رژیم غذایی

مزایای ماکا (ماکای قرمز، سیاه یا سفید)

خواص ماکا

ماکا یک سبزی ریشه پرویی است که به دلیل بسیاری از مزایای سلامتی به عنوان مکمل استفاده می شود. ریشه ماکا به یک پودر تبدیل می شود و برای بهبود عملکرد جنسی زن و مرد، تعادل هورمون ها و تقویت عملکرد مغز استفاده می شود. پودر ریشه ماکا همچنین حاوی بسیاری از ویتامین ها، اسید آمینه و آنزیم های مفید است که سلامتی خوبی را به وجود می آورند. شاید مهمتر از همه افزایش باروری، افزایش عملکرد جنسی و تقویت روحیه باشد.

آنتی اکسیدان ها، ویتامین ها، 20 اسید آمینه و همچنین بسیاری از اسید های چرب در ماکا کمک می کند تا هورمون ها را متعادل نگهدارند حافظه و تمرکز را افزایش دهند علائم یائسگی را کاهش دهند و استرس را کاهش دهد. نشان داده شده است که ماکا برای حفظ تراکم مواد معدنی استخوان، افزایش قدرت و استقامت و احتمالاً خطر ابتلا به سرطان پروستات مردان را کاهش می دهد. ریشه Maca چنین گیاهی مفیدی است که آن را "جین سنگ پرو" نامیده اند. از مبدا خود در کوه های آند بدست می آید ماکا در حال حاضر به عنوان یک سوپرغذا در غرب طبقه بندی شده است.
در این مقاله، شما یاد خواهید گرفت که علم در مورد مزایای سلامت واقعی از مکمل ماکا چه چیزی می گوید. شما همچنین در مورد هر گونه عوارض جانبی احتمالی ریشه ماکا خواهید فهمید.

ماکا چیست؟

ماکا (نام گیاهی: Lepidium meyenii) سبزی است که بومی پرو است. ماکا متعلق به خانواده Brassicaceae است که شامل سبزیجات cruciferous مانند تربچه، شلغم و کلم چینی است.
گرچه ماكا به علت مزایای سلامتی بسیاری از آن به عنوان جینسنگ پرو نام می برند ولی به جینسنگ مربوط نیست.
ریشه ماکا در رنگ سفید، قرمز، سیاه و زرد است که هر کدام دارای مزایای سلامتی خاص خود هستند. برای مثال، برخی از مطالعات علمی نشان می دهد که ماکا قرمز برای سلامتی پروستات بهتر از سایر گونه ها است. با این حال، ریشه ماکا سیاه برای مردان کمک می کند تا تولید اسپرم را افزایش دهد.
ریشه ماکا برای زنان با کمک به کاهش عوارض یائسگی و بهبود تراکم استخوان همراه است.
ماکا ژلاتینه شده، ماکا خام است که برای حذف مقدار زیادی نشاسته پردازش شده است. این باعث می شود پودر ریشه ماکا هضم شود و به احتمال زیاد به شما گاز بدهد. محتوای تغذیه ای پودر ماکا و ریشه ماکای ژلاتینی شده تقریباً یکسان است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ارزش تغذیه ای ماکا

