رژیم غذایی

مزایای سلامتی شبدر قرمز و طرز تهیه چای شبدر قرمز

خواص شبدر قرمز

شبدر قرمز (Trifolium pratense) یک گیاه است که متعلق به خانواده لوبیا (همچنین شامل نخود و لوبیا) است. این شامل ایزوفلاون ها است که ترکیباتی هستند که به عنوان فیتواستروژن ها (مواد شیمیایی گیاهی شبیه به استروژن هورمون زنانه) عمل می کنند.

در گیاهان دارویی، شبدر قرمز به طور معمول برای درمان مسائل تنفسی مانند آسم و برونشیت، اختلالات پوستی (مانند اگزما و پسوریازیس) و مشکلات سلامتی زنان (مانند علائم یائسگی یا قاعدگی) مورد استفاده قرار می گیرد. عصاره ایزوفلاون به عنوان مکمل های غذایی برای کلسترول بالا و پوکی استخوان علاوه بر علائم یائسگی استفاده می شود. اغلب مزایای سلامت شبدر قرمز شامل توانایی آن در درمان اختلالات استروژن، کاهش کلسترول، تحریک ادرار، افزایش گردش خون، تقویت استخوان ها، محافظت از سیستم ایمنی بدن، کاهش فشار خون بالا و محافظت از سیستم قلبی عروقی است.
شبدر قرمز یک گیاه علفی کوچک و کوتاه مدت است که در سراسر اروپا و آسیای غربی و همچنین بعضی مناطق آفریقا گل می دهد. گل این گیاه کوچک، صورتی بنفش است و به دلیل سرعت رشد سریع و ارزش غذایی بالا آنها اغلب به عنوان علوفه ای برای حیوانات استفاده می شود. گیاه به طور سنتی در بخش های مختلف اروپا و آسیا برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است. معمولاً گیاه به شکل چای مصرف می شود و از آنجایی که مزایای سلامت شبدر قرمز کشف شده است بسیار محبوب شده است.
شبدر قرمز به عنوان یک چای گیاهی یا مکمل است که می تواند به درمان بسیاری از علائم یائسگی کمک کند. با این حال، مزایای مصرف مکمل شبدر قرمز به بیش از تنها تسکین گرگرفتگی، خستگی، نوسانات خلقی و سایر علائم یائسگی گسترش می یابد. عصاره های شبدر قرمز می تواند به تقویت استخوان ها، سرفه و آرامش پوست کمک کند.
مصرف شبدر قرمز برای زنان و مردان مناسب است. تحقیقات علمی در مورد مزایای شبدر قرمز نشان داده است که عصاره گل شبدر قرمز می تواند به جلوگیری از ریزش مو در مردان کمک کند. چای شبدر قرمز ممکن است به نفع مردان باشد زیرا ایزوفلاون ها در عصاره شبدر قرمز همچنین سلامت خوب پروستات را تقویت می کنند.
در این مقاله، شما در مورد بسیاری از علایق ثابت شده مزایای استفاده از شبدر قرمز را پیدا می کنید. شما همچنین خواهید آموخت که چرا مصرف مکمل شبدر قرمز خوب است اگر شما در حال رفتن به یائسگی هستید.

شبدر قرمز چیست؟

شبدر قرمز(Trifolium pratense) یک گیاه گلدار است که در اروپا، بخشی از آفریقا و آسیای غربی رشد می کند. بسیاری از مزایای سلامت قرمز شبدر در شکوفه های شبدر قرمز یافت می شود.
محققان مرکز ملی سلامت مکمل و هماهنگ کننده گزارش دادند که شکوفه های شبدر قرمز حاوی ایزوفلاون ها هستند. این مواد فیتواستروژن هستند و اثر مشابهی با هورمون استروژن دارند.
مطالعات در مورد ایزوفلاون های استخراج شده از گل شبدر قرمز نشان می دهد که می توانند به کاهش بسیاری از علائم یائسگی کمک کنند.
عصاره های شبدر قرمز در قالب مکمل ها، قرص ها یا کپسول ها یافت می شود. اگر می خواهید چای شبدر قرمز را خودتان در خانه داشته باشید شما می توانید گلهای شبدر قرمز خشک شده را بخرید.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چای شبدر قرمز چیست؟

چای شبدر قرمز یک انفوزیون گیاهی بدون کافئین است که با قرار دادن گل های شبدر تازه یا خشک شده در فنجان آب گرم ایجاد می شود. چای شبدر قرمز دارای طعم ملایم است.
نوشیدن چای شبدر قرمز می تواند بسیار مفید باشد اگر شما سرفه سرد یا مداوم دارید. اکثر زنان مصرف چای شبدر قرمز را برای کمک به کاهش بسیاری از علائم مرتبط با یائسگی مصرف می کنند.
در پایان مقاله، شما یک دستور العمل برای ساخت چای شبدر قرمز خواهید یافت.

