رژیم غذایی

چاقی و خطر سرطان و ارتباط آن با وزن بدن

چاقی و ارتباط آن با سرطانچاقی به علت بسیاری از اثرات زیانبار بر بدن شناخته شده است و علم پزشکی دائماً خطرات جدیدی در ارتباط با وزن بالا و درصد چربی را آشکار می کند یکی از این خطرات سلامت مرتبط با چاقی، سرطان است حداقل 13 نوع سرطان وجود دارد که به چاقی مرتبط است

طبق نظر مرکز مبارزه با بیماری (CDC) در ایالات متحده، تقریباً 40 درصد از موارد سرطان در ایالات متحده در سال 2014 شامل این نوع سرطان های مرتبط با چاقی بوده است.

چطور چاقی باعث سرطان می شود؟

مکانیسم دقیق که چاقی باعث سرطان می شود به طور کامل درک نمی شود داشتن اضافه وزن یا چاقی دارای یک عوارض جانبدارانه بر بدن است و خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها را به جز سرطان افزایش می دهد برخی از سرطان ها ممکن است به هورمون غیر طبیعی و سطح شیمیایی التهابی مرتبط باشد که احتمالاً در افراد چاق اتفاق می افتد با این حال، این توضیح نمی دهد که چرا چاقی ممکن است به تمام انواع سرطان مرتبط باشد.
همچنین مهم است که توجه داشته باشید که سرطان ممکن است با یک شیوه زندگی ماندگار و برخی عادات غذایی مرتبط باشد چاقی نیز ممکن است به شیوه زندگی و رژیم غذایی مرتبط باشد بنابراین ممکن است که چاقی نباشد که باعث سرطان می شود اما این رژیم غذایی و شیوه زندگی ممکن است به چاقی و سرطان کمک کند به عنوان مثال، مصرف زیاد گوشت قرمز ممکن است برای چاقی رخ دهد و همچنین برای افزایش خطر ابتلا به سرطان های خاص مانند سرطان کولورکتال شناخته شده است.
از آنجایی که سرطان ناشی از نقص عملکرد ژن ها در سلول ها است و باعث می شود که سلول سریع رشد کند و ساختار غیر طبیعی تشکیل شود چاقی به نحوی می تواند به این سوء عملکرد کمک کند یکی از نظریات این است که التهاب مزمن پایین ناشی از چاقی ممکن است موجب آسیب ژنتیکی شود اما چاقی و سرطان نیز ممکن است در دیگر شرایط غیر سرطانی مرتبط باشد که می تواند میان چاقی و سرطان باشد.
برای مثال چاقی خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش می دهد و دیابت خطر ابتلا به سرطان های آندومتر، پانکراس، کبد، کولورکتال، پستان و مثانه را افزایش می دهد همچنین دیده شده است که با کنترل سطح گلوکز خون از طریق استفاده از داروهای ضددردی مانند متفورمین، خطر ابتلا به سرطان شروع به کاهش می یاد دیابت نوع 2 همچنین با چاقی مرتبط با سطح التهاب پایین مزمن همراه است که ممکن است منجر به ابتلا به دیابت و سرطان شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

آیا چاقی خطر سرطان را افزایش می دهد؟

شواهد در حال افزایش است و اکنون انجمن اخوت پزشکی پذیرفته است که چاقی ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ها را افزایش دهد مطالعات کوهورت بزرگ، خطر ابتلا به سرطان در ارتباط با چاقی را با حداقل 13 نوع سرطان تایید کرده است با این حال، مهم است که درک کنیم که این مطالعات ارتباط قطعی بین چاقی و سرطان ایجاد نکرده است.
مطالعات كوچكتر به مطالعات كوچك نشان داده است كه افرادی كه تحت عمل جراحی كاهش وزن قرار دارند خطر کمتر از ابتلا به سرطان های مرتبط با چاقی دارند این بیشتر از شواهدی است که چاقی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد همچنین لازم به ذکر است که ریسک علیت را در بر نمی گیرد این بدان معنی است که در حالی که چاقی ممکن است خطر ابتلا به سرطان های خاص را افزایش دهد لزوماً این بدان معنی نیست که چاقی این سرطان ها را ایجاد می کند.

انواع سرطان های مرتبط با چاقی

اگر چه چاقی با 13 نوع سرطان مرتبط است ممکن است خطر ابتلا به انواع سرطان را نیز افزایش دهد لیست زیر به ترتیب حروف الفبا (نه نشانگر میزان خطر ابتلا به سرطان) به علت چاقی است.
بیشتر درباره انواع سرطانی رایج است.

