رژیم غذایی

چگونه از استئوآرتریت خلاص شویم؟ این 12 مکمل را امتحان کنید

گلوکزآمین

آرتریت یک اصطلاح عمومی است که التهاب مفاصل را توصیف می کند. استئوآرتریت، همچنین به نام بیماری تخریب مفصلی، شایع ترین نوع آرتریت است. این با شکستگی غضروف در مفصل همراه است و معمولاً در ناحیه کمر، زانو و ستون فقرات اتفاق می افتد. این نیز اغلب بر روی مفاصل انگشت، مفصل در قاعده شانه و مفصل در قاعده انگشت پا تاثیر می گذارد.

روش های درمان معمول پیشرفت استئوآرتریت را تغییر نمی دهد. با این حال، دو مکمل تغذیه ای - گلوکوزامین و سولفات کاندرویتین - مورد مطالعه قرار گرفته اند تا مشخص شود آیا می توانند درد را از بین ببرند و یا شاید شکسته شدن غضروف کاهش دهند زیرا بخش قابل توجهی از استئوآرتریت است.
برخی از مکمل ها می توانند به استئوآرتریت کمک کنند. برخی از گزینه های خوب عبارت از گلوکوزامین، اسیدهای چرب امگا 3، SAMe، ASUs، bromelain، MSM، کورکومین و غیره می باشند استئوآرتریت (OA)، یک بیماری مفصل تخریب شده، در نتیجه التهاب در مفصل به علت شکستن غضروف است. غضروف ماده ژل مانندی است که از انتهای استخوان های مفصل محافظت می کند. در صورتی که غضروف یک مفصل فرسوده شود استخوان ها در برابر یکدیگر قرار می گیرند که موجب درد و دفورمیته فراوان می شود. التهاب نیز سبب مشکلاتی در حرکت می شود. برای از بین بردن درد، افراد مبتلا به استئوآرتریت محصولات مختلفی را امتحان می کنند زیرا آنها به دنبال یافتن مکمل ها برای استئوآرتریت هستند.
آیا داروهای خانگی برای استئوآرتریت کار می کنند؟
بهترین مکمل ها برای استئوآرتریت
تغییر سبک زندگی برای درمان استئوارتریت
غذاهای مناسب OA را بخورید
غذاهای خاص می توانند علائم OA را با افزایش التهاب بدن افزایش دهند.

آیا داروهای خانگی برای استئوآرتریت کار می کنند؟

استئوآرتریت (OA) یک بیماری دژنراتیو است. درمان مبتنی بر ترکیبی از طب سنتی و تغییرات شیوه زندگی است. داروها می توانند درد را درمان کنند اما وقتی که مدت طولانی این داروها را مصرف می کنید عوارض جانبی وجود دارد. درمان های خانگی، تغییرات شیوه زندگی و درمان های طبیعی می تواند به کنترل درد OA با عوارض جانبی کمتری کمک کند. بعضی از روش ها حتی ممکن است مانع پیشرفت OA شوند.
درمان های خانگی برای جایگزینی درمان فعلی شما نیست. اما آنها ممکن است برای OA، بیشتر کمک کنند. با این وجود، مهم است که قبل از اینکه آنها را امتحان کنید، پزشکتان را از درمان خانگی و تغییرات شیوه زندگی باخبر کنید

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

بهترین مکمل ها برای استئوآرتریت

اهداف درمان استئوآرتریت برای کاهش درد و سفتی مفصل، بهبود ثبات و حرکت مفصل و افزایش توانایی انجام فعالیت های روزانه است. استئوآرتریت معمولاً با داروها، ورزش، گرما و سرما درمانی روی مفصل، استفاده از دستگاه های حمایتی مانند عصا و کنترل وزن درمان می شود. در صورتی که گزینه های دیگر درمان موثر نباشد جراحی ممکن است برای از بین بردن درد استئوآرتریت کمک کند. نوع درمان آرتروز به چندین عامل شامل سن، سطح فعالیت، شغل، سلامت کلی، تاریخ پزشکی و شدت بیماری بستگی دارد.
با این حال، درمان های سنتی برای استئوآرتریت پیشرفت بیماری را تغییر نمی دهد. از آنجا که فروپاشی غضروف بخش قابل توجهی از استئوآرتریت است، محققان تلاش خود را برای یافتن عوامل برای جلوگیری از این شکست انجام داده اند. گلوکوزامین و سولفات کندرویتین دو مکمل تغذیه ای هستند که در حال حاضر مورد مطالعه قرار می گیرند تا مفید بودن آنها در درمان استئوآرتریت بررسی شود.

