رژیم غذایی

شاخص توده بدن - محاسبه BMI

محاسبه شاخص توده بدندر سال های اخیر، شما ممکن است در مورد اندازه گیری نمودار شاخص توده بدن BMI، اما دقیقا مشخص نیست آنچه در آن است. BMI یا شاخص توده بدنی یکی از راه های اندازه گیری سلامت فرد و اندازه نسبی بدن است.

این یک روش غیر مستقیم برای اندازه گیری محتوای چربی بدن شما در مقایسه با قد شما است که محتوای چربی بدن شما را نشان می دهد. شاخص توده بدن برابر با وزن شما در کیلوگرم است که با قد شما در سانتی متر مربع تقسیم می شود. این اندازه گیری برای مردان و زنان بالای 20 سال بهترین است. BMI یک راه عالی برای اندازه گیری چربی بدن است و می تواند توسط خودتان در خانه انجام شود.

از آنجا که وزن اضافی و چربی بیش از حد را اندازه گیری نمی کند شاخص توده بدنی (BMI) یک اندازه گیری جایگزین چربی بدن محسوب می شود. با این حال، مطالعات نشان می دهد که همبستگی قوی بین اندازه گیری های BMI و نتایج اندازه گیری های مستقیم چربی بدن وجود دارد. اگر شما در مورد وزن یا اندازه بدن خود نگران هستید محاسبه شاخص توده بدنی شما قبل از رفتن به مطب دکتر، جای خوبی است. BMI می تواند مسائل مرتبط با وزن آینده، از جمله بیماری و حتی مرگ را پیش بینی کند بنابراین، این ابزاری بسیار مفید برای غربالگری خطرات سلامتی و چاقی است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چگونه BMI خود را محاسبه کنید

ساده ترین روش برای محاسبه شاخص توده بدنی شما با استفاده از یک ماشین حساب BMI آنلاین مانند این است. فقط وزن، قد، سن و جنس خود را پلاگین کنید و ماشین حساب همه کارها را برای شما انجام می دهد. نه تنها این به شما اندازه گیری شاخص توده بدن شما را می گویید ماشین حساب همچنین به شما می گوید یک محدوده BMI سالم برای سن و جنس شما چقدر است. همچنین نمودارهای BMI وجود دارد که در آن شما می توانید قد خود را در روی یک محور و وزن خود را روی محور دیگر پیدا کنید. سپس شاخص توده بدن خود را از روی آن پیدا کنید. گاهی اوقات این نمودارها به طور کامل شامل وزن و قد بسیار کوچک و یا بسیار زیاد نیستند بنابراین محاسبه BMI برای افراد غیر اندازه متوسط بدن با استفاده از ریاضی بهتر است.
شما همچنین می توانید BMI خود را با یک فرمول ساده ریاضی محاسبه کنید. اگر شما ارتفاع خود را در سانتی متر و وزن خود را در کیلوگرم می دانید وزن خود را بر مربع قد تقسیم کنید. یک راه خوب برای تصمیم گیری در مورد اینکه وزن شما برای قدتان مناسب است محاسبه شاخص توده بدن (BMI) است شما و ارائه دهنده گان مراقبت های سلامت می توانید BMI را برای محاسبه مقدار چربی بدن استفاده کنید. BMI در طبقه بندی چاقی، اضافه وزن و وزن سالم مفید است. چاق بودن فشار را بر روی قلب شما قرار می دهد و می تواند به مشکلات سلامتی جدی منجر شود که شامل:

آرتریت در زانوها و باسن
بیماری قلبی
فشار خون بالا
آپنه خواب
دیابت نوع 2
رگهای واریسی