ارزش غذایی شبدر قرمز

شبدر قرمز حاوی تعدادی از ترکیبات مفید مانند ایزوفلاون ها و فلاونوئیدها است.
تحقیقات در مورد ارزش تغذیه شبدر قرمز نشان داد که حاوی ترکیبات فنولیک کلوامید، فلاونول ها و کورستین است.
این ترکیبات به عنوان آنتی اکسیدان ها در بدن عمل می کنند و همچنین دارای اثر ضد التهابی هستند.
دلیل استفاده از مکمل شبدر قرمز در زنان یائسه این است که آنها یک منبع غنی از فیتواستروژن هایی به نام ایزوفلاون هستند. این ترکیبات ضد التهابی می تواند یک اثر استروژنی داشته باشد.
برخی از محققان توصیه می کنند مصرف 40 میلی گرم ایزوفلاون در روز برای بهبود علائم مرتبط با یائسگی انجام شود.

مزایای شبدر قرمز و چای شبدر قرمز

بیایید به جزئیات بیشتری در مورد اینکه چرا مکمل های گیاهی شبدر قرمز می تواند برای شما مفید باشد نگاه کنید.

چای شبدر قرمز برای مدیریت علائم یائسگی خوب است.

همانطور که قبلاً در این مقاله ذکر شد استفاده از شبدر قرمز برای کاهش علائم یائسگی یکی از محبوب ترین استفاده های آن است.
یک مطالعه تصادفی منتشر شده در مجله غدد و متابولیسم غدد درون ریز نشان می دهد که ایزوفلاوون شبدر قرمز علائم مربوط به یائسگی را کاهش می دهد. در این مطالعه، 53 زن بالای 50 سال، روزانه 80 میلی گرم مکمل شبدر قرمز دریافت کردند و علائم یائسگی آنها کاهش یافت.
مطالعات دیگر نشان داد که فیتواستروژن ها در شبدر قرمز می توانند به کنترل علائم یائسگی کمک کنند.
همچنین بسیاری از مطالعات علمی نشان می دهد که چگونه عصاره شکوفه های شبدر قرمز به جلوگیری از پوکی استخوان، گرگرفتگی، افسردگی و سایر علائم یائسگی کمک می کند.
مکمل قرمز شبدر می تواند به کاهش گرگرفتگی کمک کند
مصرف چای شبدر قرمز یا مکمل ها در یائسگی می تواند عرق شبانه و گرمازدگی را کاهش دهد.
یک مطالعه نشان داد که مصرف قرص شبدر قرمز به مدت 12 هفته به میزان قابل توجهی به کاهش فرکانس و شدت گرگرفتگی کمک کرد.
بررسی 11 آزمایش تصادفی نشان داد که زنان مبتلا یائسگی با خوردن شبدر قرمز کاهش علائم گرگرفتگی نسبت به گروه کنترل داشتند.
مطالعه دیگری نشان داد که ترکیبی از پروبیوتیک ها و عصاره های شبدر قرمز به کاهش گرگرفتگی در زنان قبل از یائسگی کمک می کند.
شبدر قرمز یکی از 8 داروی طبیعی برای گرگرفتگی است.
عصاره های شبدر قرمز به ارتقاء سلامت استخوان های خوب در یائسگی کمک می کند
مصرف به طور منظم عصاره گل شبدر قرمز، می تواند در جلوگیری از نشانه های پوکی استخوان ،اگرشما بیش از 50 سال داشته باشید کمک کند.
دانشمندان دریافته اند که مصرف 150 میلی لیتر عصاره های شبدر قرمز به افزایش تراکم استخوان در زنان یائسه کمک می کند. زنان برای تکمیل یک دوره 12 هفته برای بهبود سلامت استخوان، مکمل های خود را دریافت کردند.
گیاه شبدر قرمز به کاهش کلسترول در زنان یائسه کمک می کند
ایزوفلاون شبدر قرمز ممکن است از عوارض قلبی عروقی در منوپوز جلوگیری کند که نتیجه کلسترول بالا است.
مطالعه ای روی 40 زن که بیش از 56 سال داشتند نشان داد که استفاده از مکمل های ایزوفلاون شبدر قرمز به کاهش کلسترول LDL کمک می کند. همچنین سطح تری گلیسیرید - نوعی از چربی خون را کاهش می دهد.
شبدر قرمز خلق و خوی را بهبود می بخشد و اضطراب را پس از یائسگی کاهش می دهد
یکی دیگر از مزایای استفاده از شکوفه شبدر قرمز پس از یائسگی این است که این مکمل می تواند به جلوگیری از افسردگی و اضطراب کمک کند.
یک مطالعه شامل 109 زن یائسه نشان داد که مصرف کپسول شبدر قرمز روزانه علائم اضطراب و افسردگی را کاهش می دهد. در این مطالعه، زنان مکمل قرمز شبدر با 80 میلی گرم ایزوفلاون مصرف کردند.
اگر از تغییرات خلق در طول یائسگی رنج می برید متوجه شوید چه اسانس های ضروری برای مقابله با اضطراب و افسردگی مناسب هستند.
ایزوفلاونهای شبدر قرمز کیفیت زندگی پس از یائسگی را بهبود می بخشد.
بسیاری از مطالعات نشان داده اند که شبدر قرمز می تواند بسیاری از علائم مربوط به یائسگی را بهبود بخشد. بنابراین، جای تعجب نیست که بسیاری از زنان یائسه که شبدر قرمز را مصرف می کنند کیفیت زندگی بیشتری را تجربه کنند.
مطالعه ای که در مجله زنان و زایمان منتشر شد گزارش داد که عصاره های شبدر قرمز همچنین باعث بهبود سلامت پوست سر، الگوهای خواب، ظاهر پوست و کاهش خستگی می شود. این منجر به کیفیت کلی زندگی و احساسات رفاه عمومی می شود.

