رژیم غذایی

انواع توت ها و مزایای سلامتی آنها

خواص توت ها

شما احتمالاً شنیده اید که انواع توت ها پر از آنتی اکسیدان ها است که عالی هستند قدرت انواع توت ها برای سالها مورد تقدیر قرار گرفته است

در 5 - 10 سال گذشته، دانشمندان نتایج شگفت آور مصرف روزانه انواع توت ها را به دست آورده اند که باعث می شود شما هر روز بخواهید این میوه های آبدار را بخورید.
انواع بسیاری از توت ها که برای سلامتی بسیار مفید هستند وجود دارد. بسیاری از انواع توت ها غنی از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مغذی هستند. برخی از سالم ترین انواع توت ها عبارت از بلوبری، تمشک و شاه توت می باشند. همچنین برخی از انواع عجیب و غریب از توت ها مانند goji و acai وجود دارد که از مزایای سلامتی آنها ستایش می شود.
اما توت چیست؟ ما معمولاً به عنوان نوعی میوه کوچک خوراکی به توت فکر می کنیم. در واقع، با تعریف در مفهوم گیاه شناسی، توت "میوه ساده با دانه و پالپ تولید شده از یک تخمدان منفرد از یک گل منفرد است." این به این معنی است که در گیاه شناسی، انگور، خیار، گوجه فرنگی، پرتقال، هندوانه، کدو تنبل و حتی موز می تواند به عنوان توت ها طبقه بندی شود.
با این حال، با توجه به تعریف "درست" نوع توت، توت فرنگی، تمشک و شاه توت به لحاظ فنی از توت ها نیستند.
از آنجایی که اکثر مردم به انواع توت ها به عنوان میوه های کوچک، میوه های بدون هسته و چاله فکر می کنند ما در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد. این بدان معنی است که لیست توت ها در این مقاله بر اساس تعریف در جهان آشپزی به انواع توت ها به جای تعریف گیاه شناسی تعریف شده است.
انواع توت ها که باید سعی کنید بخورید
بیایید به جزئیات بیشتر در برخی از محبوب ترین انواع توت ها که باید سعی کنیم در رژیم غذایی خود داشته باشید نگاه کنید.

کران بری

کران بری ترش مزه هستند نوعی از توت قرمز هستند که غنی از ویتامین C هستند و با فیبر و با آنتی اکسیدان ها همراه هستند.
در جهان، زغال اخته در تاک ها در نزدیکی سطح زمین در باتلاق ها رشد می کند. میوه های زغال اخته برای تولید آبمیوه ها، مربا و همچنین به عنوان توت خشک استفاده می شود. از آنجا که زغال اخته دارای طعم بسیار تند است محصولات زغال اخته اغلب دارای شکر افزوده هستند. توت قرمز، زغال اخته، غنی از آنتی اکسیدان ها مانند فلاوانون، آنتوسیانین ها و فلاونول ها است.
یکی از رایج ترین استفاده های مصرف آب زغال اخته، کمک به پیشگیری از عفونت های دستگاه ادراری است. به نظر می رسد که زغال اخته ها اثر ضد باکتری ملایم دارند و ممکن است برای حل مشکلات سیستم ادراری کمک کنند.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

Chokeberries

کاکبری (Aronia berry) یک نوع توت میوه ای است که شبیه به بلوبری است اما رنگ تیره تر و تقریباً سیاه دارد.
به همین دلیل است که کاکبری یکی از انواع توت های تلخ به دلیل سطح بالای تانن ها است. خوردن چند نوع انواع توت های تیره می تواند دهان شما را خشک و تلخ کند.
به دلیل طعم تند و تلخ، اکثر مردم کاکبری تازه را نخورده اند. در عوض، از آنها برای مربا، چای، شربت یا پختن استفاده می کنند.
اگرچه کاکبری نوعی توت سیاه است شما همچنین می توانید Chokeberries قرمز را دریافت کنید.
بر اساس برخی مطالعات، کاکبری می تواند یکی از سالم ترین انواع توت ها برای بهبود سلامت قلبی عروقی باشد. آنتی اکسیدان ها در این توت های تیره به کاهش التهاب، فشار خون و کلسترول کمک می کنند. (1)
اگر شما کاکبری را برای خوردن بیش از حد تلخ پیدا می کنید می توانید عصاره های کاکبری را به شکل پودر خریداری کنید.

