رژیم غذایی

روغن آرگان: مزایای سلامتی و عوارض جانبی آن

خواص روغن آرگان

هنگامی که صحبت از محصولات زیبایی می شود شما احتمالاً در میان نام های تجاری مختلف قرار می گیرید که بسیاری از آنها مواد مشابهی مانند آلوئه ورا، روغن نارگیل و روغن گل رز را تولید می کنند.


یکی دیگر از روغن هایی که ممکن است برای شما آشنا باشد روغن آرگان (آرقان) است روغن نسبتاً مقرون به صرفه است که به نظر معطر و یک محصول لوکس برای پوست و مو است. از آنجا که روغن آرگان بسیار غنی از مواد مغذی مفید مانند ویتامین E، اسیدهای چرب، اسکالن و آنتی اکسیدان ها است می تواند شگفتی هایی برای پوست و مو شما ایجاد کند. در اینجا، توضیح می دهیم که روغن ارگان چگونه است چگونه آن می تواند بر روال زیبایی شما اضافه کند.
روغن آرگان از دانه های درخت آرگان، بومی منطقه ای در جنوب غربی مراکش، بدست می آید.
Erum Ilyas، MD، یک متخصص پوست در مونگومری پوست در پنسیلوانیا توضیح می دهد که روغن آرگان یک روغن بسیار مغذی است که به راحتی به پوست نفوذ می کند تا رطوبت را افزایش دهد و همچنین ایجاد چربی های طبیعی برای محافظت از سد پوستی می کند.
از آنجا که روغن آرگان نسبتاً سبک است از آن در بسیاری از انواع پوست استفاده می شود.

روغن آرگان چیست؟

روغن آرگان یک محصول طبیعی است که از هسته های درخت Argania spinosa (گونه بومی مراکش) است. روغن آرگان غنی از اسید های چرب ضروری و آنتی اکسیدان ها (از جمله ویتامین E، پلی فنل، اسید لینولئیک و استرول ها) اغلب به عنوان یک ماده ضد پیری برای پوست به فروش می رسد. علاوه بر این، مصرف روغن آرگان به شرایط خاصی از سلامتی کمک می کند. اگر چه بومی مراکش است روغن آرگان در حال حاضر در سراسر جهان برای انواع مختلفی از پختنی ها، زیبایی و سلامتی استفاده می شود.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

استفاده موضعی از روغن آرگان

روغن آرگان برای چندین شرایط مختلف عرضه می شود. بیایید نگاهی به برخی از کاربردهای رایج روغن آرگان داشته باشیم و سپس بحث کنیم که تحقیقات تا چه تاریخ کشف شده است. پیشنهاد می شود روغن آرگان را استفاده کنید برای کمک به:

پوست

طرفداران ادعا می کنند که روغن آرگان را می توانید در طیف وسیعی از بیماری های پوستی شامل موارد آکنه، اگزما، عفونت ها و پسوریازیس استفاده کنید. علاوه بر این، گفته می شود روغن آرگان برای جلوگیری و یا آسیب های مرتبط با پیری در پوست استفاده می شود. مطالعات کمی نشان داده است که روغن آرگان و روغن آرگان خوراکی هر دو می تواند در زنان یائسه الاستیک پوست را بهبود بخشد. روغن آرگان نیز اغلب به عنوان روغن ماساژ استفاده می شود.

مو

روغن آرگان به عنوان یک درمان طبیعی برای موهای خشک، انتهای دو شاخ شده مو استفاده می شود و مشکلات پوستی سر (مانند پوسته خشک و شوره سر) استفاده می شود. بیوتین نیز اغلب برای مو، با روغن آرگان یا بدون آن توصیه می شود.

ناخن ها

برای تقویت ناخن ها، روغن آرگان گاهی برای درمان ناخن های شکننده توصیه می شود.
مطالعات در مورد مزایای سلامتی روغن خوراکی آرگان
برخی از طرفداران پیشنهاد می کنند که مصرف روغن آرگان می تواند به درمان یا پیشگیری از بیماری های خاصی از جمله استئوآرتریت، فشار خون بالا، دیابت و آترواسکلروز کمک کند.
تا به امروز، چندین تحقیق علمی اثرات روغن آرگان را مورد آزمایش قرار داده اند. مطالعات اولیه نشان می دهد که روغن ارگان ممکن است باعث افزایش سلامتی در هنگام مصرف خوراکی شود در حالیکه کمبود تحقیقات در مورد مزایای روغن آرگان برای پوست، مو و ناخن ها وجود دارد.

مطالعات مقاومت انسولین

به عنوان مثال، در آزمایشات روی موش، دانشمندان نشان داده اند که مصرف روغن آرگان ممکن است با مقاومت به انسولین مبارزه کند وباعث محافظت در مقابل مشکلات سلامتی مربوط به چاقی و سبب کاهش فشار خون شود.

