حاوی 27.5 گرم از عصاره چای سبز داده شد در حالی که به دیگران نوشیدنی بدون عصاره چای سبز داده شد داوطلبان اطلاعی از محتوای آن نداشتند.
شرکت کنندگان پس از آن لازم بود در مجموعه ای از وظایف کاری حافظه شرکت کنند در طول این انجام وظایف، فعالیت مغز آنها با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی ( MRI ) اندازه گیری شد محققان دریافتند که در شرکت کنندگانی که نوشابه با عصاره چای سبز مصرف کردند اتصال بین لوب پارشیال فوقانی راست و قشر پیشانی مغز افزایش داشت. این فعالیت با بهبود عملکرد در وظایف حافظه کاری در ارتباط است. این مطالعه نشان داد که عصاره چای سبز سبب افزایش اتصال کارکردی لوب جداری به قشر فرونتال مغز در طول کار پردازش حافظه در افراد سالم می شود.
لذا چای سبز ممکن است در درمان زوال عقل کمک کند.
به گفته این تیم تحقیقاتی، چای سبز به نظر می رسد برای افزایش ارتباط بین مناطق مغز پیشانی و جداری در پردازش حافظه کاری مفید باشد
اما توجه داشته باشید که برخی از محدودیت ها در این مطالعه وجود دارد که باید در نظر گرفته شود آنها اشاره می کنند که در مقایسه با نتایج تصویربرداری اثر معنی داری بین مصرف چای سبز و عملکرد کاری مغز وجود ندارد.
با این حال، در بر داشت یک روند قوی به سمت بهبود عملکرد، اضافه می کنند که نمونه مطالعه ما برای رسیدن به تفاوت در پارامترهای رفتاری خیلی کوچک است.
علاوه بر این، توجه داشته باشید که شرکت کنندگان نوشابه های حاوی عصاره چای سبز استفاده کردند و یک عصاره خالص چای سبز استفاده نکردند آنها اشاره می کنند که در صورتی که شرکت کنندگان از عصاره خالص چای سبز بنوشید به خاطر اثرات اجزای دیگر مانند کافئین و تاثیرات آن بر عملکرد شناختی شرکت کنندگان باید از خوردن آن اجتناب شود.

طرز تهیه چای سبز

چای طبیعی سیاه و سفید از تخمیر و پلاسیده کردن برگ های چای به دست می آید که این تخمیر سبب تغییر در ( رنگ، عطر و طعم چای ) و همچنین سطح کافئین و تانن آن را افزایش می یابد. در حالی که چای سبز از برگ های چای خشک کمی بخار پز شده که سریع خشک می شود تهیه می شود و تخمیر نمی شود لذا رنگ آن سبز است. فلاونوئید های موجود در چای سبز مسئول عطر و طعم آن است.

موارد منع مصرف چای سبز

مصرف زیاد چای سبز می تواند مضر باشد لذا اعتدال را رعایت کنید.

مصرف بیش از حد چای سبز با سوخت و ساز آهن تداخل نموده و سبب کم خونی فقر آهن می شود.

افرادی که دارای مشکلات قلبی، فشار خون بالا، مشکلات کلیه، مشکلات کبدی، زخم معده، اختلالات روانی ( مخصوصاً اضطراب ) هستند نباید چای سبز مصرف کنند

افرادی که مبتلا به کم خونی، دیابت، گلوکوم و یا پوکی استخوان هستند قبل از مصرف چای سبز از پزشک خود سوال نمایند.

افرادی که به مدت طولانی کافئین ( از جمله کافئین چای سبز ) می نوشند ممکن است دچار تحریک پذیری، بی خوابی، تپش قلب، و سرگیجه شوند لذا مصرف بیش از حد کافئین، فرد را دچار حالت ( تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد و از دست دادن اشتها ) می کند. اگر شما با نوشیدن مقدار زیادی از چای سبز استفراغ و یا اسپاسم شکم پیدا کردید ممکن است دچار مسمومیت با کافئین شده باشید لذا اگر نشانه های شما شدید است مقدار مصرف کافئین را کاهش داده و به پزشک مراجعه کنید.

زنان باردار و شیرده از خوردن چای سبز اجتناب کنند.

