رژیم غذایی

9 علائم و نشانه های کمبود ویتامین B6

ویتامین B6، همچنین به عنوان پیریدوکسین شناخته شده است یکی از هشت ویتامین در گروه B کمپلکس است. با این که در سال 1932 کشف شد ولی دانشمندان هنوز هم در مورد آن چیزهای جدید یاد می گیرند. اکثر مردم در رژیم غذایی خود به اندازه کافی B6 دریافت می کنند

اما اگر شما کمبود ویتامین های B کمپلکس، مانند فولات و B12 دارید احتمال کمبود ویتامین B6 نیز وجود دارد. کمبود ویتامین B6 در افراد مبتلا به بیماری های کبدی، کلیوی، دستگاه گوارش و یا خود ایمنی و همچنین سیگاری ها، افراد چاق، الکل و زنان باردار بیشتر است. در بدن شما، B6 در بیش از 150 واکنش آنزیم دخیل است. این به فرایند پروتئین، کربوهیدرات و چربی که می خورید کمک می کند B6 همچنین با عملکرد سیستم های عصبی و ایمنی شما ارتباط دارد. اخیراً یافت شده است که B6 دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. این بدان معنی است که ممکن است در جلوگیری از بیماریهای مزمن مانند بیماری قلبی و سرطان نقش داشته باشد. در اینجا 9 نشانه و علائم کمبود ویتامین B6 وجود دارد.

بیشتر بخوانید: علائم و نشانه هایی کمبود ویتامین (کمبود، سطح پایین) | بهترین ویتامین ها برای مردان

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

1. بثورات پوست

کمبود ویتامین B6 یکی از دلایل بروز قرمزی و راش خارش دار است که dermatitis seborrheic نامیده می شود.
بثورات ممکن است روی پوست سر، صورت، گردن و بالای سینه دیده شود. این به دلیل ظاهر فلس دار، تورم یا تکه های سفید شناخته می شود.
یکی از دلایلی که کمبود B6 ممکن است سبب بروز خارش پوست شود این است که ویتامین به سنتز کلاژن کمک می کند که برای پوست سالم ضروری است. در این موارد، مصرف B6 ممکن است بثورات را سریعاً پاک کند.
برخی از افراد مبتلا به درماتیت سبوره ممکن است نیازهای بالاتری برای B6 داشته باشند. کرم صورت B6 کمک کرده است تا برخی از علائم درماتیت سبوره را در افراد بهبود بخشد.

2. لب های ترک خرده و دارای زخم

شیلوزیس که توسط لب های قرمز و متورم و زخمی با گوشه های ترک خورده مشخص می شود می تواند در اثر کمبود B6 باشد. مناطق خراب ممکن است خونریزی کنند و آلوده شوند.
علاوه بر اینکه بسیار دردناک است داشتن لبهای ترک خورده و زخمی می تواند فعالیت هایی مانند خوردن و صحبت کردن را سخت کند.
اصلاح کمبود B6 با غذاهای غنی از ویتامین یا مکمل ممکن است این علائم را از بین ببرد.
به طور مشخص، کمبود ریبوفلاوین، فولات، آهن و سایر مواد مغذی نیز می تواند این وضعیت را ایجاد کند همانطور که آب و هوای آفتابی، خشک و باد و سایر عوامل خارجی باعث آن می شود.

3. زبان صاف و زخمی

اگر کمبود B6 دارید زبانتان ممکن است متورم، زخمی، صاف، ملتهب یا قرمز شود. این گلوسیت نامیده می شود.
سطح براق و صاف زبان به علت از دست دادن پاپیل ها است. اینها بر روی زبان شما هستند. Glossitis می تواند مشکلات جویدن، بلعیدن و صحبت کردن را ایجاد کند.
پر کردن ذخیره B6 گلوسيت را درمان می کند در صورتیکه کمبود آن تنها علت باشد.
کمبود مواد مغذی دیگر، از جمله فولات و B12 نیز می تواند در این وضعیت ایجاد شود. مصرف به اندازه کافی از تمام این ویتامین ها گلوسیت را پاک می کند.