مسائل سلامت مرتبط با BMI بالا

همانطور که برای شما احتمالا شناخته شده است تعداد زیادی از خطرات سلامت مربوط به اضافه وزن و چاقی وجود دارد که با اندازه گیری شاخص توده بدنی بالا نشان داده شده است. اگر چه مشخص نیست که چرا بسیاری از انواع سرطان با افزایش وزن و عادت های ناسالم عامل افزایش وزن مانند عادات غذا خوردن ضعیف و فقدان ورزش، مرتبط است. یکی دیگر از مرگبار ترین مشکلات که می تواند از اضافه وزن ایجاد شود فشار خون بالا است. هنگامی که شما چربی بیش از حد دارید قلب شما خون را به سراسر بدن سخت تر پمپ می کند. فشار خون بالا، همچنین به عنوان هیپرتنشن شناخته می شود و ممکن است منجر به سکته مغزی، حملات قلبی و نارسایی کلیه شود.
همانطور که در بالا ذکر شد بیماری قلبی و سکته مغزی دو بیماری بسیار ترسناک و کشنده است که اغلب به دلیل یک شاخص توده بدنی بالا رخ می دهد. افراد دارای اضافه وزن دارای محدودیت جریان خون، فشار خون بالا و سطح کلسترول بالا هستند که پس از آن می تواند به بیماری قلبی و سکته مغزی منجر شود. فقدان ورزش و رژیم غذایی نامنظم معمولاً باعث افزایش شاخص توده بدنی می شوند و اغلب علت شریان های سخت هستند که منجر به حملات قلبی می شوند. فشار خون بالا در ارتباط با شاخص توده بدنی بالا یکی از علل سکته مغزی است بنابراین فشار خون در کنترل وزن با کاهش وزن می تواند خطر شما را برای هر دو این مسائل کاهش دهد.
مسئله دیگری که می تواند از یک شاخص توده بدنی بالا بوجود آید دیابت نوع 2 است. سطح قند خون بالا که پس از رشد این بیماری رخ می دهد اغلب به بیماری های قلبی و کلیوی، سکته مغزی، کوری و حتی به قطع عضو نیز منجر می شود. افرادی که وزن خود را بیش از حد بالا می برند به خصوص در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.
علاوه بر بسیاری از موارد جدی سلامتی که ممکن است اضافه وزن داشته باشد می تواند باعث بروز برخی از بیماری ها شوند که احتمالا کشنده نیستند اما هنوز مضر هستند. یکی از این ها استئوآرتریت است. استئوآرتریت به عنوان درد و سفتی در مفاصل، معمولا زانوها، باسن، دست ها و پایین تر، تعریف می شود. داشتن یک شاخص توده بدنی بالا، شما را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می دهد زیرا اضافه وزن باعث ایجاد فشار بیشتری در مفصل می شود و موجب درد و التهاب می شود. انجام ندادن ورزش منظم، که معمولا سبب اضافه وزن بیشتر می شود می تواند باعث ایجاد ضعف و مفاصل دردناک شود. آپنه خواب یکی دیگر از مشکلات سلامتی رایج برای افراد دارای اضافه وزن یا چاق است. افراد مبتلا به این بیماری در حال خواب، مکث مکرر در تنفس دارند که منجر به مشکل در تمرکز و خواب آلودگی در طول روز می شود. چربی بیش از حد در گردن راه هوایی را کوچکتر می کند که سبب دشواری تنفس می شود. بنابراین، کاهش شاخص توده بدن شما می تواند تا حد زیادی خطر ابتلا به آپنه خواب را کاهش دهد.
آیا می دانستید که داشتن شاخص توده بدنی بالا حتی می تواند به مشکلات در حاملگی منجر شود؟ تعدادی از مشکلات وجود دارد که ممکن است برای مادر و نوزاد بوجود آید که مادر دارای اضافه وزن است. به عنوان مثال، زنان باردار با شاخص توده بدنی بالا احتمال ابتلا به دیابت بارداری (قند خون بالا در دوران بارداری)، پره اکلامپسی (فشار خون بالا در دوران بارداری) و حتی نیاز به یک سزارین است که بتواند منجر به بهبودی بیشتر شود. نه تنها مادران در معرض خطر مشکلات سلامتی هستند بلکه اضافه وزن یا چاقی در حال بارداری نیز می تواند مسائلی را برای کودک ایجاد کند. خطر ابتلا به تولد زود هنگام، تولد نوزاد مرده و اختلالات مغزی و نخاعی افزایش می یابد. این حتی می تواند منجر به کودکی شود که دارای اضافه وزن است. اگر شاخص توده بدنی بالا داشته باشید قبل از اینکه باردار شوید وزن خود را کاهش دهید تا خطر ابتلا به این مشکلات سلامتی را کاهش دهید.
بیماری کبد چرب یکی دیگر از مشکلات سلامتی بالقوه ناشی از یک شاخص توده بدنی است. این ناشی از ایجاد چربی بیش از حد در کبد است با این حال، بیماری کبد چرب خطرناک است و می تواند به آسیب کبدی، تشکیل بافت اسکار (سیروز) و حتی نارسایی کبد منجر شود. اگرچه علت بیماری چربی کبد ناشناخته است خوردن یک رژیم سالم و ورزش منظم باعث کاهش میزان چربی بدن شما می شود که می تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد. در افرادی که دارای شاخص توده بدنی بالا هستند نیز ممکن است بیماری کلیوی ایجاد شود. دو دلیل اصلی بیماری مزمن کلیه دیابت و فشار خون بالا هستند که دو موضوع سلامتی هستند که اغلب در افراد دارای اضافه وزن رخ می دهد. کاهش وزن، حفظ قند خون و فشار خون با چک و خوردن یک رژیم کم سدیم می تواند به کاهش خطر ابتلا به آسیب کلیه و بیماری کمک کند.

