رژیم غذایی

آشنایی با انواع رژیم غذایی

رژیم های غذایی گوناگونی وجود دارد که همه آنها ادعای بهترین راه کاهش وزن را دارند. بسیاری از این رژیم های غذایی اگر هم کاهش وزن داشته باشند برگشت پذیر است و ممکن است مشکلات پوستی ( شلی پوست، چین و چروک پوست ) و ضعف عمومی را ایجاد کنند. باید توجه داشته باشید که شما یک روزه چاق نشده اید که چند روزه لاغر شوید رژیم غذایی مناسب است که علاوه بر توجه به میزان انرژی موجود در غذاها و استفاده از همه گروه های غذایی به عادات غذایی سالم نیز توجه نماید و عادات غلط غذایی با ( نظارت پزشک، رفتار درمانی، حمایت خانواده، ورزش و فعالیت روزانه ) اصلاح می شود. در این قسمت تعدادی از رژیم های غذایی رایج بررسی می شود.

 

رژیم غذایی دکتر اتکینز

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

رژیم غذایی دکتر اورنیش

رژیم غذایی چربی سوزی

رژیم غذایی دکتر هی

رژیم غذایی کمبریج

رژیم غذایی خوردن به تناسب گروه خون

رژیم غذایی ویت واچرز

رژیم غذایی انقلاب گلوکز

  رژیم غذایی کانادایی

رژیم غذایی سوپ کلم

رژیم غذایی سه روزه

رژیم غذایی سه ساعته

رژیم غذایی دکتر اتکینز (Atkins )

این رژیم غذایی با محدود کردن شدید مصرف کربوهیدرات ها باعث کتوز می شود که طی آن بدن کربوهیدرات های ذخیره شده را مصرف می نماید و سپس برای بدست آوردن انرژی، سوختن چربی ها را شروع می کند. وی معتقد است که وقتی کتون های مازاد در بدن وجود داشته باشد باعث سنتز چربی شده و افزایش وزن بوجود می آید. و وقتی فرد کاهش وزن پیدا می کند که بدن او برای سوخت، به جای کربوهیدرات از چربی ها استفاده کند. لذا باید مصرف کربوهیدرات کاهش یابد. ابتدا کربوهیدرات ( نان، پاستا، میوه و بعضی از سبزیجات ) محدود می گردد. و از غذاهای پر چربی به منظور تشویق بدن برای کتونیک شدن و شروع به مصرف کتون ها به عنوان منبع انرژی استفاده می شود. مصرف بعضی از کربوهیدرات را در مراحل نگهدارنده مجددا می توان از سر گرفت.  این رژیم دارای چند مرحله است.

1- برنامه غذایی با مرحله القای 14 روزه شروع می شود و بدن را در حالت کتوز قرار می دهد طی این دوره رژیم غذایی روزانه فرد شامل 100 گرم پروتئین ( معادل 400 گرم گوشت ) 75 گرم چربی و کمتر از 20 گرم کربوهیدرات می شود و جمعا 1500 – 3500 کالری در روز به بدن می رسد. نمونه رژیم دکتر اتکینز درمرحله القا، صبحانه ( املت همراه با ژامبون، پنیر و قارچ ) ناهار ( سالاد مرکب از ژامبون، مرغ، پنیر و تخم مرغ همراه با سس خامه دار ) شام ( ماهی آزاد گریل شده، کلم بخار پز آغشته به سیر رنده شده، آبلیمو و دانه های کنجد ) میان وعده ها ( انواع توت همراه با خامه، تکه های پنیر )
2- در طی مرحله کاهش وزن مستمر فرد مصرف کربوهیدرات را به کمتر از 30 گرم در روز محدود می سازد ( دو برش نان یا 225 میلی لیتر کولا )
3- در مرحله پیش نگهدارنده و نگهدارنده فرد مجاز است تا مقدار 120 گرم یا 8 وعده کربوهیدرات مصرف کند ( یک رژیم معمولی 300 گرم یا 16 وعده کربوهیدرات را شامل می شود )
با این روش فرد در هفته اول کاهش وزنی در حدود 3/6 – 4/5 کیلوگرم طی هفته اول پیدا می نماید که این کاهش وزن به خاطر از دست دادن آب ناشی از مصرف گلیکوژن های ذخیره شده بدن است اما اثرات طولانی مدت آن بر سلامت فرد مشخص نیست اگر چه فرد در ابتدا با این کاهش وزن خوشحال می شود ولی به مجرد مصرف کربوهیدرات دوباره به وزن اولیه برمی گردد. و از طرفی ذخایر گلیکوژن برای فعالیت های بدنی لازم، و کلید حفظ وزن در دراز مدت است و لذا کربوهیدرات در ورزشکاران لازم است. بعضی از افراد با این رژیم موقع بلند شدن دچار سرگیجه می شوند ولع نسبت به کربوهیدرات ممکن است در طی زمان از بین نرود. بعضی از تنگی نفس شکایت می کنند و کمبود فیبر در رژیم غذایی اتکینز ممکن است به یبوست و افزایش خطر سرطان کلون منجر شود. و مصرف محدود لبنیات، میوه و سبزی باعث کمبود کلسیم، ویتامین های گروه B، C و بعضی از مواد معدنی مهم از قبیل آهن می شود. این ادعای دکتر اتکینز که می گوید با دفع کتون در ادرار مقداری کالری هم دفع می شود، رد شده است زمانی که کتون دفع می شود آب ، سدیم و پتاسیم نیز دفع می شود. لذا افرادی که از این برنامه پیروی می کنند باید مقدار زیادی آب، کولای رژیمی، چای یا قهوه ( و نه آب میوه ) بنوشند تا دچار کم آبی بدن نشوند. دکتر اتکینز ادعا می کند که افراد در این رژیم هر چقدر می خواهند بخورند ولی این تا وقتی درست است که میزان کالری دریافتی بیشتر از کالری مصرفی نشود. چنانچه این رژیم برای مدت طولانی ادامه یابد می تواند به سلامتی فرد لطمه وارد سازد علاوه بر آن بیمار در این رژیم با اصول تغذیه سالم آشنا نمی شود.

