پزشکی

لوپوس

لوپوس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که می تواند هر بخشی از بدن مانند ( پوست، مفاصل یا اندام درون بدن ) را آسیب برساند. مزمن بدان معنی است که علائم و نشانه های بیماری به مدت طولانی تر از شش هفته و اغلب برای چندین سال می ماند. لوپوس دارای یک مرحله عود که ( علائم بیماری بدتر و شما دارای  احساس بد ) و یک مرحله بهبودی (علائم بهبود و شما دارای احساس بهتر ) هستید. لوپوس بیماری مسری نیست و از طریق تماس جنسی منتقل نمی شود. لوپوس یک بیماری است که دارای علائم خفیف تا تهدید کننده حیات می باشد و بیمار همیشه باید تحت نظر یک پزشک باشد با مراقبت های پزشکی خوب، بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس می توانند یک زندگی کامل داشته باشند.


لوپوس
علل بیماری لوپوس
SLE ممکن است  به علت برخی داروها ایجاد می شود.   
درمان لوپوس در اثر دارو
علائم بیماری لوپوس
تشخیص لوپوس
تفسیر آزمایش ANA
درمان لوپوس
بارداری در لوپوس
نفریت لوپوسی
علائم نفریت لوپوسی
تشخیص نفریت لوپوسی
درمان نفریت لوپوسی
سرانجام بیماری لوپوس
تغذیه در لوپوس
توصیه ها در بیماری لوپوس

لوپوس

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که سبب التهاب حاد و مزمن بافت های مختلف بدن می شود. بیماری های خود ایمنی، بیماری های هستند که بافت های بدن توسط سیستم ایمنی بدن خود، مورد حمله قرار می گیرد. سیستم ایمنی یک سیستم پیچیده طراحی شده در داخل بدن است که برای مبارزه با عوامل عفونی، مانند باکتری و سایر میکروبهای خارجی عمل می کند. یکی از راه هایی که سیستم ایمنی بدن با عفونت ها مقابله می کند تولید آنتی بادی که به میکروب ها متصل می شوند می باشد. افراد مبتلا به لوپوس آنتی بادی های غیر طبیعی در خون آنها تولید می شود که بافت های بدن خود را به جای عوامل عفونی خارجی، مورد هدف قرار می دهند. از آنجایی که آنتی بادی ها و سلول های همراه با التهاب می تواند روی بافت ها در هر نقطه از بدن تاثیر بگذارد گاهی اوقات لوپوس می تواند سبب بیماری های پوست، قلب، ریه ها، کلیه ها، مفاصل و  یا سیستم عصبی می شود. وقتی که تنها پوست درگیر است بیماری درماتیت لوپوس و یا لوپوس اریتماتوی پوستی نامیده می شود. نوعی درماتیت لوپوس وجود دارد که می تواند از پوست جدا شود ولی فرد بیماری داخلی ندارد که به آن لوپوس قرص مانند می گویند. وقتی که ارگانهای داخلی بدن درگیر هستند بیماری، لوپوس اریتماتوی سیستمیک (SLE) نامیده می شود.
هر دو لوپوس قرص مانند و لوپوس سیستمیک در زنان نسبت به مردان ( در حدود هشت برابر ) شایع تر است. این بیماری می تواند در تمام سنین تاثیر بروز کند اما اغلب در 20- 45 سال آغاز می شود. آمار نشان می دهد که لوپوس در آمریکایی های آفریقایی تبار و مردم چینی و ژاپنی تبار تا حدودی بیشتر است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

علل بیماری لوپوس

علت دقیقی برای این بیماری شناخته نشده است ولی عواملی مانند ( ژن به ارث رسیده، ویروس ها، نور ماوراء بنفش و برخی از داروها ) ممکن است نقش داشته باشند. وجود بیماریهای خود ایمنی مانند ( لوپوس، آرتریت روماتوئید و اختلالات اتوایمیون تیروئید ) در میان بستگان افراد مبتلا به لوپوس از علل ژنتیکی است بعضی از دانشمندان بر این باورند که سیستم ایمنی بدن در لوپوس به سهولت توسط عوامل خارجی مانند ویروس ها یا نور ماوراء بنفش تحریک شده است. گاهی اوقات، نشانه های لوپوس با یک دوره کوتاه از قرار گرفتن در معرض آفتاب ظاهر شود. مشخص شده است که برخی از زنان دارای بیماری SLE قبل از دوره های قاعدگی تجربه بدتر شدن علائم خود را دارند. این پدیده نشان می دهد که هورمون های زنانه نقش مهمی در بروز SLE دارند.
لوپوس یا لوپوس اريتماتیک سیستمیک یک بیماری التهابی است که توسط تعدادی از عوامل ایجاد می شود که باعث می شود سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت سالم بدن خود حمله کند. محققان می دانند که ژنتیک و شیوه زندگی یک شخص نقش مهمی در ایجاد التهاب دارند.
علل بالقوه لوپوس شامل واکنش های آلرژیک، ویروس ها، استرس های احساسی، اختلال استروژن به علت حاملگی یا کنترل تولد، عدم تعادل هورمونی، هضم ضعیف و سمیت فلزی می باشد.
عوامل خطر لوپوس عبارتند از:
داشتن حساسیت ژنتیکی و سابقه خانوادگی لوپوس یا سایر اختلالات خودایمنی.
زن بودن (90 درصد از همه بیماران لوپوس زن هستند).
بین 15 تا 45 ساله بودن؛ زنان "سن باروری" بیشترین احتمال ابتلا به لوپوس را دارند.
آفریقایی - آمریکایی بودن، آسیایی یا بومیان آمریکایی؛ این قومیت ها لوپوس را دو تا سه برابر بیشتر از قفقازی ها می کنند.
خوردن یک رژیم غذایی ضعیف و کمبود مواد مغذی.
مشکلات GI از جمله سندرم روده تحریک پذیر.
آلرژی غذایی و حساسیت.
قرار گرفتن در معرض مواد سمی.
سابقه عفونت و سایر اختلالات خودایمنی.

SLE ممکن است  به علت برخی داروها ایجاد می شود. 

