رژیم غذایی

بهترین رژیم های غذایی برای کاهش وزن در افراد دیابتی کدام است

دیابت و رژیم کاهش وزن

از دست دادن وزن منافع بسیاری از جمله کنترل بهتر بر میزان قند خون برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارد.

برای افراد مبتلا به دیابت، رسیدن و حفظ وزن سالم ضروری است. وزن سالم کمک می کند تا سطح قند خون را کنترل کرده و احتمال عوارض جانبی مانند سکته مغزی یا حمله قلبی را کاهش دهد. افراد مبتلا به دیابت که می خواهند وزن کم کنند باید این کار را با خیال راحت انجام دهند. تلاش برای از دست دادن وزن بیش از حد سریع و یا بیش از حد محدود کننده نیز می تواند به مشکلات با سطح قند خون منجر شود. چاقی یکی از عوامل خطر برای دیابت نوع 2 است. همچنین در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 شایعتر است.
فرد مبتلا به دیابت باید در تصمیم گیری در مورد بهترین راه برای از دست دادن وزن، چندین عامل را در نظر بگیرد. عواملی که باید مورد توجه قرار گیرند عبارتند از سن، سلامت عمومی و وزن آنها که باید از دست بدهند. بهتر است قبل از شروع هر گونه برنامه کاهش وزن جدید، با یک متخصص سلامت و درمان تماس بگیرید.
بهترین رژیم غذایی برای از دست دادن وزن برای فرد مبتلا به دیابت یکی از آنها است که در طولانی مدت باقی خواهد بماند. رژیم های زیر شامل ایجاد تغییرات درازمدت سالم برای کمک به یک فرد برای از دست دادن وزن با خیال راحت است:

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم های غذایی که بر روی سبزیجات و غلات کامل تمرکز می کنند ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.
رژیم غذایی مدیترانه شامل گزینه های غذایی و سبک های آشپزی معمولی برای برخی از مناطق مدیترانه است.
رژیم غذایی شامل موارد زیر است:
مقدار زیادی سبزیجات
غلات کامل
میوه ها در حد اعتدال
آجیل و دانه ها
گیاهان و ادویه جات
روغن زیتون
ماهی
تخم مرغ
نویسندگان یک بررسی 2017 اشاره کردند که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند یک روش مفید برای کاهش وزن برای افراد مبتلا به دیابت باشد.
آنها یک مطالعه دو ساله را انجام دادند که 36 کودک بالغ با چاقی و دیابت نوع 2 را شامل می شد. شرکت کنندگان یک رژیم کم کربوهیدرات، یک رژیم مدیترانه یا یک رژیم کم چرب برای 2 سال خوردند.
رژیم مدیترانه ای برای تغییرات در میزان انسولین و قند خون ناشتا مطلوب بود. کسانی که به دنبال رژیم غذایی مدیترانه نیز به طور متوسط 1.5 کیلوگرم (کیلوگرم) یا 3.3 پوند بیشتر از رژیم غذایی کم چربی را از دست دادند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

رژیم کم کربوهیدرات

رژیم های کم کربوهیدرات یک برنامه کاهش وزن هستند. به طور معمول، رژیم های کم کربوهیدرات مصرف کربوهیدرات ها را محدود می کنند و شامل مقادیر بیشتری پروتئین و چربی های سالم هستند.
نمونه هایی از غذاهایی که در رژیم کم کربوهیدرات باید اجتناب شوند عبارتند از:
سیب زمینی
برنج
نان سفید
کیک ها
شیرینی
نان شیرینی حلقوی
ماکارونی
افراد مبتلا به رژیم کم کربوهیدرات باید مقدار زیادی سبزیجات مصرف کنند و پروتئین زیادی از ماهی، گوشت گاو و تخم مرغ دریافت کنند.
برخی مطالعات نشان می دهد که رژیم های کم کربوهیدرات برای افراد مبتلا به دیابت ممکن است مؤثر و مطمئن باشند.
یک مطالعه شامل بزرگسالان پیش دیابت یا دیابت نوع دو که شاخص توده بدنی (BMI) بیش از 25 سال داشتند.
شرکت کنندگان در این مطالعه، رژیم غذایی کم کالری، چربی بالا، رژیم غذایی محدود شده بدون کالری یا با کالری متوسط ، چربی پایین، رژیم کالری محدود شده را مصرف کردند.
بعد از 3 ماه، گروهی با رژیم کربوهیدرات پایین و رژیم چربی بالا 5/5 کیلوگرم (حدود 12 پوند) را از دست دادند در مقایسه با 2.6 کیلوگرم وزن (5.7 پوند) برای افرادی که رژیم غذایی کم چربی و کربوهیدرات متوسط داشتند.
علاوه بر این، 44٪ از افراد در رژیم کم کربوهیدرات حداقل یک داروی دیابت را متوقف کرده اند.
حیاتی است که متوجه شوید نسخه های مختلفی از رژیم های کم کربوهیدرات وجود دارد. برخی از رژیم ها کربوهیدرات ها را تا 20 گرم (گرم) یا کمتر در روز محدود می کنند که ممکن است برای همه مناسب نباشد.