ریشه ماکا غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، اسید آمینه، پروتئین و آنزیم ها است. وقتی که نگاهی دقیق تر به مزایای تغذیه ماکا بنمایید واضح است که چرا ماکا برای شما خیلی خوب است.
به گفته وزارت کشاورزی ایالات متحده، 1 اونس (28 گرم) پودر ریشه ماکا حاوی 91 کالری و 2 گرم فیبر است که 8 درصد از مصرف روزانه توصیه شده (RDI) فیبر است.
با این حال، هنگام مصرف آن به عنوان یک مکمل سالم، هر روز تا 28 گرم ماکا بیشتر مصرف نکنید. اکثر تولید کنندگان توصیه می کنند روزانه بین 1.5 تا 3 گرم پودر ماکا مصرف کنند.
یک دوز پودر ماکا (1.5 گرم) شامل 6 گرم کربوهیدرات و مقداری ویتامین C و ویتامین B است.
1 اونس پودر ماکا حاوی 1.7 میلی گرم مس (RDI 84٪ نیاز روزانه)، 4.1 میلی گرم آهن (23٪ (RDI) نیاز روزانه)، 560 میلی گرم پتاسیم (16٪ RDI) و 70 میلی گرم کلسیم (7٪ RDI) می باشد.
ماکا سرخ همچنین حاوی یک نوع اسید آمینه به نام گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) است. تحقیقات نشان داده است که مزایای GABA در ماکا قرمز شامل افزایش انرژی، افزایش خلق و خو و کاهش نشانه های PMS می شود.
ماکای سیاه در ماکامید بالا است که یک نوع اسید چرب منحصر به گیاه ماکا است. این ترکیبات مفید می تواند به کاهش سطح قند خون و همچنین بهبود عملکرد جنسی در مردان و زنان کمک کند.
برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف 3 گرم عصاره ماکا (قرمز یا سیاه) می تواند به طور کلی در سلامت جنسی، سطح انرژی و خلق و خوی مفید باشد.
ماکا غنی از آنتی اکسیدان ها است
پودر ماکا همچنین حاوی آنتی اکسیدان های قدرتمندی است که سلامتی و رفاه خوبی را به وجود می آورند.
تحقیقات در مورد مزایای سلامتی ماکا نشان می دهد که حاوی آنتی اکسیدان هایی است که به نام پلی ساکارید ها یافت می شوند. این آنتی اکسیدان های گیاهی مبتنی بر فعالیت آزاد سازی رادیکال آزاد هستند که به محافظت از سلول ها از آسیب DNA کمک می کند.

مزایای سلامت ماکا

بیایید جزئیات بیشتر در مورد چگونگی استفاده از پودر ماکا و مزایای استفاده از مکمل های ماکا را بررسی کنیم.

پودر ماکا عملکرد جنسی در مردان و زنان را بهبود می بخشد.

یکی از دلایل محبوب ترین مکمل ماکا، افزایش میل جنسی و تحریک جنسی است.
بررسی سیستماتیک آزمایشهای تصادفی کنترل شده در مزایای پودر ماکا نشان داد که ماکا می تواند عملکرد جنسی را بهبود بخشد.
یک مطالعه نشان داد که ریشه ماکا برای مردان در دوز 1.5 گرم یا 3 گرم در روز به بهبود میل جنسی پس از 8 هفته درمان کمک کرد. این مطالعه نشان داد که ماکا اثر مستقل ای بر میل جنسی دارد و افزایش میل جنسی مردان به دلیل افزایش سطح خلق و خوی و یا تستوسترون در ماکا نیست.
یک آزمایش تصادفی دو سو کور نشان داد که ریشه ماکا برای زنان همچنین می تواند مشکلات مربوط به اختلال عملکرد جنسی را کاهش دهد. در زنانی به مدت 6 هفته 3.5 گرم پودر ماكا دریافت كردند. دانشمندان دریافته اند که ماکا باعث کاهش اضطراب، افسردگی و اختلال عملکرد جنسی در زنان یائسه می شود.
یک آزمایش دیگر نشان داد که دوز بهینه ماکا برای بهبود میل جنسی 3 گرم مکمل در روز است.
مطالعات همچنین به این واقعیت اشاره می کند که هر دو مکمل ماکای قرمز و ماکای سیاه تاثیر مثبت بر عملکرد جنسی دارند.

ماکا می تواند باروری را در مردان افزایش دهد

یکی از مزایای پودر ریشه ماکا برای مردان این است که می تواند به بهبود کیفیت اسپرم و درمان اختلال نعوظ کمک کند. مطالعات بسیاری نشان می دهد مکمل های ریشه ماکا می تواند به بهبود سلامت تولید مثل مردان کمک کند.
یک کارآزمایی بالینی درمورد مردان بالغ نشان داد که مصرف روزانه 1.5 تا 3 گرم پودر ماکا در بهبود کیفیت اسپرم کمک می کند. پس از 4 هفته مصرف مکمل، محققان دریافتند که تحرک اسپرم و تولید اسپرم بهبود یافته است.
بررسی سیستماتیک از 5 مطالعه نشان داد که مکمل ماکا برای مردان می تواند به بهبود کیفیت اسپرم در مردان نابارور کمک کند.
مکمل ماکا همچنین برای سلامت جنسی مردان مناسب است زیرا آنها به درمان اختلال نعوظ کمک می کنند. یک آزمایش بر روی 50 مرد نشان داد که مصرف 2.4 گرم عصاره ماکا خشک باعث کاهش موارد اختلال نعوظ در طی یک دوره 12 هفته ای شد.

