رژیم غذایی

5 علائم و نشانه های عدم تحمل لاکتوز

لاکتوز نوعی شکر است که به طور طبیعی در شیر بسیاری از پستانداران یافت می شود.

عدم تحمل لاکتوز شرایطی است که با علائم مانند درد معده، نفخ، گاز و اسهال، که ناشی از جذب لاکتوز است مشخص می شود. در انسان، آنزیم شناخته شده به عنوان لاکتاز مسئول شکستن لاکتوز برای هضم است. این امر مخصوصاً در نوزادانی که نیاز به لاکتاز برای شکستن شیر مادر دارند نیاز است.
با این حال، با رشد کودکان تولید لاکتاز در آنها به طور کلی کمتر و کمتر می شود.
با بزرگسالی، تا 70 درصد مردم دیگر لاکتاز تولید نمی کنند تا لاکتوز را در شیر هضم کنند این مخصوصاً برای افراد غیر اروپایی تبار است.
در بعضی افراد ممکن است پس از جراحی یا به علت بیماری های دستگاه گوارش مانند عفونت های ویروسی یا باکتریایی، عدم تحمل به لاکتوز ایجاد شود.
در اینجا 5 علامت و علائم عدم تحمل لاکتوز رایج است.

1. درد و نفخ معده | ۲. اسهال | 3. افزایش گاز | 4. یبوست | 5. علائم دیگر | اگر علائم را دارید چه کاری باید انجام دهید؟

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. درد و نفخ معده

درد و نفخ معده علائم ناتوانی لاکتوز در کودکان و بزرگسالان است.
وقتی بدن نتواند لاکتوز را از بین ببرد از طریق روده عبور می کند تا به روده بزرگ برسد.
کربوهیدرات هایی مانند لاکتوز نمی توانند مستقیما ً در روده بزرگ جذب شوند اما می توانند توسط باکتری های طبیعی که در آن زندگی می کنند به عنوان میکرو فلور تخمیر شوند و تجزیه شوند.
این تخمیر باعث آزاد شدن اسید های چرب کوتاه مدت و همچنین گازهای هیدروژن، متان و دی اکسید کربن می شود.
افزایش در اسیدها و گازها می تواند منجر به درد معده و گرفتگی شود. درد معمولا در اطراف ناف و در نیمه پایین شکم قرار دارد.
احساس نفخ ناشی از افزایش آب و گاز در روده بزرگ است که باعث می شود که دیواره روده کشش پیدا کند همچنین به عنوان اتساع شناخته می شود.
جالب توجه است میزان نفخ و درد ناشی از میزان لاکتوز مصرفی نیست بلکه به حساسیت فرد به احساس اتساع بستگی دارد. بنابراین، فراوانی و شدت علائم می تواند به طور قابل توجهی بین افراد متفاوت باشد.
در نهایت، نفخ، تنگی نفس و درد ممکن است موجب تهوع یا حتی استفراغ در برخی افراد شود. این نادر است ولی در بعضی موارد، از جمله در کودکان مشاهده شده است.
مهم است که توجه داشته باشیم که درد و نفخ معده علائم رایج است که می تواند مربوط به موارد دیگری مانند پرخوری، سایر انواع سوء جذب، عفونت، دارو و سایر بیماری ها باشد.

2. اسهال

اسهال به عنوان افزایش فرکانس، سیالیت یا حجم مدفوع است. رسماً، عبور بیش از 7 اونس (200 گرم) مدفوع در مدت 24 ساعت به عنوان اسهال طبقه بندی شده است.
عدم تحمل لاکتوز باعث افزایش اسهال توسط افزایش حجم آب در روده بزرگ می شود که حجم و محتوای مایع مدفوع را افزایش می دهد. این بیشتر در نوزادان و کودکان جوانتر از بزرگسالان است.
در کولون، میکرو فلور، لاکتوز را به اسید های چرب با زنجیره کوتاه و گازها تبدیل می کند. بیشتر، اما نه همه، این اسید ها به داخل روده جذب می شوند. اسیدهای باقی مانده و لاکتوز میزان آبی را که بدن به داخل روده بزرگ وارد می کند افزایش می دهند.
به طور کلی، بیش از 1.6 اونس (45 گرم) کربوهیدرات باید در روده بزرگ وجود داشته باشد تا باعث اسهال شود. برای لاکتوز، این معادل مصرف نوشیدن 3-4 فنجان (حدود 750 میلی لیتر تا 1 لیتر) شیر است.
با این حال، تمام کربوهیدرات هایی که باعث اسهال می شوند از لاکتوز نمی آیند. در واقع، 2 تا 20 درصد از هر کربوهیدرات مصرفی به کولون در افراد سالم منتقل می شود.
در نهایت، دیگر علل اسهال به غیر از عدم تحمل لاکتوز وجود دارد. اینها عبارت از رژیم غذایی، انواع دیگر سوء جذب، داروها، عفونت ها و بیماری های التهابی روده می باشند.