شایعترین  این داروها عبارتند از Procainamid, Isoniazid, Hydralazine
و داروهایی با احتمال کمتر عباتند از: Anti-seizure medications, Capoten, Chlorpromazine, Etanercept, ،Infliximab, Methyldopa, Minocycline, Penicillamine, Quinidine, Sulfasalazine آتنولول، کاپتوپریل، Carbamezapine، سایمتیدین، داپسون، Ethosuximide، هیدرازین، Oxyprenolol
Pheneizine، فنیتوئین، پیندولول، Practolol، پروپرانولول، پروپیل، Quinidine
گزارش های موردی لوپوس از داروهای زیر نیز شده است
آلوپورینول، Chloprothixene، کلرتالیدون، Debrisoquine، Ethylphenacimide، Grisofulvin، نمک های طلا،  L-Canavarine، Methysegide، پنی سیلین، فنیل بوتازون، رزرپین، استرپتومایسین
تتراسایکلین به ویژه مینوسیکلین

درمان لوپوس در اثر دارو

در بیشتر موارد علائم بعد از قطع دارو در مدت چند روز تا چند هفته از بین می رود. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) برای درمان ورم مفاصل، کرم های کورتیکواستروئیدی که برای درمان خارش پوست، داروهای ضد مالاریا ( هیدروکسی کلروکین ) برای درمان علائم پوست و ورم مفاصل و اگر بیماری بر قلب، کلیه و یا سیستم عصبی اثر کرده ، دکتر شما ممکن است دوزهای بالای کورتیکواستروئیدها ( پردنیزولون، متیل پردنیزولون ) و سرکوب کننده سیستم ایمنی ( آزاتیوپرین و یا سیکلوفسفامید ) تجویز کند. بدن خود را از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بیش از حد محافظت کنید

علائم بیماری لوپوس

علائم از فرد به فرد دیگر متفاوت است و ممکن است بیایند و بروند. تقریبا همه موارد SLE با درد و تورم مفاصل همراه است. برخی از مفاصل مانند ( مفاصل دست، انگشتان دست، مچ دست و زانو ) اغلب تحت تاثیر قرار می گیرد.
علائم شایع دیگر مانند ( درد قفسه سینه هنگام نفس عمیق، خستگی، تب با درجه پایین بدون علت دیگر، ناراحتی عمومی، ناآرامی، احساس ناخوشی ( ضعف )، درد عضلانی، خشکی چشم، از دست دادن اشتها، ریزش مو ( آلوپسی ) ، زخم در دهان و بینی، آرتریت، حساسیت غیر معمول به نور خورشید، تورم غدد لنفاوی، التهاب پوشش اطراف ریه ها ( پلوریت ) و قلب ( پریکاردیت ) و کاهش جریان خون به انگشتان دست و پا که با قرار گرفتن در معرض سرما ( پدیده رینود ) تغییر رنگ می دهد.
در حدود نیمی از افراد مبتلا به SLE، دارای راش های صورت پروانه شکل که اغلب در طول گونه ها و پل بینی دیده می شود هستند و این راش ها با نور خورشید بدتر می شود.
مغز و سیستم عصبی: ( سردرد، گیجی، از دست دادن حافظه، بی حسی، سوزن سوزن شدن، تشنج، مشکلات بینایی، تغییرات شخصیتی )
دستگاه گوارش: ( درد شکم، تهوع  و استفراغ )
قلب : ریتم غیر طبیعی قلب ( آریتمی )
تنفس: سرفه کردن همراه خون و تنفس مشکل
در برخی از افراد علائم تنها علامت پوست است که به آن لوپوس قرص مانند می گویند.

تشخیص لوپوس

برای اینکه فرد مبتلا به لوپوس تشخیص داده شود باید 4 تا از 11 علائم این بیماری را داشته باشد.
پزشک شما یک معاینه بالینی انجام داده و با گوش دادن به قفسه سینه صدای غیر طبیعی به نام مالش قلبی یا مالش پلور ممکن است شنیده شود. معاینه سیستم عصبی را نیز انجام می دهد آزمایش های لازم برای تشخیص SLE شامل ( تست آنتی بادی، CBC، از جمله آنتی بادی ضد هسته (  ANA )، اشعه ایکس قفسه سینه، بیوپسی کلیه، تجزیه شیمیایی ادرار، آنتی بادی آنتی تیروگلوبولین، آنتی بادی های ضد تیروئید میکروزومال، اجزای ( C3 و C4 )، تست کومبس مستقیم، کرایوگلوبولین،  ESR، آزمایش خون برای کبد، فاکتور روماتوئید، تست های خون برای بررسی عملکرد کلیه ) است. یک تصویر از قفسه سینه شما ممکن است سایه های غیر طبیعی را مشخص می کند که مایع و یا التهاب در ریه های شما را نشان می دهد
اکوکاردیوگرام از قلب انجام دهید این تست با امواج صوتی تصاویر واقعی از قلب در حال تپش را نشان می دهد  و می تواند مشکلات دریچه ای و بخش های دیگر قلب را مشخص می کند.

