رژیم غذایی

مکمل های غذایی ( ویتامینی و معدنی )

مکمل های غذایی

شما احتمالاً ویتامین ها و مکمل ها را با هدف بهبود سلامتی مصرف می کنید. این خبر خوبی است! با این حال این محصولات همیشه برای شما بی خطر یا مناسب نیستند. و خرید مکمل های غذایی به آسانی جستجوی امیدوار کننده ادعای سلامت بر روی برچسب نیست.

خوشبختانه، شما می توانید قبل از شروع مصرف مکمل ها، خود را با چند واقعیت ساده مسلح کنید. برای کمک به شما در گفتگو با پزشک از این چک لیست به عنوان راهنما استفاده کنید. آن را به داروخانه یا سوپرمارکت بیاورید تا به شما در انتخاب مکمل بی خطر و مناسب برای سلامتی کمک کند.
کمبود مواد معدنی و ویتامینی با بیماریهایی نظیر اسکوروی و راشیتیسم همراه است بهبود تغذیه و غنی سازی منبع غذایی از اغلب بیماریهای مرتبط با تغذیه جلوگیری می کند گروه های جمعیتی خاص شامل زنان در سنین باروری، افراد مسن، بیمارانی که رژیم یا داروهای خاصی مصرف می کنند. از مکمل های ویتامینی یا معدنی سود می برند. مکمل غذایی فراورده ای هستند که به صورت خوراکی مصرف می شود و قرار است تکمیل کننده رژیم غذایی باشند که این عناصر رژیمی شامل ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، گیاهان و مشتقات آنها، آنزیم ها، مواد هورمونی و متابولیت ها هستند. در این مقاله استفاده از مکمل های ویتامینی و معدنی برای پیشگیری از بیماریها و ارتقای سلامتی در بزرگسالان توصیه می شود. مکمل های غذایی بیشتر به صورت قرص، کپسول، عصاره، افشره، کپسول ژلاتینی، ژل نرم، مایع یا پودر عرضه می شوند. اگر رژیم آنلاین برای آقایان کمتر از 1400 کالری و برای خانم ها کمتر از 1200 کالری در نظر گرفته شود باید از مکمل های موجود همراه رژیم غذایی مصرف شود. و این بستگی به نظر پزشک دارد که کدام مکمل را توصیه نماید.
- نوجوانان دارای عادات غذایی غلط نیاز به مصرف مولتی ویتامین با مینرال و کلسیم دارند.
- زنان در سنین باروری برای جلوگیری از NTD ( نقایص لوله عصبی ) نیاز به مولتی ویتامین مادری با فولات، کلسیم، ویتامین D دارند 400 میکروگرم فولات در روز نیاز است زنانی که در بارداری های قبلی نقص لوله عصبی داشته اند 4 میلی گرم روزانه از یک ماه قبل تا سه ماه بعد از لقاح مصرف کنند. 
- در دوران بارداری و شیردهی برای تراکم استخوانی جنین در بارداری 0/6 میلیگرم و در شیردهی 0/5 میلیگرم اسید فولیک در روز نیاز است ویتامین های پرناتال حاوی 0/8 تا 1 میلی گرم اسید فولیک و 200 – 300 میلی گرم کلسیم در روز هستند افراد کمتر از 19 سال 1300 میلی گرم کلسیم و بین 19 – 50 سال روزانه به 1000 میلی گرم کلسیم نیاز دارند.
- دوران نزدیک به یائسگی و یائسگی برای حفظ استخوان ها نیاز به کلسیم و ویتامین D می باشد.
- بزرگسالانی با دریافت کالری کم، معمولا 1200 کالری در روز توصیه شده تا 3000 کالری در روز مصرف کنند لذا نیاز به مصرف مولتی ویتامین دارند. افراد مسن برای جلوگیری از پوکی استخوان، سقوط، ضعف عضلانی، کم خونی، مشکلات عصبی و سرطان پرستات نیاز به مصرف کلسیم ( 1200 – 1500 میلی گرم ) ویتامین ) D 800 – 1000 ) واحد ویتامین ) B12 1000 میکروگرم ) سلنیوم برای مردان ( 200 میکروگرم ) دارند.