شاخص توده بدن چگونه تعیین می شود

BMI تخمین می زند که شما چقدر وزن بر اساس قد خود دارید
بسیاری از وب سایت ها با محاسبه گر BMI این محاسبه را انجام می دهند که شما نیز از محاسبه گر شاخص توده بدن (BMI) در سایت رژیم سلامتی می توانید این محاسبه را انجام دهید.
شما همچنین می توانید آن را خودتان محاسبه کنید:
وزن خود را به کیلوگرم بدست آورید
و سپس بر مجذور قد خود به متر تقسیم کنید
به عنوان مثال، یک زن که وزن آن 122 کیلوگرم و 172 سانتی متر قد دارد شاخص توده بدنی 41 دارد.
از نمودار زیر برای دیدن رده BMI خود استفاده نمایید

BMI

دسته بندی

زیر 18.5

کمبود وزن

18.5 تا 24.9

سالم

25.0 - 29.9

اضافه وزن

30.0 - 39.9

چاق

بیش از 40

چاقی مفرط یا چاقی  با ریسک بالا

BMI همیشه بهترین راه است که شما می توانید تصمیم گیری کنید که آیا نیاز به کاهش وزن دارید اگر شما عضلات بیشتر یا کمتر از حد طبیعی دارید شاخص توده بدن شما نمی تواند معیار کاملی برای تهیین مقدار چربی بدن شما باشد.
بدن سازان. وزن ماهیچه بیشتری نسبت به چربی دارند افرادی که بسیار عضلانی هستند ممکن است BMI بالایی داشته باشند.
افراد مسن. در بزرگسالان مسن تر اغلب بهتر است که به جای یک BMI زیر 25 یک شاخص توده بدن بین 27 - 25 داشته باشند اگر شما مسن تر از 65 هستید برای مثال، شاخص توده بدنی کمی بالاتر ممکن است به محافظت از شما از نازک شدن استخوان ها (پوکی استخوان) کمک کند.
کودکان. در حالی که بسیاری از کودکان چاق هستند از این ماشین حساب BMI برای ارزیابی یک کودک استفاده نکنید با پزشک فرزندتان در مورد وزن مناسب برای سن فرزند خود بپرسید.
پزشک از چند روش برای تصمیم اضافه وزن استفاده می کنند پزشک و یا ارائه دهنده مراقبت های سلامت شما ممکن است نسبت دور کمر به دور باسن شما را در نظر بگیرد.
BMI خود به تنهایی نمی تواند خطر ابتلا به سلامت شما را پیش بینی کند اما بسیاری از کارشناسان می گویند که BMI بالاتر از 30 (چاقی) ناسالم است مهم نیست که چه BMI دارید ورزش می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت کمک کند به یاد داشته باشید که همیشه با پزشک خود قبل از شروع یک برنامه ورزشی صحبت کنید.