تفسیر آزمایش ANA

ANA مخفف آنتی بادی ضد هسته ای است به عبارت ساده، این تست به دنبال یک پروتئین در خون است که هسته سلول خود را از بین می برد. همچنین انواع این تست ها مانند آنتی dsDNA، آنتی Ro و آنتی Sm وجود دارد. این آزمون در حال حاضر حساس ترین تست برای تشخیص SLE است 97% از افراد مبتلا به SLE یک تست ANA مثبت دارند. این آزمون همچنین می تواند در تشخیص لوپوس ایجاد شده توسط دارو نیز مفید باشد. وقتی ANA مثبت است تایید NOT برای تشخیص لوپوس، علاوه بر ANA مثبت حداقل 3 کرایتریای دیگر از 11 معیارهای تعیین شده در کالج روماتولوژی آمریکا، باید برای تایید تشخیص لوپوس وجود داشته باشد.
یک ANA  مثبت به این معنی نیست که حتماً لوپوس وجود دارد باید سایر یافته های بالینی نیز در نظر گرفته شود. به این دلیل که ANA مثبت می تواند در بسیاری از بیماری های خود ایمنی دیگر مانند ( MS، خود ایمنی تیروئیدیت، اسکلرودرمی، سندرم شوگرن، هپاتیت اتوایمون و آرتریت روماتوئید ) یافت شود. این آزمون همچنین می تواند در افراد مبتلا به برخی از بیماری های عفونی مثل مونونوکلئوز، هپاتیت مزمن، مالاریا و جذام lepromatous مثبت باشد. برخی داروها مثل ایزونیازید، پروکائین آمید، کلرپرومازین و hydralazine می توانند تست ANA را نیز مثبت کنند. 30-40٪ از بستگان درجه اول بیماران SLE یک ANA مثبت و بدون علامت دارند. 20٪ از افراد کاملا سالم نیز می توانند تست ANA مثبت داشته باشد.
تیتر این آنتی بادی با رقت های 1/40 تا 1/80 تا 1/160 تا 1/320 تا 1/640 اندازه گیری می شود تیترهای تا 1/80 منفی می باشد و تیترهای بالاتر از آن مثبت است غلظت آنتی بادی در طول دوره بیماری در نوسان است تیتر بالا و پایین نمی تواند سطح فعالیت بیماری را نشان دهد لذا تیتر بالا نشان می دهد که فقط یک بیماری خود ایمنی وجود دارد.
تست ANA مثبت به این معنا نیست که یک فرد دارای لوپوس است پزشک علاوه بر تست ANA مثبت، نیاز به پیدا کردن دیگر ویژگی های بالینی مانند ( راش پروانه ای، آرتریت، ذات الریه ، اختلالات خون، بیماری های کلیوی و غیره ) را قبل از بیان تشخیص بیماری SLE دارد.
اعتبار تست ANA بستگی به آزمایشگاه دارد. بسیاری از متغیرها می تواند با آزمون تداخل کرده و سبب دادن اعداد نادرست شود. دقت آزمون همچنین می تواند متفاوت باشد بسته به عوامل بسیاری، از جمله قدرت آنتی بادی فلورسنت و یا حتی کیفیت میکروسکوپی که استفاده می شود. جواب تست نیز تغییر می کند.
هنگامی که در یک بیمار ANA مثبت باشد پزشک ممکن است بررسی بیشتر انجام دهد تا بفهمد که چه آنتی ژنی در هسته وجود دارد که مسئول تست ANA مثبت است. دانستن آنتی ژن مسئول تست ANA مثبت، گاهی اوقات می تواند در تعیین علت بیماری مفید باشد. به عنوان مثال، آنتی بادی DNA ( پروتئین که کد ژنتیکی بدن را بالا می برد ) در درجه اول در SLE یافت می شود.
 سطح این آنتی بادی ها در خون می تواند به پزشک در پیگیری علت بیماری لوپوس ( به خصوص در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی ) کمک کند با این حال سطح Anti-DNA همیشه با سیر بالینی بیماری لوپوس کلیه مطابقت ندارد. آنتی بادی مربوط به هیستونها ( پروتئین های بسته بندی DNA ) ممکن است در تعیین اینکه آیا بیماری لوپوس علت دارویی دارد بسیار مفید است. این آنتی بادی ها ممکن است در بیماری لوپوس به خوبی یافت شوند.
آنتی بادی مربوط به  آنتی ژن Sm تقریبا به طور انحصاری در لوپوس یافت می شود و در صورت وجود، به تشخیص SLE کمک می کند.
آنتی بادی  مربوط به RNP ) ribonucleoprotein ) در انواع مختلف بیماری های بافت همبند یافت می شود. وقتی که در سطح بسیار بالا باشد نشان دهنده مخلوط بیماری های بافت همبند مانند ( SLE، پلی میوزیت و اسکلردرما ) می باشد.
آنتی بادی مربوط به SS-A در هر دو لوپوس و سندرم شوگرن یافت می شوند و گاهی اوقات در کودکانی که با لوپوس نوزادی متولد می شوند همراه است.

درمان لوپوس

درمانی برای SLE وجود ندارد.
هدف از درمان کنترل علایم شدید که شامل قلب، ریه ها، کلیه ها و سایر اندام ها می شود که اغلب نیاز به درمان توسط متخصصان آن رشته دارد.
برای انواع خفیف این بیماری ممکن است از NSAIDها مانند ( ایبوپروفن ) و استامینوفن استفاده شود. کرم های کورتیکواستروئیدی که برای خارش پوست استفاده می شود. داروی antimalaria ( هیدروکسی کلروکین ) و با دوز پایین کورتیکواستروئید برای نشانه های پوست و ورم مفاصل استفاده می شود. درمان لوپوس شدید تر ممکن است شامل کورتیکواستروئیدها با دوز بالا یا داروهایی که پاسخ سیستم ایمنی را کاهش دهد داروهای سیتوتوکسیک ( داروهای بلوک کننده رشد سلول ها ) استفاده می شود. عوارض جانبی این داروها می تواند شدید باشد بنابراین شما نیاز است که تحت کنترل پزشک باشید. افراد مبتلا به لوپوس ممکن است رو به بهبودی خود به خود بروند. اگر شما بهبودی ظاهری پیدا کنید پزشک شما ممکن است دارو را کاهش و یا متوقف کند.

Belimumab (Benlysta داروی جدید مورد تایید غذا و داروی آمریکا است که در افراد مبتلا به نفریت لوپوس شدید و لوپوس عصبی که به داروهای دیگر جواب نداده اند استفاده می شود این دارو دارای عوارض ( تهوع، استفراغ، اسهال، تب، سرفه، سردرد میگرنی، گرفتگی بینی یا آبریزش، مشکلاتی در خواب، عفونت دستگاه ادراری، افسردگی، گلو درد، درد معده، کاهش تعداد گلبولهای سفید خون و درد در پا و بازو ) می باشد.
اگر شما لوپوس دارید لباس های محافظ بپوشید از عینک آفتابی و کرمهای ضد آفتاب برای حرکت در برابر خورشید استفاده کنید.
مراقبت های پیشگیری قلبی داشته باشید.
آزمایش برای نازک شدن استخوان ( استئوپروز ) انجام دهید.

بارداری در لوپوس

زنان باردار مبتلا به SLE در معرض خطر هستند. این بارداری نیاز به نظارت تعاملی به طور کلی توسط یک روماتولوژیست ماهر همراه با یک متخصص زنان در حاملگی های پر خطر می باشد. زنان مبتلا به SLE که باردار هستند در دوران بارداری، زایمان و پس از زایمان نیاز به مراقبت نزدیک دارند که شامل نظارت بر جنین توسط پزشک متخصص زایمان در دوران بارداری و بعد از بارداری می باشد. در این زنان خطر ابتلا به سقط جنین ( سقط ) افزایش  می یابد و ممکن است SLE در دوران بارداری شعله ور شود. حضور آنتی بادی های فسفولیپید مانند ( آنتی بادی های کاردیولیپین یا ضد انعقاد ) در خون می تواند زنان را در معرض خطر سقط جنین قرار دهد. آنتی بادی های کاردیولیپین با گرایش به لخته شدن خون در ارتباط است. زنان مبتلا به SLE که آنتی بادی های کاردیولیپین یا ضد انعقاد لوپوس دارند ممکن است در دوران بارداری برای جلوگیری از سقط جنین از داروهای رقیق کننده خون ( آسپرین با یا بدون هپارین ) استفاده شود سایر درمان های گزارش شده استفاده از گاماگلوبولین وریدی برای زنانی که سابقه سقط جنین زودرس داشته اند می باشد زنان بارداری که یک رویداد لخته شدن خون قبلی داشته اند ممکن است با ادامه مصرف داروهای رقیق کننده خون برای شش تا 12 هفته  در طول و بعد از بارداری، خطر ابتلا به لخته شدن خون در ارتباط با حاملگی را کاهش دهد. Plaquenil در حال حاضر مشخص شده است برای استفاده در درمان SLE در دوران بارداری بی خطر است کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزولون، هم با خیال راحت برای لوپوس در دوران بارداری استفاده می شود.