۳. افزایش گاز

تخمیر لاکتوز در روده بزرگ تولید گازهای هیدروژن، متان و دی اکسید کربن را افزایش می دهد.
در حقیقت، افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز، میکرو فلور روده بزرگ در تخمیر لاکتوز به اسید و گازها بسیار مفید است. این باعث می شود لاکتوز بیشتر در روده بزرگ تخمیر شود که باعث افزایش فتوسنتز می شود.
مقدار تولید گاز می تواند به شدت از فرد به فرد به علت تفاوت در بهره وری از میکرو فلورا و همچنین میزان دوباره جذب گاز توسط کولون متفاوت است.
جالب توجه است گازهایی که از تخمیر لاکتوز تولید می شوند بو ندارند. در واقع، بو از نفخ شکم از تجزیه پروتئین در روده است نه کربوهیدرات.

4. یبوست

یبوست با مدفوع سفت و مکرر، احساس حرکات روده ناقص، ناراحتی معده، نفخ و انسداد بیش از حد مشخص می شود.
این می تواند نشانه دیگری از عدم تحمل لاکتوز باشد اگرچه نشانه ای بسیار نادر از اسهال است.
باکتری در کولون با تخمیر ناخالص لاکتوز، گاز متان تولید می کند. تصور می شود که متان از زمان مصرف غذا تا حرکت در داخل روده را کاهش می دهد و منجر به یبوست در بعضی افراد می شود.
تاکنون اثرات یبوست متان تنها در افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر و رشد بیش از حد باکتری مورد مطالعه قرار گرفته است. بنابراین، یبوست به طور معمول با عدم تحمل لاکتوز ارتباط ندارد اگر چه به عنوان علامت گزارش شده است.
علل دیگر یبوست عبارتند از: کمبود آب، کمبود فیبر در رژیم غذایی، داروهای خاص، سندرم روده تحریک پذیر، دیابت، کم کاری تیروئید، بیماری پارکینسون و هموروئیدها می باشد.

5. علائم دیگر

در حالی که علائم شناخته شده اولیه عدم تحمل لاکتوز به طور طبیعی گوارشی هستند برخی از مطالعات موردی از علائم دیگر، از جمله موارد زیر گزارش شده است:
سردرد
خستگی
کاهش تمرکز
درد عضلانی و مفصل
زخمهای دهان
مشکلات ادرار کردن
اگزما
با این حال، این علائم به عنوان علائم واقعی عدم تحمل لاکتوز شناخته شده نیستند و ممکن است علل دیگری نیز داشته باشند.
علاوه بر این، برخی از افراد مبتلا به آلرژی به شیر ممکن است اشتباه علائم خود را به عدم تحمل لاکتوز تشخیص دهند.
در واقع، تا 5٪ از افراد که حساسیت شیر به گاو دارند بیشتر کودکان شایع است.
آلرژی شیر و عدم تحمل لاکتوز مرتبط نیستند. با این حال، آنها معمولاً با هم اتفاق می افتند که می تواند تشخیص علل وعلائم را سخت تر کند.
علائم آلرژی شیر شامل:
راش و اگزما
استفراغ، اسهال و درد معده
آسم
آنافیلاکسی
بر خلاف عدم تحمل لاکتوز، آلرژی شیر می تواند تهدید کننده زندگی باشد بنابراین تشخیص دقیق علائم، به ویژه در کودکان، مهم است.

اگر علائم ذکر شده را دارید چه کاری باید انجام دهید؟

از آنجا که نشانه های عدم تحمل لاکتوز نسبتاً عمومی است قبل از حذف لبنیات از رژیم غذایی، تشخیص دقیق لازم است.
در واقع، بسیاری از افرادی که فکر می کنند که عدم تحمل لاکتوز را تجربه کرده اند علائم را تجربه کرده اند و به طور معمول لاکتوز را جذب می کنند.
ارائه دهندگان مراقبت های سلامت اغلب تشخیص عدم تحمل لاکتوز را با استفاده از آزمون نفوذ هیدروژن انجام می دهند. این شامل خوردن 1.8 اونس (50 گرم) لاکتوز و آزمایش برای افزایش سطح هیدروژن در نفس است که توسط باکتری های تخمیر لاکتوز در روده بزرگ ایجاد می شود.
جالب توجه است تا 20٪ از افراد مبتلا به سوء جذب لاکتوز تست مثبت ندارند و برخی از افراد دارای آزمایش مثبت علائم بالایی ندارند.
این به این دلیل است که همه افراد سوء جذب به عدم تحمل لاکتوز ندارند.
عدم تحمل لاکتوز توسط وجود علائم گزارش شده تعریف شده است و این بستگی به میزان حساسیت فرد به اثرات سوء جذب و همچنین میزان لاکتوز در رژیم غذایی آنها دارد.
درمان عدم تحمل لاکتوز معمولاً محدود کردن یا اجتناب از مواد غذایی حاوی لاکتوز مانند شیر، پنیر، خامه و بستنی است.
با این حال، افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز اغلب می توانند تا 1 فنجان (240 میلی لیتر) شیر را تحمل کنند به ویژه هنگامی که در طول روز گسترش یابد. این معادل 0.4-0.5 اونس (12-15 گرم) لاکتوز است.
علاوه بر این، افراد اغلب محصولات شیر تخمیر شده مانند پنیر و ماست یوگارت را بهتر تحمل می کنند بنابراین این غذاها ممکن است به مردم کمک کند نیازهای کلسیم خود را بدون ایجاد نشانه ها بر طرف کنند.

مطالب مرتبط

7 نشانه عدم تحمل لاکتوز، معنی و دلیل رخ دادن آن

 

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search