حقایق مدیریت وزن

شیوه زندگی ترکیبی از معقول خوردن با فعالیت بدنی منظم کلید سلامت خوب است.
برای بهترین حالت، بزرگسالان باید از به دست آوردن اضافه وزن جلوگیری، بسیاری نیاز به کاهش وزن و برخی به کاهش وزن مبتلا هستند.
اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلای فرد به فشار خون بالا، بیماری های قلبی، سکته، دیابت، انواع خاصی از مشکلات سرطان، ورم مفاصل و تنفس را افزایش می دهد.

توجه: وزن سالم عامل مهمی برای یک زندگی طولانی و سالم است.

مسائل سلامت مربوط به کاهش BMI

در جامعه ای که نازک تر به نظر رسیدن بهتر است این موردی نیست. افرادی که دارای شاخص توده بدنی کم در محدوده کم وزن هستند در معرض خطر بسیاری از مشکلات سلامتی هستند مانند افرادی که دارای شاخص های جسمی بالا هستند. اگرچه مسائل متفاوت هستند آنها فقط به همان اندازه خطرناک هستند.
وقتی فردی مقدار مناسب و نوع مواد غذایی خود را انکار می کند می تواند از طیف وسیعی از عوارض جانبی منفی رنج ببرد. اگرچه آنها وزن کم بدن خود را می خواهند مشکلات مانند سوء تغذیه، سیستم ایمنی ضعیف، ریزش مو، پوست خشک، کم خونی و استخوان های شکننده می تواند رخ دهد. در موارد جدی تر، کم آبی مفرط بدن، مشکلات تیروئید، تشنج، آریتمی قلبی و حتی مرگ می تواند رخ دهد بسیاری از این علائم می تواند منجر به عوارض جدی و طولانی مدت و حتی می تواند منجر به مرگ شود.
مشکلات سلامت روان. اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی و bulimia مسائل سلامتی جدی هستند که در نشانه های فیزیکی مشهود است. اگر شما یا کسی که شما می دانید احساس نیاز اجباری برای حفظ BMI پایین و لاغر شدن داشته باشد از یک درمانگر یا دیگر حرفه ای مراقبت های سلامت روانی کمک بگیرید.
گاهی اوقات افراد با اندازه گیری شاخص توده بدن به دلایل غیر از اختلالات خوردن و یا ساختمان کوچک طبیعی است. دیابت، اختلالات تیروئید، سرطان و بیماری های گوارشی می تواند سبب کمبود وزن شود. اگر به سرعت یا غیر عمدی وزن خود را به علت رژیم یا ورزش کاهش دهید برای پیدا کردن علت، با پزشک خود مشورت کنید.

