رژیم غذایی

آیا شیرین کننده های مصنوعی به باکتری های خوب روده آسیب می رسانند؟

شیرین کننده های مصنوعیشیرین کننده های مصنوعی جایگزین های شکر مصنوعی هستند که به غذاها و نوشیدنی ها اضافه می شود تا به آنها طعم شیرین بدهد. آنها این شیرینی را بدون کالری اضافی ارائه می دهند و آنها برای افرادی که سعی در از دست دادن وزن دارند انتخاب جذاب هستند.

انواع غذاهای روزانه و محصولات شامل شیرین کننده های مصنوعی، از جمله آب نبات، نوشابه، خمیر دندان و آدامس است.
با این حال، در سال های اخیر، شیرین کننده های مصنوعی مناقشه ایجاد کرده اند. مردم در ابتدا سوال می کنند که آیا آنها سالم و ایمن با پشتوانه علمی هستند.
یکی از مشکلات بالقوه این است که ممکن است آنها توازن باکتری های مفید در روده شما را مختل کند.
این مقاله نگاهی به تحقیقات کنونی و بررسی اینکه آیا شیرین کننده های مصنوعی باکتری های روده شما را تغییر می دهند و همچنین این که چگونه این تغییرات ممکن است بر سلامت شما تأثیر بگذارد، بررسی می کند.

باکتری های روده شما ممکن است سلامت و وزن شما را تحت تاثیر قرار دهد

باکتری در روده شما نقش مهمی در بسیاری از فرایندهای بدن دارد.
باکتری های مفید برای محافظت از روده شما در مقابل عفونت، تولید ویتامین های مهم و مواد مغذی و حتی به تنظیم سیستم ایمنی بدن شما کمک می کنند.
عدم تعادل باکتری ها، که در آن روده شما حاوی معدود باکتری های سالم تر از حد نرمال است dysbiosis نامیده می شود.
دیس بیوزیس با تعدادی از مشکلات روده از جمله بیماری التهابی روده (IBD )، سندرم روده تحریک پذیر (IBS) و بیماری سلیاک ارتباط دارد.
مطالعات اخیر نیز نشان می دهد که دیس بیوزیس نقش مهمی در میزان وزن شما دارد.
دانشمندان با بررسی باکتری روده دریافتند افرادی که دارای وزن طبیعی هستند تمایل دارند الگوهای متفاوت باکتری ها در روده خود را نسبت به افراد دارای اضافه وزن داشته باشند.
مطالعات دوقلوها در مقایسه با باکتری های روده ای دوقلوهای مشابه با وزن بیش از حد و وزن طبیعی پدیده مشابهی را نشان داده اند که نشان می دهد که این تفاوت ها در باکتری ها ژنتیکی نیستند.
علاوه بر این، هنگامی که دانشمندان باکتری ها را از دوزهای انسانی مشابه به موش ها منتقل کردند موش ها باکتری ها را از دوقلوهای دارای اضافه وزن به دست آوردند حتی اگر همه موش ها با رژیم غذایی مشابه تغذیه شوند.
این ممکن است به این دلیل باشد که نوع باکتری در افراد مبتلا به اضافه وزن در استخراج انرژی از رژیم غذایی کارآمدتر است بنابراین افراد با این باکتری ها کالری بیشتری از میزان غذایی خاص دریافت می کنند.
تحقیقات جدید نشان می دهد که باکتری های روده شما ممکن است به طیف وسیعی از شرایط دیگر سلامت، از جمله آرتروز، دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سرطان مرتبط باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

شیرین کننده های مصنوعی می توانند تعادل باکتری های روده شما را تغییر دهند.

