رژیم غذایی

بورسیت شانه - علل، علائم، درمان، پیشگیری

درد در اثر بورسیت شانه

شانه ها از ساختارهای مختلفی نظیر عضلات و تاندون ها، رباط ها و مفاصل تشکیل شده اند. یکی از ساختارهایی که اغلب نادیده گرفته شده، بورسه است. این کیسه های کوچک می توانند ملتهب شوند.

این می تواند درد قابل ملاحظه ای را ایجاد کند دامنه حرکت را کاهش دهد و توانایی فرد برای استفاده از بازوی خود را تحت تاثیر قرار می دهد. از انواع مختلف بورسیت، بورسیت شانه یکی از رایج ترین انواع است.

شانه بورسیتی چیست؟

شانه بورسیتی التهاب کیسه های کوچک مایع پر شده (bursae) است که در شانه قرار دارند. این کیسه ها در داخل و اطراف مفاصل در سراسر بدن قرار دارد. این کمک می کند تا اصطکاک بین قسمت های مختلف سیستم اسکلتی عضلانی (عضلات، تاندون ها و استخوان ها) کاهش یابد. بورسیت ممکن است در بسیاری از مفاصل مانند آرنج، لگن یا زانو اتفاق بیافتد اما بورسیت شانه یکی از مکانهای رایجتر است.
درون و اطراف شانه های مختلف وجود دارد. شایع ترین بواسا در بورسیت شانه بورسای زیرآکرومیال است. این یکی از بزرگترین بورسای شانه است. اغلب اوقات، بورسیت شانه به علت آسیب است اما گاهی اوقات ممکن است با یک عفونت مواجه شود. بورسیت معمولاً وضعیت حاد است اما می تواند مزمن و (طولانی مدت) باشد به ویژه هنگامی که با بیماری های مزمن مانند آرتریت روماتوئید همراه است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علائم و نشانه ها بورسیت شانه

علائم بورسیت شانه ها به تدریج در طول هفته ها یا ماه ها رشد می کند اما گاهی اوقات می تواند ناگهان در عرض چند روز ظاهر شود. علائم بروسيت شانه عبارتند از:
درد شانه. علائم اصلی بوزیت شانه است. این معمولاً به عنوان درد در خارج یا نوک شانه توصیف می شود. درد نیز در استفاده از بازو، به ویژه هنگام بالا بردن آن در بالای سر، تمایل دارد. همچنین ممکن است به بازو، آرنج و یا مچ دست انتشار یابد.
تندرنس. یکی دیگر از علائم رایج است. این درد با فشار در نزدیکی التهاب ایجاد می شود.
تورم و قرمزی. دو ویژگی دیگر التهاب است. این ممکن است بسته به شدت التهاب و همچنین موقعیت بورسای ملتهب متفاوت باشد.
حرکت محدود شده بازو. یکی دیگر از علائم است. این به علت درد ناشی از حرکات خاص مانند بالا بردن دست بالای سر است.
تب. همراه با علائم ذکر شده در بالا می تواند نشانگر بورسیت عفونی باشد. این معمولا فرم شدیدتری از بورسیت شانه است و در اسرع وقت به پزشک نیاز دارد.

علل بورسیت شانه

استفاده بیش از حد یکی از شایع ترین علل بورسیت شانه است. این می تواند موجب آسیب شدید تکراری در جایی که تروما در حال انجام است اما جزئی است. فشار ناگهانی مانند افزایش وزن سنگین، حتی اگر تکراری نشود همچنین می تواند باعث بورسیت شود. یکی دیگر از علل شایع بویژه در شانه، آسیب های شدید تر به شانه مانند سقوط است.
بورسای نقش مهمی در عملکرد سیستم عضلانی اسکلتی دارند. با حرکت دادن قسمت های بدن به یکدیگر در برابر یکدیگر، بورسا کمک می کند تا این اصطکاک را کاهش دهد. آن در برخی از مفاصل مشابه، به عنوان synovium شناخته شده است. این پوشش مایع بورسای را پر می کند. هنگامی که ملتهب می شود پوشش باعث ایجاد مایع اضافی می شود که بورسا باعث بوجود آمدن آن می شود.
گاهی اوقات بورسیت شانه می تواند یک مشکل مزمن باشد. این احتمال بیشتر به علت بیماری های التهابی مانند آرتریت روماتوئید و لوپوس اريتماتیک سیستمیک (SLE) رخ می دهد. بورسا ممکن است به علت کریستال های اسید اوریک که در کیسه ای ایجاد می شوند ملتهب شوند (نقرس). عفونت بورسا (بورسیت سپتیک) غیر معمول است و به احتمال زیاد به علت باکتری هایی مانند استافیلوکوک اورئوس است.