آیا شاخص توده بدن (BMI) دقیق ترین شاخص سلامت است؟

اگرچه شاخص توده بدنی یک روش ساده، آسان و ارزان برای اندازه گیری اندازه چربی بدن شماست اما کامل نیست. از آنجا که چربی بدن شما به طور مستقیم اندازه گیری نمی شود نتایج به اندازه سایر اقدامات دقیق نخواهد بود. در حالی که شاخص توده بدنی نباید به عنوان یک ابزار تشخیصی مورد استفاده قرار گیرد این یک ابزار غربالگری مناسب برای شناسایی مشکلات بالقوه وزن در بزرگسالان است.
به دلایل مختلف، شاخص توده بدنی همیشه دقیقترین نشانگر سلامت و اندازه بدن برای همه نیست. به عنوان مثال، افرادی که دارای بدن بسیار جسورانه مانند بدنسازان، بوکسورها و سایر ورزشکاران هستند ممکن است در محدوده چاقی BMI داشته باشند زیرا عضله بیش از چربی وزن دارد. بدیهی است که این افراد محتوای چربی بالا را ندارند اما اندازه گیری شاخص توده بدن آنها چربی بالا را نشان می دهد. قلب قوی آنها می تواند وزن بدن را در مقایسه با قد افزایش دهد بنابراین آنها هنوز سالم هستند. ورزشکاران باید از سایر مقادیر چربی بدن مانند موارد ذکر شده در زیر برای استفاده از تصویر دقیق تر از سلامت خود استفاده کنند.
سن نیز در محاسبه شاخص توده بدن نیست. به طور متوسط، یک فرد سالخورده دارای درصد بالاتری از چربی بدن نسبت به یک فرد جوانتر با همان شاخص توده بدنی است. این می تواند به دلایلی باشد اما احتمالاً به دلیل انحطاط عضلانی است که با سن رخ می دهد. این به دلیل آرایش مختلف هورمون در بدن آنها است زنان معمولاً دارای چربی بیش از یک مرد با همان شاخص توده بدنی هستند. به همین علت، شاخص توده بدن ممکن است دقیقترین تصویر سلامت را برای همه نشان ندهد.
اگر شما یک زن باردار هستید شاخص توده بدنی برای اندازه گیری خوب نیست. همیشه در مورد حاملگی به ارائه مراقبت های سلامت خود توجه داشته باشید. زنان باردار باید برای سلامتی خود و فرزند نوزاد خود وزن بیشتری به دست آورند. در حالی که اندازه گیری BMI شما نشان می دهد که شما وزن بیش از حد در دوران بارداری داشته اید و ممکن است شما را به سمت اضافه وزن یا چاقی ببرد و احتمالاً شما هنوز سالم هستید. اگر دچار نگرانی در مورد بدست آوردن وزن بیش از حد در دوران بارداری هستید با پزشک خود مشورت کنید.

