رژیم غذایی

7 منافع قابل توجه ویتامین C برای بدن شما

ویتامین C یک ویتامین ضروری است به این معنا که نمی تواند توسط بدن تولید شود. با این وجود، در بدن شما نقش زیادی دارد و با مزایای سلامتی چشمگیر ارتباط دارد. این ویتامین محلول در آب است و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات، از جمله پرتقال، توت فرنگی، میوه کیوی، فلفل دلمه، کلم بروکلی، کلم و اسفناج یافت می شود.

مصرف روزانه توصیه شده برای ویتامینC برای زنان75 میلی گرم و برای مردان 90 میلی گرم است. در حالی که معمولاً توصیه می شود مصرف ویتامین C خود را از غذاها دریافت کنید بسیاری از مردم به مکمل ها نیاز دارند تا به نیازهایشان برسند.

در اینجا 7 مزایای موثر مصرف مکمل ویتامین C آورده شده است.

1. آنتی اکسیدانی قوی است که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش می دهد

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند دفاع طبیعی بدن شما را تقویت کند.
آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند. آنها این کار را با حفاظت سلول از مولکول های مضر ( رادیکال های آزاد ) انجام می دهند.
هنگام تجمع رادیکال های آزاد، آنها می توانند حالت معروف به استرس اکسیداتیو را ترویج دهند که با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط بوده است.
مطالعات نشان می دهد که مصرف بیشتر ویتامین C سطح آنتي اكسيدان خون را تا 30% افزایش می دهد. این به دفاع طبیعی بدن در مبارزه با التهاب کمک می کند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

2. ممکن است به جنگ با فشار خون بالا کمک کند.

تقریبا یک سوم بزرگسالان آمریکایی دارای فشار خون بالا هستند.
فشار خون بالا شما را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می دهد که علت اصلی مرگ در جهان است.
مطالعات نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد دارای فشار خون بالا یا بدون فشار کمک کند.
یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C موجب استراحت عروق قلب شده که باعث کاهش فشار خون می شود.
علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 29 مطالعات انسانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به طور متوسط باعث کاهش فشار خون سیستولیک (مقدار بالایی) تا 3.84 mmHg و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین) تا 1.48 mmHg در بزرگسالان سالم می شود.
در بزرگسالان مبتلا به فشارخون بالا، مکمل های ویتامین C موجب کاهش فشار خون سیستولیک به میزان 4.85 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک به میزان 1.67 میلی متر جیوه به طور متوسط شد.
در حالی که این نتایج امیدوار کننده است روشن نیست که اثرات بر فشار خون بلند مدت باشد. علاوه بر این، افراد مبتلا به فشار خون بالا نباید تنها بر روی ویتامین C برای درمان فشار خون اعتماد کنند.

3. مبارزه با عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی، به طور بالقوه خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد.

بیماری قلب یکی از علل مرگ در سراسر جهان است.
بسیاری از عوامل، خطر ابتلا به بیماری های قلبی از جمله فشار خون بالا، سطح بالای کلسترول بد " LDL " ، سطح پایین "کلسترول خوب " HDL" و سطوح تری گلیسرید را افزایش می دهد.
ویتامین C ممکن است به کاهش این عوامل خطری کمک کند که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.
به عنوان مثال، تجزیه و تحلیل از 9 مطالعه با ترکیب 293،172 شرکت کننده متوجه شدند که پس از 10 سال، افرادی که حداقل 700 میلی گرم ویتامین C در روز مصرف کردند نسبت به کسانی که مکمل ویتامین C مصرف نکردند 25٪ بیماری های قلبی کمتر داشتند.
جالب توجه است تحلیل دیگری از 15 مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین C فقط از مواد غذایی، نه مکمل، با خطر کمتر بیماری قلبی مرتبط است.
با این حال، دانشمندان مطمئن نبودند که افرادی که غذاهای غنی از ویتامین C مصرف کرده اند نیز یک شیوه زندگی سالم تر از افرادی که مکمل را مصرف کرده اند داشته باشند. بنابراین، هنوز مشخص نیست که آیا اختلافات ناشی از ویتامین C است یا در اثر سایر جنبه های رژیم غذایی است.
تجزیه و تحلیل دیگری از 13 مطالعه به بررسی مصرف حداقل 500 میلی گرم در روز ویتامین C برای عوامل خطر بیماری قلبی، مانند کلسترول خون و سطوح تری گلیسرید بود.
تجزیه و تحلیل یافته است که مصرف مکمل ویتامین C به میزان قابل توجهی کلسترول بد LDL " " را تا تقریباً 7.9 میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسیرید خون را تا mg / dl 20.1 کاهش می دهد.
به طور خلاصه، به نظر می رسد خوردن یا مصرف حداقل 500 میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد. با این حال، اگر شما قبلاً یک رژیم غذایی حاوی ویتامین C مصرف می کنید مکمل ها ممکن است مزایای سلامتی قلبی اضافی را ارائه ندهند.