مصرف چای سبز در کودکان توصیه نمی شود.

افرادی که وارفارین مصرف می کنند نباید چای سبز بخورند زیرا چای سبز دارای ویتامین K بوده و می تواند این دارو را بی اثر کند .

چای سبز را با آسپیرین مخلوط نکنید زیرا هر دو از لخته شدن خون جلوگیری می کنند و خطر خونریزی زیاد می شود.

چای سبز اثر داروی کلوزاپین را کاهش می دهد.

اگر چای سبز همراه افدرین Ephedrine مصرف شود سبب ( اضطراب، لرزش، بی خوابی و از دست دادن وزن ) می شود.

مصرف چای سبز در بیماران با اختلال دو قطبی ( bipolar disorder ) که لیتیم Lithium مصرف می کنند سبب کاهش سطح خونی لیتیم در بدن آنها می شود و اثر دارو کم می شود.

کسانیکه برای درمان افسردگی از داروهای مهارکننده مونوآمینواکسیداز ( MAOIs ) استفاده می کنند نباید از چای سبز استفاده کننده زیرا مصرف چای سبز همراه داروهای Isocarboxazid (Marplan) Phenelzine (Nardil), Moclobemide (Manerix), Tranylcypromine (Parnate, سبب افزایش شدید فشار خون می شود.

مصرف چای سبز با آنتی بیوتیک های(Enoxacin (Penetrex) Grepafloxacin (Raxar), Sparfloxacin (Zagam), Norfloxacin(Chibroxin, Noroxin) Ciprofloxacin (Cipro),Trovafloxacin (Trovan ) سبب افزایش اثر آنها عوارض جانبی آنها می شود.

چای سبز مخصوصاً نوع کافئین دار را با داروهای زیر تداخل اثر دارد.

Acetaminophen ( Tylenol  

( Carbamazepine (Tegretol

( Dipyridamole (Persatine

 Estrogen

( Fluvoxamine (Luvox

 Methotrexate

( Mexiletine (Mexitil

Phenobarbital

Theophylline

( Verapamil (Bosoptin, Calan, Covera- HS, Verelan, Verelan     

مقدار مصرف چای سبز

معمولا مصرف چای ( سبز و سیاه ) بیشتر از 2 تا 3 لیوان در روز از نظرغذایی نه تنها مفید نیست، بلکه برای سلامتی مضر می باشد مصرف زیاد نوشیدنی‌هایی مثل چای به ‌شدت مضر است و باعث می‌شود آب و الکترولیت‌ها از بدن دفع شوند. بنابراین مصرف زیاد این نوشیدنی‌ها می‌تواند منجر به اختلال آب و الکترولیت در بدن شود. ازطرف دیگر با مصرف زیاد چای ترکیبات آلکانوئیدی موجود در آن می‌تواند مشکلات تحریک‌پذیری و مشکلات عصبی را در پی داشته باشد. این در حالی است که مصرف متعادل آن یعنی 2 تا 3 لیوان در روز ( 240 – 300 میلی گرم از پلی فنل ها ) می‌تواند در بدن آرامش ایجاد کند. یا 100 – 750 میلی گرم از عصاره استاندارد چای سبز در روز توصیه می شود. محصولات عاری از کافئین چای سبز نیز در دسترس می باشد. و کسانیکه با مصرف چای سبز دچار تحریک پذیری و بی خوابی می شوند می توانند استفاده کنند.

روش دم کردن چای سبز

یک قاشق مرباخوری از چای سبز را در یک لیوان ریخته و سپس آب جوش را به آن اضافه کنید و ظرفی را روی درب آن قرار دهید 8 دقیقه صبر کنید تا عصاره آن آزاد شود سپس چای را از صافی عبور داده و مصرف کنید.

چگونه یک فنجان از چای سبز تهیه کنیم

یک قاشق چای خوری ( 5 گرم ) از چای سبز را در یک صافی بریزید و صافی را روی درب یک لیوان بگذارید. سپس یک لیوان آب جوش را بر روی چای درون صافی بریزید  چای سبز درون صافی را حدود 3 دقیقه درون لیوان محتوی آب جوش نگه دارید اگر بیشتر نگه دارید تلخ ی شود. سپس صافی محتوی چای را از لیوان خارج کنید و برای چند لحظه اجازه دهید تا چای سرد شود و سپس آنرا مصرف کنید.
برای طعم چای می توانید مقداری آب لیمو به آن اضافه کنید.
در صورتی که اضافه وزن ندارید برای کاهش طعم تلخ چای می توانید نصف قاشق چایخوری شکر به آن اضافه کنید.