نفریت لوپوسی

لوپوس اریتماتوی سیستمیک ( SLE یا لوپوس ) یک بیماری خود ایمنی است. این به این معنی است که یک مشکل با سیستم ایمنی بدن بوجود آمده است.
در حالت نرمال سیستم ایمنی بدن در برابر عفونت و یا مواد مضر به محافظت از بدن کمک می کند. اما در بیماران مبتلا به یک بیماری خود ایمنی، سیستم ایمنی بدن نمی تواند تفاوت مواد مضر و سالم را تشخیص دهد در نتیجه، سیستم ایمنی بدن به سلول ها و بافت سالم حمله می کند.
SLE ممکن است به بخش های مختلف کلیه ها آسیب برساند و منجر به نفریت بینابینی، سندرم نفروتیک و GN غشایی شود این ممکن است به سرعت نارسایی کلیه را بدتر کند.
از هر 10000 نفر در حدود 3 نفر نفریت لوپوس دارند. در کودکان مبتلا به SLE، در حدود نیمی به نوعی درگیری کلیه داشته اند.
در زمانی که نفریت لوپوس تشخیص داده می شود. بیش از نیمی از بیماران علائم دیگری از SLE را ندارند.

علائم نفریت لوپوسی

نشانه های نفریت لوپوس عبارتند از: ( خون در ادرار، ظاهر کف آلود ادرار، فشار خون بالا، تورم هر منطقه از بدن )

تشخیص نفریت لوپوسی

یک معاینه بالینی، نشانه هایی از کاهش عملکرد کلیه با تورم ( ادم ) بدن را نشان می دهد. فشار خون ممکن است بالا باشد. وقتی دکتر به قلب و ریه ها گوش می دهد. صداهای غیر طبیعی ممکن است شنیده می شود تست های که ممکن است انجام شود عبارتند از ( تیتر ANA، BUN و کراتینین، CRP، ESR، آنتی بادی DNA دو رشته ای ( anti ds DNA )، تعیین محدوده کمپلمان ( C3, C4, CH50 )، تجزیه شیمیایی ادرار، پروتئین و کرانینین ادرار 24 ساعته و بیوپسی کلیه که برای تشخیص نفریت لوپوس استفاده نمی شود، اما برای تعیین درمان مناسب است.

درمان نفریت کلیوی

هدف از درمان بهبود عملکرد کلیه و به تاخیر انداختن نارسایی کلیه است.
داروها ممکن است شامل کورتیکواستروئیدها و یا دیگر داروهایی که azathioprine سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند مانند cyclophosphamide سیکلوفسفامید، mycophenolate mofetil یا آزاتیوپرین azathioprine باشد.
در سال های اخیر (CellCept)  mofetil mycophenolate به عنوان یک داروی موثر برای لوپوس استفاده می شود، به خصوص هنگامی که لوپوس با بیماری کلیوی در ارتباط باشد Cellcept در معکوس کردن بیماری لوپوس کلیوی فعال ( بیماری لوپوس کلیه ) و در حفظ بهبودی پس از آن مفید است اگر درمان کلیه شکست بخورد و کلیه نارسا شود ممکن است برای کنترل علایم نارسایی کلیه نیاز به دیالیز باشد بعضی اوقات پیوند کلیه توصیه می شود. افراد در لوپوس فعال نباید پیوند شوند چرا که این بیماری در موارد لوپوس فعال می تواند در کلیه پیوند شده نیز رخ دهد. و در مرحله ای بیماری خاموش است پیوند انجام می شود و کلیه پیوندی به ندرت نارسا می شود. درمان کلیه پیوند شده همان داروهایی می باشد که فرد مبتلا به بیماری لوپوس مصرف می کند.

سرانجام بیماری لوپوس

عاقبت افراد مبتلا به SLE در سال های اخیر رو به بهبود است. بسیاری از مردم با SLE و نشانه های خفیف به خوبی افراد سالم زندگی می کنند  و بستگی به شدت بیماری دارد بسیاری از زنان با SLE می تواند باردار و تولد کودکی سالم داشته باشند. به احتمال زیاد برای زنانی که درمان مناسب دریافت کنند و مشکلات جدی قلبی یا کلیوی ندارد نتیجه خوب است. با این حال، وجود آنتی بادی های SLE خطر سقط جنین را افزایش می دهد