رژیم غذایی دکتر اورنیش (Ornish)

دکتر دین اورنیش یک متخصص قلب و عروق بود که ثابت کرد ساخت پلاک های چربی در شریان ها ( که باعث حمله قلبی می شود ) با پیروی از این رژیم قابل پیشگیری و بازگشت است برنامه این رژیم شامل ورزش منظم، کنترل خشم، ترک سیگار، تمرین های مدیتیشن و آسوده سازی می باشد. در این رژیم با حذف چربی از رژیم غذایی فرد بدون اینکه مجبور باشد کمتر بخورد کالری کمتری دریافت می کند. این رژیم مبتنی بر گیاهان است و تمامی روغن های پخت و پز و محصولات حیوانی را به استثنای شیر بدون چربی و ماست کم چرب، حذف می کند. در این رژیم غذاهای گیاهی دارای چربی بالا از قبیل مغزیات و دانه ها، آووکادو و زیتون خذف می شود. و فرد مجاز است کمتر از 10 درصد کالری مورد نیاز خود را از چربی تامین نماید. که حدود 15- 25 گرم چربی در روز می شود. این رژیم غنی از فیبر است و اجازه مصرف متعادل نمک و قند را به فرد می دهد. این رژیم اگر چه کل کالری مصرفی را محدود نمی کند اما با مصرف کمتر چربی، فرد را وادار به مصرف کالری کمتری می کند. و به فرد اجازه می دهد تا به مقدار زیاد و به دفعات زیاد غذا بخورد. در این رژیم فرد مجاز به خوردن سه وعده غذا و یک یا دو میان وعده در روز که شامل غذاهای بدون چربی ( حبوبات، میوه ها، غلات و سبزیجات ) است این غذا ها را در هر ساعتی از روز به صورت نا محدود می توان مصرف کرد. غذاهای بدون چربی، سفیده تخم مرغ و بعضی از فراورده های کم چربی از قبیل ماست را می توان در حد اعتدال مصرف کرد. در رژیم غذایی اورنیش صبحانه ( یک لیوان آب پرتغال، یک کاسه غلات صبحانه به همراه توت های تازه و ماست کم چربی ) نهار ( قطعات بروکلی، سیب زمینی، نخود، نان سیر، سالاد سبز و سیب ) شام ( اشکال مختلف پاستای مخلوط با فلفل قرمز، سبزیجات از قبیل اسفناج، لوبیای سفید، یک عدد سیر کوچک خرد شده و پوست لیموی رنده شده، مارچوبه گریل شده و پوشانده شده با لیمو و سس سرکه و پودر فلفل سیاه تازه، سالاد سبز و هلو ) میان وعده ها ( 1-2 دو میان وعده از میوه های تازه و سبزیجات خام ) بعضی معتقدند که این رژیم اسید های چرب ضروری را تامین نمی کند در این رژیم ماهی و کلیه روغن ها کنار گذاشته می شود در حالی که شواهد موجود نشان می دهد که ماهی، روغن ماهی و روغن زیتون اثر محافظتی در مقابل بیماریهای قلبی عروقی دارند.

رژیم غذایی چربی سوزی (Fat-Flush)

این یک رژیم غذایی سم زدا با هدف پاکسازی کبد از سمومی است که باعث افزایش وزن و سایر بیماریها از قبیل سلولیت، فشار خون بالا و نوسان خلق شده اند. ادعا بر این است که با این رژیم به مدت دو هفته چربی های لگن، کمر و ران ها  آب می شود. بنیان نظری این رژیم بر اساس این فرضیه استوار است که افزایش وزن مخفی بر اثر پنج عامل است
1- سمیت کبدی: سمیت کبدی ( ناشی از کافئین، قند، اسیدهای چرب ترانس، داروها، بعضی از گیاهان و کمبود فیبر در رژیم غذایی ) مسئول بروز افزایش وزن، سلولیت، نفخ، افزایش فشار خون و کلسترول، نوسان خلق و راشهای پوستی است.
2- ترس از خوردن چربی: به خاطر مصرف انواع نامناسب چربی ( چربی های اشباع ) است.
3- انسولین اضافی، ناشی از مصرف بیش از حد کربوهیدرات تصفیه شده است.
4- تجمع آب در بافتها
5- چربی ناشی از استرس: به خاطر استرس کورتیزول ترشح و موجب چاقی شکمی می شود.
اصول کلی این رژیم بر یک نوع نوشیدنی خاص ( آب زغال اخته شیرین نشده همراه با آب تصفیه شده، پسیلیوم یا دانه کتان آسیاب شده، آب داغ و آب لیمو ) و مصرف مکملهای چربی سوز می باشد. و نیز ادعا شده بعضی غذاها مانند گوشت قرمز ( به خاطر ال- کارنیتین )، تخم مرغ ( به خاطر داشتن تورین، سیستئین و متیونین )، سبزیجات چلیپایی ( تیره کلم )، سیر، پیاز، بعضی گیاهان معطر خاص (ریشه قاصدک، شیر تیغک، خار مریم، زردچوبه، و ریشه انگور اورگان ) در چربی سوزی موثر هستند. و مصرف موادی مانند ( آرد، قند، مارگارین، کره که برای مزه به خمیر شیرینی پزی می زنند، شیرین کنندهای مصنوعی و نوشیدنی های کافئین دار ) در این رژیم ممنوع است
نمونه یک برنامه چربی سوزی
صبحانه: تخم مرغ خاگینه یا نیمروهمراه با اسفناج، فلفل سبز، پیاز و جعفری
نهار: ماهی آزاد گریل شده همراه با آب لیمو و مارچوبه بخارپز، سالاد مخلوط برگهای سبز، گل های بروکلی، خیار برش خورده یا نگینی شده همراه با روغن کتان به عنوان سس
شام: گوشت گریل شده و خرد شده با کمی پودر خردل به عنوان چاشنی همراه با کلم برگ وحشی بخار پز، کدوی سفید پخته شده همراه با روغن کتان به عنوان سس
میان وعده: نصف گریپ فورت بزرگ، سیب