1. گلوکوزامین / کندرویتین

مطالعات متعدد نشان می دهد که گلوکوزامین دارای اثر مثبت بر OA، به خصوص OA کمر یا زانو می باشد. مطالعات به طور کلی نشان می دهد که کندروتین یک درمان عالی برای درد است علاوه بر کاهش سفتی مفصلی و تورم، همچنین علائم OA را حدود 3 ماه پس از درمان متوقف می کند.
اما یکی از بزرگترین آزمایش های بالینی که در سال 2006 انجام شد نتایج متناقضی داشت. این مطالعه که شامل 1600 نفر مبتلا به OA زانو بود دریافت که در حالی که کندروتین / گلوکوزامین باعث کاهش درد در افرادی که OA متوسط دارند کاهش درد در گروه کلی کاهش یافت. ولی تحقیق هنوز ادامه دارد.
با این حال، اغلب مطالعات نشان می دهند که گلوکوزامین به درستی کار می کند اما لازم است بین 2 تا 4 ماه مصرف شود گلوکوزامین / کندرویتین می تواند همراه با داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) در درمان OA استفاده شود. اما گلوکوزامین / کندریتین ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهد. این بیشتر برای کسانی است که داروهای ضد فشار خون مانند وارفارین و کلوپیدوگرل مصرف می کنند. همچنین گمان می رود که گلوکوزامین ممکن است با برخی از داروهای سرطانی ارتباط برقرار کند. بنابراین لازم است قبل از درمان با گلوکوزامین / کندرویتین با پزشک خود صحبت کنید.

2. اسیدهای چرب امگا 3

روغن ماهی و دیگر اسیدهای چرب امگا 3 می تواند به کاهش التهاب با دوزهای بالایی که برای بهترین اثر نیاز است کمک می کند. ضعف اسیدهای چرب امگا 3 این است که مقدار بالا می تواند خطر خونریزی بیش از حد را افزایش دهد. این شایع تر است که فرد مبتلا به OA همچنین داروهای رقیق کننده خون مانند وارفارین، کلوپیدوگرل و آسپرین را مصرف می کند.

3. (S-adenosyl-L-metionine (SAMe

تعدادی از مطالعات نشان می دهد که SAMe ممکن است به کاهش درد ناشی از OA کمک کند. یک مطالعه نشان داد که SAMe به عنوان امراض درد در NSAID ها موثر است. مطالعه دیگری که شامل افراد مبتلا به OA زانو بود دریافتند که SAMe به عنوان Celebrex نیز کار می کند تا درد و بهبود عملکرد مفصلی را کاهش دهد. با این وجود، SAMe طول می کشد تا اثر کند.
اما SAMe می تواند با بعضی از داروها مانند لوودوپا، داروهای ضد افسردگی، دکسترومتورفان، دمرول (مپریدین) اولترام (ترامادول) ارتباط برقرار کند. توجه داشته باشید که افراد مبتلا به اختلال دوقطبی باید از SAMe اجتناب کنند زیرا ممکن است خطر ابتلا به مانیا را افزایش دهد. قبل از مصرف SAMe با پزشک مشورت کنید.

4. (Avocado Soybean Unsaponifiables (ASUs

برخی از مطالعات این مکمل طبیعی نشان می دهد که ASU ها می توانند علائم استئو آرتریت را کاهش دهند و حتی ممکن است سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند. با این حال، تحقیقات بیشتری لازم است تا ببینیم آیا ASU ها بعضی از بهترین مکمل ها برای استئوآرتریت هستند و آیا می توانند آسیب مفصلی را متوقف کنند. ASU ها ناکامی دارند در نتیجه خطر خونریزی را افزایش می دهند به همین ترتیب افرادی که داروهای رقیق کننده خون مانند پلاویکس (کلوپیدوگرل)، آسپرین و وارفارین مصرف می کنند.

5. برملائین

Bromelain یک آنزیم است که از آناناس تهیه می شود. برملائین با التهاب مبارزه می کند. با این حال، خطر خونريزي در افرادي که داروهاي پلاسمايي، وارفارين و آسپيرين مصرف مي کنند افزايش مي يابد. اگر از زخم معده رنج می برید از برملائین اجتناب کنید. استفاده از زردچوبه همراه با برملائین قدرت آن را افزایش می دهد.