مطالعات بیماری قلبی

یکی از معدود آزمایشهای بالینی برای آزمایش مزایای بالقوه روغن آرگان، گزارش سال 2005 از سوی تغذیه، متابولیسم و بیماریهای قلبی عروقی، استفاده از مکمل های روغن آرگان ممکن است در جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کند.
برای مطالعه 60 مرد جوان، 25 میلی لیتر از روغن ارگان یا روغن زیتون فوق العاده را به مدت سه هفته مصرف کردند. نتایج مطالعه نشان داد که هر دو روغن باعث بهبود وضعیت آنتی اکسیدانی شرکت کنندگان شد (اثر آن می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی کمک کند). در مطالعه دیگری در انسان، آرگان خوراکی به نظر می رسد که پروفایل چربی افراد مبتلا به دیالیز را بهبود بخشد.

اثرات ضد تشنج

مطالعه 2017 در موش صحرایی نشان داد که روغن آرگان ممکن است فعالیت ضد تشنج داشته باشد. در این مطالعات به نظر می رسد که در هیپوکامپ مغز موش ها عمل می کند که هر دو آستانه تشنج را افزایش می دهد (احتمال ابتلا به آن ها کمتر می شود) و خطر مرگ را برای موش هایی که صرع موضعی را تجربه کرده اند کاهش می دهد.

سوختگی ها

روغن آرگان به طور معنی داری در بهبود سوختگی درجه دوم در موش صحرایی اثر داشت و توصیه می شود روغن آرگان (همراه با سولفادیازین نقره) برای درمان سوختگی ها در انسان مورد بررسی قرار گیرد.
قبل از مصرف روغن آرگان برای پیشگیری یا درمان هر گونه بیماری سالم تحقیقات بیشتری لازم است.

دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی است

ترکیبات فنولیک مختلف در روغن آرگان احتمالاً مسئولیت بسیاری از ظرفیت آنتی اکسیدان و ضد التهابی آن را بر عهده دارند.
روغن آرگان غنی از ویتامین E و یا توکوفرول است که ویتامین محلول در چربی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی برای کاهش اثرات مضر رادیکال های آزاد عمل می کند. (1)
ترکیبات دیگر موجود در روغن ارگان، مانند CoQ10، ملاتونین و استرول های گیاهی نیز در ظرفیت آنتی اکسیدانی نقش دارند.
یک مطالعه اخیر نشان داد که کاهش معنی داری در نشانگرهای التهابی در موش های روغن آرگان خورده قبل از قرار گرفتن در معرض سم القایی کبدی نسبت به گروه شاهد بود.
علاوه بر این، برخی از تحقیقات نشان می دهد که روغن ارگان نیز می تواند به طور مستقیم به پوست شما اعمال شود تا التهاب ناشی از آسیب یا عفونت را کاهش دهد.
اگر چه این نتایج دلگرم کننده است لازم است تحقیق بیشتری برای درک چگونگی استفاده از روغن آرگان به عنوان مصارف پزشکی در انسان برای کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو صورت گیرد

روغن آرگان حاوی مواد مغذی ضروری است

روغن آرگان عمدتاً از اسیدهای چرب و انواع ترکیبات فنلی تشکیل شده است.
اکثریت چربی روغن آرگان از اسید اولئیک و لینولئیک می آید.
تقریبا 29 تا 36 درصد از اسید چرب روغن آرگان از اسید لینولئیک یا امگا 6 بدست می آید و این منبع خوبی از این مواد مغذی ضروری می باشد
اسید اولئیک، هرچند ضروری نیست ترکیبی از ترکیبات اسید چرب روغن آرگان 43 تا 49 درصد را تشکیل می دهد و همچنین یک چربی بسیار سالم است. اسید اولئیک در روغن زیتون یافت می شود که تاثیر مثبتی بر سلامت قلب دارد.(2)
علاوه بر این، روغن آرگان یک منبع غنی از ویتامین E است که برای سلامت پوست، مو و چشم مورد نیاز است. این ویتامین همچنین دارای خواص آنتی اکسیدان قوی است.

می تواند مزایای برای دیابت داشته باشد

برخی از مطالعات حیوانی اولیه نشان می دهد روغن ارگان ممکن است به جلوگیری از دیابت کمک کند.
دو مطالعه موجب کاهش قابل ملاحظه ای در قند خون ناشتا و مقاومت به انسولین در موش هایی با رژیم غذایی با قند زیاد در کنار مصرف روغن آرگان وجود دارد.
این مطالعات عمدتا این مزایا را به محتوای آنتی اکسیدانی روغن می دهد.
با این حال، چنین نتایج لزوماً به این معنی نیست که اثرات مشابهی در انسان دیده می شود. بنابراین، تحقیق انسانی ضروری است.
گاهی اوقات برای درمان آکنه استفاده می شود
برخی منابع معتقدند روغن آرگان به عنوان یک درمان موثر برای آکنه است اگر چه تحقیقات علمی دقیق از این حمایت نمی کند.
به این ترتیب، ترکیبات آنتی اکسیدان و ضد التهاب روغن آرگان ممکن است از کاهش قرمزی و سوزش پوست ناشی از آکنه جلوگیری کنند.
روغن همچنین ممکن است به هیدراتاسیون پوست کمک کند که برای پیشگیری از آکنه مهم است.
این که آیا روغن آرگان در درمان آکنه شما موثر است احتمالاً بستگی به علت آن دارد. اگر با پوست خشک یا سوزش عمومی مبارزه می کنید روغن آرگان ممکن است یک راه حل را فراهم کند. با این حال، اگر آکنه شما ناشی از هورمون ها باشد روغن آرگان به احتمال زیاد تسکین قابل توجهی را نخواهد داشت.