رژیم غذایی دکتر هی (Hay)

دکتر ویلیام هی این رژیم غذایی را معرفی کرد و معتقد است حذف غذاهای تصفیه شده از رژیم غذایی و اجتناب از خوردن پروتئین و نشاسته در یک وعده غذایی واحد، به بدن این فرصت را می دهد که خودش را ترمیم کند طرفدارن این رژیم بر این باورند که افزایش وزن محصول بهم خوردن تعادل متابولیسم ناشی از گوارش نادرست است. دکتر هی معتقد است غذاهای پروتئینی و نشاسته ای برای گوارش به شرایط متفاوتی در دستگاه گوارش نیاز دارد لذا هرگز در یک وعده غذایی نباید در ترکیب با هم مصرف شوند. و باید بین مصرف آنها حداقل 4 ساعت فاصله باشد در این رژیم میوه ها و سبزیجات قلیا هستند لذا برای بدن مفیدند ولی غذاهای پروتئینی ( گوشت، تخم مرغ، ماهی، ماکیان و پنیر )، نشاسته ای غذاهای تولید کننده اسید هستند و باید محدود شوند. دکتر هی غذاهای کامل 100 درصد طبیعی را تجویز می کند و حداقل 50 درصد از سبزیجات سالاد و میوه های تازه تشکیل می شود. در این رژیم هیچ غذای فراوری شده از قبیل آرد سفید و شکر مجاز نیست. و پروتئین های متراکم از قبیل گوشت و پنیر باید در وعده های جدا از کربوهیدرات مصرف شود. قانون این برنامه آنست که مواد غذایی تصفیه شده و فراوری شده حذف، مصرف شیررا به حداقل رسانده و فقط از غلات کامل استفاده شود و سبزیجات، مغزها، دانه ها و روغن ها که اساس این رژیم هستند را مصرف نمایند. این رژیم با کاهش دریافت کالری باعث کاهش وزن می شود ولی این ادعا که حالت اسیدی در تقابل با وضعیت قلیایی بدن سالم است مبنای علمی ندارد.
دستور رژیم غذایی هی
صبحانه: ماست ساده همراه برش های سیب و خلالهای بادام
نهار: ساندویچ موز تست شده، ترکیبی از مخلوط ( انگور، فندق، و کشمش )، گلابی تازه
شام: ماهی روغنی گریل شده همراه با هویج، نخود فرنگی و گل کلم، سالاد میوه مرکب از آناناس و پرتغال تازه
میان وعده ها: میوه تازه، سبزیجات خرد شده

رژیم غذایی کمبریج

در این برنامه افراد از غذای کم کالری که اغلب در کارخانه تولید می شود به جای غذاهای چرب استفاده می کنند. این غذا ها طوری طراحی شده اند که از نظر تغذیه ای کامل هستند. این رژیم غذایی یک برنامه بسیار کم کالری (حدود 400 کالری ) می باشد. این رژیم غذایی در دو هفته اول اجازه می دهد که فرد چاق 3-4 عدد شیک ( که در هشت طعم وجود دارد ) بنوشد. و دو لیتر مایع بدون کالری هم روزانه مصرف کند و بعد از دو هفته از سوپ با فرمول خاص استفاده کند. بعد از دو هفته که وزن فرد طبیعی شد از یک برنامه نگهدارنده ( 800 – 1500 کالری ) پیروی می کند. این گونه رژیم ها که با دریافت کم کالری می باشد باعث کاهش وزن می شود ولی در حفظ وزن در دراز مدت ناموفق است و وقتی فرد به خوردن معمولی بر می گردد دوباره به وزن اول بر می گردد. و حتی در بعضی موارد وزن بیشتری هم پیدا می کنند. گاهی مواقع رژیم های کم کالری اختلالاتی در مواد معدنی ایجاد می کند و باعث مرگ فرد می شود.
نمونه رژیم غذایی کمبریج
صبحانه: شیک پر پروتئین
ناهار: شیک پر پروتئین
شام: شیک پر پروتئین
میان وعده ها: مجاز نیست

رژیم غذایی خوردن به تناسب گروه خون

تدوین گر این برنامه می گوید رژیم غذایی بر اساس وضعیت متابولیک فرد متفاوت است و تمام افراد را بر اساس گروه خون شان طبقه بندی می کنند و می گویند آنتی بادی روی سطح گلبولها در گروه خونی مختلف با هم فرق می کند و هر کدام از این آنتی بادی ها به آنتی ژن های غذایی خاصی واکنش می دهند و اگر فرد غذایی بخورد که برای گروه خونی او مناسب باشد لاغر می شود. ارزش غذایی رژیم های غذایی توصیه شده ( 1500 – 1800 کالری ) می باشد
گروه خونی O: این گروه از نظر تکاملی قدیمی تر هستند لذا غذاهای دارای گوشت قرمز و کربوهیدرات پائین به همراه کمی غلات و بدون گندم مناسب است.
گروه خونی  :Aافراد این گروه از نظر تکاملی جوان تر هستند و سبزیجات را بهتر تحمل می کنند توصیه می شود از یک رژیم غذایی گیاه خواری با کربوهیدرات زیاد و چربی کم استفاده کنند.
گروه خونی B: افراد این گروه زمانی ظهور کرده اند که نژاد ها از افریقا، اروپا، آسیا و امریکا با یکدیگر ادغام شده اند افراد این گروه رژیم غذایی متعادل تری را تحمل می کنند که شامل انواع سبزیجات، میوه ها، فراورده های لبنی، غلات و گوشت است.
گروه خونی :AB این گروه حاصل مخلوط شدن گروهای خونی دیگر است و در غذا خوردن محدودیت کمتری دارند و غذاهای بیشتری را تحمل می کنند.
این رژیم غذایی هیچ گونه مبنای علمی ندارد یک اشکال عمده این گروه خونی محدود کردن لبنیات برای گروه های خونی A , O  است.