بیشترین شیرین کننده های مصنوعی از طریق سیستم گوارش هضم نشده و از بدن شما بی تغییر عبور می کنند
به همین علت، دانشمندان به مدت طولانی فکر می کنند که هیچ تاثیری روی بدن ندارند.
با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده است که شیرین کننده های مصنوعی ممکن است با تغییر تعادل باکتری در روده شما بر سلامت شما تأثیر بگذارند.
دانشمندان دریافته اند که حیوانات با شیرین کننده های مصنوعی تغذیه می کنند و باکتری های روده آنها تغییر می کنند. محققان شیرین کننده ها از جمله Splenda، پتاسیم آکسفالام، آسپارتام و ساکاراین آزمایش کردند.
در یک مطالعه، دانشمندان دریافتند که وقتی موش شیرین کننده را می خورد تعداد و نوع باکتری ها در روده ها تغییر می کند از جمله برخی از باکتری های مفید کاهش می یابند.
جالب توجه است، در همان آزمایش، این تغییرات در موش هایی که آب قند خوردند دیده نشد.
محققان همچنین خاطر نشان کردند افرادی که شیرین کننده های مصنوعی می خورند پروفایل های مختلف باکتری ها در روده هایشان متفاوت از کسانی است که نمی خورند. با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا و یا چگونه شیرین کننده های مصنوعی ممکن است این تغییرات را ایجاد کند.
با این حال، اثرات شیرین کننده های مصنوعی بر روی باکتری های روده ای ممکن است از فرد به فرد متفاوت باشد.
مطالعات اولیه انسان نشان داده است که تنها برخی از افراد ممکن است تغییراتی در باکتری های روده و سلامتی خود با مصرف این شیرینی کننده ها پیدا کنند.

شیرین کننده های مصنوعی با چاقی و چندین بیماری مرتبط هستند

شیرین کننده های مصنوعی اغلب به عنوان یک جایگزین شکر برای افرادی که سعی در از دست دادن وزن دارند توصیه می شود.
با این حال، سوالات در مورد اثرات آنها بر وزن مطرح شده است.
به طور خاص، برخی افراد پیوند بین مصرف شیرین کننده های مصنوعی و افزایش خطر ابتلا به چاقی و سایر شرایطی مانند سکته مغزی، زوال عقل و دیابت نوع 2 متوجه شده اند.

چاقی

شیرین کننده های مصنوعی اغلب توسط افرادی که سعی در از دست دادن وزن دارند استفاده می شود.
با این حال، برخی معتقدند که شیرین کننده های مصنوعی ممکن است در واقع با افزایش وزن ارتباط داشته باشند
تا کنون، مطالعات انسانی نتایج متناقضی را یافته اند. برخی مطالعات مشاهده شده مربوط به خوردن شیرین کننده های مصنوعی به افزایش شاخص توده بدنی (BMI)، در حالی که دیگران آن را با کاهش اندک BMI مرتبط کرده اند.
نتایج مطالعات تجربی نیز مخلوط شده اند. به طور کلی، جایگزین کردن غذاهای کالری بالا و نوشیدنی های شیرین شده با آنهایی که حاوی شیرین کننده های مصنوعی هستند، به نظر می رسد که تاثیر مثبت بر BMI و وزن داشته باشد.
با این حال، بررسی اخیر نمیتواند هیچ منفجره ای را از شیرین کننده های مصنوعی بر وزن بدست آورد بنابراین مطالعات طولانی مدت لازم است.

شیرین کننده های مصنوعی ممکن است باعث شود که شما بیشتر بخورید

دیابت نوع 2

شیرین کننده های مصنوعی اثر فوری قابل اندازه گیری بر روی سطح قند خون ندارند بنابراین آنها جایگزین شکر سالم برای کسانی است که مبتلا به دیابت هستند.
با این حال، نگرانی مطرح شده است که شیرین کننده های مصنوعی می توانند مقاومت انسولین و عدم تحمل گلوکز را افزایش دهند.
گروهی از دانشمندان دریافتند که عدم تحمل گلوکز در موشهای تغذیه شده با شیرین کننده مصنوعی افزایش می یابد. بدین معنی که موش ها پس از خوردن شکر کمتر قادر به تثبیت سطح قند خون خود می شوند.
برخی از مطالعات مشاهده شده در انسان نشان داده اند که مصرف طولانی مدت شیرین کننده های مصنوعی با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 همراه است.
با این حال، در حال حاضر ارتباط بین دیابت نوع 2 و شیرین کننده های مصنوعی فقط یک ارتباط است. مطالعات بیشتر برای تعیین اینکه آیا شیرین کننده های مصنوعی باعث افزایش خطر می شوند مورد نیاز است.