بیشتر بخوانید: راه های طبیعی برای کاهش علائم یائسگی

مکمل های گیاهی شبدر قرمز ممکن است از پوکی استخوان جلوگیری کنند.

مصرف خیسانده یا عصاره شکوفه شبدر قرمز ممکن است به جلوگیری از استخوان های شکننده در افرادی که در معرض یائسگی نیستند کمک کند.
استئوپروز اغلب با کاهش میزان استروژن در طی یائسگی ارتباط دارد. دانشمندان شناسایی کرده اند که شبدر قرمز حاوی ایزوفلاون های فرمونونتین و biochanin A است مطالعات بسیاری نشان داده اند که دوزهای مکمل قرمز شبدر قرمز می تواند به افزایش تراکم مواد معدنی استخوان کمک کند.

آیا مکمل شبدر قرمز می تواند برای مردان مبتلا به پوکی استخوان مفید باشد؟

مجله Drug Design، Development و Therapy گزارش می دهد که احتمال دارد که گیاه شبدر قرمز برای استئوپروز مردان نیز مفید باشد.

بیشتر بخوانید: تغذیه در پوکی استخوان

مکمل شبدر قرمز سلامت قلب را ارتقاء می بخشد

کمک به بهبود سلامت قلب و عروق شما دلیل دیگری برای نوشیدن چای شبدر قرمز برای شماست.
مطالعات مختلف نشان داده اند که عصاره برگ های شبدر قرمز یا شکوفه شبدر قرمز حاوی ایزوفلاون ها برای محافظت در برابر بیماری های قلبی کمک می کند.
مطالعه دیگری نشان داد که مکمل قرمز شبدر می تواند در جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی اثر مثبت داشته باشد.

بیشتر بدانید: رژیم غذایی برای داشتن قلب سالم

شبدر قرمز برای کاهش کلسترول خوب است

اگر کلسترول بالا را داشته باشید مصرف شبدر قرمز برای اهداف دارویی نیز ممکن است مفید باشد.
یک مطالعه کوچک که شامل 23 زن سالم قبل و بعد از یائسگی بود دریافتند که استفاده از ایزوفلاونهای شبدر قرمز برای یک ماه تأثیر مثبت بر کلسترول دارد.
مکمل های شبدر قرمز ممکن است به کاهش فشار خون کمک کنند
همچنین شواهدی وجود دارد که گیاه شبدر قرمز تاثیر مثبت بر سیستم عروقی شما دارد اگر شما از فشار خون بالا رنج می برید.
فشار خون بالا گاهی اوقات برخی از عوارض در زنان مسن دیابتی است. یک مطالعه کوچک که مربوط به 16 زن یائسه بود نشان داد مصرف روزانه 50 میلی گرم مکمل قرمز شبدر به کاهش فشار خون کمک می کند.
شبدر قرمز ممکن است از ایجاد پلاک در شریان ها (آترواسکلروز) جلوگیری کند
یکی دیگر از راه هایی که گلهای شبدر قرمز تازه یا خشک شده برای سلامت قلب شما مناسب است این است که آنها به جلوگیری از مسدود شدن شریان ها کمک می کنند.
محققان دریافته اند که اثر ضد التهابی ایزوفلاوون شبدر قرمز می تواند خطر ابتلا به افزایش خطر پلاک شریان را کاهش دهد. Isoflavones در شبدر قرمز ترکیبات فعال خاص است که به جلوگیری از آترواسکلروز و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کمک می کند.