تغذیه در لوپوس

هیچ رژیم غذایی خاصی برای لوپوس (علارقم ادعاهای متعدد در اینترنت و مجلات ) وجود ندارد. به طور کلی، شما باید سعی کنید یک رژیم غذایی مغذی، متعادل و متنوع که حاوی مقدار زیادی از میوه ها و سبزیجات، غلات کامل و مقدار متوسط از ( گوشت ، مرغ و ماهی تازه ) باشد. داشته باشید.  
از خوردن یونجه اجتناب کنید زیرا به علت اسید آمینه l-cansvanine موجود در آن سبب فعال شدن بیماری می شود.
کورتیکواستروئیدها می تواند سطح فشار خون، کلسترول و چربی در خون را افزایش دهند لذا اگر شما استروئید مصرف می کنید باید چربی و نمک در رژیم غذایی خود را محدود کنید.
استروئیدها همچنین می توانند باعث ایجاد یا بدترشدن پوکی استخوان شوند، که یک بیماری است که در آن استخوان شکننده شده و احتمال بیشتری برای شکستن دارد. اگر شما پوکی استخوان دارید باید هر روز غذاهای غنی از کلسیم مصرف کنید. مانند (سبزیجات برگ دار با رنگ سبز تیره ( اسفناج، کلم بروکلی )، شیر، پنیر، ماست یا مکمل های کلسیم حاوی ویتامین D مصرف کنید.   
اگر شما دارای تورم هستید باید مقدار نمک را کاهش و از مصرف غذاهای فراوری شده پرهیز کنید.
در موارد داشتن التهاب در بیماری لوپوس، اسیدهای چرب امگا 3 دارای اثرات بالقوه بر التهاب می باشند ( ماهی، آجیل، روغن دانه کتان، کانولا روغن زیتون و سبزیجات سبز برگ دار ) منابع اسیدهای چرب امگا 3 می باشد. که در تولید ترکیبات ضد التهابی ( پروستوگلاندین ها ) موثر هستند.
چربی های اشباع ، از سوی دیگر می تواند سطح کلسترول را بالا ببرد و ممکن است به ایجاد التهاب کمک  کند. لذا باید محدود شوند. منابع از چربی های اشباع شامل (غذاهای سرخ شده، محصولات پخته تجاری، گوشت قرمز، چربی حیوانی، گوشت فرآوری شده و لبنیات پرچرب ( پنیر، کره، بستنی و شیر پرچرب ) محدود شوند.
خوردن غذاهای سرشار از کلسیم و ویتامین D برای سلامت استخوان مهم است. هنگام خرید محصولات لبنی، آنهایی که کم چرب و یا بدون چربی هستند انتخاب کنید. شیر 1% یا 1.2 % و ماست و پنیر کم چرب و کم نمک را انتخاب کنید. اگر با خورن شیر مشکل دارید به جای شیر می توانید از شیر فاقد لاکتوز، شیر سویا یا شیر بادام استفاده کنید.
رژیم غذایی دارای آنتی اکسیدان بالا و اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است در کاهش علائم لوپوس موثر باشد.
 رژیم های غذایی بالا در ماهی و روغن ماهی سرکوب کننده سیستم ایمنی هستند و می تواند به کاهش التهاب کمک کند.
رژیم غذایی ماهی های چرب ( ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی، ماهی تن ) سبب کاهش التهاب می شوند. در مواردی که درگیری کلیوی نباشد چای و چای سبز می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو ناشی از التهاب کمک کند و شاید آسیب بافتی را کاهش دهند.
اگر شما در حال مصرف متوترکسات ( Rheumatrex ) هستید رژیم غذایی سرشار از اسید فولیک مانند ( سبزیجات برگ سبز، میوه و نان غنی شده و غلات و حبوبات و یا مکمل اسید فولیک ) مهم است برای تهوع ناشی از داروها، باید وعده های غذایی کوچک و مکرر داشته و مواد غذایی که هضم آسان دارند مصرف کنید. سعی کنید از خوردن (غلات خشک، نان و کراکر، غذاهای چرب، تند، اسیدی ) اجتناب کنید.
اگر داروهای ضد التهاب کورتیکواستروئید و یا غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن (موترین) و ناپروکسن (Naprosyn، Alleve) سبب ناراحتی معده و سوزش می شود مصرف آنها همراه با وعده های غذایی ممکن است کمک کند. ولی با پزشک خود مشورت کنید.
لوپوس ممکن است با افزایش و یا کاهش وزن همراه باشد لذا باید غذایتان را به اندازه بخورید.
تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا 3 موجود در ماهی و یا روغن ماهی می تواند برخی از عوامل خطر برای بیماری قلبی مانند تری گلیسیرید بالا و فشار خون را بهبود بخشد. مواد غذایی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 مانند ( ماهی آزاد، ساردین، ماهی خال مخالی، شاه ماهی، ماهی تن ماهی قزل آلای دریاچه، قزل آلای رنگین کمان، گردو، روغن کانولا، روغن گردو و روغن بذر کتان ) که برای داشتن قلب سالم مفید می باشند.

توصیه ها در بیماری لوپوس

اگر دارای خون در ادرار، کاهش ادرار و یا تورم بدن هستید با پزشکتان تماس بگیرید.
در مقابل نور آفتاب از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید.
هنگام مصرف کورتیکواستروئیدها یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، هر نوع تب غیر منتظره باید گزارش و بررسی شود.
برای خوردن هرنوع مکمل، با پزشک خود مشورت کنید زیرا ممکن است تداخل دارویی ایجاد شود.
ورزش و فعالیت های بدنی داشته باشید.
استرس، وضعیت این بیماری را بدتر می کند سعی کنید استرس نداشته باشید و در موارد استرس، نفس عمیق بکشید و از شرایط استرس زا دوری کنید.
اگر قصد بارداری دارید حتما قبل از بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
خواب کافی 8 – 10 ساعت در روز داشته باشید.
از مواد غذایی دارای گوگرد مانند ( پیاز، سیر، و تخم مرغ ) بیشتر استفاده کنید.
از محصولات لبنی پر چرب، گوشت قرمز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و فلفل کمتر استفاده کنید زیرا این مواد غذایی علائم بیماری را بدتر می کنند.
به طور مرتب آزمایش چکاب داشته باشید.
اگر دچار بثورات غیر قابل توضیح، تب مداوم، درد مداوم و یا خستگی هستید به پزشک خود مراجعه کنید.
لوپوس می تواند توسط انواع خاصی از داروهای ضد تشنج، داروهای فشار خون و آنتی بیوتیک ها ایجاد شود. افرادی که لوپوس ناشی از دارو دارند معمولا با قطع دارو لوپوس آنها درمان می شود.
کلید مدیریت موفق SLE تماس منظم و ارتباط با دکتر است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (34)

رتبه 4 از 5 بر مبنای 2 رای

 1. نیری

سلام وقت شما بخیر مادرم ۵ ساله که بیماری لوپوس پوستی داره و مدت ۲۰ روز قرص هیدروکلروکین رو قطع کرده البته طبق نظر دکترش حالا میخواستم بدونم برای دریافت واکسن کرونا مشکلی نداره؟ چون فردا نوبت واکسنشه . ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    نیری
 1. 4.5 / 5

سلام در این زمینه با پزشک روماتولوژی خودش مشورت نمایید اگر اجازه داد واکسن بزنید

  پیوست ها
 

 1. naghme

با سلام و احترام
من هفته 36 بارداری هستم و آزمایش ANA دادم که منفی بود اما آزمایش DS DNA با تیتر 65 مثبت بود. آیا این میتواند نشانه بیماری لوپوس باشد؟ اگر لوپوس نباشد چند ماه بعد از بارداری احتمال منفی شدن DS DNA وجود دارد؟

  پیوست ها
 

 1. پریسا
 1. 3.5 / 5

ممنون از مطلب کاملتون در مورد لوپوس.