4. می تواند سطح اسید اوریک خون را کاهش دهد و به جلوگیری از حملات نقرس کمک کند

نقرس یک نوع آرتریت است که تقریبا 4٪ بزرگسالان آمریکایی را تحت تاثیر قرار می دهد.
این فوق العاده دردناک است و شامل التهاب مفاصل، به ویژه در انگشتان بزرگ است. افراد مبتلا به نقرس تجربه تورم، حملات شدید درد ناگهانی را دارند.
علائم نقرس زمانی ظاهر می شود که اسید اوریک بیش از حد در خون وجود داشته باشد. اسید اوریک یک ماده زائد تولید شده توسط بدن است. در سطوح بالا، ممکن است در مفاصل کریستاله شده و زسوب نماید.
جالب توجه است، مطالعات متعدد نشان داده است که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون کمک کند و درنتیجه از حملات نقرس محافظت کند.
به عنوان مثال، مطالعه ای که بر روی 1387 مرد انجام شد نشان داد افرادی که بیشترین ویتامین C را مصرف می کردند میزان اسید اوریک را به میزان قابل توجهی کاهش دادند.
مطالعه دیگری به دنبال 46994 مرد سالم با بیش از 20 سال برای دیدن اینکه آیا مصرف ویتامین C به همراه نقرس مبتلا شده است. جالب توجه است در افرادی که یک مکمل ویتامین C دریافت کردند خطر ابتلا به نقرس کمتر از 44 درصد بود.
علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 13 مطالعات بالینی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C طی 30 روز به طور معنی داری باعث کاهش میزان اسید اوریک خون در مقایسه با پلاسبو شد.
در حالی که به نظر می رسد ارتباط قوی بین مصرف ویتامین C و سطح اسید اوریک وجود دارد مطالعات بیشتری در مورد تاثیر ویتامین C بر نقرس مورد نیاز است.

5. به جلوگیری از کمبود آهن با بهبود جذب آهن کمک می کند

آهن یک ماده مغذی مهم است که انواع مختلفی از توابع را در بدن دارد. برای ساخت گلبولهای قرمز و انتقال اکسیژن در سراسر بدن ضروری است.
جالب توجه است مکمل های ویتامین C می تواند به جذب آهن رژیم غذایی کمک کند. ویتامین C در تبدیل آهنی که جذب ضعیف دارد همکاری می کند مثل تبدیل منابع آهن مبتنی بر گیاه، به یک فرمی که جذب آسان تر دارد.
این مخصوصاً برای افرادی که رژیم غذایی بدون گوشت دارند مفید است زیرا گوشت منبع اصلی آهن است.
در حقیقت، مصرف 100 میلی گرم ویتامین C ممکن است 67 درصد جذب آهن را بهبود بخشد.
در نتیجه، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر ابتلا به کم خونی در افراد مبتلا به کمبود آهن کمک کند.
در یک مطالعه 65 کودک مبتلا به کم خونی آهن خفیف یک مکمل ویتامین C دریافت کردند. محققان دریافتند که این مکمل به کنترل کم خونی کمک می کند.
اگر از سطوح پایین آهن رنج می برید مصرف بیش از حد غذاهای غنی از ویتامین C و یا مصرف مکمل های ویتامین C ممکن است به افزایش سطح آهن خون کمک کند.