بیشتر بدانید: 10 نکته برای کاهش کلسترول با رژیم غذایی

شبدر قرمز ممکن است به مبارزه با درد کمک کند

یکی از مزایای سلامت جسمی عصاره های شکوفه شبدر قرمز این است که آنها به افزایش آستانه درد کمک می کنند.
عدم تعادل هورمونی می تواند باعث درک احساس درد شود و باعث درد بیشتر شود. دانشمندان متوجه شدند که مکمل رژیم غذایی با فیتواستروژن های گیاه شبدر قرمز کمک می کند تا آستانه درد را تا سطوح نرمال افزایش دهد.
برخی از عصاره های گیاهی شبدر قرمز نیز مخدر فعال دارند. سیستم opioid به تنظیم خلق و خوی، هورمون ها، درجه حرارت و درک درد شما کمک می کند.

چای قرمز شبدر می تواند به کاهش علائم آسم کمک کند

نوشیدن چای شبدر قرمز یک اثر آرام بخش بر سیستم تنفسی شما دارد و می تواند به سرفه های مزمن کمک کند.
ایزوفلاون biochanin A در شبدر قرمز دارای اثر ضد اسپاسم است و می تواند به کاهش علائم سرفه آلرژیک و آسم کمک کند.
یک مطالعه شامل خوک های دریایی نشان داد که عصاره های شبدر قرمز به کاهش علائم مرتبط با آسم آلرژیک و سایر بیماری های ریه کمک می کند.

بیشتر بدانید: آسم و سولفیت ها - غذاهایی که در آلرژی و حساسیت به سولفید باید خوداری شوند

قرص شبدر قرمز به بهبود ظاهر پوست کمک می کند

عصاره های شبدر قرمز به شما کمک می کند پوست خود را بهتر کنید زیرا ایزوفلاون ها بر سلامت پوست تاثیر مثبتی دارند.
مطالعات مختلف نشان داده اند که مکمل شبدر قرمز در منوپوز به بهبود پوست کمک می کند تا هیدراته شود و ظاهر بهتر داشته باشد.
شبدر قرمز ممکن است زخم را سریعتر بهبود بخشد
عصاره های گیاه شبدر قرمز نیز فعالیت های ترمیم زخم دارند.
یک مطالعه نشان داد که اعمال عصاره های شبدر قرمز به کاهش زمان بهبودی زخم کمک می کند. دانشمندان تخمین زدند که منافع پوست به علت اثر سینرژیک ایزوفلاونهای مختلف شبدر است.
شبدر قرمز ممکن است از اثرات تابش اشعه ماوراء بنفش محافظت کند.
اثر کاهش التهاب عصاره های گیاهی شبدر قرمز همچنین می تواند از پوست شما در برابر اشعه UV محافظت باشد.
محققان کشف کرده اند که شکوفه های شبدر قرمز شامل ترکیبات مانند ژنیستئین و equol که محافظت از اشعه ماوراء بنفش را فراهم می کنند. این آنتی اکسیدان ها می توانند به جلوگیری از آسیب سلول های پوست کمک کنند. در واقع، ژل حاوی equol از سیستم ایمنی بدن پس از آفتاب سوختگی محافظت می کند.

شکوفه شبدر قرمز می تواند از ریزش مو در مردان جلوگیری کند.

مردان همچنین می توانند از عصاره های گیاه شبدر قرمز بهره مند شوند زیرا ترکیبات در شبدر قرمز با جلوگیری از طاسی الگوی مردانه ارتباط دارند.
یک مطالعه که شامل 30 مرد مبتلا به ریزش مو نشان داد که استفاده از عصاره گل شبدر قرمز حاوی بیوکانین A موجب افزایش تعداد مو می شود. استفاده روزانه فرمول 4 ماهه موجب کاهش طاسی شد.
شبدر سرخ به جلوگیری از آنزیم های 5-آلفا ردوکتاز کمک می کند که گاهی اوقات علت طاسی هستند.
شبدر قرمز می تواند برای سلامت پروستات مردان مفید باشد
مصرف مکملهای شبدر قرمز حاوی ایزوفلاون ها می تواند به بهبود سلامت پروستات کمک کند و خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دهد.
در یک مطالعه 20 مرد بالای 60 سال 60 میلی گرم عصاره ایزوفلاون شبدر قرمز را برای یک سال مصرف کردند. در پایان 12 ماه، مشخص شد که سطح آنتی ژن پروستات (PSA) آن 30 درصد کاهش می یابد و حجم پروستات کمی کاهش می یابد.