  پیوست ها
 

 1. مهدی

با سلام و خسته نباشید. بنده با لکه های قرمز رنگی روی پا در قسمت پایینی در مدت هفت سال پبش مواجه شدم که کم کم با بارداری بهبود یافت و حالا دوباره حدود یکسال است که ایجاد شده است. آزمایش LE cell دادم که مثبت است و آزمایش ANA هم مثبت و برابر مقدار...

با سلام و خسته نباشید. بنده با لکه های قرمز رنگی روی پا در قسمت پایینی در مدت هفت سال پبش مواجه شدم که کم کم با بارداری بهبود یافت و حالا دوباره حدود یکسال است که ایجاد شده است. آزمایش LE cell دادم که مثبت است و آزمایش ANA هم مثبت و برابر مقدار 48 از روش الایزا است . Anti ds DNAام منفی و تست های CPRو RF هم منفی است هماتولوژی آزمایش خون شامل CBCوسایر موارد همه عالی و در رنج نرمال است. ESR 1h هم در محدوده ی نرمال است. میخواستم ببینم تشخیص بیماری من لوپوس است و یا چیز دیگری احتمال تشخیص وجود دارد؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    مهدی

با سلام آزمایش LE cell اولین تستی بود که دسالها پیش برای تشخیص بیماریهای خود ایمنی که سر دسته آنها لوپوس یا SLE می باشد ابداع شد ولی بدلیل حساسیت پایین آن (زیر 50 %) خیلی زود باعث شد تا بدنبال آزمایشات تشخیصی دیگری باشند.
خوشبختانه سالها پیش...

با سلام آزمایش LE cell اولین تستی بود که دسالها پیش برای تشخیص بیماریهای خود ایمنی که سر دسته آنها لوپوس یا SLE می باشد ابداع شد ولی بدلیل حساسیت پایین آن (زیر 50 %) خیلی زود باعث شد تا بدنبال آزمایشات تشخیصی دیگری باشند.
خوشبختانه سالها پیش محققین، موفق شدند تست با ارزش ANA را ابداع کنند.
تیتر Anti DNA در دوران نقاهت نزدیک به صفر خواهد بود. عده ای از مطالعات نشان داده است تیترهای پایینی ازاین آنتی بادی در سایر منونوکلئوز عفونی، بیماریهای روماتوئیدی، هپاتیت مزمن و سیروز صفراوی یافت شده است. بهمین جهت ترکیبی از ANA مثبت، Anti DNA مثبت و کاهش C4 با اختصاصیت 100 % تشخیص SLE را تایید می کند. در نتیجه امروزه از تست LE cell کمتر استفاده می شود. ولی چون شما ANA مثبت نیز دارید یک تست C4 نیز انجام دهید اگر مثبت بود شما لوپوس دارید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. عبدالله هاشمی

سلام حدود یک سال هست پوست بدن مادر خارش شدید داره آزمایشهای از پوست خونش انجام شده ولی چیزی مشخص نشده باید چکار کنیم ممنون میشم اگر راهنمای کنید

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    عبدالله هاشمی

با سلام تست های تیروئید را انجام دهید اگر نرمال بود خارش پوست بدن به علت خشکی پوست است بعد از حمام از یک لوسیون مرطوب کننده بر روی پوست بدن استفاده نمایید.

  پیوست ها
 

 1. محمد

سلام من بیماری مزمن کلیه دارم میخواستم ببینم اونایی که لوپوس دارند کلیه هاشون کوچک میشود یا بزرگ

  پیوست ها
 

 1. morva

سلام
من بخاطر خوردن قرص های کورتن صورتم ورم کرده باید چه کار کنم تا ورم صورتم خوب شه؟؟

  پیوست ها
 

 1. nashi...

سلام من حدود هفت ساله لوپوس دارم 23سالمه ولی همیشه بدنم درد میکنه .باید تا کی دارم مصرف کن

  پیوست ها
 

 1. زیبا

سلام من ۱۰ ماه دچار بیماری لوپوس شدم الان یک ماه میشه دید چشم راستم دچار مشکل شده آیا این مشکل موقتی است

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زیبا

لوپوس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که می تواند روی هر بخشی از بدن، از جمله چشم اثر بگذارد لوپوس اغلب روی قلب، مفاصل، پوست، ریه ها، عروق خونی، کلیه ها و سیستم عصبی مرکزی (CNS) تاثیر می گذارد سیر بالینی غیر قابل پیش بینی است و به صورت دوره های...

لوپوس یک بیماری خود ایمنی مزمن است که می تواند روی هر بخشی از بدن، از جمله چشم اثر بگذارد لوپوس اغلب روی قلب، مفاصل، پوست، ریه ها، عروق خونی، کلیه ها و سیستم عصبی مرکزی (CNS) تاثیر می گذارد سیر بالینی غیر قابل پیش بینی است و به صورت دوره های بهبودی و عود است که ممکن است حاد یا مزمن باشد.
اثرات لوپوس در داخل و اطراف چشم ممکن است شامل:
تغییرات در پوست اطراف پلک.
خشکی چشم.
التهاب لایه سفید خارجی کره چشم (اسکلریت).
تغییرات عروق خونی در شبکیه چشم - پوشش حساس به نور در داخل چشم.
آسیب به اعصاب در کنترل حرکات عضلات چشم و اعصاب موثر بر بینایی.
نوریت اپتیک اگرچه شایع نیست ولی در برخی از افراد مبتلا به لوپوس نوریت اپتیک پیشرفت می کند نوریت اپتیک التهاب پوشش در اطراف عصب بینایی است معمولاً فقط یک چشم را تحت تاثیر قرار می دهد اما آسیب دید عمیق می تواند رخ دهد نوریت اپتیک مربوط به لوپوس اغلب باعث آتروفی عصب بینایی می شود.
نروپاتی بینایی همچنین می توانید با لوپوس رخ می دهد. نروپاتی بینایی وقتی رخ می دهد که عروق خونی تامین کننده عصب بینایی مسدود شوند و باعث یک بیماری مانند سکته مغزی در چشم شود.
فلج عصب جمجمه می تواند در دو بینی، حرکات ضعیف چشم، رفلکس ضعیف مردمک و افتادگی پلک شود.
آسیب به الیاف عصب بینایی در مغز ممکن است سبب توهم و از دست دادن دید محیطی و یا دید مرکزی شود.
اغلب در طول فاز حاد نوریت تغذیه خوب و هیدراتاسیون مناسب و اجتناب از دخانیات، ورزش شدید و یا هوای بیش از حد گرم توصیه می شود. و استروئید ها هم می تواند موثر باشد از پزشک خود جهت نسخه دارو و معاینه کمک بگیرید.