رژیم غذایی Weight Watchers

این رژیم غذایی از حمایت گروهی و مشاوره حرفه ای بر خوردار است هدف، آموزش چگونگی تعدیل سبک زندگی می باشد. در این برنامه هیچ غذایی ممنوع نیست و به هر غذایی امتیاز داده می شود. به هر فرد شرکت کننده در برنامه یک نمره داده می شود. در این برنامه غذایی سهمیه غذایی هر فرد بر اساس شاخص توده بدنی و مقدار وزنی که باید کم کند تعیین می شود. غذاهای پر کالری امتیاز بیشتر و غذاهای سالم امتیاز کمتر دارند. مثلا یک عدد سینه مرغ ( 5/2 امتیاز ) یک عدد رولت سوخاری ( 5 امتیاز ) یک عدد سیب متوسط ( 5/ امتیاز ) دارد این برنامه نوشیدن مقدار زیادی آب را تشویق و مصرف چای و قهوه ( یا شیر بدون چربی ) و نوشیدنی های کم کالری را مجاز می داند. افراد به ورزش منظم نیز تشویق می شوند. لذا برای افرادی که می خواهند وزن خود را به صورت پایدار کاهش دهند یک رژیم غذایی مناسب است جلسات گروهی نیز در پشتیبانی از افراد مفید هستند .
نمونه رژیم غذایی ویت واچرز
صبحانه: یک لیوان کوچک آب میوه، غذاهای تهیه شده از غلات بدون شکر همراه با شیربدون چربی به میزان مجاز روزانه و یک عدد موز خرد شده
نهار: یک عدد سیب زمینی تنوری با پوست به اندازه متوسط، سالاد کلم کم چربی، یک قاشق پر از پنیر رنده شده، سالاد سبز همراه با سس بدون روغن و چربی، سیب
شام: سینه مرغ گریل شده یا پخته همراه با بلغور آب پز، کاهو، آب لیمو و گاهی گوشت، سمولینای بخارپز و گل های بروکلی بخار پز، هلوی کنسرو شده در آب هلو همراه با یک بستنی کم چربی
میان وعده ها: 300 میلی لیتر شیر بدون چربی ( میزان مجاز روزانه )، یک کاسه ماست کم چرب، یک مشت کوچک پسته

رژیم غذایی انقلاب گلوکز( Glucose Revolution )

این رژیم برای کمک به افراد دیابتی و افراد با چربی اضافی در ناحیه شکم  ایجاد شده و بیشتر بر شاخص گلیسمیک تاکید دارد این رژیم به مصرف غلات تصفیه نشده، غذاهای کم چربی، سبزیجات و میوه های تازه به مقدار زیاد، تاکید داردغذاهای با شاخص گلیسمیک بالا سطح قند خون را به سرعت بالا برده وبه دنبال آن به سرعت هم پائین می آورند. و در اثر پاسخ خود تنظیمی معکوس باعث افزایش اشتها می شوند. این رژیم انتخاب غذاهای با شاخص گلایسمیک پائین که دارای فیبر بالا، کمتر فراوری شده، قند پائین تر، خوردن 5 وعده سبزیجات و حبوبات در هر روز به همراه 2 وعده میوه و 4 وعده نان، غذاهای تهیه شده از غلات با رعایت نظم در غذا خوردن و کاهش دریافت کلی چربی ( چربیهای اشباع ) توصیه می کند. این رژیم ممکن است برای دیابت نوع 2 مفید باشد.
نمونه رژیم غذایی انقلاب گلوکز
صبحانه: غذاهای تهیه شده از سبوس غلات همراه با شیر بدون چربی یا کم چربی، نان تهیه شده از غلات کامل همراه مربای کم شکر
نهار: ساندویچ مرغ، بوقلمون یا ژامبون همراه با نان سبوس دار، سالاد سبز
شام: مرغ بریان همراه سیب زمینی پخته و باریکه های گریل شده فلفل سبز و فلفل قرمز، بستنی کم چربی همراه با برش های گلابی تازه یا گلابی کنسرو شده در آب میوه
میان وعده ها: میوه های تازه

رژیم غذایی کانادایی ( رژیم غذایی 15 روزه )