معیارهای جایگزین برای شاخص توده بدن

اگر می خواهید نتایج عمیق تر در مورد چربی بدن خود داشته باشی، تعدادی از اقدامات جایگزین وجود دارد که می توانید انجام دهید. اگر شما در بودجه مشکل شدید دارید می توانید اقدامات دقیق تر چربی بدن را با اندازه گیری بدن خود در خانه انجام دهید. به عنوان مثال، در این ماشین حساب از تعدادی از روش ها از جمله YMCA استفاده می شود و در شاخه های مختلف نظامی ایالات متحده برای تعیین محتوای چربی بدن استفاده کنید. فقط با اندازه گیری نوار، شما می توانید تصویر دقیق تر از ترکیب بدن خود به راحتی از خانه خود بدون هیچ هزینه ای برای شما دریافت کنید. در عوض، اگر شما واقعاً نگران وزن خود هستید یا بیمه درمانی دارید آزمایشات زیر در اندازه گیری محتوای چربی بدن شما دقیق تر است. آنها توسط متخصصان مراقبت های سلامت انجام می شو، بنابراین آنها بیشتر درگیر هستند و به طور کلی نتیجه دقیق تر می دهند.
یک روش جایگزین برای شاخص توده بدنی، اندازه گیری ضخامت پوست در قسمت های مختلف بدن است. این آزمون مستلزم استفاده از یک ابزار به نام کولیس برای کشیدن پوست و چربی از بخش های خاص بدن و اندازه گیری آن در میلی متر می باشد. اندازه گیری ها بر روی بازو، سینه میانی، زیر تیغه شانه ها، کنار شکم، کنار تورسو، بالای استخوان لگن و ران بالا انجام می شود. این اندازه گیری ها سپس با هم جمع می شوند و برای محاسبه تراکم بدن شما به یک فرمول همراه با سن شما متصل می شوند. تراکم بدن ارتباط حجم بدن شما به وزن بدن شما است. زیرا بافت چربی (مانند استخوان و عضله) فضای کمتری از بافت چربی را اشغال می کند تراکم بدن به معنی درصد بالایی از بافت چربی در بدن شما است. اگر تمرین کننده بسیار ماهر باشد مشکلات ممکن است با این میزان چربی بدن مواجه شود. معادله مورد استفاده برای محاسبه چگالی بدن شما با این روش با استفاده از مردان سفید پوست توسعه داده شد.
امپدانس بیوالکتریک، یا BIA، اندازه گیری ترکیب بدن را با دیدن اینکه چگونه سیگنال های الکتریکی از طریق بدن شما عبور می کند. شما روی یک مانیتور ایستاده اید در حالی که یک سیگنال الکتریکی کم و ایمن از طریق پاها و شکم شما از بین می رود. از آنجا که برق به سرعت از طریق آب عبور می کند که در بافت عضله هیدراته شده است و به آرامی از طریق بافت چربی، BIA مقدار زیادی از هر نوع بافت بدن شما را اندازه گیری می کند. این یک آزمایش سریع و بدون درد است اما نباید بر روی زنان باردار یا افرادی که دارای ایمپلنت پزشکی الکترونیکی مانند ضربان سازهای بدن هستند نباید انجام شود. بسته به نوع دستگاه BIA که دکتر شما استفاده می کند بسیاری از بدن شما می تواند از بین برود زمانی که جریان در یک پا یا بازو و خارج از دیگری قرار می گیرد بدیهی است که نتایج آزمایش را تغییر می دهد. دستگاه BIA نیز با یک معادله بر اساس اطلاعات از یک روش ترکیب دیگر بدن برنامه ریزی شده است بنابراین این آزمون پیش بینی می کند که منجر به نرخ خطای نسبتاً بالا می شود.
یک آزمایش متناوب برای شاخص توده بدنی، وزن زیر آب است. این آزمون چگالی بدن شما را اندازه گیری می کند داده هایی که می توانند برای محاسبه درصد چربی بدن شما استفاده شوند. توده بدن بدون چربی مانند عضلات و استخوان ها چگال تر از چربی است و محتوای هر دو نوع بافت را می توان از تراکم بدن شما تعیین کرد. در طول آزمایش هیدرواستاتیک زیر آب، شما روی یک صندلی ویژه نشسته اید تمام هوا را از ریه های خود بیرون بکشید و تا زمانی که تمام بدن شما غرق شود به آب در یک وعده بزرگ فرو بریزید. شما باید بی حرکت باشید تا خواندن دقیق داشته باشید و اغلب تست برای نتایج دقیق تکرار خواهد شد. این آزمایش می تواند برای کسانی که از غرق شدن می ترسند گران باشد و باعث می شو، هرچند که یک روش بسیار ایمن است. وزن بدن زیر آب ممکن است بدن کمتری برای ورزشکاران، که تمایل به داشتن استخوان ها و عضلات چگالی دارند پایین آورد و برای کسانی که از پوکی استخوان رنج می برند، بیش از حد ارزشمند است.
در نهایت، جذب اشعه ایکس انرژی دوگانه، همچنین به عنوان DXA یا DEXA شناخته می شو، تراکم استخوان را اندازه گیری می کند که به نوبه خود می تواند برای محاسبه درصد چربی بدن شما استفاده شود. این روش با استفاده از یک مقدار کوچک و قابل اطمینان تابش برای گرفتن عکس از داخل بدن شما (اغلب باسن و ستون فقرات پایین). این آزمایش معمولا برای آزمایش پوکی استخوان و سایر بیماری های استخوانی انجام می شود اما همچنین در محاسبه ترکیب بدن مفید است. DEXA یک جایگزین عالی برای جابجایی زیر آب برای افرادی است که در بودجه مشکل دارند یا کسانی که می ترسند در آب غوطه ور شوند. همانطور که در بالا با آزمون توزین زیر آب گفته شد روش DEXA ممکن است نتایج نادرستی برای افرادی که دارای استخوان های مخصوصا متراکم یا به خصوص متخلخل هستند، ارائه کند. از آنجا که این روش فقط مقدار کم استخوان در بدن شما را به جای کیفیت اندازه گیری می کند این امر همیشه یک بازتاب دقیق از ترکیب بدن برای همه را ارائه نمی دهد.
همانطور که می بینید، شاخص توده بدنی یا BMI یک ابزار ساده و مفید برای یادگیری در مورد بدن شما است. فقط با چند محاسبات سریع، شما می توانید یک ایده بسیار خوبی از چربی بیش از حد در بدن خود داشته باشید. در حالی که اندازه گیری شاخص توده بدن شما جایگزینی برای تست دقیق تر، عمیق انجام شده توسط یک حرفه ای مراقبت های سلامت نیست شاخص توده بدنی شاخص خوبی برای مشکلات سلامتی مرتبط با وزن است. افرادی که در بودجه می توانند به طور خاص از محاسبه شاخص توده بدن خود بهره مند شوند زیرا آزاد است و در خانه انجام می شود. اگرچه شاخص توده بدنی یک اندازه چربی بدن مفید است اما همیشه برای همه دقیق نیست. افرادی که دارای چربی کم بدن هستند اما عضلات زیادی دارند قومیت های خاص، زنان باردار و سالمندان ممکن است دقیق ترین انعکاس محتوای چربی بدن خود را از طریق اندازه گیری شاخص توده بدنی دریافت نکنند. به طور کلی، داشتن شاخص توده بدنی بالا با مشکلات سلامت مانند بیماری کلیوی، بیماری قلبی و فشار خون مرتبط است. اندازه گیری شاخص توده بدن کم معمولا به معنی سوء تغذیه، عملکرد کم سیستم ایمنی بدن و مسائل مربوط به تیروئید است. مهم است که شاخص توده بدنی شما در محدوده سالم 18.5 تا 24.9 باشد. در صورت نگرانی در مورد وزن یا محتوای چربی بدن، همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

