رژیم غذایی بیماری التهاب روده (IBD)

مشاوره با متخصص تغذیهبیماری التهابی روده (IBD) یک اصطلاح است که شامل یک گروه از بیماری هایی است که سبب التهاب مزمن دستگاه گوارش (گوارشی، گوارشی) می شود. دو تا از شایع ترین نوع بیماری التهابی روده عبارتند از: بیماری کرون (Crohn disease) و کولیت اولسروز (UC).

در بیماری کرون، التهاب در پاتوژن ها در هر جایی از دستگاه گوارش از دهان تا انتهای آن ظاهر می شود. در کولیت اولسروز، التهاب مزمن و زخم (زخم) وجود دارد که در طول روده کوچک و روده بزرگ پیوسته است.
علائم بیماری التهاب روده
خونریزی از رکتوم
درد شدید شکم
گرفتگی شکم
اسهال خونین

رژیم غذایی بیماری روده ای التهاب کدام است؟

هیچ رژیمی خاص برای درمان بیماری التهابی روده توصیه نمی شود اما برخی از افراد مبتلا به بیماری کرون یا کولیت اولسروز با تغییرات غذایی و رژیم کم پسماند یا کم فیبرعلائم خود را مدیریت می کنند که شامل:
خوردن وعده های مکرر و کوچکتر
مصرف ویتامین ها و مکمل های غذایی دیگر
از خوردن غذاهای چرب و سرخ شده، گوشت، غذاهای تند، لبنیات و غذاهای غنی از فیبر اجتناب کنید زیرا باعث شروع اغلب نشانه هایی از التهاب، اسهال، درد و کرامپ های شکمی می شود.
افراد مبتلا به بیماری کرون ممکن است به دلیل عدم تحمل شیر (عدم تحمل لاکتوز) دچار مشکل شوند. آنها نیز به علت کمبود جذب مواد مغذی در روده، مستعد کمبود تغذیه هستند. اگر مبتلا به IBD هستید با پزشک، متخصص تغذیه، یا سایر متخصصان مراقبت های سلامت در مورد تغییرات تغذیه صحبت کنید.

مواد غذایی که در رژیم غذایی IBD باید اجتناب شوند

در بعضی از افراد مبتلا به بیماری التهابی روده، مثلا کولیت اولسراتیو کرون، پیدا شده است که غذاهای خاص یا محصولات خاص باعث انعطاف پذیری می شود که بیماری را بدتر می کند. مثالهایی از غذاهایی که برای جلوگیری از IBD وجود دارد عبارتند از:
چربی، غذاهای سرخ شده
غذاهای ادویه دار
گوشت
سس خامه ای
مواد غذایی با فیبر بالا شامل میوه های خام و سبزیجات
آجیل، دانه ها و لوبیا
نوشیدنی های کافئین دار
شیرینی ها از جمله آب نبات، نوشابه های گازدار و آب میوه
الکل

رژیم غذایی مناسب بیماری التهابی روده IBD

افراد مبتلا به بیماری کرون و کولیت اولسراتیو اغلب دشوار است که نیازهای تغذیه ای روزانه خود را از طریق بیماری خود دریافت کنند. ویتامین ها و مکمل های تغذیه ای دیگر می توانند به نیازهای تغذیه ای لازم برای افراد مبتلا به IBD کمک کنند.
یک رژیم کم پسماند می تواند بروز بیماری را کاهش دهد. که شامل غذاهائی نرم و ملایم هستند برای مثال:
پوره سیب درختی
موز
بلغور جو دوسر
مرغ بدون چربی یا ماهی
تخم مرغ
پوره سیب زمینی
میوه کنسرو شده
برنج
رشته فرنگی
نان سفید
آب میوه های رقیق شده
غلات ساده
اگر بیماری التهابی روده دارید با پزشک، متخصص تغذیه و یا سایر متخصصان مراقبت های سلامت در مورد نیازهای غذایی خاص خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: سندرم روده تحریک پذیر | کولیت اولسراتیو: درمان های طبیعی برای مدیریت علائم | مزایای ورزش برای بیماری کولیت اولسراتیو

  تبليغات

دکتر فتحی
نويسنده: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود.سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید.

برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.

جهت درخواست رژیم غذایی کلیک کنید.


نظر خود را اضافه کنید.

0
  • هیچ نظری یافت نشد

سایت تخصصی رژیم سلامتی

سایت تخصصی رژیم درمانی دکتر حسین فتحی ضمن ارایه مطالب مفیدی پیرامون رژیم های غذایی و تغذیه، امکاناتی نظیر پرسش و پاسخ، خدمات رایگان تغذیه و لاغری،دستورهای غذایی، امکان ارایه انواع رژیم های غذایی نظیر رژیم لاغری، رژیم چاقی، برنامه رژیم غذایی، دیابت، فشارخون، چربی خون بالا، رژیم ورزشکاران، رژیم برای ثابت ماندن وزن، چاقی و ... توسط پزشک به صورت اینترنتی فراهم گردیده است با عضویت در سایت امکاناتی نظیر مطرح کردن موضوعات پزشکی و تغذیه در انجمن سلامتی، سوال از پزشک به صورت خصوصی و دریافت خبرنامه ... برای شما بوجود می آید.

پست الکترونیکی : admin at foodregime.com & rejimesalamati at gmail.com