ماکا قرمز می تواند از بزرگ شدن پروستات جلوگیری کند.

مصرف مکمل ماکای قرمز برای مردان برای کمک به درمان مشکلات پروستات خوب است.
یک مطالعه در موشهای نر نشان داد که عصاره ماکا قرمز به درمان پروستات بزرگ (هیپرپلازی پروستات) کمک می کند. ترکیبات به نام بنزیل گلوکوزینولاتها اثر محافظتی روی پروستات داشتند و به کاهش حجم پروستات کمک کردند.
آزمایش های دیگر نشان داده اند که ماکا قرمز نسبت به ماکا سیاه و ماکا زرد برای کاهش اندازه پروستات در بیماران مبتلا به هیپرپلازی پروستات برتر است.

مکمل ماکا می تواند به حفظ هورمون ها پس از یائسگی کمک کند.

همچنین بسیاری از مزایای پودر ماکا برای زنان که منوپوز را گذرانده اند وجود دارد.
بررسی سیستماتیک از 4 آزمایش بالینی تصادفی در مورد اثرات ماکا در سلامت زنان نشان داد که ماکا می تواند به کاهش علائم یائسگی کمک کند.
یکی از راه هایی که ماکا برای زنان مفید است این است که ترکیبات ماکا به تنظیم هورمون های زنانه پس از یائسگی کمک می کند. یک آزمایش موش صحرایی نشان داد مکمل های ماکا دارای اثر ضد افسردگی هستند و به تنظیم هورمون های جنسی کمک می کنند. دانشمندان اظهار داشتند مکمل های ماکا می توانند به سلامت زنان یائسه و زنان پیش از یائسگی منجر شوند.
مکمل های ماكا قبل از ژلاتینه شدن، برای هورمون های مكمل در زنان یائسه مفید هستند. در واقع، نتایج تحقیقات نشان می دهد که ماکا قبل از ژلاتینه شدن ممکن است یک درمان طبیعی جایگزین هورمون برای یائسگی باشد. مصرف ماکا قبل از ژلاتینه شدن نیز باعث کاهش فشار خون، وزن بدن و افزایش سطح آهن شد.

ماکا سیاه سطح قند خون را کاهش می دهد

یکی از مزایای استفاده از کپسول های ماکا سیاه اگر شما مبتلا به دیابت هستید پودر ماکا می تواند به کاهش سطح گلوکز سرم کمک کند.
یک مطالعه 2016 در مورد بزرگسالان نشان داد که مصرف 3 گرم ماکا سیاه باعث کاهش میزان قند خون می شود. آزمایش های دیگر روی حیوان نیز نشان داده است که عصاره ماکا سیاه به کاهش چربی خون کمک می کند و قند خون را تنظیم می کند.

مکمل های ماکا سلامت استخوان را ارتقاء می بخشد

شما می توانید 2 گرم ماکا را در روز برای کمک به بهبود سلامت استخوان و جلوگیری از عوارض ناشی از استخوان های شکننده استفاده کنید.
مطالعه ای پیرامون زنان یائسه نشان داد که استفاده از 2 گرم پودر ریشه ماکا در روز، تراکم استخوان را در طی یک دوره 4 ماهه بهبود می بخشد. دانشمندان اظهار داشتند که استفاده از مکمل های از پیش ژلاتینی شده ماکا در اوایل یائسگی کمک می کند تا هورمون ها را متعادل و از گرما و عرق شبانه جلوگیری شود.
سایر آزمایش های حیوانی نشان می دهد که مکمل ماکا بر میزان هورمون ها تأثیر می گذارد و باعث جلوگیری از کاهش تراکم استخوان در منوپوز می شود.

پودر ریشه ماکا باعث افزایش سطح انرژی و بنیه می شود

یکی از مزایای سلامت مکمل ماکا، این است که ماکا می تواند به کاهش احساس خستگی و خستگی کمک کند.
سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد در مورد مطالعه ای در اثرات ماکای ژلاتینه شده در استقامت گزارش داده است دانشمندان می گویند که ماکا ژلاتینه شده و تخمیر شده کمک می کند تا طول مدت زمان بنیه موش را افزایش دهد. آنها پیشنهاد کردند که ماکا می تواند بنیه را افزایش دهد و بهبودی پس از ورزش را ترویج می کند.
مطالعات دیگر در مورد انسان تایید کرده اند که مصرف ماکا سیاه یا ماکای قرمز می تواند سطح انرژی را افزایش دهد.