چگونه مردم می توانند از BMI برای ارزیابی بدن خود استفاده کنند؟

در کودکان و بزرگسالان روش های مختلفی برای پیدا کردن وزن مناسب برای قد استفاده می شود بزرگسالان باید از BMI برای محاسبه استفاده کنند.
برخی ممکن است عضلات بسیار و چربی کمی داشته باشند.
BMI بالاتر از محدوده سلامت برای بیشتر مردم کمتر سالم است اما آن ممکن است خوب باشد اگر فرد دارای تعداد زیادی از عضلات، یک فرم بدن بزرگ و چربی کمی باشد.
اگر BMI فرد است بالاتر از محدوده سالم باشد او ممکن است از کاهش وزن بهره مند شود به خصوص اگر سایر عوامل خطر سلامت وجود داشته باشد.
افزایش نمایه توده بدنی کمی پایین تر از محدوده سالم هنوز هم ممکن است سالم باشد مگر اینکه آن منجر به بیماری شود.
هیچ معیار کامل و منفردی برای بدن کودکان وجود ندارد با این حال، بسیاری از کودکان اضافه وزن دارند اگر کسی نگرانی در مورد اندازه بدن کودک خود دارد با مراقبت های پزشک مراقب کودک صحبت کند.

توجه: برای محاسبه BMI کلیک کنید

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search