رژیم غذایی

رژیم غذایی و ورزش پس از لوسمی میلوئیدی حاد (AML)

رژیم غذایی AML

پزشکان می توانند لوسمی میلوئیدی حاد (AML) را درمان کنند اما هر دو این سرطان و درمان های آن می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. شما ممکن است احساس خستگی، ضعف و نگرانی در مورد مشکلات آینده باشید. اگر مراقب خودتان باشید احساس خوبی خواهید داشت. خوردن درست و فعال ماندن به شما کمک می کند.

بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری لوسمی علائمی را تجربه می کنند که ممکن است بر میزان مصرف غذا و توانایی تحمل درمان تاثیر بگذارد. متخصصین تغذیه در طول درمان شما با شما و دیگر اعضای تیم مراقبت از شما، از جمله متخصص گوارش و پزشک متخصص اطفال، در دسترس هستند. آنها با هم، ممکن است مکمل ها و سایر روش های درمانی را برای حمایت از هضم مطلوب و تغذیه توصیه کنند و به شما در کنترل عوارض جانبی کمک کنند. به عنوان مثال، از آنجا که ویتامین D برای بیماران مبتلا به لوسمی مهم است متخصصین تغذیه ممکن است با پزشک شما کار کنند تا میزان ویتامین D شما را بررسی کنند و در صورت لزوم توصیه های مکمل را ارائه دهند.
برای بیماران مبتلا به لوسمی که تحت پیوند سلولی قرار می گیرند تغذیه ممکن است نقش مهمی در برنامه مراقبت از خود داشته باشد. پس از پیوند، شمارش سلول های خونی، از جمله گلبول های سفید خون برای مبارزه با عفونت ها، احتمالاً کاهش می یابد و خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. پیروی کامل از ایمنی مواد غذایی در این زمان مهم است. برای یک دوره زمانی پس از پیوند، برنامه تغذیه شما ممکن است حاوی رژیم نوتروپنی باشد. توصیه های رژیم غذایی ممکن است شامل اجتناب از غذاهای خام یا نپخته شامل (گوشت، غذاهای دریایی، تخم مرغ، سبزیجات یا میوه های بدون پوست) یا محصولات لبنی غیر پاستوریزه باشد.در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای داشتن بهترین حالت بیان می شود.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی در سرطان خون

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

غذای سالم بخورید

غذاهای سالم می توانند برای شما احساس قوی تر و سالم تر و سرعت بهبودی شما را افزایش دهند. رژیم غذایی ایده آل برای AML حاوی تمامی این مواد مغذی است:
پروتئین به بهبود بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند. آن را از منابع مانند ماهی، مرغ، تخم مرغ، لوبیا، نخود فرنگی، سویا و گوشت قرمز بدون چربی دریافت کنید.
کربوهیدرات برای انرژی. کربوهیدراتهای کمپلکس مانند غلات کامل، سبزیجات و لوبیا، سالمترین منابع هستند.
چربی های "خوب" برای کمک به استفاده از انرژی و حمل برخی از ویتامین ها در بدن شما. منابع خوب عبارتند از روغن گیاهی (زیتون، کانولا، گلرنگ، آفتابگردان) و آوکادو.
سعی کنید غذاهای ناسالم مانند شیرینی ها، گوشت های پر چرب و تنقلات را محدود یا از آنها اجتناب کنید.
همچنین، مقدار زیادی مایعات بنوشید تا دهیدره نشوید مخصوصا اگر استفراغ کرده اید یا اسهال دارید.