این یک رژیم غذایی لاغری سریع است که به سرعت باعث کم شدن و سوزاندن چربی در بدن می شود می گویند این رژیم روی مرکز اشتها در مغز اثر گذاشته و باعث کاهش اشتها می شود. و نبایستی بین وعده ها چیز دیگری خورد و حتما باید دستورات را انجام دهید اگر دقیقا اجراع نکنید رژیم باید قطع و پس از دو ماه دوباره اجراع شود. چون میزان از دست دادن آب بدن در روزهای اول زیاد است باید 8 لیوان آب روزانه بنوشند مدت این رژیم 15 روز است که 12 روز آن رژیم اصلی و 3 روز دیگر رژیم نگهدارنده است این رژیم برای افرادی طراحی شده که از سلامت جسمی بر خوردارند و مشکل خاصی ندارند. و بعد از 15 روز می توانید به صورت معمول غذا بخورید در صورتی که بعد از 6-10 ماه به میزان 3 کیلوگرم افزایش وزن پیدا کردید همان سه روز رژیم نگهدارنده را تکرار کنید.
شروع رژیم درمانی
روز اول
صبحانه: یک حبه قند و یک فنجان چای
نهار: 3 عدد تخم مرغ سفت، اسفناج پخته، یک عدد گوجه فرنگی
شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی، کاهو، آب لیمو
روز دوم
صبحانه: یک حبه قند و یک فنجان قهوه
ناهار: 10 ورق کالباس مرغ، یک لیوان ماست کم چربی
شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی، کاهو، آب لیمو
روز سوم
صبحانه: یک فنجان چای و دو عدد خرما
نهار: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی، کاهو
شام: سالاد کرفس،  کلم، گوجه فرنگی، سس آب لیمو
1عدد میوه ( سیب یا انگور یا پرتغال )
روز چهارم
صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قنه، یک ورق نان تست
نهار: یک لیتر آب میوه ترجیحا سیب یا هویج، یک لیوان ماست
شام: 3 عدد تخم مرغ سفت، 200 گرم پنیر رژیمی یا کم نمک، هویج رنده شده
روز پنجم
صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قنه، یک ورق نان تست
ناهار: یک ماهی پخته یا کبابی کامل ، یک قاشه چای خوری کره، آب لیمو
شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی، کاهو و کرفس
روز ششم
صبحانه: یک فنجان چای و دو عدد خرما
نهار: 10 ورق کالباس مرغ، یک لیوان ماست کم چربی
شام: نصف سینه مرغ پخته یا کیابی، کاهو، آب لیمو، روغن زیتون
روز هفتم
صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قنه، یک ورق نان تست
نهار: 3 عدد تخم مرغ سفت، یک ورق کالباس، کاهو
شام: سالاد کلم، گوجه فرنگی، سس آب لیمو، یک عدد میوه
روز هشتم
صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قند
نهار: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی، کاهو و آب لیمو
شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی، کاهو، آب لیمو، یک عدد میوه
روز نهم
صبحانه: یک لیوان شیر
نهار: نصف سینه مرغ پخته یا کیابی، کاهو، آب لیمو
شام: سالاد کاهو، خیار، گوجه فرنگی، سس آب لیمو، یک عدد میوه
روز دهم
صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قنه، یک ورق نان تست
نهار: یک لیتر آب میوه ترجیحا سیب یا هویج، یک لیوان ماست
شام: 2 عدد تخم مرغ سفت، 200 گرم پنیر رژیمی یا کم نمک، هویج رنده شده
روز یازدهم
صبحانه: یک فنجان قهوه، یک حبه قنه، یک ورق نان تست
ناهار: یک عدد ماهی پخته یا کبابی، یک قاشق چای خوری کره، کرفس
شام: 300 گرم گوشت پخته یا کبابی، کاهو، کرفس
روز دوازدهم
یک فنجان چای، دو عدد خرما
نهار: 3 عدد تخم مرغ سفت، یک عدد هویج  پخته و رنده شده
شام: نصف سینه مرغ پخته یا کبابی بدون پوست، کاهو، آب لیمو
سه روز رژیم نگهدارنده
روز اول
صبحانه: یک لیوان شیر
نهار: گوشت یا مرغ کبابی یا پخته، سالاد کاهو، خیار، گوجه فرنگی، سس آب لیمو
شام: سوپ آب مرغ یا گوشت، 3 ورق نان تست، 3 عدد میوه
روز دوم
صبحانه: یک فنجان چای، یک ورق نان تست، عسل
نهار: 5 ورق کالباس مرغ، گوجه فرنگی، یک عدد خیار شور، 3 ورق نان تست
شام: نصف سینه مرغ، سالاد کاهو، یک عدد خیار شور، 3 ورق نان تست
روز سوم
صبحانه: یک لیوان شیر
نهار: گوشت یا مرغ کبابی، سالاد خیار، گوجه فرنگی
شام: سوپ مرغ، 2 ورق نان تست، 2 عدد میوه
توجه: در صورت در دسترس نبودن یا دوست نداشتن گوشت قرمز، گوشت سفید و تخم مرغ می توانید از مواد زیر به جای آنها استفاده کنید
- بورانی کدو : 2 عدد کدوی متوسط را حلقه حلقه کرده و با یک عدد گوجه فرنگی خرد شده و یک قاشق غذا خوری روغن مایع پخته و با یک لیوان ماست بدون چربی میل نمائید.
- بورانی اسفناج: نیم کیلو اسفناج را با کمی نمک پخته و با یک لیوان ماست بدون چربی میل نمائید
- عدسی: یک فنجان عدس پخته را با آبلیمو میل کنید
- سالاد کرفس: دو لیوان کرفس ریز شده را به همراه نمک و یک عدد گوجه فرنگی به همراه سس آب لیمو میل کنید .
- گل کلم: یک چهارم گل کلم متوسط را با یک قاشق روغن جامد و یم لیوان آب و یک قاشق رب گوجه فرنگی پخته و میل نمائید.
طرز تهیه سس آب لیمو و سوپ مرغ
- سس آب لیمو: دو قاشق ماست و یک قاشق روغن زیتون و یک قاشق آب لیمو، نمک و فلفل به اندازه کافی
- سوپ مرغ یک لیوان: نصف فنجان سیب زمینی خرد شده، یک فنجان هویج خرد شده و نصف فنجان نخود فرنگی کمی نمک و آب لیمو
ورزش مناسب رژیم کانادایی
روزی 6 نوبت و هر بار 11 نفس عمیق بکشید پاها را به اندازه عرض شانه باز، شکم و باسن را منقبض و به وسیله بینی ریه ها را پر از هوا کنید به آرامی دست ها را بالا بیاورید و هنگام خارج کردن هوا از ریه، شکم و باسن را آزاد کنید.