اشکال روغن آرگان

از آنجا که درختان ارگان بومی موروکو هستند محصولات روغن آرگان اغلب به عنوان " روغن آرگان مراکش" نامگذاری می شوند. روغن آرگان در مراکش، به عنوان درمان موضعی برای مشکلات پوستی استفاده شده است.
روغن آرگان به عنوان یک عنصر در انواع محصولات مراقبت شخصی، از جمله کرم، لوسیون، سرم، ماسک صورت، شامپو و تهویه مطبوع استفاده می شود. شما همچنین می توانید روغن آرگان خالص را که حاوی ترکیبات اضافی نیست، خریداری کنید.

روغن آرگان را از کجا پیدا کنیم؟

روغن آرگان و محصولات مبتنی بر روغن آرگان را می توان در بسیاری از فروشگاه های طبیعی و فروشگاه های زیبایی و همچنین در برخی داروخانه ها پیدا کرد.

اثرات جانبی و اختلالات احتمالی روغن آرگان

چندین گزارش در نوشتجات آرگان منجر به بروز (درماتیت تماسی) وجود دارد. عوارض جانبی مرتبط با استفاده خوراکی به دلیل کمبود مطالعات انسانی مشخص نیست.
بعضی از مکمل ها مانند توکوفرول موجود در روغن آرگان ممکن است زمان خونریزی را افزایش دهند (و نباید برای افرادی که داروی رقیق کننده های خون استفاده می کنند استفاده شود) اما معلوم نیست که آیا این ها تنها مشکلات آرگان باشد.
ممکن است اثرات ضد سرطان داشته باشد
روغن آرگان ممکن است رشد و تکثیر سلول های خاصی از سرطان را کند کند.
یک مطالعه لوله - آزمایش ترکیبی از ترکیبات پلی فنل از روغن آرگان را بر روی سلول های سرطانی پروستات استفاده کرد. عصاره سلول سرطانی را 50٪ نسبت به گروه کنترل کاهش می دهد.
در یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی، مخلوط روغن دارویی ارگان و ویتامین E باعث کاهش مرگ سلولی در نمونه های سلولی سرطان کولون و پستان شد.
اگر چه این تحقیق اولیه جذاب است تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه آیا روغن آرگان برای درمان سرطان در انسان مورد استفاده قرار می گیرد، مورد نیاز است.
نتیجه:
روغن آرگان دارای منافع احتمالی است اما مهم این است که استفاده موضعی و خوراکی را جدا کنید. به طور موضعی، روغن آرگان به تنهایی و همچنین ترکیبی از بسیاری از محصولات مراقبت از پوست در دسترس است. مطالعات اندکی، اما برخی از مزایای استفاده از روغن آرگان برای پوست خشک را در زنان یائسه دیده اند. در حالی که هنوز در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است استفاده از آرگان در درمان سوختگی های درجه دوم در موش ها موثر است.
مصرف خوراکی روغن آرگان یک موضوع متفاوت است. اجزاء آرگان از جمله آنتی اکسیدان های قوی شناخته شده نشان می دهد که ممکن است برای کاربردهای مهم استفاده شود اما تحقیق بسیار کم است. تحقیقات روی موش ها اثرات مفیدی بر روی چربی ها نشان داده است و به نظر می رسد هر دو لیپیدها و وضعیت آنتی اکسیدانی را بهبود می بخشد. در حال حاضر، تحقیقات پزشکی از استفاده از روغن آرگان برای پیشگیری یا درمان هر گونه بیماری سالم حمایت نمی کند و تحقیقات بیشتری لازم است.
اگر شما در مورد استفاده از روغن آرگان برای شرایط سلامتی فکر می کنید ابتدا مطمئن شوید که با پزشک خود مشورت کنید. خود درمان یک بیماری و اجتناب و یا تاخیر در مراقبت های استاندارد ممکن است عواقب جدی داشته باشد.
توجه: در نظر داشته باشید که روغن ارگانی که برای مصارف زیبایی است به دلیل ترکیبات اضافی که دارد نباید به صورت خوراکی مصرف شود روغن آرکان خوراکی باید خالص باشد.

در ادامه بخوانید: روغن ماراکوجا: مفید برای پوست، مو

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search