رژیم غذایی

افزایش وزن ناگهانی؛ علل، بیماری ها و پیشگیری

علل افزایش وزن ناگهانی

افزایش وزن ناگهانی و غیرقابل توضیح می تواند گیج کننده باشد به ویژه هنگامی که الگوی غذایی روزانه و تمرینات معمول شما سالم بوده است. قبل از اینکه به دنبال یک راه حل باشید باید منبع مشکل را شناسایی کنید پس از فصل شادی، چندین کیلو افزایش وزن غیر معمول نیست زیرا اکثر مردم هنگامی که در کار نیستند تمایل به خوردن غذا دارند.

با این حال، افزایش قابل توجه وزن ناگهانی نیست همانطور که در یک شب رخ نمی دهد. اگر و یا هنگامی که افزایش ناگهانی وزن اتفاق می افتد مانند در مدت 24 تا 48 ساعت، این می تواند نشانه ای از بیماری های مختلف باشد. این ممکن است به تحقیقات پزشکی نیاز داشته باشد به ویژه اگر علائمی نظیر تورم پاها، نفخ بیش از حد شکم یا مشکل تنفس همراه باشد. البته حمل پوند اضافی لزوماً یک مشکل نیست. اما این می تواند یک مسئله پزشکی اساسی باشد که می خواهید به آن پاسخ دهید. شاید این یک وضعیت هورمونی، یا یک اختلال خلقی باشد یا عامل دیگری که فیزیولوژی شما را تغییر می دهد بدون آنکه متوجه آن شوید. تنها راه مطمئن بودن 100٪ مشاوره با پزشک خود است.

دلایل افزایش وزن بدن

اکثر ما وزن بدن را با محتوای چربی بدن بیش از حد طبیعی افزایش می دهیم. درصد چربی بدن در موارد اضافه وزن یا چاق افزایش می یابد. با این حال، تنها چربی نیست که ممکن است مسئول باشد. مواد غذایی، مدفوع و مایع عوامل دیگری هستند که می توانند به افزایش وزن کمک کنند. علاوه بر این، دیگر اندام ها و ساختار بدن نیز به وزن بدن کمک می کند. مهمتر از همه استخوان است و در برخی از بیماری ها تراکم استخوان افزایش وزن بدن را افزایش می دهد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

چربی، غذا، سیال یا مدفوع

چاقی یک مشکل جهانی است. داشتن اضافه وزن یا چاقی به این معنی است که تجمع چربی وجود دارد. با این حال، وزن بدن نیز می تواند ناگهان تغییر کند:
مواد غذایی: مقدار زیادی از مواد غذایی مصرف می شود و هنوز هم در داخل روده نگه داشته می شود.
مایع: مقدار زیادی از مایع مصرف شده و در برخی از بیماری ها در داخل بدن حفظ می شود.
مدفوع: مقدار زیادی از مدفوع در داخل روده نگه داشته شده است.

علل افزایش وزن ناگهانی

انباشت چربی افزایش وزن یک شبه را توضیح نمی دهد. افزایش وزن بدن در واقعیت به علت انباشت تدریجی است بیش از هفته ها، ماه ها و حتی سال ها رخ می دهد. بنابراین، عمدتاً مواد غذایی، مایع و مدفوع است که باعث افزایش ناگهانی و بیش از حد وزن در طی چند روز می شود. این می تواند به دلیل تغییرات غذایی و یا شیوه زندگی باشد یا می تواند به علت بیماری هایی باشد که می توانند اشتها را تحت تاثیر قرار دهند و مانع حرکت روده یا اختلالات تولید ادرار شوند.

خوردن بیش از حد

خوردن بیش از حد یکی از شایع ترین علل افزایش ناگهانی وزن است. این عادت غیر معمول برای اکثر مردم از زمان تا زمان غیر معمول نیست. افزایش وزن که بلافاصله اتفاق می افتد با وزن مواد غذایی که در وعده غذایی بزرگ مصرف می شود همبستگی دارد. به عنوان مثال، فرد بعد از مصرف 2 پوند غذا و نوشیدنی حدود 2 پوند وزن خواهد داشت.
تجزیه این مواد غذایی برای تولید انرژی و یا از دست دادن مایعات از طریق عرق کردن یا در اثر هوای خارج شده، به طور ناگهانی برای مقابله با افزایش وزن مرتبط با مصرف مواد غذایی کافی نیست. برخی بیماری ها ممکن است منجر به اشتهای ناخوشایند افزایش یافته و اختلالات خوردن خاصی نیز ممکن است در افزایش وزن ناگهانی ناشی از خوردن زیاد باشد.