طرز تهیه دمنوش چای سبز لاغری

ابتدا فنجان را با آب ولرم بشویید و سپس یک عدد از دونوش کیسه ای را درون فنجان گذاشته و به آن آب جوش اضافه کنید 3 - 5 دقیقه صبر نمایید و سپس مصرف کنید.

روش نگهداری چای سبز

چای سبز را در ظرف فلزی نگهداری کنید.
ظروف پلاستیکی برای نگهداری چای سبز مناسب نیستند.
برای تازه و معطر نگهداشتن چای سبز آن را در ظرفی تیره ریخته و در جای تاریک دور از نور و رطوبت نگهداری نمائید.

جهت سفارش خرید چای لاغری کلیک کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (12)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 2 رای

 1. محمدتقی
 1. 5 / 5

با عرض سلام و ادب : جناب دکتر بنده مرد ۶۰ ساله ام که مدتی در انتهای ادرارم خون کم رنگی میدیدم و با مراجعه به دکتر متخصص با انجام یک دوره درمان و در پایان سونوگرافی از کلیه ها و پروستات و مجاری ادرار و مثانه انجام شد که در کف مثانه یک غده یا تومور...

با عرض سلام و ادب : جناب دکتر بنده مرد ۶۰ ساله ام که مدتی در انتهای ادرارم خون کم رنگی میدیدم و با مراجعه به دکتر متخصص با انجام یک دوره درمان و در پایان سونوگرافی از کلیه ها و پروستات و مجاری ادرار و مثانه انجام شد که در کف مثانه یک غده یا تومور به ابعاد ۱×۱سانتیمتر مشخص شد که دکتر فوق تخصص اورولوژی در یزد تومور را در اتاق عمل برداشتند و نمونه به پاتالوژی لرسال شد و فعلا دکتر آمپول پاستوسیس که پس از گذشت یکماه از عمل باید هفته ای یک امپول با سوند تزرق داخل مثانه شود بشرطی که با اولین آمپول مصرفی جای عملم خونریزی نکندمصرف بقیه امپولها بلامانع است . لذا از جنابعالی درخواست راهنمایی داروهای طبیعی برای کمک درمان مثانه ام را دارم . در پایان از مطالب ارزنده شما بزرگوار تشکر و قدردانی میکنم . خیلی جالب بود. با احترامات فایقه

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    محمدتقی
 1. 4.5 / 5

غذاهای دارای آنتی اکسیدان موثر است ولی در این مورد درمان طبی و توصیه های پزشک خود را انجام دهید

  پیوست ها
 

 1. امیر

بسیار مفید و جامعه بود با تشکر

  پیوست ها
 

 1. حسام

بسيار عالي و كاربردي ممنون از زحمات شما

  پیوست ها
 

 1. دانیال

واقعا خسته نباشید اطلاعات مفیدی بود

  پیوست ها
 

 1. بهناز

بسیار عالی

  پیوست ها
 

 1. نریمانی

سلام
ضمن تشکر از مطلب خوب ارایه شده
ایا طبع چای سبز گرم است یا سرد؟

  پیوست ها
 

 1. راضیه

ممنون

  پیوست ها
 

 1. ملینا

سلام می خواستم بدونم واقعا لاغر می شه

  پیوست ها
 

 1. زهرا قلی پور

از شما به خاطر ارائه مطالب با ارزشتان تشکر میکنم.

  پیوست ها
 

 1. امیر

باسلام خدمت کاربران گرامی میخواستم بپرسم آیاچای سبزباعث نازایی هم میشه یانه ؟ باتشکر

  پیوست ها
 

 1. fahim

با سلام
میخواستم بدونم چای سبز طبع سرد داره یا نه گرم؟؟؟؟؟؟؟؟
با تشکر

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search