ماکا می تواند فشار خون را کاهش دهد

مزایای پودر ماکا برای مردان و زنان شامل کمک به کاهش فشار خون بالا و محافظت از سلامت قلب و عروق شما می باشد.
تحقیقات در مورد مزایای قلب و عروق ماکا نشان داده است که ماکا حاوی آنزیم هایی است که به طور مشابه با داروهای فشار خون عمل می کنند (مهارکننده های ACE). این آنتی اکسیدان های مهم می توانند به جلوگیری از فشار خون بالا کمک کنند.
یک مطالعه که شامل 50 مرد و زن در Andes بود دریافتند که مکمل ماکا به کاهش فشار خون سیستولیک کمک می کند.
مطالعات دیگر نشان داده است مصرف 3.3 گرم ماكا در روز می تواند به میزان قابل توجهی فشار خون دیاستولیک را کاهش دهد.

ماکا سیاه می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد

شما می توانید ماکا سیاه را برای کمک به تقویت توانایی های شناختی خود و حفاظت از سلامت مغز خود مصرف نمایید.
یک مطالعه در مورد اثرات ماکا بر توانایی یادگیری موش ها نشان داد که ماکا از نقص شناختی جلوگیری می کند. موش هایی که با عصاره ماکا درمان می شدند زمانی که به توانایی حافظه و یادگیری رسیدند نمرات بهتر داشتند. دانشمندان توانایی افزایش مغز را در ماکا سیاه به سطوح آنتی اکسیدان ها می دانند.
برخی مطالعات نشان می دهد که عصاره های ماکا سیاه به طور مثبت در انتقال دهنده های عصبی مغز تاثیر می گذارد و می تواند به درمان اختلالات حافظه کمک کند.

ماکا می تواند خلق و خوی شما را افزایش و اضطراب را کاهش دهد

ماکا یک تقویت دهنده خلق طبیعی است که می تواند نه تنها به تقویت عملکرد مغز شما کمک کند بلکه باعث افزایش احساسات تندرستی می شود.
مجله Menopause گزارش داد که مصرف 3.5 گرم ماکا در روز می تواند در کاهش احساس اضطراب و افسردگی در طی یک دوره 12 هفته کمک کند.
یک مطالعه منتشر شده در سال 2015 نشان می دهد که پودر ماکا به طور منظم مصرف کنید تا باعث کاهش علائم افسردگی در زنان یائسه شود.
مطالعات بر روی موش نشان می دهد که اثر ضد افسردگی ماکا سیاه به علت فیتواستروژن هایی مانند کورستین است.

عصاره ماکا می تواند پوست شما را از آسیب های تابش UV محافظت کند

ماكا حاوی پلی فنول هایی است كه آنتی اكسیدان ها هستند و به محافظت از سلول های پوستی شما از آسیب آفتاب سوختگی كمك می كند.
یک آزمایش کوچک نشان داد که استفاده موضعی از عصاره ماکا به پوست موش ها، پوست آنها را در مقابل آسیب های تابش اشعه UV محافظت می کند. محققان نتیجه گرفتند که خواص دارویی در ماکا در درمان های مربوط به آفتاب سوختگی UV استفاده می شود.

