رژیم غذایی

فواید کلم بروکلی چیست؟

خواص کلم بروکلی سبزیجات دارای مزایای گسترده برای سلامتی هستند هنگامی که شما کلم بروکلی می خورید شما در حال گرفتن ده ها و شاید صدها از فواید فوق العاده مواد مغذی هستید که از سلامت بدن به طور گسترده ای پشتیبانی می کند. فواید کلم بروکلی بسیار گسترده می باشد و نه تنها از گروه سبزیجات دارای مواد مغذی ضروری است بلکه دارای خواص درمانی نیز می باشد. این ماده غذایی حاوی مواد مغذی ( ضد التهاب، آنتی اکسیدان، سم زدایی، مواد ضد سرطان و خیلی از مواد شیمیایی  دیگر ) که برای حفظ سلامت بدن انسان مهم است می باشد.

مشخصات تغذیه ای کلم بروکلی چشمگیر است این ماده غذایی حاوی مقادیر زیادی فیبر هر دو نوع محلول و نامحلول و یک منبع غنی از ویتامین C است. در واقع، فقط یک وعده 100 گرم کلم بروکلی بیش از 150٪ نیاز روزانه شما را به ویتامین C فراهم می کند که در دوزهای بالا به طور بالقوه می تواند به کوتاه شدن طول مدت سرماخوردگی کمک کند.
کلم بروکلی سرشار از ویتامین A، آهن، ویتامین K، ویتامین B کمپلکس، روی، فسفر و مواد مغذی فیتو می باشد.
مطالعات نشان داده اند که کلم بروکلی به طور بالقوه می تواند به جلوگیری از استئوآرتریت، محافظت از پوست شما در برابر اثرات نور UV، کاهش آسیب های قلبی دیابت و کاهش خطر سرطان مثانه کمک کند.
در طول سال های اخیر، محققان در سراسر جهان طیف گسترده ای از خواص درمانی مرتبط با کلم بروکلی را شناسایی کرده اند بنابراین، جدای از اینکه یک منبع تغذیه است کلم بروکلی فواید سلامتی دیگری را نیز فراهم می کند.