- در زنان یائسه مبتلا به دیابت به ویتامین C نیاز است ولی نباید با دوز بالا مصرف شود دوز بیش از 300 میلی گرم در روز خطر مرگ و میر قلبی عروقی را افزایش می دهد. این ویتامین در شکستگی مچ در افراد مسن خطر دیستروفی سمپاتیک رفلکسی ( نشانگان پیچیده درد منطقه ای ) را تا 83 درصد کاهش می دهد 500 میلی گرم در روز تا 50 روز بعد از شکستگی مچ مصرف شود.
- سلنیم و روی سرطان پروستات را کاهش می دهد سلنیم 200 میکروگرم در روز مصرف شود مصرف طولانی مدت با دوز بالا خطر سرطان کشنده پروستات را افزایش می دهد از مصرف مکمل روی خوداری کنید و بیشتر با مواد غذایی تامین کنید.
- در گیاهخواران مطلق ممکن است دچار کمبود ویتامین های ( B2' B12' D' کلسیم، آهن و روی شوند و این مسئله باعث کم خونی و نروپاتی در آنها شود این افراد روزانه به 10 میکروگرم ویتامین B12 نیاز دارند در اغلب مولتی ویتامین ها 6 میکروگرم از این ویتامین وجود دارد و این ویتامین بیشتر درتخم مرغ یا فراورده های لبنی وجود دارد. 
- در افرادی که الکل مصرف می کنند بیشتر از نیمی از کالری دریافتی آنها را الکل می گیرد و نیاز به مصرف روزانه مولتی ویتامین دارند این افراد اگر بیماری کبدی دارند مصرف ویتامین E توصیه می شود ویتامین K هم در آنها نیاز است.
- افراد سیگاری مذکر روزانه به 125 میلی گرم ویتامین C و افراد مونث سیگاری به 110 میلی گرم روزانه نیاز دارند. سیگارها 35 میلی گرم بیشتر غیر سیگاری ها روزانه به این ویتامین نیاز دارند.
- بیماران مرحله پایانی کلیه روزانه به 0/8 – 1 میلی گرم فولیک اسید و 10 میلی گرم یا بیشتر ویتامین B6 نیاز دارند و ویتامین D باید به صورت کلسی تریول داده شود.
- در استئوآرتریت عضلانی اسکلتی ( زانو ) مکمل کندروتین ( 500 میلی گرم ) و گلوکزآمین ( 400 میلیگرم ) سه بار در روز مصرف می شود. کندروتین سولفات از غضروف کوسه یا گاو تهیه می شود این فراورده به تنهایی یا در ترکیب با ( آسکوربات منگنز، گلوکزآمین سولفات، یا گلوکزآمین هیدروکلرید ) ساخته شده و در دسترس می باشد. 
- در سرطان و بیماریهای قلبی عروقی و کاهش وزن می توان از چای سبز ( 1- 10 لیوان در روز ) استفاده کرد. چای سبز و چای سیاه، هر دو از گیاه یکسانی تهیه می شوند و تفاوت اصلی میان آنها در فرایند آماده سازی است. با بخار دادن اندک برگ های تازه چای سبز بدست می آید در حالی که چای سیاه از تخمیر برگ چای است. بخار دهی پلی فنول ها در چای را تثبیت می کند و فلاونول ها شامل ( epigallocatechin gallate ) را که مسئول بسیاری از مزایا ( آنتی اکسیدان، و ضد التهابی ) هستند حفظ می کند. چای سبز منبع کافئین ( یک متیل گزانتین محرک دستگاه مرکزی و شل کننده عضلات صاف ) نیز هست.
- روغن ماهی به وسیله مکانیسم هایی مانند ( فعالیت های آنتی اکسیدانی، کاهش تری گلیسرید ها، کاهش خطر آریتمی ها و تجمع پلاکت ها و پائین آوردن فشار خون ) در پیشگیری ثانویه برای محافظت قلب ( با دوز 850 میلیگرم DHA – 1800 میلیگرم EPAروزانه ) نقش دارد. روغن ماهی در پیشگیری از سرطان، بیماریهای التهابی روده، زوال عقل ( آلزایمر ) موثر است سازمان جهانی بهداشت مصرف روزانه 300 میلیگرم DHA – 500 میلی گرم EPA را توصیه میکند. هر 5 میلی گرم روغن ماهی تقریبا 170 – 560 میلی گرم EPA و 72 – 310 میلیگرم DHA دارد.
- در بزرگی خوش خیم پروستات لیکوپن که یک رنگدانه قرمز است و در گوجه فرنگی، فراورده های گوجه فرنگی، توت فرنگی، هندوانه وجود دارد و اثر محافظتی در سرطان پروستات دارد مصرف لیکوپتن با دوز 15 میلی گرم در روز پس از 6 ماه مقدار PSA را کاهش داده است.