عصاره شبدر قرمز ممکن است دارای خواص ضد سرطان باشد

به نظر می رسد شواهد متناقضی در مورد استفاده از عصاره های شبدر قرمز به دلیل فعالیت استروژن مشابه آنها وجود دارد.
انجمن آمریکایی تحقیقات سرطان، یک مطالعه را منتشر کرد که نشان می دهد عصاره های شبدر قرمز می تواند به کاهش یا توقف پیشرفت سرطان پروستات در مردان کمک کند.
مجله PLoS One یک بررسی سیستماتیک از آزمایشهای کنترل شده تصادفی در مورد اثرات شبدر قرمز بر سرطان پستان منتشر کرد. آنها هیچ مدرکی نیافتند که ایزوفلاون ها از شبدر قرمز یا سویا خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد.
با این حال، محققان به طور کامل از تمام خطرات شبدر قرمز بر سرطان های مرتبط با هورمون آگاه نیستند. برخی مطالعات همچنین به این واقعیت اشاره می کنند که فیتواستروژن ها می توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند.
اگر شما در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان یا تخمدان هستید نباید از مصرف شبدر قرمز در دوزهای بالا برای اهداف دارویی اجتناب کنید.

شبدر قرمز و باروری

شبدر قرمز ممکن است بر باروری مردان و همچنین باروری زن تاثیر بگذارد و می تواند روی شانس بچه دارشدن شما تأثیر بگذارد.
مطالعات نشان داده است مصرف زیاد ایزوفلاون ها مانند شبدر قرمز بر روی باروری مردان تاثیر می گذارد زیرا می تواند باعث کاهش میزان اسپرم شود.
به همین ترتیب، نتایج مطالعات بالینی مختلف نشان می دهد که زنانی که ایزوفلاون بالا مصرف کرده اند ممکن است باردار شدن آنها دشوارتر شود.

چگونه چای شبدر قرمز بسازیم؟

عناصر
1 فنجان آب جوش
1 قاشق غذاخوری گل شبدر قرمز خشک شده (اگر از گل های تازه استفاده می کنید، مقدار سه برابر شود)
تکه زنجبیل (اختیاری)
عسل و لیمو برای طعم
طرز تهیه:
تمام مواد تشکیل دهنده (به جز عسل و لیمو) را در یک فنجان آب قرار داده و برای چند دقیقه یک پوشش روی آن قرار دهید. فشار دهید و آب لیمو و عسل را اضافه کنید هنگامی که چای تا حدودی سرد است به آرامی گرم (به جای جوشاندن گرم) کنید. این چای را 2 تا 3 بار در روز بنوشید.
چگونه یک شربت شبدر قرمز بسازیم
برای به دست آوردن مزایای سلامت زیادی از شبدر قرمز، می توانید تنتور را خودتان در خانه بسازید. این به حفظ ایزوفلاوون ها و سایر ترکیبات مفید در عصاره گل شبدر قرمز کمک می کند.

اثرات جانبی شبدر قرمز

برای بسیاری از زنان، مکمل شبدر قرمز برای کاهش بسیاری از علائم مرتبط با یائسگی مناسب است.
شواهدی وجود ندارد که مصرف شبدر قرمز برای اهداف دارویی در زنان شیرده مناسب باشد. با این حال، مجله Menopause توصیه می کند که زنان مبتلا به سرطان سینه حساس به استروژن در معرض افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه هستند. زنان با سایر شرایط حساس به هورمون مانند سرطان رحم، سرطان تخمدان، اندومتریوز یا فیبروئید رحم نیز باید از شبدر قرمز اجتناب کنند.
برخی از افرادی که شبدر قرمز را درازمدت می بینند ممکن است بثورات پوستی، حالت تهوع، ترشحات واژن یا سردرد را تجربه کنند.
اگر به جراحی برنامه ریزی شده ای نیاز دارید باید از مصرف شبدر قرمز جلوگیری کنید زیرا شبدر قرمز می تواند بر لخته شدن خون تأثیر بگذارد.
زنان باردار باید از مقادیر زیادی از شبدر قرمز اجتناب کنند.
بعضی از داروها مانند بعضی قرصهای کنترل تولد، ممکن است با شبدر قرمز تداخل کنند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search