نحوه استفاده از ماکا

راه های بسیاری وجود دارد که شما می توانید مکمل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و از مزایای سلامت آن لذت ببرید.
ریشه ماکا به عنوان پودر خشک یا آرد است که می توانید به کوکی ها، آبمیوه ها، سوپ ها، سالاد ها، دسرها و دیگر غذاها اضافه کنید.
گرچه Andean Peruvians آن را به عنوان یک غذای اصلی بدون هیچ گونه عوارض جانبی می خورند توصیه شده است که پودر ماکا را به رژیم غذایی خود اضافه کنید و از مقدار کم شروع کنید. این به شما این امکان را می دهد تا واکنش بدن خود را مشاهده کرده و دوز را تنظیم کنید اگر متوجه اثرات ناخواسته شوید. همیشه سعی کنید ماکا ارگانیک را بخرید تا اطمینان حاصل کنید که بدون آفت کش است.
در ابتدا، ½ قاشق چایخوری پودر ماکا را در روز بخورید و تا 1 قاشق سوپ خوری بالا ببرید که یک دوز متوسط روزانه است. همانند بعضی از مکمل های دیگر، شما می توانید برخی از روزها را بدون آن باشید و چرخشی بعضی روزها مصرف نکنید.
اگر باردار هستید یا شیر دهی دارید ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
شما همچنین می توانید ماکا را به عنوان مکمل ایده آل در کپسول ها استفاده کنید. به عنوان مثال، برخی از کپسول های ماکا حاوی 2.5 گرم پودر ماکا است که یک یا دو بار در روز مصرف می شود.

روزانه چقدر ماکا بخورید

هیچ دوز استاندارد مصرف maca برای فواید سلامتی آن وجود ندارد. بسیاری از آزمایش های علمی که شامل استفاده از مکمل های ماکا برای سلامت هستند حدود 3 گرم ماکا در روز مصرف می کنند.
برخی از تولید کنندگان توصیه می کنند مصرف روزانه 1.5 گرم ماکا داشته باشید.

چقدر طول می کشد تا ماکا اثر کند

برخی از وب سایت ها نشان می دهد که اثرات مفید مکمل های ماکا را 3 یا 4 هفته پس از مصرف مکمل ها تجربه خواهید کرد.
بسیاری از تحقیقات علمی در این مقاله نشان داده است که شما می توانید مزایای استفاده از ماکا را برای بهبود سلامت جنسی بعد از 6 یا 8 هفته احساس کنید.
سایر مطالعات نشان داده است که ماکا به بهبود عملکرد مغز کمک می کند و پس از حدود 12 هفته اثر ضد افسردگی دارد.
با این حال، برخی از مطالعات دیگر نشان داده اند که مزایای ماکا در سلامت استخوان پس از حدود 4 ماه از مصرف مکمل ها تجربه می شود.

عوارض جانبی مکمل های ماکا

مکمل های ریشه مکا دارای مزایای سلامتی زیادی هستند و به طور کلی در طولانی مدت مصرف ایمن هستند.
طبق گفته پزشکان در وب MD، پودر ریشه ماکا عوارض جانبی مهمی ندارد. بیشتر مطالعات نشان می دهد که مصرف بالای میزان 3،000 میلی گرم (3 گرم) ماکا در روز به مدت 4 ماه می تواند سبب تولرانس شود.
با این حال، ماکا می تواند یک اثر استروژن مشابه در بدن داشته باشد و اگر شما سرطان سینه یا سرطان را در اندام های تولید مثل دارید باید از مکمل ماکا اجتناب کنید.

سایر عوارض جانبی احتمالی

احساس خارش - این می تواند اتفاق بیافتد اگر شما بیش از حد مصرف کنید و اثرات شدید انرژی را تجربه کنید. اگر این اتفاق می افتد دوز را کاهش دهید.
بی خوابی - برای جلوگیری از مشکل خوابیدن، 1 ساعت قبل ازظهر مصرف کنید اگر بی خوابی رخ دهد دوز را کاهش دهید.
مشکلات گوارشی - بعضی از بیماری ها و ناراحتی های خفیف ممکن است اتفاق بیفتد اگر شما به صورت خام (پودر خام) ماکا را مصرف کنید. اگر شما یک معده حساس دارید آن را به شکل ژلاتین شده انتخاب کنید. در این شکل، ماکا تحت فشار برای چند ثانیه حرارت داده می شود که به راحتی قابل هضم می شود.
آکنه - این می تواند یک واکنش اولیه باشد و برطرف می شود این نشانه ای از تجدید تعادل هورمونی است. در طولانی مدت، ماکا باید وضعیت پوست را بهبود بخشد و آن را پاک کند.
سوزش سر دل - اگر این عارضه جانبی را تجربه کرده اید دوز را کاهش دهید یا فرم ژلاتینی را انتخاب کنید.

در ادامه بخوانید: 7 غذای آفرودیزیاک که باعث افزایش میل جنسی شما می شود

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (1)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای

  1. یلدا

سلام ماکا رو از کجا تهیه کنم؟

  پیوست ها
 
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search