ادامه مطلب
  پیوست ها
  آخرین بار در تاریخ حدود 7 سال قبل توسط دکتر فتحی ویرایش شد دکتر فتحی

 1. منیر زرکش

با سلام
لطفا" بفرمایید بیماری که مبتلا به لوپوس است به کدام نوع متخصص باید مراجعه کند تا زود تر بهبود پیداکند
با تشکر از شما

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    منیر زرکش

با سلام
درمان لوپوس با متخصص روماتولوژی است

  پیوست ها
 

 1. Mahanz

با سلام، من آلرژي غذايي چندگانه دارم كه از ٨سال پيش شروع شد و آلرژي به حدود ١٠نوع غذا بود، شروعش با استرس بود و بعد از ٣سال با نخوردن موارد آلرژي زا تا حد ٨٠٪‏برطرف شد اما ٢سال بعد با استرس ديگري شروع شد و اينبار به حدود٢٠ماده غذايي كه با دوره...

با سلام، من آلرژي غذايي چندگانه دارم كه از ٨سال پيش شروع شد و آلرژي به حدود ١٠نوع غذا بود، شروعش با استرس بود و بعد از ٣سال با نخوردن موارد آلرژي زا تا حد ٨٠٪‏برطرف شد اما ٢سال بعد با استرس ديگري شروع شد و اينبار به حدود٢٠ماده غذايي كه با دوره قبلي كاملا در تمامي موارد بجز حبوبات متفاوت بود، و همچنان ادامه داره، اگزما هاي ناشي از آلرژي به صورت كبودي و ورم زير چشم و كهير و قرمزي و ريزش مو هست و در بعضي نقاط بدنم هم نقاط خوني دائمي ايجاد شده، آيا ممكن هست اين علايم به لوپوس مرتبط باشد؟ اگر هست قدم اول درمان چيست و به چه پزشكي بايد مراجعه شه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سمیه

سلام
من حدود10 سال لوپوس دارم الان میخوام ریتوکسیماب تزریق کنم
این دارو باعث بهبودی کامل من میشه یا نه در ضمن مشکل دفع پروتئین از کلیه هم دارم . ممنون

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    سمیه

نام ژنریک: گلاتیرامر (glatiramer)) نام تجاری: کوپاکسون (Copaxone
ریتوکسیماب rituximab یک آنتی بادیهای مونوکلونال است که سبب کاهش بیماری فعال در بیماران مبتلا به SLE شدید و سرسخت می شود مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به SLE که ریتوکسیماب...

نام ژنریک: گلاتیرامر (glatiramer)) نام تجاری: کوپاکسون (Copaxone
ریتوکسیماب rituximab یک آنتی بادیهای مونوکلونال است که سبب کاهش بیماری فعال در بیماران مبتلا به SLE شدید و سرسخت می شود مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به SLE که ریتوکسیماب دریافت کرده‌اند در آن‌ها نفریت لوپوسی، التهاب مفاصل، واسکولیت‌های جلدی، راش‌ها و علایم عصبی بهبود می‌ یابد. همچنین موجب کاهش نیاز به درمان با IVIG می‌گردد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. محمد

واقعا مطالب مفیدی بود

  پیوست ها
 

 1. ربیعی

توضیحات بسیار عالی .کامل هستن. سپاس....

  پیوست ها
 

 1. M.H

سلام من حدود 10 سال آرتریت روماتوئید داشتم ولی پارسال که به شهر محل زندگیمو تغییر دادم دکتر جدیدم تجویز لوپوس داد که البته با مراجعه به چند دکتر دیگه هم اونا تایید کردم بیماریم لوپوس شده.الان به دلیل کار همسرم ما باید از ایران بریم و باید یکسری...

سلام من حدود 10 سال آرتریت روماتوئید داشتم ولی پارسال که به شهر محل زندگیمو تغییر دادم دکتر جدیدم تجویز لوپوس داد که البته با مراجعه به چند دکتر دیگه هم اونا تایید کردم بیماریم لوپوس شده.الان به دلیل کار همسرم ما باید از ایران بریم و باید یکسری واکسن رو من حتمن بزنم که عبارتند از:
هپاتیت بی - در 3 دوره به فاصله های یک ماه - یک ماه - 6 ماه

MMR در دو دوره به فاصله های یک ماه - یک ماه

آنفولانزا یک دوره نزدیک به مصاحبه

دیفتری و کزاز 3 دوره به فاصله های یک ماه - یک ماه - 6 ماه

مننژیت یک دوره بالای 50 سال نیاز نیست

آبله مرغون در دو دوره به فاصله های یک ماه - یک ماه
میخواستم ببینم زدن این واکسنها مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟ میتونم بزنمشون؟
و آیا تو آزمایش خون معمولی بیماریم نشون داده میشه؟

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    M.H

با سلام
ما می دانیم که بیماران مبتلا به بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید [RA] و لوپوس در معرض خطر عفونت های معمول و غیر معمولی هستند همچنین ما می دانیم که کورتیکواستروئیدها و داروهای سرکوبگر ایمنی ممکن است این خطر را افزایش دهد لذا تزریق واکسن...