رژیم غذایی سوپ کلم ( cabbage Soup)

این یک رژیم غذایی کم کالری است و در هر نوبت به مدت هفت روز باید پیروی کرد این رژیم از نظر تغذیه ای بی ارزش است و راهی مناسب برای کاهش وزن نیست تدوین گر این برنامه می گوید با خوردن هر مقدار سوپ کلم که فرد بخواهد برای مدت 7 روز،  می تواند وزن خود را در حد 4.5 - 6.8 کیلوگرم کاهش دهد سوپ کلم ترکیبی از انواع سبزیجات کم کالری با گوجه فرنگی کنسرو شده، سوپ پیاز طعم دار مخلوط ، عصاره یا آب سبزیجات است در این رژیم غذای فرد سوپ کلم به میزان نامحدود مصرف کرده و در کنار آن روز اول هر گونه میوه جز موز روز دوم سبزیجات به صورت نامحدود، سیب زمینی پخته با کره روز سوم هرگونه میوه جز موز، سبزیجات به صورت نامحدود روز چهارم تا 8 عدد موز به همراه شیر بدون چربی به صورت نامحدود روز پنجم مقدار زیادی گوشت گاو به همراه گوجه فرنگی کنسروی، 6- 8 لیوان آب روز ششم گوشت گاو و سبزیجات به صورت نامحدود روز هفتم برنج قهوه ای ، آب میوه های شیرین نشده میان وعده ها نیز سوپ کلم می باشد و مصرف نان الکل و نوشابه های گاز دار در این رژیم غذایی ممنوع است این رژیم غذایی کاهش وزن سریع می دهد که عمده آن آب بدن است این رژیم یک روش ایمن برای کاهش وزن در دراز مدت نیست و به محض اتمام دوره باعث ولع بیشتر شده و دوباره فرد چاق می شود.

رژیم غذایی سه روزه

یک رژیم غذایی است که سه روز طول می کشد و برای کسانی است که از هر نظر سالم و بیماری خاصی نداشته باشند. هر کسی که قصد شروع این رژیم را دارد باید با پزشک خود مشورت کنید.  زیرا نیازمندی های کالری، چربی، مواد مغذی روزانه، در افراد مختلف به علت اختلاف در ( سن، جنس، قد و وزن ) متفاوت است منشاء پیدایش این رژیم مشخص نیست باید بدانید رژیمی که کالری فرد را به کمترین مقدار ( 700 کالری ) کاهش می دهد به سلامتی فرد آسیب می رساند این گونه رژیم ها باعث  سنگ کیسه صفرا، مشکلات عروقی، کلسترول بالا، فشار خون بالا، کمبود ویتامین و مواد معدنی می شود. افرادی که از این گونه رژیم ها استفاده می کند با پایان رژیم گرفتن دوباره وزنشان بر می گردد و حتی به بالاتر از مقدار اولیه می رسد. بدن برای سلامت خود نیاز به تمام گروهای غذایی دارد و این گونه رژیم ها نمی تواند مواد مغذی بدن را تامین کند لذا افرادی که اصرار دارند این گونه رژیم ها را داشته باشند باید تحت نظر پزشک از مولتی ویتامین ها ومکمل ها نیز استفاده کنند. کاهش وزنی که در اثر این گونه رژیم ها بوجود می آید به علت از دست دادن آب بدن می باشد. رژیم غذایی اگر با ورزش و فعالیت بدنی همراه باشد منجر به کاهش وزن می شود و اینگونه رژیم ها ورزش را توصیه نمی کند.
یک نمونه ازاین نوع رژیم
روز اول
صبحانه
قهوه سیاه یا چای کمی شیرین ( یک حبه قند یا یک عدد خرما)
نصف گریپ فرویت یا آب میوه
یک برش نان تست با یک قاشق مربا خوری کره بادام زمینی
ناهار
نصف فنجان تن ماهی (نیمی از یک تن ماهی)
یک تکه نان تست
قهوه سیاه یا چای کمی شیرین (یک حبه قند یا یک عدد خرما)
شام
سه انس (سه تکه حدود 90 گرم ) گوشت بدون چربی یا مرغ( یا هر نوع)
یک فنجان لوبیا سبز
یک فنجان هویج
یک سیب
یک فنجان بستنی وانیلی
روز دوم
صبحانه
قهوه سیاه یا برابر آن چای کم رنگ کمی شیرین( یک حبه قند یا یک عدد خرما)
یک تخم مرغ
نصف موز
یک تکه نان تست
ناهار
یک فنجان پنیرگوتا یا یک عدد تن ماهی
8 عدد بیسکویت نمک دار ترد
شام
دو عدد سوسیس گوشت گاویا دو ورق کالباس گوشت
یک فنجان کرم بروکلی یا کلم
نصف فنجان هویج
نصف موز
نصف فنجان بستنی  وانیلی
روز سوم
صبحانه
قهوه سیاه یا چای کم رنگ به همراه 1 یا 2 عدد شیرینی کوچک
5 عدد نان بیسکوویت سبوس داریا 5 عدد کلوچه
30 گرم (یک قوطی کبریت ) پنیر کم چرب
یک عدد سیب
ناهار
یک تخم مرغ اب پز
یک تکه نان تست
قهوه سیاه یا چای کم رنگ به همره 1-2 عدد شیرینی کوچک
شام
یک فنجان  تن ماهی
یک فنجان هویج
یک فنجان گل کلم
یک فنجان خربزه یا هندوانه
نصف فنجان بستنی یخی وانیلی کم چرب      
در طول این رژیم مقداری کاهش وزن دارید البته مقدار زیادی آب هم از دست می دهید که بایستی از طریق خوردن روزانه 4 لیوان آب آنرا جبران کنید. این رژیم هیچ توجیح علمی ندارد و بعد از 3 روز فرد احساس بیماری و سرگیجه و ضعف عمومی دارد و بعد از یک هفته 10پوند کاهش وزن را نشان می دهد ازنظرما این رژیم غذایی مناسبی نیست و بعد از3روز به علت یک سیکل معیوب، و احساس ضعف شما با ولع بیشتر به غذا خوردن روی آورده و وزن شما دوباره به حالت اول بر می گردد. البته می توانید بعد از چند روز دوباره رژیم بگیرید ولی بعد از قطع رژیم دوباره به حالت اول برمی گردید. و از طرفی به علت اینکه بدن نیاز به انواع غذا ها دارد این رژیم را نمی توان به مدت طولانی ادامه داد زیرا خسارت جبران ناپذیری به بدن شما وارد می کند. رژیمهای معرفی شده ی 3 روزه 15  روزه 17 روزه مورد تایید ما نیست و تنها برای اشنایی ذکر گردیدند، زیرا شما در طول زمان افزایش وزن پیدا کرده ا ید. و باید به تدریج با استفاده از رژیم غذایی مناسب و ورزش و در صورت نیاز دارو با نسخه پزشک به وزن مناسب برسید.

