رژیم غذایی

علائم و نشانه هایی کمبود ویتامین (کمبود، سطح پایین)

عوارض کمبود ویتامینکمبود ویتامین یک مشکل غیر معمول در انسان است این نیز نه تنها یک مشکل تغذیه ای در ارتباط با فقر، گرسنگی یا قحطی است. هر فردی می تواند از یک کمبود ویتامین رنج ببرد حتی اگر آنها به غذای کافی و خوب دسترسی داشته باشند

این ممکن است یک نتیجه ای از خوردن یک رژیم غذایی متعادل و یا داشتن مشکلات روده باشد که مانع از هضم و حتی جذب ویتامین کافی شود اغلب، یک فرد حتی نمی دانند که کمبود ویتامین دارد مگر آنکه شدید باشد و موجب بروز عوارض شود حتی می تواند تهدید کننده زندگی باشد.
ویتامین ها نقش های مختلفی در بدن بازی می کنند در فرآیندهای بیوشیمیایی مختلف برای حفظ سلامت و زندگی ضروری هستند توسط بافت برای تعمیر استفاده می شود و از سیستم های مختلف مانند سیستم ایمنی بدن برای دفاع از بدن پشتیبانی می کند بنابراین ویتامین های مغذی لازم هستند و به همین دلیل کمبود آنها سبب علائم و در طول زمان منجر به بیماری می شود.
اگر چه اصطلاح ویتامین به یک نوع خاص از ریز مغذی ها اشاره دارد آن نیز برای توصیف مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، پتاسیم و آهن استفاده می شود بنابراین آن غیر معمول نیست که یک کمبود مواد معدنی به اشتباه یک کمبود ویتامین گفته شود علاوه بر این، اغلب چندین کمبودهای تغذیه ای به طور همزمان رخ داده است با این حال، همه این کمبود ها ممکن است تشخیص داده و یا درمان شود و تنها ممکن است تمرکز در شدید ترین کمبود باشد.

چگونه کمبود ویتامین را کشف کنیم؟

کشف کمبود ویتامین در مراحل اولیه بدون تست های تشخیصی معمولاً آسان نیست اگر کمبود ویتامین شدید نباشد و یا با تحقیقات آزمایشگاهی تشخیص داده نشود پس از آن یک فرد ممکن است به طور کامل برای مدت زمان طولانی از کمبود بی اطلاع باشد با این حال، این نیز به نوع کمبود ویتامین بستگی دارد.
به غیر از ویتامین D، بدن هیچ توانایی برای تولید ویتامین ها ندارد بنابراین ویتامین ها باید از منابع تامین شود ویتامین های محلول در چربی می تواند برای مدت زمانی در بدن ذخیره شود در حالی که ویتامین های محلول در آب نمی تواند در مقادیر زیاد برای مدت زمان طولانی ذخیره شود بنابراین لازم است تا ویتامین های محلول در آب به صورت روزانه برای فرایندهای مختلف در بدن مصرف شوند.
با وجود اعتیاد به داروهای مکمل ویتامین و مواد معدنی، بسیاری از افراد که یک رژیم غذایی متعادل می خورند به عناصر کم مصرف اضافی نیاز ندارند علاوه بر این بسیاری از غذاها با ویتامین ها غنی شده که معمولاً به جمعیت عمومی برای جلوگیری از کمبود ویتامین ها کمک می کند بنابراین افرادی که نمی توانند به یک رژیم غذایی متعادل دسترسی پیدا کنند و یا مقدار کافی از انواع مواد غذایی را انتخاب نمی کنند در معرض خطر کمبود ویتامین هستند. همچنین توانایی بدن به هضم مواد غذایی، جذب مواد مغذی مانند ویتامین ها و جذب آن مهم است بیماری های دستگاه گوارش، کبد و سایر اندام ها می تواند به کمبود ویتامین کمک کنند حتی اگر یک فرد در حال خوردن مواد مغذی ماکرو و میکرو و عناصر کم مصرف کافی باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

خستگی

خستگی یکی از نشانه های شایع تر هر کمبود ویتامین است تقریباً در اوایل کمبود است با این حال، خستگی غیر اختصاصی است این می تواند از یک گروه از شرایط پزشکی ناشی شود خستگی حتی بدون ناهنجاری های پزشکی رخ می دهد بنابراین معاشرت خستگی با کمبود ویتامین به طور خاص دشوار است یک فرد ممکن است نه تنها احساس خستگی بیش از معمول داشته و یا بنیه او کمتر شده باشد بلکه ممکن است تمرکز ضعیف و خواب آلودگی داشته باشد.