4. تغییرات خلق

کمبود B6 ممکن است خلق و خوی شما را تحت تأثیر قرار دهد گاهی اوقات با افسردگی، اضطراب، تحریک پذیری و افزایش احساس درد همراه است.
به همین دلیل است که B6 در ساخت چندین انتقال دهنده عصبی مانند سروتونین و گاما آمینوبوتیریک (GABA) دخیل است. هر دو سروتونین و GABA به کنترل اضطراب، افسردگی و احساس درد کمک می کنند.
نقش B6 در مبارزه با چنین مسائل خلقی در شرایط مختلف مورد آزمایش قرار می گیرد.
نقش B6 در مبارزه با چنین مسائل خلقی مورد آزمایش قرار گرفته است. به عنوان مثال، در حدود نیمی از افرادی که مبتلا به اوتیسم هستند مصرف مکمل B6 موجب کاهش مشکلات خلقی می شود احتمالاً به این دلیل که به تولید نوروترانسمیتر کمک می کند.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که مصرف 50-80 میلی گرم مکمل های B6 روزانه ممکن است به علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مانند خستگی، تحریک پذیری، اضطراب و افسردگی کمک کند.
یکی از دلایل احتمالی که B6 ممکن است به PMS کمک کند زیرا این کمک می کند تا سروتونین را ایجاد کند که باعث خلق و خوی شما می شود. دانشمندان در حال تحقیق بیشتری هستند تا دریابند که آیا زنان مبتلا به PMS ممکن است کمبود ویتامین و مواد معدنی داشته باشند.

5. عملکرد ایمنی ضعیف

سیستم ایمنی بدن خوب برای جلوگیری از عفونت، التهاب و سرطان های مختلف است. کمبود مواد مغذی، از جمله B6، می تواند سیستم ایمنی بدن را مختل کند.
به طور خاص، کمبود B6 می تواند منجر به کاهش تولید آنتی بادی های مورد نیاز برای مبارزه با عفونت ها شود.
کمبود B6 همچنین می تواند تولید بدن شما از گلبول های سفید، از جمله سلول های T را کاهش دهد. این سلول ها عملکرد سیستم ایمنی را تنظیم می کنند و به آن پاسخ مناسب می دهند.
علاوه بر این، B6 به بدن شما کمک می کند تا یک پروتئین به نام اینترلوکین-2 ایجاد کند که فعالیت های سلول های سفید خون را هدایت می کند.
افراد مبتلا به اختلالات خود ایمنی (که در آن سیستم ایمنی بدن بر ضد خود عمل می کند) می تواند باعث نابودی B6 شود که نیاز به ویتامین پیدا می شود.

6. خستگی و کاهش انرژی

کمبود ویتامین B6 می تواند شما را به طور غیرمعمول خسته و مضطرب کند.
دلیل اصلی این امر، نقش ویتامین B6 در کمک به هموگلوبین است. این پروتئین در گلبول های قرمز شما است که کمک می کند تا اکسیژن را در تمام بدن شما حمل کند.
اگر سلولهای شما به علت کمبود هموگلوبین اکسیژن کافی نداشته باشند آنمی نامیده می شود. این می تواند باعث خستگی و ضعف شما شود.
مواردی از کم خونی مرتبط با B6 وجود دارد که در آن مصرف پریدوکسین هیدروکلراید غیر فعال (HCl)، شکلی از این ویتامین نمی تواند کمک کند. با این حال، مکمل هایی با بیشترین فعالیت بدنی از B6، به نام pyridoxal 5 - فسفات (PLP)، کم خونی را حل می کند.
شما می توانید هر دو نوع B6 را به عنوان یک مکمل خریداری کنید اما پیریدیوکسین HCl شایع تر است و به طور کلی هزینه کمتر از PLP است.
علاوه بر احساس خستگی از کم خونی، کمبود B6 همچنین می تواند به دلیل نقش آن در ساخت ملاتونین ( هورمون خواب ) به خستگی کمک کند.

7. مورمور شدن و درد در دست و پا

کمبود B6 باعث آسیب عصبی به نوروپاتی محیطی می شود.
علائم ممکن، عبارتند از سوزش، درد و درد سوزشی در بازوها، پاها، دستها و کف پاها باشد. بعضی ها آن را به عنوان "پین و سوزن" احساس می کنند.
آسیب عصبی نیز ممکن است ناخوشایند، سبب مشکلات تعادل و به راه رفتن سخت منجر شود.
علاوه بر این، به طور مداوم، مصرف بیش از حد از فرم غیر فعال B6 (پیریدوکسین HCl) (از مکمل ها همچنین می تواند باعث نوروپاتی شود. این ممکن است اتفاق بیفتد زیرا مقدار زیادی B6غیر فعال می تواند با فرم B6 PLP فعال در بدن شما رقابت کند.
مشکلات عصبی از کمبود B6 با مصرف مناسب B6 برگشت پذیر می باشد. از سوی دیگر، مشکلات عصبی از سمیت B6 ممکن است برای درمان بیشتر باشد.