6. MSM

متیل سولفونیل متان (MSM) شکل اصلی گوگرد موجود در بدن انسان است. گوگرد در تمام سلول های بدن یافت می شود و مواد مغذی حیاتی برای سلامتی بافت مفصل است. توابع آن شامل تثبیت بافت های همبند مانند تاندون ها، رباط ها و غضروف است. حدود 100 سال پیش مشخص شد افرادی که مبتلا به آرتریت هستند کمبود گوگرد دارند. یافته شده است که بازگرداندن سطح گوگرد، به طور قابل توجهی سبب بهبود آرتریت این افراد است. 1200 - 2000 میلی گرم در روز، دوز MSM نرمال است.

7. سلادرین

این ترکیبی طبیعی از اسیدهای چرب غنی شده باعث کاهش سریع درد و التهاب می شود. علاوه بر این، مطالعات بالینی نشان می دهد که سلآدرین عوارض جانبی ندارد. شما می توانید سلآدرین را در فرم های کرم یا کپسول دریافت کنید. کرم را در صورت نیاز در ناحیه مفصل تحت تاثیر بمالید در حالی که دوز کپسول سه عدد روزانه با هر وعده غذایی یک عدد است.

8. کورکومین

کورکومین یکی دیگر از بهترین مکمل ها برای استئوآرتریت است. کورکومین از غده کورکومای لونگا (زردچوبه) بدست می آید. این مواد رنگدانه زرد است که همچنین از پودر کاری رنگ زرد آن را متمایز می کند. بسیاری از مطالعات علمی نشان داده اند که کورکومین دارای خواص ضد التهابی قوی است. یک محصول مانند Theracurmin از کورکومین مشتق شده است بسیار زیستی و قابل دسترس است. این باعث می شود که انتخاب خوبی برای عملکرد بهتر مفاصل آسیب دیده باشد. 180 میلی گرم در روز یک دوز معمول Theracurmin است.

9. Boswelliaserrata

در طب آیورودا، Boswelliaserrata برای صدها سال برای درمان استئوآرتریت استفاده شده است. در سالهای اخیر، رزین آدامس، salaiguggul به یک محصول حاوی اسیدهای فعال boswellic پردازش می شود که نتایج بهتر را می پردازد. مطالعات عصاره بوسولیک اسید نشان می دهد که دارای خواص ضد آرتریتی قابل توجه است. این روش به طرق مختلفی برای جلوگیری از اقدامات واسطه های التهابی عمل می کند و از این طریق جلوگیری یا کاهش سنتز غضروفی و بهبود عرضه خون به بافت های مفصلی است. علاوه بر این، آماده سازی گیاهان Boswellia برای تشخیص آرتروز و آرتریت روماتوئید مفید است. دوز معمول 400 میلی گرم است که سه بار در روز مصرف می شود.

10. (Harpagophytumprocumbens (Devil’s Claw

همچنین به عنوان گیاه گرانبها شناخته می شود به کاهش درد در ارتباط با OA که به تنهایی یا همراه با یک NSAID مصرف می شود کمک می کند. برخی مطالعات نشان داده اند که زمانی که این گیاه در طی چهار ماه استفاده می شود آن را به شیوه ای مشابه با داروهای استئوآرتریت شناخته شده به عنوان دی اکئین مورد استفاده برای درمان درد در ناحیه زانو و کمر عمل می کند. مطالعه ای با استفاده از پودر پنجه شیطان نشان داد که برخی از شرکت کنندگان در این مطالعه می توانند به راحتی مقادیر کمتری از NSAID ها و داروهای کاهش درد را مصرف کنند. با این حال گیاه ممکن است با اینترلوکین ها ارتباط برقرار کند.

11. چای سبز: نوشیدنی ضد التهابی

چای سبز دارای پلی فنول است. این ترکیبات ممکن است به کاهش التهاب و نیاز به دارو کمک کند. یک مطالعه در تحقیق و درمان آرتروز گزارش داد چای سبز باعث افزایش حفاظت از غضروف شد.
با توجه به خطر مشکلات کبدی و عوارض جانبی از غلظت زیاد چای سبز بهتر است در حد متوسط مصرف شود.