مشکلات خوردن از عوارض جانبی

درمان های لوسمی ممکن است عوارض جانبی مانند کاهش وزن، خستگی، حالت تهوع، اسهال، یبوست، شمارش پایین خون و افزایش خطر ابتلا به عفونت ایجاد کند. با ارائه تغذیه مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان، گروه تغذیه درمانی ما تلاش می کند تا تاثیر این عوارض جانبی را در شما کاهش دهد.
تعدادی از مداخلات تغذیه با لوسمی برای مبارزه با عوارض جانبی مانند:
کاهش وزن: متخصصان تغذیه ممکن است از شما بخواهند وزن سالم خود را حفظ کنید زیرا کاهش وزن ممکن است تاخیر یا تداخل با درمان لوسمی شما باشد.
خستگی: متخصصین تغذیه می توانند غذاهای کوچک و مکرر و مواد غذایی مضر را برای افزایش سطح انرژی شما توصیه کنند.
تهوع: متخصصین تغذیه ممکن است یک رژیم غذایی کم چرب و نرم را از غذاهای سرد، محصولات زنجبیل، نخود فرنگی و یا دریایی برای کاهش تهوع توصیه کنند. یک ساعت قبل از درمان، آنها ممکن است به شما نشان دهند که یک غذای پر پروتئین، نوشیدنی ملایم را بخورید.
کم خونی: متخصصین تغذیه ممکن است مکمل آهن، اسید فولیک را برای کمک به افزایش تعداد گلبولهای قرمز شما توصیه کنند.
یبوست: متخصصین تغذیه ممکن است توصیه کنند فیبر مصرفی خود را افزایش دهید و برای جلوگیری از یبوست و یا مقابله با آن، هیدراته شوید.
حتی اگر شما یک رژیم غذایی مناسب را بخورید ممکن است مواد مغذی مورد نیاز خود را سخت تر بدست آورید به دلیل عوارض جانبی درمان مانند:
از دست دادن اشتها
حالت تهوع
تغییر در سلیقه ها
زخم های دهان
اسهال یا یبوست
اگر نمی توانید مقدار زیادی غذا را در یک زمان بخورید در طول روز چند وعده غذایی کوچک به جای سه عدد بزرگ استفاده کنید.
اگر شما نیاز به افزایش وزن دارید غذاهای غنی از پروتئین، کالری و مواد مغذی مانند کره بادام زمینی، پنیر و آجیل را بخورید. و اگر آن به خوردن شما صدمه می زند پروتئین بالا، اسموتی یا شیک با کالری بالا بخورید.
برخی از افراد مبتلا به AML دارای سطوح پایین گلبول های سفید خون به نام نوتروفیل هستند. بدون نوتروفیل، بدن شما نمی تواند شما را از باکتری ها در غذاهای خاص محافظت کند. پزشک شما ممکن است توصیه کند که این تغییرات را به رژیم خود تغییر دهید:
قبل از خوردن میوه ها و سبزیجات آنها را بپزید. شما هنوز می توانید میوه و آب میوه کنسرو شده را بخورید.
غذاهای گوشت، ماهی و تخم مرغ را به همه روش ها بپزید.
از گوشت های اغذیه فروشی اجتناب کنید.
فقط پنیر، ماست، و شیر پاستوریزه بخورید. از پنیرهای نرم مانند Gorgonzola، bleu، Stilton و Roquefort اجتناب کنید.
اگر مطمئن نیستید که چه غذایی بخورید از دکتر سرطان خود بخواهید که شما را به یک متخصص تغذیه معرفی کند. او می تواند یک رژیم غذایی سالم را برای رفع نیازهای شما طراحی کند.
در مورد رژیم غذایی و ورزش پس از درمان برای لوسمی میلوئیدی حاد (AML) بیاموزید.

شیوه زندگی پس از درمان AML

بسیاری از مردم از ما می پرسند که چه باید بکنند و چه ورزش هایی می توانند پس از درمان داشته باشند. دقیقاً چیزیکه می توانید انجام دهید متفاوت است. این بستگی به درمان شما دارد و اینکه چه چیزی قبل از لوسمی شما مناسب است.

رژیم غذایی و  AML

رژیم غذایی نقش مهمی در مقابله با سرطان و درمان آن دارد. یک رژیم خوب و متعادل ممکن است به شما کمک کند احساس قوی تر کنید انرژی بیشتری داشته باشید و سریع تر بهبود پیدا کنید.
پس از درمان، اکثر مردم می توانند هر چیزی که می خواهند بخورند. در حال درمان ممکن است وزن شما تغییر کرده باشد. ممکن است وزن خود را از دست داده اید. این ممکن است به دلیل عوارض جانبی درمان شما از جمله:
از دست دادن اشتها
تغییرات طعم
بیماری
دهان درد
اسهال
اگر هنوز هم دشوار است بخورید می توانید نوشیدنی های با کالری بالا و پروتئین بالا را امتحان کنید. شما ممکن است این نوشیدنی ها را در طول درمان داشته باشید. هنگامی که درمان شما به پایان رسید هر چند، شما باید شروع به احساس بهتر و قادر به خوردن یک رژیم غذایی معمول داشته باشید. این می تواند بعد از درمان شدید باشد.

گزینه های سالم تر

هنگامی که سرطان تشخیص داده می شود بسیاری از مردم به رژیم غذایی خود نگاه می کنند و تغییر می کنند و تصمیم می گیرند گزینه های سالم تر را انتخاب کنند. مثلا:
خوردن 5 قسمت از میوه ها و سبزیجات در روز
خوردن چربی و نمک کمتر
همه این چیزها به شما کمک می کنند تا بهبودی پیدا کنید و هدف خود را حفظ کنید.

ورزش و  AML

ورزش یک روش عالی برای کمک به شما در داشتن احساس بهتر هر دو جسمی و احساسی است. اما مهم نیست که آن را بیش از حد تحمل کنید. چقدر شما می توانید ورزش کنید بستگی به تناسب و چگونگی احساس شما دارد شما احتمالاً روزهایی دارید که انرژی زیادی ندارید. به بدن خود گوش کنید و آرام باشید.
پیاده روی آرام برای بسیاری از افراد آغاز می شود. تحقیقات نشان داده است که ورزش منظم می تواند به کاهش خستگی پس از درمان کمک کند.
اگر مطمئن نیستید که چقدر می توانید ورزش کنید با پزشک خود صحبت کنید.

در ادامه بخوانید: تغذیه در سرطان

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search