رژیم غذایی سه ساعته

خالق این رژیم غذایی جورج کروز jorgecruise است وی دارای پایگاه اینترنتی و مربی کاهش وزن است او می گوید زمان بندی وعده های غذای، اهمیت بیشتری از غذای خورده شده دارد. سه قانون اساسی از رژیم غذایی سه ساعته عبارتند از
1 - یک ساعت بعد از بیدار شدن از خواب صبحانه را مصرف کنید
2 - بعد از صبحانه هر سه ساعت یک بار غذا بخورید.
3- سه ساعت قبل ازرفتن به رختخواب غذا نخورید.
این رژیم لاغری نیاز به سه وعده غذایی متناوب و دو میان وعده در بین وعده های اصلی بطور منظم هر سه ساعت یک بار دارد . روزانه هشت لیوان آب مصرف کنید. در این رژیم غذایی محدودیت کافئین ندارد ولی باید برای هر فنجان قهوه دو لیوان آب مصرف کند. این مقدار آب به خاطر جبران دهیدره شدن بدن توسط قهوه می باشد در این رژیم غذایی وعده های سه ساعته و نظم آنها مهم است و دانستن اینکه در وعده بعدی چه چیزی می خواهد بخورد در رعایت رژیم غذایی و ماندن بر رژیم سه ساعته اثر دارد. برنامه غذایی کروز در این رژیم 38 روزه است ولی در صورتی که نیاز باشد می توان رژیم غذایی را ادامه داد وی معتقد است که مقدار متعادلی از کربوهیدرات ، چربی و پروتئین باید مصرف شود. اگر چه کروز میگوید فرد می تواند همه چیز بخورد  و وزن هم کم کند. ولی این یک رژیم 1450 کالری است وی می گوید با این رژیم غذایی 9/. کیلوگرم در هفته کاهش وزن پیدا می کنید.این رژیم برای کسانیکه خیلی به رژیم غذایی خود اهمیت نمی دهند و هله هوله زیاد می خورند مفید است  زیرا فرد ملزم است در بین وعده های غذایی چیزی نخورد. منوی غذایی آن را باید از سایت خود کروز تهیه کرد که مستلزم پرداخت هزینه برای 13 هفته است که این موضوع از مسائل مورد اعتراض است

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (31)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

 1. mitra

باتشکرمیخواستم سوال کنم چراوزن من 4 ساله ثابته.4کیلوچاق میشم لاغری شم ولی هر رژیمی میگیرم ونوستات.ال کارنتین پودراسلیم لست تخم کتان چاره سازنیستن.نیم کیلومتر وزنم کم نمیشه

  پیوست ها
 

 1. صنم

سلام.ممنون از سایت جالبتون و اطلاعات خوبی که در اختیار همه قرار می دین.
من بتازگی دچار اضافه وزن در ناحیه شکم و پهلو شدم.البته جدیدا با کمتر شدن کارهای روزانه این مشکل رو پیدا کردم.درحال حاظر هم به کلاسهای ورزشی میرم. خواستم کمکم کنید که کدوم یکی...

سلام.ممنون از سایت جالبتون و اطلاعات خوبی که در اختیار همه قرار می دین.
من بتازگی دچار اضافه وزن در ناحیه شکم و پهلو شدم.البته جدیدا با کمتر شدن کارهای روزانه این مشکل رو پیدا کردم.درحال حاظر هم به کلاسهای ورزشی میرم. خواستم کمکم کنید که کدوم یکی از این ورزشهارو برای کم کردن وزن انتخاب کنم.که هم زودتر به خواستم برسم هم کم ضررتر از بقیه باشه.
بازم سپاسگزارم

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. دکتر فتحی    صنم

با سلام
این مطلب را بخوانید

  پیوست ها
 

 1. سوگندناز

سلام .خانه دار هستم جز انجام کارهای روزمره منزل هیچگونه فعالیت ورزشی ندارم.وچاقی بدنم از ناحیه شکم وران وباسن است.البته در ژنتیک فامیلی هم اقوام بعد از زایمان دچار این مشکل میشوند.زایمانم سزارین بوده وعمل آپاندیس هم داشته ام.استرس ونگرانی هم در...

سلام .خانه دار هستم جز انجام کارهای روزمره منزل هیچگونه فعالیت ورزشی ندارم.وچاقی بدنم از ناحیه شکم وران وباسن است.البته در ژنتیک فامیلی هم اقوام بعد از زایمان دچار این مشکل میشوند.زایمانم سزارین بوده وعمل آپاندیس هم داشته ام.استرس ونگرانی هم در وجودم موج میزند .دچار ریزش سکه ای در ناحیه سر وابرو مژه هرچند وقت یکبار هستم .متولدسال61.قد161.وزن77.گروه خونیAB+.میتوانم از رژیم کانادایی استفاده کنم یا اینکه پیشنهاد بهتری دارید؟ منتظر پاسخ ازسوی شما هستم باتشکر.