احساس غیر طبیعی و یا احساس کندی داشتن

ارگان های مختلف حسی، نیاز به ویتامین های مختلف برای عملکرد درست دارند بنابراین در صورت کمبود ویتامین حواس می تواند مختل شود برای مثال بینایی ضعیف در شب و علاوه بر این، کمبود می تواند سبب افزایش احساس غیر طبیعی مانند سوزن سوزن شدن شود مرسوم است که کمبود مواد معدنی همزمان روی تکانه های عصبی و حتی فعالیت های عادی عضله تاثیر بگذارد و منجر به علائمی مانند ضعف و گرفتگی عضلانی شود.

تنگی نفس

چند ویتامین نقش مهمی در تشکیل سلول های قرمز خون بازی می کنند و حصول اطمینان از آنها برای ظرفیت حمل اکسیژن طبیعی است هنگامی که کمبود رخ می دهد خون ممکن است قادر به حمل اکسیژن کافی نباشد این ممکن است در شرایط عادی روزانه قابل توجه نباشد اما زمانی که یک فرد از لحاظ جسمی فعال می شود آشکار می شود و معمولاً آن را به عنوان یک تنگی نفس با فعالیت فیزیکی متوسط ارائه می شود.

سرگیجه و سبکی سر

سرگیجه و سبکی سر به چند دلیل از دیگر نشانه های احتمالی کمبود ویتامین است مواد مغذی برای خون و سلامت قلب مورد نیاز است اگر ظرفیت اکسیژن خون و توزیع اکسیژن تا حدی تحت تاثیر قرار گیرد همچنین ممکن است سبب اختلالات ضربان قلب و فشار خون شود همه این اثرات ممکن است با سرگیجه و سبکی سر درک شود.

پوست رنگ پریده

رنگ پریدگی پوست، نشانه دیگری از کمبود ویتامین است به خصوص آن ویتامین هایی که نقش مهمی در تشکیل گلبول های قرمز بازی می باشد رنگ پوست تا حدودی به دلیل جریان خون از طریق آن است و این زمانی که سلول های قرمز خون و یا هموگلوبین در سلول ها کمتر شود رخ می دهد با این حال، اثرات کمبود ویتامین بر روی پوست همچنین می تواند درخشش خود را تغییر دهد و در نتیجه سبب ظاهری رنگ پریده شود. هنگامی که آهن معدنی در بدن شما کم باشد قسمت های بدن ضعیف و رنگ پریده می شود. این ممکن است سبب ناخن پا شکننده یا پلک داخلی رنگ پریده شود  زنان مبتلا به خونریزیهای شدید قاعدگی و همچنین زنان گیاهخوار در معرض خطر بیشتری برای فقر آهن هستند در یک گزارش توسط مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ایالات متحده (CDC) زنان قبل از یائسگی 18 میلی گرم در روز و مردان و زنان یائسه نیاز به 8 میلی گرم آهن دارند بدن شما بهترین جذب آهن را ازمنابع حیوانی، نوع موجود در گوشت، مرغ، غذاهای دریایی دریافت می کند منابع گیاهی آهن مانند اسفناج و یا نخود با مرکبات و یا دیگر غذاهای حاوی ویتامین C افزایش جذب پیدا می کنند.

پوست خشک و ضعیف

پوست نیاز به مواد مغذی کافی برای حفظ قدرت و تمامیت دارد  برخی کمبود ویتامین ها می تواند سبب علائم پوستی مانند خشکی و کاهش بهبود زخم در صورت آسیب شود گاهی اوقات نشانه های اضافی مانند خارش می تواند با تغییرات پوست رخ دهد که به دلیل کمبود ویتامین می باشد خارش همچنین می توانید به دلایل مرتبط با کمبودهای تغذیه ای، علاوه بر اثرات موضعی کمبود ویتامین بر روی پوست رخ می دهد.

شکنندگی ناخن و مو

مو و ناخن، مانند پوست، اغلب نشان دهنده وضعیت تغذیه در بدن است هنگامی که برخی از این ویتامین ها در بدن کاهش یابد ممکن است تغییرات در مو و ناخن مانند پوست رخ دهد مو ممکن است خشک و همراه با ناخن شکننده باشد این به این معنی است که مو و ناخن ممکن است به راحتی بشکند بسته به کمبود خاص و شدت، ممکن است درجاتی از ریزش مو وجود داشته باشد جدای از ضعیف شدن ممکن است رشد ناخن تحت تاثیر قرار گیرد.

گرفتگی عضلات بدن

بدن شما به الکترولیت پتاسیم برای ساخت عضله و پروتئین نیاز دارد یک شیب در سطوح مواد معدنی می تواند باعث گرفتگی عضلانی، اغلب در ناحیه ساق پا شود کمبود پتاسیم به ندرت توسط کاهش در رژیم غذایی است عرق کردن بیش از حد، اسهال، استفراغ و از دست دادن مایعات بدن مقصر اصلی هستند راه حل: شما باید 4700 میلی گرم در روز مصرف کنید و منابع غذایی شامل سیب زمینی شیرین، موز، آووکادو و آب نارگیل است.