سکته

شیرین کننده های مصنوعی با افزایش فاکتورهای خطر بیماری قلبی، از جمله سکته قلبی ارتباط دارد.
یک مطالعه اخیرا نشان داد افرادی که یک نوشیدنی مصنوعی شیرین را در طول روز نوشیدند تا سه برابر خطر ابتلا به سکته قلبی ، نسبت به افرادی که کمتر از یک نوشیدنی در هفته نوشیدند بیشتر بود.
با این حال، این مطالعه مشاهده ای بود بنابراین نمی تواند تعیین کند که مصرف شیرین کننده های مصنوعی در واقع باعث افزایش خطر است.
علاوه بر این، هنگامی که محققان در طول مدت در نظر گرفتن، این پیوند را مورد توجه قرار دادند و سایر عوامل مرتبط با خطر سکته را در نظر گرفتند متوجه شدند که ارتباط بین شیرین کننده های مصنوعی و سکته قلبی قابل توجه نیست.
در حال حاضر، شواهد کمی برای حمایت از ارتباط بین شیرین کننده های مصنوعی و خطر سکته وجود دارد. برای روشن شدن این امر، مطالعات بیشتری لازم است.

کم خونی

تحقیقات زیادی وجود ندارد که آیا ارتباط بین شیرین کننده های مصنوعی و زوال عقل وجود دارد یا خیر.
با این حال، مطالعه مشابهی که اخیراً مربوط به شیرین کننده های مصنوعی با سکته مغزی بوده است نیز ارتباطی با زوال عقل پیدا کرده است.
همانطور که با سکته مغزی بود این لینک تنها قبل از اینکه اعداد به طور کامل تنظیم شوند تا دیگر فاکتورهایی که خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد مانند دیابت نوع 2 مورد توجه قرار می گیرد.
علاوه بر این، هیچ مطالعات تجربی وجود ندارد که بتواند علت و معلول را نشان دهد بنابراین تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا این شیرینی ها باعث ایجاد زوال عقل می شوند مورد نیاز است.

آیا شیرین کننده های مصنوعی کمتر از شکر مضر هستند؟

با وجود نگرانی در مورد شیرین کننده های مصنوعی، قابل توجه است که مصرف بیش از حد قند افزودنی مضر شناخته شده است.
در حقیقت، اکثر دستورالعمل های دولت، محدودیت مصرف اضافه شکر را به دلیل خطرات سلامتی مرتبط با آن محدود می کنند.
خوردن بیش از حد قند افزوده شده با افزایش خطر پوسیدگی، چاقی، دیابت نوع 2، سلامت روانی ضعیف و شاخص های خطر برای بیماری های قلبی همراه است.
ما همچنین می دانیم که کاهش مصرف شکر اضافه شده می تواند مزایای سلامتی قابل توجهی داشته و خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.
از سوی دیگر، شیرین کننده های مصنوعی هنوز برای بسیاری از افراد یک گزینه ایمن هستند.
آنها همچنین ممکن است به افرادی که سعی در کاهش مصرف قند خود و کاهش وزن دارند حداقل در کوتاه مدت کمک می کنند.
با این حال، شواهدی وجود دارد که مصرف طولانی مدت شیرین کننده های مصنوعی افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را نشان می دهد.
اگر نگرانی دارید، گزینه سالم شما این است که مصرف شکر و شیرینی های مصنوعی خود را کاهش دهید.

آیا باید شیرینی های مصنوعی بخورید؟

استفاده کوتاه مدت از شیرین کننده های مصنوعی نشان داده شده است که مضر است.
آنها ممکن است به کاهش کالری مصرفی و محافظت از دندان ها کمک کنند به ویژه اگر مقدار زیادی شکر مصرف می کنید.
با این حال، شواهد در مورد ایمنی طولانی مدت آنها مخلوط شده و ممکن است توازن باکتری های روده شما را مختل کنند.
به طور کلی، مثبت و منفی برای شیرین کننده های مصنوعی وجود دارد و اینکه آیا شما باید آنها را مصرف کنید به انتخاب فردی می رسد.
اگر شما از قبل شیرین کننده های مصنوعی مصرف می کنید و احساس خوبی دارید و با رژیم غذایی خود راضی هستید شواهدی مشخص وجود ندارد که باید متوقف کنید.
با این وجود، اگر شما نگرانی در مورد عدم تحمل گلوکز داشته باشید یا نگران امنیت ایمنی درازمدت خود باشید ممکن است بخواهید شیرین کننده ها را از رژیم خود حذف کنید یا سعی کنید به شیرین کننده های طبیعی تغییر دهید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search