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. مرضی

عالی بودحالاشماکدومشون بهترمیدونین

  پیوست ها
 

 1. فاطیما

سلام خسته نباشید ب همه عزیزان من رزیم هفت روز رو از امروز شروع کردم میخوام بدونم ک رویه تنبلی تخم دان تاثیر میزاره؟

  پیوست ها
 

 1. nazanin

agar kamtar bokhorim eshkal dare

  پیوست ها
 

 1. المیرا

سلام می شه لطفا مظرات رژیم کانادایی رو بگید؟ ممنون

  پیوست ها
 

 1. هلنا

چه کنیم چاق نشیم

  پیوست ها
 

 1. آذین

سلام میشه تو رژیم غذایی کانادایی میان وعده چایی سبز خورد

  پیوست ها
 

 1. hani

rejim doktor kermani khobe?

  پیوست ها
 

 1. شقايق

با سلام لطفا بگوييد پس از گرفتن رژيم 15 روزه كانادايي چه رژيمي بگيرم تا وزنم ثابت بماند قدم 173 وزن 64 كيلو با تشكر

  پیوست ها
 

 1. ati

سلام من 31 سالمه ودیابت دارم که با قرص کنترله میتونم رژیم کاناادایی بگیرم؟

  پیوست ها
 

 1. غزال

سلام و خسته نباشید . چون من هفته اي 9 ساعت مجموعا" بدنسازي و ورزشهاي هوازي مثل تردميل كار مي كنم مي خواستم بدونم با رژیم کانادایی سازگاري دارد يا خير ؟

  پیوست ها
 

 1. سعید

سلام ایا رزیم کانادایی برای وزن 85 کیلو هم مناسبه؟؟؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. زیبا

سلام و خسته نباشید با تشکر فراوان از اینکه کار به این مهمی را انجام میدهید که واقا مشکلات را حل میکند سوال من این بود مادرانی که بچه یک ساله را شیر میدهند میتوتنند ریم کانادایی رو بگیرند

  پیوست ها
 

 1. کیمیا

لطفادر مورد رزیم کاندایی و غذاهای آزادش بفرمایید با تشکر

  پیوست ها
 

 1. Mahsa

راجع به رژیم نسکافه چی میدونید؟ لطفا بگید

  پیوست ها
 

 1. leila

توی رزیم کانادایی می شه جای ناهار و شام عوض شه؟ مٍٍثلا ناهار ماهی و شام مرغه . ماهی رو برای شام و مرغ رو برای ناهار خورد؟

  پیوست ها
 

 1. maryam

من رژیم کانادایی رو تأیید میکنم.واقعاً جواب میده.خودم امتحان نکردم ولی خواهرم دو سری این رژیم رو گرفت جواب داد.عالیه واقعاً<br />ولی در مورد رژیم سه روزه!!!!!!!!<br />یعنی واقعاً جواب مبده؟<br />این که رژیم نیست!بخور بخوره!

  پیوست ها
 

 1. مریم    maryam

  پیوست ها
 

 1. دخترلاغر!

نع<br />هيچ رزيم غدايي 3 روزه اى وجود نداره

  پیوست ها
 

 1. دخترلاغر!

نداجان<br />بهت پيشنهاد ميكنم هم آزمايش هرمون بده (البته زير نظر پزشك)<br />هم اينكه بسياري از افراد دليل چاقيشون از اعصابشونه!!<br />گاهي هم بدن افراد به دليل مصرف داروهاي خاص مثلا داروهاي اعصاب توانايي لاغرشدن را از دست ميده<br />من...

نداجان<br />بهت پيشنهاد ميكنم هم آزمايش هرمون بده (البته زير نظر پزشك)<br />هم اينكه بسياري از افراد دليل چاقيشون از اعصابشونه!!<br />گاهي هم بدن افراد به دليل مصرف داروهاي خاص مثلا داروهاي اعصاب توانايي لاغرشدن را از دست ميده<br />من فرميكنم تو علاوه بر كم خوري حتما بايد ورزش كني آن هم بطور بسيار جدى<br />اميدوارم به وزن مورد نظرت برسي<br />مهم ئاين نيست كه وزن كم كني يا نه مهم اينه كه چاق تر از الانت نشى

ادامه مطلب
  پیوست ها
 

 1. ندا

خیلی خوبن ولی من که کل عمرم تو رژیم بودم وبدون اینکه حتی غذای معمولی ام بخورم چاق میشم چی کار باید بکنم باورمیکنین من حتی چند ساله شامم نمی خورم ولی با این حال همش پنج شش کیلیویی اضافه وزن دارم میشه راهنماییم کنین؟

  پیوست ها
 

 1. zahra bagheri

باتشکر.ولی دررابطه با کانادایی طی این مدت چقدر وذن کم میشه؟

  پیوست ها
 

 1. مریم

این رژیم غذایی 3 روزه واقعیت داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پیوست ها
 

 1. ندا

:sad: ای بابا من که تموم زندگیم تو رژیمم/ الانم بعد از زایمان 40 کیلو اضافه وزن دارم :sad:

  پیوست ها
 

 1. ارزو

درباره رژیم کانادایی توضیح بیشتر داده واگر بخواهم بیشتر وزن کم کنم این رژیم چطور ادامه بدم

  پیوست ها
 

 1. zahra taghikhani

kheili ali va jame bod mamnon az zahamateton

  پیوست ها
 

 1. احسان

ممنون خیلی جامع و کامل بود

  پیوست ها
 

 1. امين

درباره رژيم غذايي كانادايي بيشترتوضيح دهيد

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search