8. تشنج

تشنج به دلایل مختلف، از جمله کمبود B6 اتفاق می افتد.
بدون B6 کافی، شما نمی توانید مقدار کافی GABA انتقال دهنده عصبی را بسازید بنابراین ممکن است مغز شما بیش از حد تحریک شود.
تشنج ممکن است باعث ایجاد علائم مانند اسپاسم عضلانی، چشم های متحرک و دست ها یا پاهای تشنجی شود. گاهی اوقات تکان دادن سریع و غیرقابل کنترل (تشنج) یا آگاهی را از دست می دهند.
کمبود B6 علت تشنج در نوزادان شناخته شده است. اولین موارد در دهه 1950 هنگامی که نوزادان با شیر خشک غنی شده با کمبود B6 تغذیه شدند.
اخیرا، تشنج به علت کمبود B6 در بزرگسالان گزارش شده است. این موارد بیشتر در بارداری، الکل، تعاملات دارویی یا بیماری کبد یافت می شود.
تصحیح کمبود B6 در درمان تشنج های مرتبط، بسیار موفق بوده است.

9. هموسیستئین بالا

هموسیستئین یک محصول جانبی است که در طول هضم پروتئین ایجاد می شود.
کمبود B6 و همچنین فولات و B12، می تواند منجر به سطح غیر طبیعی homocysteine خون شود این ویتامین B برای کمک به روند تولید هموسیستئین مورد نیاز است.
افزایش سطح هموسیستئین با چندین مسئله سلامت مرتبط است از جمله بیماری های قلبی و سکته مغزی، و همچنین بیماری آلزایمر. هنگامی که هموسیستئین بالا است می تواند عروق خونی و اعصاب را از بین ببرد.
خوشبختانه سطح هموسیستئین شما را می توان با یک آزمایش خون ساده بررسی کرد. به طور کلی، با استفاده از مکمل های B6، B12 و فولات، هموسیستئین بالا می تواند کاهش یابد.
غذاهایی با ویتامین B6 بالا
بدن شما قادر به ذخیره B6 زیاد نیست. برای جلوگیری از کمبود، شما باید آن را به صورت منظم مصرف کنید.
این به طور کلی سخت نیست زیرا B6 به طور گسترده ای در بسیاری از غذاهای حیوانی و گیاهی یافت می شود. علاوه بر این، آن اغلب به غذاهای غنی شده مانند غلات صبحانه و میله های غذا اضافه می شود.
مصرف نیاز روزانه (RDI) برای ویتامین B6 برای بزرگسالان غیر باردار 1.7 میلیگرم است).
در اینجا برخی از غذاهای برتر که بطور طبیعی B6 را عرضه می کنند آورده می شود.
فقط به خاطر داشته باشید که عوامل دیگر مانند عادات غذایی و فعالیت بدنی شما نیز معمولاً درگیر بیماریهایی هستند که با هموسیستین بالا مرتبط هستند و باید مورد توجه قرار گیرند.

غذا

مقدار مصرف

نیاز روزانه  % RDI

سینه بوقلمون بدون پوست

3 اونس (85 گرم)

40٪

فست فود ها

سه اونس (85 گرم)

33%

هالیبوت، پخته شده

 سه اونس (85 گرم)

32%

استیک سرخ شده، جوشانده

 سه اونس (85 گرم)

29%

سینه مرغ بدون پوست، پخته شده

 سه اونس (85 گرم)

26%

ماهی قزل آلا وحشی، پخته شده

سه اونس (85 گرم)

24%

موز

سایز متوسط (118 گرم)

22%

سیب زمینی پخته شده با پوست

کوچک (138 گرم)

21%

پسته های پخته شده

یک انس (28 گرم)

19%

فلفل قرمز شیرین، خام

(یک فنجان ( 92 گرم

16%

آلو

 نصف فنجان ( 33 گرم) 

14%

قارچ منجمد بروکسل، آب پز

 نصف فنجان (78 گرم)

13%

دانه های آفتابگردان

یک عدد گوجه فرنگی (28 گرم) 

11%

آووکادو

نصف میوه (68 گرم) 

11%

عدس، جوشانده

نصف فنجان (99 گرم)

10%

بدیهی است که فرم های B6 در منابع حیوانی و غذاهای غنی شده و مکمل ها عموما بهتر از شکل موجود در غذاهای گیاهی جذب می شوند. اگر فقط غذاهای گیاهی می خورید ممکن است به B6 نیاز داشته باشید.

بیشتر بخوانید: غذاهای عالی برای بدست آوردن ویتامین A - K

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search