درمان بورسیت شانه

انتخاب درمان بستگی به شدت بوریس و علت دارد. بورسیت حاد همیشه ممکن نیست نیاز به درمان پزشکی یا جراحی داشته باشد. در عوض اقدامات محافظه کارانه می تواند به کاهش التهاب کمک کند و اجازه می دهد بوریست خودش حل کند. با این حال، این اقدامات ممکن است برای موارد شدید بورسیت حاد یا مزمن کافی نباشد.

R.I.C.E

R.I.C.E مخفف استراحت، یخ، کمپرس و بالا بردن است. این یک روش مفید برای اکثر ضایعات بافت نرم است و نه تنها بورسیت. استراحت بازوی تحت تاثیر و همچنین استفاده از بسته یخ در منطقه آسیب دیده چندین بار در روز باید به عنوان اقدامات حرفه ای پزشکی انجام شود.

پزشکی

داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن و آسپرین.
کورتیکواستروئیدها که معمولاً تزریق می شوند.
آنتی بیوتیک ها برای بوزسیت شانه عفونی (بورسیت سپتیک).

جراحی

جراحی اغلب برای بورسیت شانه انجام نمی شود. این برای موارد شدید است که به گزینه های محافظه کارانه و پزشکی پاسخ نمی دهد. مایع ممکن است از سوراخ آسیب دیده تخلیه شود اما گاهی اوقات مخصوصا هنگام آلوده شدن بورسا باید با جراحی (بورسکتومی) برداشته شود.

بورسیت کلسفیه شده شانه

بروسیت بدون درمان و مداوم می تواند به عوارض منجر شود. یکی از این عوارض، کلسیفیکاسیون بورس آسیب دیده است. با گذشت زمان، این می تواند باعث سخت شدن بیشتر bursae شود. بسته به درجه کلسیفیکاسیون، اقدامات محافظه کارانه از جمله درمان فیزیکی ممکن است مفید باشد. جراحی ممکن است برای برداشتن بورس کلسیفیه شده لازم باشد.

پیشگیری از بورسیت شانه

شانه بورسیتی همیشه قابل پیشگیری نیست. با این حال، ممکن است اقدامات زیر در کاهش فشار و آسیب های ناشی از بوزسیت کمک کننده باشد. مهمترین روش پیشگیری از بورسیت حاد شانه، گرم کردن عضله آرنج و شانه قبل از هر گونه فعالیت فیزیکی شدید است. این همیشه امکان پذیر نیست اما قبل از تمرین باید انجام شود.
علاوه بر این تقویت عضلات شانه بعد از درمان برای جلوگیری از عود لازم است. اگر این کار را انجام ندهید سعی کنید از بلند کردن وزن سنگین اجتناب کنید. در صورت امکان از سایرین کمک بگیرید اگر فعالیت تکراری لازم باشد باید از چندین فرصت برای جلوگیری از بورسیت استفاده کرد. فعالیت باید به تدریج معرفی شود تا ساختارهای مختلف در طول زمان تقویت شود.
بورسیت به علت شرايط التهابی مانند استئوآرتريت ميتواند مانع شود اگر شرايط مورد نظر به درستی درمان و مديريت نشود. این ممکن است نیاز به دارو داشته باشد و در موارد نادر جراحی که خطر ابتلا به بورسیت و سایر عوارض را کاهش می دهد. مهم است که در مورد اقدامات پیشگیرانه به طور مستقیم از یک متخصص پزشکی بپرسید.
استراحت و حتی ثابت کردن بازو ممکن است برای جلوگیری از بورسیت بیشتر و حتی حل کردن بورسا در طول زمان بدون دارو کمک کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (3)

رتبه 5 از 5 بر مبنای 1 رای

  1. احسان

با سلام مدتی هس که سر شانه یا قسمت فوقانی بازوی چپم هنگام بالا بردن یا وزن انداختن روی کتف چپم احساس سوزش ومور مورشدن دارم دامنه حرکتیمم عادیه مشکل ازچی میتونه باشه ممنون میشم راهنمایی کنین

  پیوست ها
 

  1. فاطمه

باسلام حدود ده روز است که دست چپم را نمی توانم بالا ببرم ومفصل شانه چپم درد شدیدی هنگام بالا بردن داردولی اگر دستم خم باشد وبا احتیاط عمل کنم می توانم دستم را به ارامی بالا ببرم می خواستم علت درد ودرمان این را بپرسم با تشکر درضمن چند ماه است که...

باسلام حدود ده روز است که دست چپم را نمی توانم بالا ببرم ومفصل شانه چپم درد شدیدی هنگام بالا بردن داردولی اگر دستم خم باشد وبا احتیاط عمل کنم می توانم دستم را به ارامی بالا ببرم می خواستم علت درد ودرمان این را بپرسم با تشکر درضمن چند ماه است که یوگا کار میکنم ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

  1. دکتر فتحی    فاطمه
  1. 5 / 5

با سلام احتمال کشیدگی تاندون و التهاب وجود دارد نزد متخصص ارتوپدی بروید تا بررسی شود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search