یبوست

یبوست دلیل دیگری برای افزایش ناگهانی وزن است. با مدفوع جمع آوری شده در روده ها، فرد ممکن است متوجه شود که وزن بدن افزایش می یابد. مقدار مدفوع در روده ها می تواند از 1 پوند به 4 پوند متفاوت باشد. بنابراین افرادی که در معرض یبوست هستند ممکن است بعد از یک حرکت روده بزرگ حجم ناگهانی کاهش وزن پیدا کنند.
یبوست اغلب به عوامل تغذیه ای و سبک زندگی مرتبط است مانند مصرف مایع ناکافی، فیبر کم غذا و ماندگاری. با این حال، یبوست همچنین می تواند نشانه ای از چندین بیماری و اختلالات باشد. بسیاری از موارد یبوست بدون هیچ دلیل روشن رخ می دهند.

مدفوع فشرده شده

مدفوع می تواند به یک جرم فشرده سخت تبدیل شود. در این حالت، مدفوع نمی تواند عبور کند و در روده بزرگ و راست روده می ماند. این به عنوان مدفوع فشرده معروف است. این می تواند عبور مدفوع در بالای روده ها که تحت تاثیر قرار نمی گیرند را مسدود کند. با این حال، فرد ممکن است متوجه شود که انسداد مدفوع در حال حاضر وجود دارد از آنجا که مقدار کمی از مدفوع آبی که می تواند در اطراف ناپایداری حرکت کند ممکن است خارج شود.

ادم

ادم، واژه پزشکی برای تورم است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که سیال در هر قسمت از بدن مانند اندام (ادم محیطی) و یا حتی در حفره شکم (آسیت) جمع می شود. سیال می تواند در ریه ها (ادم ریوی) یا در اطراف ریه ها (پلورال افیوژن) یا در اطراف قلب (افیوژن پریکارد) رخ دهد. گاهی اوقات انباشت مایع را می توان تعمیم داد. این به این معنی است که در سراسر بدن اتفاق می افتد که به نام anasarca شناخته می شود.
احتباس سیال در بدن می تواند به دلایل مختلف رخ دهد:
بیماری های کلیه.
بیماری های کبدی.
نارسایی قلبی.
سوء تغذیه.
یاتروژنیک - عوارض جانبی برخی از داروها یا تزریق مایع بیش از حد IV

بیشتر بخوانید: ورم پا

چگونه از افزایش وزن ناگهانی جلوگیری کنیم؟

همیشه با یک پزشک در مورد افزایش اضافه وزن ناگهانی که ممکن است با اختلالات یا بیماری مرتبط باشد مشورت کنید. با این حال، به عنوان عوامل خاص رژیم غذایی و سبک زندگی ممکن است مسئول باشد داروهای زیر ممکن است در جلوگیری از افزایش ناگهانی وزن مفید باشد.
پرخوری نکنید. مدیتیشن را با غذا به ویژه با مقدار تمرین کنید. اگر انتخاب وسیعی از غذاها وجود دارد و مقادیر کمی از چندین غذا وجود دارد. توقف قبل از اینکه یک احساس سیر شدن باشد. در هر چند ساعت چندین وعده غذا را بجای داشتن چند وعده غذایی بزرگ استفاده کنید.
مایعات در حد متوسط مصرف کنید اگر در معرض بیماری کلیه یا سایر بیماری هایی که ممکن است باعث حفظ مایعات شود می باشید مایعات را در حد اعتدال مصرف کنید. همیشه از توصیه دکتر به مصرف آب و سایر نوشیدنی ها پیروی کنید.
بعد از دهیدراتاسیون در رهیدراتاسیون مراقب باشید. با مصرف مایعات بدون تعادل مناسب آب و الکترولیت، مایع ممکن است حفظ شود و سپس باعث افزایش ناگهانی وزن شود. این معمولاً موقتی است اما برای افراد مبتلا به بیماری های کلیوی می تواند مشکل ساز باشد.
حفظ منظم حرکات روده، ترجیحاً یک یا دو بار در روز. اقدامات ساده می تواند به تنظیم عادت روده کمک کند. این شامل نوشیدن مقدار زیادی آب، خوردن غذاهای فیبر بالا، اجتناب از مقدار زیادی از دیورتیک ها مانند الکل و کافئین و حفظ فعالیت جسمی است.
از ملین ها برای یبوست استفاده کنید اگر و زمانی که توسط یکی از متخصصان مراقبت های سلامت تجویز می شود. همیشه تغییرات در رژیم غذایی و شیوه زندگی را انتخاب کنید اما گاهی اوقات برای متوقف کردن یبوست ممکن است بعضی از داروهای مسهل مورد نیاز باشد.
هنگام احتباس مایعات بعد از شروع داروی جدید، همیشه پزشک را مطلع کنید. این می تواند یک اثر جانبی دارو باشد. هرگز دارو را متوقف نکنید تا از تجمع مایع جلوگیری شود مگر اینکه یک پزشک آنرا توصیه کند.
علائم احتباس مایع را نادیده نگیرید. بلافاصله با پزشک مشورت کنید و تجویز نسخه برای کاهش یا جلوگیری از احتباس مایعات که می تواند با بیماری های خاصی رخ دهد را دنبال کنید.

در ادامه بخوانید: چاقی چیست و چه چیزی باعث آن می شود؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search