با سلام
ما می دانیم که بیماران مبتلا به بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید [RA] و لوپوس در معرض خطر عفونت های معمول و غیر معمولی هستند همچنین ما می دانیم که کورتیکواستروئیدها و داروهای سرکوبگر ایمنی ممکن است این خطر را افزایش دهد لذا تزریق واکسن می تواند به کاهش این خطرات کمک کند.
واکسن هایی که قطعات زنده ندارد ایمن و مؤثر هستند مخصوصاً پنوموکوک، آنفلوانزا و واکسن هپاتیت B توسط کالج روماتولوژی آمریکا توصیه می شود
واکسن ذات الریه ( پنوموکک) برای افراد مبتلا به لوپوس توصیه می شود و دوز دوم باید پنج سال بعد از دوز اول داده شده است.
با این حال واکسن های زنده، با توجه به افزایش خطر عفونت توصیه نمی شود و از آنها به طور کلی باید اجتناب شود. در اغلب موارد، از واکسن کشته به جای واکسن های زنده استفاده می شود.
واکسن های زنده که به طور کلی باید اجتناب شوند عبارتند از:
سرخک، اوریون، سرخجه، تب زرد
آبله مرغان، زونا (Zostavax) ،
واکسن آنفلوانزا ضعیف شده زنده .(LAIV) با این حال، واکسن کشته موجود است.
حصبه (oral, Ty21a). با این حال، واکسن کشته موجود است.
فلج اطفال (oral, Sabin). با این حال، واکسن کشته موجود است.
واکسن خوراکی فلج اطفال در اعضای خانواده فرد تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی نیز ممنوع است.
تلقیح واکسن در لوپوس، زمانی که نفریت فعال (التهاب کلیه) وجود دارد توصیه می شود به جز واکسنHBV ، ویروس پاپیلومای انسانی HPV و نورواک که ممکن است عود بیماری را القا کند.
تزریق بقیه واکسن ها بهتر است در زمان غير فعال بودن بيماری و زمانی که بيمار دوز بالای داروهای تضعيف کننده ايمنی را مصرف نمی کند و با اجازه پزشک روماتولوژیست خود باشد.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. الهام

سلام آقای دکتر میخواستم بدونم این بیماری تا آخر عمر با بیمار هست؟و همین طور به اعضابدن بیمار آسیب میرسونه؟

  پیوست ها
 

 1. شروین

سلام و عرض خسته نباشید من حدود 6 ماه هست که فهمیدم لوپوس دارم چکاپ کامل شدم مشکل قلبی و ..... نداشتم پزشک گفته که پوستی هست میخواستم بدونم این راش پروانه ای در چه صورتی رو پوست ظاهر میشه خیلی استرس دارم.دوز کورتون مصرفیم 5 میل هست لطفا راهنمایی...

سلام و عرض خسته نباشید من حدود 6 ماه هست که فهمیدم لوپوس دارم چکاپ کامل شدم مشکل قلبی و ..... نداشتم پزشک گفته که پوستی هست میخواستم بدونم این راش پروانه ای در چه صورتی رو پوست ظاهر میشه خیلی استرس دارم.دوز کورتون مصرفیم 5 میل هست لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. سمیه

سلام ،ممنون از توصیحات مفیدتون ،من 30سالمه و الان 6ساله لوپوس مفصلی دارم حدود یک ماهه روی انگشتای پام التهاب شدید دارم طوری که اصلا نمیتونم درست راه برم دوز کورتونم زیاد کردم ولی جواب نمیده میشه راهنماییم کنید شاید پیشنهاد شما جواب بده دکترم فقط...

سلام ،ممنون از توصیحات مفیدتون ،من 30سالمه و الان 6ساله لوپوس مفصلی دارم حدود یک ماهه روی انگشتای پام التهاب شدید دارم طوری که اصلا نمیتونم درست راه برم دوز کورتونم زیاد کردم ولی جواب نمیده میشه راهنماییم کنید شاید پیشنهاد شما جواب بده دکترم فقط میگه عصبی شدی اینجوری شدی دیگه کمکی بهم نمیکنه ،ممنون

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. فاطمه

با سلام و سپاس از توضیحات کامل شما.

من حدود یک ماه پیش متوجه شدم که لوپوس پوستی دارم، سوالی که از خدمتتون داشتم اینه که ایا اثار ناشی از لوپوس پوستی(لکه های قرص مانند که کل بدنم رو گرفته) از پوست برطرف میشوند؟

  پیوست ها
 

 1. فرزاد

سلام من 14 سال است لوس دارم چند سال اول خیلی مشکلات شدید داشتم ولی به شکر خداوند و با همت خودم و صبرو تحمل زیاد توانستم بر بیماریم غلبه کنم و زندگی معمولی داشته باشم . با تشکر از توضیحات خوب شما چون کاملآ مشکلات و عوارضی که فرمودید را من مشاهده...

سلام من 14 سال است لوس دارم چند سال اول خیلی مشکلات شدید داشتم ولی به شکر خداوند و با همت خودم و صبرو تحمل زیاد توانستم بر بیماریم غلبه کنم و زندگی معمولی داشته باشم . با تشکر از توضیحات خوب شما چون کاملآ مشکلات و عوارضی که فرمودید را من مشاهده کرده ام .

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. شهناز

با تشکر از توضیحات مفیدتان.

  پیوست ها
 

 1. پرنیان

سلام اقای دکتر.من به خاطر سابقه ابتلای مادرم به لوپوس وقتی چکاپ میکنم خودمو از نظر این بیماری چک میکنم.چن بار دادم مشکلی نداشتم.ولی چن روز پیش انگشت دستم و.شست پام به مدت نصف روز درد گرفت به خاطر همین مجددا ازمایش دادم و علی رغم اینکه کل ازمایشام...

سلام اقای دکتر.من به خاطر سابقه ابتلای مادرم به لوپوس وقتی چکاپ میکنم خودمو از نظر این بیماری چک میکنم.چن بار دادم مشکلی نداشتم.ولی چن روز پیش انگشت دستم و.شست پام به مدت نصف روز درد گرفت به خاطر همین مجددا ازمایش دادم و علی رغم اینکه کل ازمایشام اعم از ESR_CRP_RF_BUN_Creatininسالم بودند تستANA در من مثبت شد.یعنی من به لوپوس مبتلا شدم؟خواهش میکنم کمکم کنید خیلی نگرانم.در ضمن anti ds dna رو چک نکردم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ماندانا

با سلام ممنون ازتوضیحات جامع وعالی شما .بسیار مفید بود

  پیوست ها
 

 1. زهره

سپاسگذارم دکتر
یه سوال داشتم
من سرما خوردم و نگرانم
باوجود اینکه پرهیز کردم هنوز خوب نشدم اشکال نداره امپول انفولانزا بزنم؟
واینکه صورتم ورم کرده چکار کنم؟ خیلی از این بابت ناراحتم

  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    زهره

با سلام
ورم صورت شما احتمالا به خاطر داروی کورتن مصرفی می باشد و در زمان سرماخوردگی مجاز به تجویز آمپول آنفولانزا نمی باشید لذا لازم است برای تجویز با پزشک معالح خود مشورت کنید.

  پیوست ها
 

 1. hadis

Mamnonam kheili mofid bod

  پیوست ها
 

 1. dr amin

ali bud aghaye dr

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search