6. افزایش ایمنی با کمک به عملکرد بهتر سلول های سفید خون

یکی از دلایل اصلی مصرف مکمل های ویتامین C این است که ایمنی آنها را افزایش دهد.
ویتامین C در بسیاری از بخش های سیستم ایمنی دخیل است.
اول، ویتامین C به تولید سلول های سفید خون شناخته شده به نام لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک می کند که به محافظت از بدن در مقابل عفونت کمک می کند.
دوم اینکه ویتامین C به این سلول های سفید خون کمک می کند تا موثرتر عمل کنند در حالی که آنها را از آسیب های مولکول های بالقوه مضر مانند رادیکال های آزاد محافظت می کند.
سوم، ویتامین C بخش مهمی از سیستم دفاعی پوست است. این به طور فعال به پوست منتقل می شود که در آن می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند و به تقویت سد پوست کمک کند.
مطالعات همچنین نشان داده است مصرف ویتامین C باعث کاهش زمان بهبود زخم می شود.
به علاوه، سطح ویتامین C پایین با نتایج سلامت بدنی ضعیف مرتبط است.
به عنوان مثال، افرادی که از پنومونی رنج می برند سطح ویتامین C کمتری دارند و مکمل های ویتامین C زمان بهبودی را کاهش می دهد.

7. با افزایش سن از حافظه و فکر شما محافظت می کند

زوال عقل یک اصطلاح وسیع است که برای توصیف علائم تفکر و حافظه ضعیف استفاده می شود.
این بیش از 35 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و معمولاً در میان افراد مسن اتفاق می افتد.
مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو التهابی در نزدیکی مغز، ستون فقرات و اعصاب (که به طور کلی به عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شود) می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهد.
ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. سطوح پایین این ویتامین با اختلال توانایی فکر کردن و به یاد آوردن ارتباط دارد.
علاوه بر این، مطالعات متعدد نشان داده است افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است سطوح پایین ویتامین C در خون داشته باشند.
علاوه بر این، مصرف بیش از حد ویتامین C از مواد غذایی و یا مکمل ها تأثیر محافظتی بر تفکر و حافظه با افزایش سن نشان داده است.
اگر ویتامین C را از رژیم غذایی به اندازه کافی دریافت نکنید مکمل های ویتامین C ممکن است در برابر شرایطی مانند زوال عقل کمک کنند. با این حال، مطالعات بیشتر مبتنی بر انسان برای درک تاثیر مکمل های ویتامین C بر سلامت سیستم عصبی ضروری است.

ادعای اثباط نشده درباره ویتامین C

در حالی که ویتامین C بسیاری از مزایای اثبات شده از نظر علمی دارد همچنین بسیاری از ادعاهای بی اساس را که توسط شواهد ضعیف دارد و یا هیچ مدرکی در مورد آنها وجود ندارد پشتیبانی می کند.
در اینجا برخی از ادعاهای اثبات نشده در مورد ویتامین C وجود دارد:
جلوگیری از سرماخوردگی: در حالی که ویتامین C به شدت سرماخوردگی و زمان بهبودی را تا 8٪ در بزرگسالان و 14% در کودکان را کاهش می دهد آن قادر به جلوگیری از آنها نیست.
کاهش خطر ابتلا به سرطان: تعداد انگشت شماری از مطالعات مربوط به مصرف ویتامین C را با خطر کمتر چندین سرطان متصل می کنند. با این حال، بسیاری از این مطالعات نشان داده اند که ویتامین C بر خطر ابتلا به سرطان تاثیر نمی گذارد.
محافظت در برابر بیماری های چشم: ویتامین C به کاهش خطر بیماری های چشم، مانند آب مروارید و دژنراسیون ماکولا مربوط به سن مرتبط است. با این حال، مکمل های ویتامین C اثری ندارد و حتی باعث آسیب می شوند.
می تواند سمیت سرب را درمان کند: اگرچه در افراد مبتلا به سمیت سرب به نظر می رسد سطح ویتامین C کم است هیچ شواهد قوی از مطالعات انسانی وجود ندارد که نشان دهد ویتامین C می تواند سموم قلبی را درمان کند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search