رژیم غذایی پالئولیتی

میوه ها و سبزیجات یک رشته معمول از رژیم های کاهش وزن هستند.
رژیم پالئولیتیک یا "پائولو" تلاش می کند رژیم غذایی را که مردم هزاران سال پیش می خوردند تکرار کنند. اجزاء اصلی رژیم غذایی پالئولیتیک شامل میوه ها، سبزیجات، گوشت بدون چربی و ماهی است.
بسیاری از غذاهایی که در رژیم غذایی پائولو وجود دارد شبیه افرادی هستند که در رژیم غذایی با کربوهیدرات کم قرار دارند زیرا رژیم پائولو رژیم غذایی است که مصرف بیشتر غلات را ممنوع کرده است.
در یک تحقیق در سال 2013، 13 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 به مدت سه ماه تحت رژیم پائولو قرار گرفتند و سپس 3 ماه به رژیم غذایی دیابتی تغییر یافتند.
رژیم غذایی دیابتی شامل غذاهای به طور مساوی توزیع شده حاوی فیبر غذایی، نان کامل، غلات و سبزیجات بود. محققان دریافتند که رژیم پائولو سیر کننده تر از رژیم غذایی دیابتی است.
شرکت کنندگان متوجه کاهش وزن بیشتر شدند اما برای حفظ آن مشکل داشتند.

گیاهخواری یا وگان

رژیم های غذایی گیاهی و گیاهخواری گوشت را حذف می کنند و بیشتر روی میوه ها، سبزیجات، دانه های کامل، آجیل و دانه ها تمرکز می کنند. افراد پس از رژیم گیاهخواری، همه محصولات حیوانی، از جمله لبنیات و تخم مرغ را حذف می کنند.
رژیم گیاهخواری یا وگان ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت به اهداف کاهش وزن کمک کند.
بررسی 2017 نشان دهنده مزایای خوردن یک رژیم غذایی گیاهی در افراد مبتلا به دیابت است. در یک مطالعه، 99 نفر از سنین مختلف رژیم وگان یا یک رژیم غذایی دیابتی آمریکا (ADA) که حاوی دانه های کامل، میوه ها، سبزیجات و گوشت بودند خوردند.
پس از 22 هفته، شرکت کنندگان در رژیم گیاهخواری، به طور متوسط 6.5 کیلوگرم (14.3 پوند) را از دست دادند در حالی که کسانی که در رژیم غذایی ADA بودند 3.1 کیلوگرم (6.8 پوند) را از دست دادند.
همچنین، 43٪ از شرکت کنندگان در رژیم گیاهی، داروهای دیابتی خود را در مقایسه با 26٪ در رژیم ADA کاهش دادند.
نتیجه:
حفظ وزن سالم می تواند تفاوت بزرگی را برای افراد دیابتی داشته باشد.
بسیاری از رژیم های غذایی ممکن است به یک فرد مبتلا به دیابت کمک کنند تا با خیال راحت وزن کم کنند. همه رژیم های غذایی برای همه مناسب نیستند - بهترین رژیم غذایی برای کاهش وزن معمولاً رژیمی است که شخص در طول زمان ساده ترین رژیم را پیدا می کند.
قبل از هر تغيير رژيم غذايی مهم، همیشه با يک متخصص سلامت و درمان صحبت کنيد.

در ادامه بخوانید: تغذیه در دیابت

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search