سرطان پستان

خطر ابتلا به سرطان پستان به علت چاقی به طور عمده در زنان یائسه و به ویژه برای انواع خاصی از سرطان های پستان دیده می شود زمانی که هرگز از هورمون جایگزین (HRT) استفاده نشد این ارتباط با سرطان چاقی نیز در مردان مبتلا به سرطان پستان مشاهده شده است.

سرطان روده بزرگ

سرطان کولورکتال یک بدخیمی در روده بزرگ یا راست روده است این یکی از شایع ترین انواع سرطان در کشورهای توسعه یافته است سرطان کولورکتال نیز دومین نوع از مرگبار ترین سرطان است که در مردان و زنان اتفاق می افتد.

سرطان آندومتری

سرطان آندومتر، بدخیمی از پوشش داخلی رحم (اندومتریوم) است همچنین ممکن است به طور کلی به سرطان رحم مراجعه شود اما انواع دیگر سرطان رحم نیز وجود دارد نشان داده شده است که چاقی خطر ابتلا به شایع ترین نوع، سرطان آندومتر را افزایش می دهد.

سرطان مری

سرطان مری یکی از بدخیمی های مری است (لوله غذا یا مری) که بین گلو و معده اجرا می شود چاقی 2 تا 4 بار بسته به درجه چاقی افزایش خطر ابتلا به سرطان مری، به ویژه آدنوکارسینوم مری، را افزایش می دهد.

سرطان کیسه صفرا

سرطان کیسه صفرا نوع دیگری از سرطان است که با چاقی مرتبط است این افزایش خطر نیز در افرادی که اضافه وزن دارند دیده می شود با این حال، سرطان کیسه صفرا در افرادی که چاق هستند رخ می دهد سه برابر بیشتر در افراد دارای اضافه وزن است.

سرطان معده

سرطان معده بدخیمی معده است چاقی به طور خاص به سرطان معده Cardia مرتبط است این سرطان در بخش اول معده (قلب) است که به مری می رسد سرطان کاردیای معده دو برابر بیشتر در افراد چاق رخ می دهد.

سرطان کبد

سرطان کبد در میان مردان شایعتر است و در میان افراد چاق شایعتر است در حالی که این نوع سرطان همچنین با الکل و نوع خاصی از ویروس هپاتیت مرتبط است ممکن است به بیماری کبدی چرب غیر الکلی مرتبط باشد این است که در آن کبد چربی در کبد اغلب به عنوان یک نتیجه از چاقی رخ می دهد.

سرطان کلیه

سرطان کلیه در میان ده بیماری شایع در آمریکا است این با احتمال دو برابر در افرادی که دارای اضافه وزن و چاق هستند رخ می دهد به خصوص با یک نوع سرطان کلیوی شناخته شود این خطر نیز می تواند به طور قابل ملاحظه ای افزایش یابد در حالی که فرد دارای فشار خون بالا (فشار خون بالا) است  و در افراد دارای اضافه وزن و چاق رایج است.

مولتیپل میلوما

مولتیپل میلوما، سرطان یک نوع سلول سفید خون شناخته شده به عنوان سلول های پلاسمی است گرچه افزایش خطر در مقایسه با سایر انواع سرطان های مرتبط با چاقی نیز زیاد نیست هنوز هم قابل توجه است مطالعات نشان داده اند که افرادی که چاق هستند 10 تا 20 درصد بیشتر احتمال ابتلا به مولتیپل میلوما را افزایش می دهند.

مننژیوم

مننژیوم ها تومورهایی هستند که به آرامی رشد می کنند که از پوشش در اطراف مغز و نخاع (مننژ) بوجود می آیند بیشترین مننژیوم ها خوش خیم (غیر سرطانی) هستند با این حال، حدود 1 در 5 مننژیوم بدخیم (سرطانی) هستند خطر ابتلا به مننژیوم ها در افراد چاق بطور معنی داری بالاتر است اما افراد با اضافه وزن نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان در زنان چاق کمی بالاتر است همانند سرطان سینه، در میان زنان که هرگز از درمان جایگزینی هورمون (HRT) برای یائسگی استفاده نکردند خطر بیشتر است.

سرطان پانکراس

سرطان پانکراس در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند بسیار بالاتر است همچنین در میان افرادی که دور شکم بیشتری دارند به علت چربی شکم رایج است.

سرطان تیروئید

سرطان تیروئید یکی از ده تا رایج ترین سرطان در ایالات متحده است خطر ابتلا به سرطان تیروئید در افرادی که دارای اضافه وزن یا چاق هستند کمی بالا است.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search