مکمل هایی که در اثر مصرف بعضی از دارو ها مورد نیاز است

- داروی کلشی سین تولید ویتامین B12 را در سلولهای مخاطی مهار می نماید لذا مصرف این ویتامین توصیه می شود.
- کورتیکواستروئیدها با دوز بالای 5/7 میلی گرم و به مدت طولانی جذب کلسیم به واسطه ویتامین D در روده و ذخیره آن در استخوان را مهار می کند. استروئید ها به احتباس سدیم منجر می شوند که به فقدان پتاسیم می انجامد در این موارد 1500 میلی گرم کلسیم المنتال و 800 – 1000 میلی گرم ویتامین D در روز توصیه می شود و در مواردی که سطح پتاسیم پایین باشد نیاز به درمان تکمیلی می باشد.
- ریفامپین متابولیسم کبدی ویتامین D را کاهش میدهد لذا سطح سرمی کلسیم و ویتامین D را پایش کنید و در صورت نیاز تجویز شود.
- سولفاسالازین ( آزولفیدین ) جذب فولات را مهار می کند و در شکست فولات در رژیم غذایی به فرم قابل جذب مداخله می کند و از طرفی با همولیز گلوبولهای قرمز نیاز به فولات را برای تولید گلبولهای قرمز افزایش می دهد . 1 میلی گرم اسید فولیک در روز به تنهایی یا 0/4 میگی گرم مولتی ویتامین مصرف شود تا کمبود آن جبران و خطر سرطان کولورکتال کاهش یابد.
- اورلیستات جذب چربی و ویتامین های محلول در چربی را بلوکه می کند لذا مصرف ویتامین های محلول در چربی مانند ( A' D' K' E' و بتاکاروتن ) به فاصله 2 ساعت بعد از مصرف ونوستات توصیه می شود.
متفورمین ( گلوکوفاژ ) بر سر گیرنده ویتامین B12 فاکتور داخلی وابسته به کلسیم در ایلئوم با کلسیم رقابت می کند لذا مصرف 1200 میلی گرم کلسیم المنتال روزانه این اثر را از بین می برد و امکان جذب مناسب ویتامین B12 را فراهم می کند.
- داروهای مهار کننده پمپ پروتونی باعث کاهش اسید معده و این کاهش شکاف B12 متصل به پروتئین و جذب را کاهش می دهد و با افزایش PH معده جذب کربنات کلسیم کاهش می یابد. لذا کربنات کلسیم را با غذا مصرف کنید یا از سیترات کلسیم استفاده کنید همراه بلوکرهای H2 هیچ کمبودی دیده نمی شود.مولتی ویتامین ها برای جایگزینی جذب پایین رژیم غذایی کفایت میکند.
- بیمارانی که ( الندرونات، ایباندرونات، ریسدرونات ) مصرف می کند برای تسهیل نگهداری کلسیم در استخوان باید مکمل کلسیم المنتال 1500 میلیگرم و ویتامین D 800 – 1000 واحد در روزمصرف کنند.
- در اثر مصرف بلند مدت داروهای ضد تشنج ( فنی توئین، فنوباربیتال، کاربامازپین و پریمیدون ) متابولیسم ویتامین D به ترکیبات غیر فعال افزایش و در عوض جذب کلسیم کاهش یافته و هیپوکلسمی، استئومالاسی و استوپورز ایجاد می شود که در این بیماران باید سطح ویتامین D اندازه گیری شود و در صورت نیاز درمان تکمیلی این ویتامین انجام شود. 
- DMPA دپومدروکسی پروژسترون، در زنان بعد از دو سال چگالی استخوانی مهره های کمر و گردن فمور را کاهش می دهد و مصرف کلسیم المنتال 1300 میلی گرم و ویتامین D 400 واحد در روز توصیه می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

نکاتی در تجویز کلسیم 

 میزان کلسیم المنتال در کربنات کلسیم 40 درصد یعنی دو برابر بیشتر از مقدار آن در سیترات کلسیم 21 درصد می باشد.
- مصرف کلسیم جذب آنرا 20 – 25 درصد افزایش می دهد.
- جذب کلسیم با افزایش دوز آن کاهش می یابد و در مقادیر بالای 500 میلی گرم به سرعت افت می کند.
- توصیه می شود مصرف روزانه را به 3 – 4 دوز تقسیم کنید.
- کلسیم در جذب برخی آنتی بیوتیک ها مانند تتراسایکلین، فلوروکینولون ها و لووتیروکسین مداخله می کند لذا این دارو ها را 2 ساعت قبل یا 4 ساعت بعد از مصرف کلسیم مصرف کنید.
- کلسیم یک یون دو ظرفیتی است و در صورتیکه همزمان با سایر یون های دو ظرفیتی ( آهن، روی، منیزیم ) مصرف شود، برای جذب رقابت می کند.
- کورتیکواستروئیدها جذب کلسیم با واسطه ویتامین D را در روده و جذب آن در استخوان ها را مهار می کند.
- اگر کلسیم کافی با رژیم غذایی تامین شود با اتصال به اگزالات در روده و جلوگیری از جذب آن در واقع به کاهش تشکیل سنگ کلیوی منجر می شود.

مکمل ها و FDA

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) مکمل های غذایی را تنظیم می کند. با این حال، آنها مانند غذاها و نه داروها با آنها رفتار می کند. بر خلاف تولیدکنندگان دارو، سازندگان مکمل ها لازم نیست محصولات خود را قبل از فروش در بازار بی خطر یا موثر نشان دهند.
و، آنچه در داخل بطری مکمل است ممکن است همیشه با آنچه برچسب نوید می دهد مطابقت نداشته باشد. حتی یک مکمل به نام "کاملا طبیعی" می تواند عوارض جانبی ایجاد کند یا با داروهایی که قبلاً مصرف می کنید تعامل داشته باشد. برخی از مکمل ها ممکن است شامل موادی باشند که حتی روی برچسب ذکر نشده اند.
قبل از خرید هرگونه مکمل، با پزشک خود صحبت کنید. ببینید آیا محصولی که فکر خرید آن را دارید برای شما بی خطر است یا خیر. بپرسید آیا این دارو با داروهای دیگری که می خورید تداخل دارد یا خیر.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (2)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. الماس

  پیوست ها
 

  1. مینا

خیلی ممنون
واقعا استفاده کردم
عالی بود

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search