فواید کلم بروکلی در سلامتی

جلوگیری از آرتروز - مطالعه ای در بریتانیا نشان داد که کلم بروکلی حاوی ترکیبی به نام سولفوفان که ممکن است در مبارزه با استئوآرتریت کمک کند سولفورافن می تواند آنزیم از بین برنده غضروف را با ( متوقف کردن مولکول عامل التهاب ) مسدود کند.
محافظت از پوست شما در برابر اثرات نور UV - کلم بروکلی ممکن است با استفاده مستقیم بر روی پوست ( نه با خوردن ) به پیشگیری از سرطان پوست کمک کند مقالات آکادمی ملی علوم نشان داد که اثرات مخرب UV ( اشعه ماوراء بنفش ) می تواند با کاربرد موضعی عصاره کلم بروکلی کاهش یابد.
معکوس کردن آسیب قلبی ناشی از دیابت - خوردن کلم بروکلی سبب تولید آنزیمی که به حفاظت اژ عروق خونی قلب کمک می کند و سبب کاهش مولکول آسیب رساننده می شود.
کاهش خطر ابتلا به سرطان - به گفته کارشناسان موسسه سرطان راسول پارک در بوفالوی آمریکا، فقط خوردن سه بار کلم بروکلی در هر ماه، به طور بالقوه می تواند احتمال ابتلا به سرطان مثانه را حدود 40 درصد کاهش دهد.
خوردن کلم بروکلی خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد فقط آن را زیاد طبخ نکنید.
یک آنزیم در کلم بروکلی به نام میروسیناز وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد این آنزیم سبب تغییر مواد شیمیایی مبتنی بر گوگرد در کلم بروکلی به نام ( گلوکوزینولات ) در داخل ایزوتیونات که دارای خواص ضد سرطان است می شود
با این حال، با توجه به نظر محققان در دانشگاه ایلینویز، اگر کلم بروکلی زیاد پخته شود اثرات مفید این آنزیم تضعیف می شود لذا برای به دست آوردن حداکثر سود، می توانید کلم بروکلی را خام بخورید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ترویج هضم سالم و کاهش یبوست - بروکلی غنی از فیبر و آنتی اکسیدان ها است که هر دو ممکن است از عملکرد روده سالم و سلامت گوارشی حمایت کنند.
منظم شدن روده و اجتماع قوی از باکتری های سالم در کولون شما دو جزء حیاتی برای سلامتی گوارشی است. خوردن غذاهای غنی از فیبر و آنتی اکسیدان مانند بروکلی ممکن است در حفظ عملکرد روده نقش داشته باشد.
مطالعه در موش ها بر روی رژیم غذایی بروکلی میزان التهاب روده ها را کاهش داد و همچنین سبب تغییرات مطلوب در باکتری های روده شد.
تحقیقات انسانی اخیر نشان داد افرادی که بروکلی خوردند قادر بودند که راحت تر از افرادی که در گروه کنترل بودند دفع داشته باشند.
اگر چه این نتایج امیدوار کننده است تحقیقات بیشتری در مورد انسان برای درک بهتر چگونگی تاثیر بروکلی بر سلامت گوارشی مورد نیاز است.
می تواند به آهسته کردن روند پیری کمک کند - روند پیری تا حد زیادی به استرس اکسیداتیو و کاهش عملکرد متابولیسم در طول عمر شما مربوط می شود.
اگرچه پیری فرایند طبیعی اجتناب ناپذیر است اما به نظر می رسد کیفیت رژیم غذایی یکی از مهمترین عوامل تعیین کننده ژنتیک و توسعه بیماری های مرتبط با سن باشد.
تحقیقات نشان می دهد که سولفورافان، یک ترکیب کلیدی زیست فعال در بروکلی، می تواند با افزایش بیان ژن های آنتی اکسیدان توانایی کاهش روند فرایند بیوشیمیایی پیری را داشته باشد.
با این حال، تحقیقات انسانی بیشتری برای تعیین اثر بین مصرف بروکلی و تأثیر آن بر پیری مورد نیاز است.
محتوای ویتامین C از یک سیستم ایمنی سالم پشتیبانی می کند - سیستم ایمنی بدن انسان پیچیده است و نیاز به مقدار زیادی مواد مغذی دارد تا به درستی عمل کند.
ویتامین C، مسلماً مهم ترین مواد مغذی برای عملکرد ایمنی است و بروکلی دارای ان است.
تحقیقات نشان می دهد که ویتامین C نقش مهمی در پیشگیری و درمان بیماری های مختلف دارد. مصرف روزانه 100-200 میلی گرم ویتامین C برای جلوگیری از عفونت های خاص کافی است.
ممکن است از سلامت دهان و دندان پشتیبانی کند - کلم بروکلی حاوی طیف گسترده ای از مواد مغذی است که بعضی از آنها برای حفظ سلامتی دهان و جلوگیری از بیماری های دندانی شناخته شده اند.
کلم بروکلی منبع خوبی از ویتامین C و کلسیم است که دو ماده مغذی همراه با کاهش خطر ابتلا به بیماری پریودنتال است. Kaempferol، فلاونوئید موجود در بروکلی، همچنین ممکن است نقش مهمی در پیشگیری از پریودنتیت داشته باشد.
تحقیقات بیشتری نشان می دهد که سولفورافان موجود در بروکلی خطر ابتلا به سرطان دهان را کاهش می دهد.
بعضی منابع ادعا می کنند که خوردن بروکلی خام می تواند به صورت دستی پلاک را از بین ببرد و دندان ها را سفید کند. با این حال، هیچ اطلاعات علمی دقیق برای حمایت از این وجود ندارد.
در نهایت، تحقیقات بیشتری در مورد انسان برای به دست آوردن نقش بروکلی در حفظ دهان سالم ضروری است.
محتوای تغذیه ای بروکلی ممکن است از حاملگی سالم حمایت کند - بدن شما در طول حاملگی نیاز به مقدار زیادی ویتامین ها، مواد معدنی و پروتئین برای حمایت از مادر و کودک دارد.
کلم بروکلی منبع خوبی از ویتامین های B است - یعنی B9، که به عنوان فولات شناخته می شود.
فولات یک ماده ضروری برای رشد مغز و نخاع جنین است. مصرف منظم غذاهای غنی از فولات مانند کلم بروکلی می تواند به نتایج حاملگی سالم کمک کند.
علاوه بر این، برخی مطالعات حیوانی نشان می دهد که خوردن بروکلی توسط مادر ممکن است از پیشرفت شناختی سالم نوزاد حمایت کند.
تحقیقات بیشتری برای درک بهتر اینکه چگونه بروکلی و ترکیبات زیست فعال آن ممکن است از نتایج حاملگی سالم حمایت کنند مورد نیاز است.
ممکن است پوست شما را از آسیب خورشید محافظت کند - سرطان پوست به علت لایه آسیب دیده ازن و افزایش اشعه ماوراء بنفش (UV) افزایش می یابد.
تحقیقات نشان می دهد که ترکیبات زیست فعال در بروکلی ممکن است از آسیب های تابش اشعه ماوراء بنفش محافظت کند که منجر به سرطان پوست می شود.
در برخی مطالعات حیوانی، درمان با عصاره بروکلی منجر به کاهش قابل ملاحظه رشد و شیوع تومور در موش های مبتلا به سرطان پوست ناشی از اشعه ماوراء بنفش شد.
در نهایت، تحقیقات بیشتری لازم است تا بدانیم چگونه بروکلی و اجزای فعال زیستی آن ممکن است از آسیب آفتاب به پوست محافظت کنند.