12. پماد و کرم های موضعی

شما ممکن است بخواهید نسخه های موضعی را به عنوان جایگزینی برای داروهای خوراکی بدون نسخه (OTC) مثل استامینوفن و ایبوپروفن مصرف کنید. این ژل ها و کرم ها ممکن است شامل آسپرین یا ضد درد باشد تا درد را از بین ببرد. شما می توانید آنها را به طور مستقیم به مفاصل آسیب دیده اعمال کنید. این محصولات می توانند به خوبی برای مناطقی که در نزدیکی سطح پوست مانند زانوی شما هستند موثر باشند.
یکی دیگر از داروهای موضعی، کپسایسین است. کپسایسین ترکیبی از فلفل های چیلی گرم است. بهترین کار این است که شما آنرا به مفاصل دردناک سه تا چهار بار در روز اعمال کنید. برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض خطرات، بعد از هر بار استفاده، دست ها را بشویید.

تغییر سبک زندگی برای درمان استئوارتریت

تغییرات شیوه زندگی اغلب برای کمک به درمان درازمدت بیشتر موثر است. ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و حفظ وزن می تواند به بهبود سلامت و عملکرد مفصل کمک کند. با گذشت زمان، عضلات پایدار مفاصل شما تقویت و در برابر آسیب محافظت می شوند.
فعال بمانید
ورزش با مفاصل دردناک می تواند دشوار باشد. اما فعال ماندن می تواند در دراز مدت درد را کاهش دهد و حتی تقویت عضلات برای جلوگیری از آسیب های مفصلی بیشتر می شود. بنیاد آرتروز می گوید ورزش "موثرترین درمان بدون دارو برای کاهش درد و بهبود حرکت در استئوآرتریت است".
بهترین انواع تمرینات برای OA ورزش های مقاومت کم، بهبود انعطاف پذیری، ارائه یک عنصر هوازی و شدت پایین است. گزینه ها عبارتند از:
دوچرخه سواری
شنا كردن
تای چی
پیاده روی
یوگا
قبل از شروع تمرینات جدید، به خصوص اگر از قبل فعال نبوده اید با پزشک خود صحبت کنید. بنیاد آرتروز توصیه می کند که 150 دقیقه تمرین هوازی هر هفته با شدت متوسط لازم است شما همچنین می توانید با دوره های کوتاهتر تمرین ورزش کنید و زمانی را که قوی تر می شوید اضافه کنید.
به عنوان مثال، شما می توانید 10 دقیقه راه بروید و به تدریج سرعت و طول پیاده روی خود را افزایش دهید. اگر ورزش جدیدی دارید ممکن است بعد از تمریناتتان درد کمی پیدا کنید. این به این معنی است که شما باید یک یا دو روز استراحت کنید و سپس برنامه ورزشی را شروع نمایید تمرین را ترک نکنید.

غذاهای مناسب OA را بخورید

خوردن یک رژیم غذایی متعادل می تواند به شما کمک کند احساس خوبی داشته باشید و وزن خود را کاهش دهید. تحقیقات نشان می دهد که غذاهای خاص به ویژه OA مفید هستند.
این غذاها را بخورید
کلم بروکلی
میوه های خانواده مرکبات
ماهی غنی از اسیدهای چرب امگا 3 (ماهی تن، ماهی خال مخالی، ماهی سالمون)
سیر (حاوی دی الیل دی سولفید است که ممکن است آسیب غضروف را کاهش دهد)
چای سبز
محصولات لبنی کم چربی (کلسیم و ویتامین D ممکن است سلامت مفصل و استخوان را افزایش دهد)
آجیل
روغن های گیاهی مبتنی بر آووکادو، زیتون، گلرنگ و گردو

غذاهای خاص می توانند علائم OA را با افزایش التهاب بدن افزایش دهند.

از خوردن این غذاها اجتناب کنید
الکل
آسپارتام (شیرین کننده مصنوعی)
نمک
چربی اشباع و ترانس
قند
نان سفید
برنج
حفظ وزن سالم
با توجه به نظر بنیاد آرتروز، هر پوند وزن بدن معادل 3 تا 6 پوند در مفاصل است. کاهش وزن می تواند راه طولانی در کاهش درد مفاصل و پیشگیری از OA باشد. این ممکن است برای افراد مبتلا به OA در زانوها و باسن ها مفید باشد زیرا این مفاصل وزن زیادی را تحمل می کنند.
هشدار
در حالی که وسوسه در نظر گرفتن این مکمل های احتمالی برای استئوآرتریت بهترین است متخصصان توصیه می کنند که ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. توجه داشته باشید که اگر چه آنها نیاز به نسخه ندارند مکمل ها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. علاوه بر این، بعضی از مکمل ها ممکن است متاثر از داروهای ضد انعقاد خون و مانند آن باشند.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search