چند شکستگی اخیر استخوان

وقتی شما کمبود کلسیم معدنی دارید در معرض خطر نرمی استخوان هستید بیماری است که سبب کاهش توده استخوان و خطر پوکی استخوان و شکنندگی را افزایش می دهد استخوان در حدود سن 30 به حداکثر قدرت می رسد و در آن نقطه به آرامی شروع به از دست دادن کلسیم می کند به همین دلیل مقدار مناسب، در کنار فعالیت های تحمل وزن مثل پیاده روی و ایروبیک مهم است زنان قبل از یائسگی و مردان نیاز به 1000 میلی گرم در روز و زنان یائسه نیاز به 1200 میلی گرم کلسیم در روز دارند بهترین منابع غذایی کلسیم عبارتند از لبنیات ( شیر، ماست و پنیر)، برخی از سبزیجات برگ دار (خربزه، شلغم و کلم پیچ)، توفو، ادامامه وعصاره غنی شده است اگر شما یک مکمل را انتخاب می کنید به دو دوز تقسیم کنید و هر کدام را با یک وعده غذایی همراه کنید.

ترک خوردگی در گوشه دهان

اگر چه فوق العاده رایج نیست کمبود ویتامین B6 می تواند خود را از طریق شرایط پوست از جمله پوسته پوسته شدن بر روی لب یا زبان ملتهب و همچنین افسردگی یا سردرگمی نشان دهد بدن ویتامین محلول در آب را به مقدار کم ذخیره می کند و به طور معمول این ذخیره چند هفته طول می کشد بنابراین کمبود وقتی رخ می دهد که واقعاً ذخیره تهی شده باشد برخی از انواع قرص های خوراکی کنترل بارداری همچنین کورتیکواستروئیدها و داروهای ضد تشنج می تواند روی وضعیت ویتامین B6 تاثیر بگذارد راه حل:  مردم تا سن 50 سالگی نیاز به 1.3 میلی گرم، در حالی که زنان مسن تر 1.5 میلی گرم و مردان مسن تر نیاز به 1.7 میلی گرم ویتامین B6 در روز نیاز دارند منابع غذایی شامل نخود، ماهی تن، ماهی قزل آلا، غلات غنی شده، موز و سس مارینارا است هر چند کمبود معمولاً توسط یک دکتر با یک مکمل 50 تا 100 میلی گرم روزانه درمان می شود.

تولید هورمون تیروئید شما پایین است

مصرف کم ید برای زنان باردار نگران کننده می باشد زیرا سبب بیماری تیروئید در حاملگی شده و آن می تواند سبب سقط جنین و بسیاری از مشکلات دیگر شود زنان در سن باروری باید سطح ید خود را چک کنند و در صورت داشتن مشکل درمان را شروع کنند راه حل: اغلب بزرگسالان نیاز به 150 میکروگرم روزانه در حالی که زنان باردار بیشتر از (220) میکروگرم ید نیاز دارند اگر شما با نمک طبخ می کنید و یا به هر گونه مواد غذایی خود اضافه می کنید نمک یددار از نمک دریا و گونه های دیگر را انتخاب کنید غذاهای دریایی و لبنیات نیز حاوی ید می باشد.

فشار خون شما بالا است

شما ممکن است کمبود ویتامین D داشته باشید اگرچه با توجه به مطالعه CDC تنها 3 درصد از سفید پوستان غیر اسپانیایی 31 درصد از سیاه پوستان غیر اسپانیایی و 12 درصد از آمریکایی های مکزیکی به اندازه کافی دریافت نمی کنند تحقیقات اولیه مصرف بالاتر این ویتامین محلول در چربی را با فشار خون پایین تر مرتبط می دانند و افرادی که به اندازه کافی دریافت نمی کنند احتمال ابتلا به فشار خون بالا دارند راه حل: بزرگسالان نیاز به 600 واحد بین المللی  ویتامین D در روز دارند این یکی از این مواد است که به سختی از مواد غذایی دریافت می شود همچنین چند گزینه حاوی مقدار قابل توجهی ویتامین D هستند اره ماهی، ماهی قزل آلا، شیر غنی شده و آب پرتقال و قارچ رشد کرده در نور خورشید و یا نور UV و آنهایی که توسط قارچ مونتری تولید می شوند دارای این ویتامین هستند همچنین مکمل در زنان یائسه و مردان مسن تر ممکن است مفید باشد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search