 

ارزش غذایی 100 کرم کلم بروکلیارزش غذایی  در هر 100 گرم کلم بروکلی

آب

89.30  گرم

انرژی

 34 کیلوکالری

پروتئین

2.82  گرم

کربوهیدرات

6.64  گرم

فیبر

 2.6 گرم

قندها

 1.70 گرم

کلسیم

 47 میلی گرم

آهن

0.73  میلی گرم

منیزیم

 21 میلی گرم فسفر

فسفر

66 میلی گرم

پتاسیم

316 میلی گرم

سدیم

33 میلی گرم

روی

41 /. گرم

ویتامین سی

89/2 میلی گرم

تیامین

3071 /. میلی گرم

ریبوفلاوین

117 /. میلیگرم

نیاسین

639 / .میلی گرم

ویتامین ب 6

175/.میلی گرم

فولات

 63 میکروگرم

ویتامین ب 12

0

ویتامین آ

31 میکروگرم

واحد ویتامین A

623 واحد

ویتامین ای

87/. میکروگرم

ویتامین K

101/6 میکروگرم

 مطالب مرتبط

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (9)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. مهسا

سلام میخواستم مواد غذایی ک برای لاغری خلی موثر هستن رو بدونم.ممنونم میشم اگ بگید

  پیوست ها
 

  1. سپهر

من عاشق بروکلی هستم و اونو در سبد غذایی خانواده ام قرارش دادم هفته ای دو بار بصورت بخارپز ازش استفاده میکنم

  پیوست ها
 

  1. شیما

خیلی عالی بودمرسی

  پیوست ها
 

  1. سمیرا

ممنون خیلی مفید بود

  پیوست ها
 

  1. قناعتگر حمیده

کلم بروکلی کمی بدطعم است چگونه استفاده کنم که خاصیتش راازدست ندهد

  پیوست ها
 

  1. reyhaneh

جالبه

  پیوست ها
 

  1. Azade

خیلی خیلی متشکرم

  پیوست ها
 

  1. سمیه

ممنونم. خیلی خوشحالم که اطلاعات خوبی در مورد کلم بروکلی کسب کردم.. خیلی عالی بود

  پیوست ها
 

  1. طلبه

باسلام بسیار ممنونم از اطلاعات عالی در مورد کلم بروکلی

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search