بلوبری

بلوبری معمولاً در لیست توت های رنگی تیره به دلیل گوشت آبدار و طعم شیرین آنها قرار دارد.
همانطور که بسیاری از انواع توت سیاه مانند شاه توت، بلوبری حاوی مقدار زیادی از ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است. مطالعات نشان داده اند که آنتوسیانین ها (رنگدانه هایی که توت ها را رنگ می کنند) در بلوبری کمک می کند تا سلامت چشم را بهبود بخشد. بلوبری نیز کم چرب و فیبر بالا و همچنین ویتامین C و K. دارد.
مطالعات همچنین نشان داده است که میوه های توت سیاه مانند بلوبری و شاه توت تاثیر خوبی بر سلامت قلب و عروق دارند. یکی از دلایل اینکه خوردن بلوبری برای شما خوب است این است که آنها به کاهش کلسترول کمک می کنند.

هاکل بری

شما به راحتی می توانید هاکل بری را با بلوبری اشتباه بگیرید زیرا آنها بسیار شبیه هم به نظر می رسند. در واقع، در برخی از کشورها آنها به عنوان بلوبری اروپا نامیده می شوند و همچنین به عنوان بیل بری شناخته می شوند.
Huckleberries یک نوع توت وحشی است که به ندرت کشت می شود.
تفاوت قابل ملاحظه ای بین هاکل بری با بلوبری است. در مقایسه با بلوبری، هاکل بری نیز شکر کمتری دارد و بنابراین کربوهیدرات کمتری دارد. با این حال، درست مانند بسیاری از انواع توت های تیره، هاکل بری غنی از فیبر و آنتی اکسیدان هستند.(2)
اگر می خواهید میزان مصرف کربوهیدرات خود را کاهش دهید شما می توانید هاکل بری را بجای بلوبری در رژیم غذایی خود استفاده نمایید

آقطی سیاه ( انگور کولی)

Elderberry یکی دیگر از انواع توت های تیره است که برای شما سالم است. با این حال، بر خلاف بسیاری از انواع توت های سالم، این میوه های کوچک سیاه نباید خام مصرف شود.
ادلبری ممکن است در میان برخی از سالمترین انواع توت ها مصرف شود. ادلبری غنی از ویتامین های C و A هستند و منبع خوبی از مواد معدنی سالم هستند.
برای ترکیب این توت های کوچک تیره به رژیم غذایی، می توانید چای یا شربت ادلبری را تهیه کنید. در واقع، شواهدی وجود دارد که شربت ادلبری می تواند به درمان سرماخوردگی و سایر عفونت های تنفسی فوقانی کمک کند. (3)
همانند سایر مزایای سلامتی سایر توت های تیره، آنتوسیانین ها در ادلبری برای سلامتی قلب شما مفید هستند و می توانند به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند.

گوزبری یا انگور فرنگی

Gooseberries نوعی توت میوه ای است که در بوته های کوچک رشد می کند و معمولاً نوع توت سبز است.
حتی توت فرنگی ممکن است در میان توت های ترش باشد که می توانید بخورید هنوز هم مانند لیمو تیز و تند نیستند. انواع مختلف بوته های انگور نیز وجود دارند که میوه های قرمز، بنفش، زرد و سفید تولید می کنند.
برخی انواع انگور فرنگی با موویز سیاه هستند که برای تهیه توت های تیره به نام jostaberries ساخته شده اند.
همانطور که با بیشتر انواع توت های خوراکی، انگور فرنگی حاوی فیبر، ویتامین ها و سایر مواد مغذی است. ارقام مختلف انگور فرنگی همچنین منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها هستند هرچند انواع تیره تر از گونه های انگور فرنگی معمولا دارای سطح بالایی از آنتوسیانین ها هستند.(4)

لینگون بری

نوع دیگری از توت قرمز لینگون بری است که طعم تلخ دارد و در بوته های کوچک رشد می کند.
به دلیل طعم ترش آنها، این توت های قرمز کوچک اغلب برای ساخت مربا، شربت، کمپوت یا اضافه کردن به اسموتی ها استفاده می شود. محتوای غنی ویتامین C و مواد معدنی آنها می تواند به بهبود محتوای غذایی بسیاری از غذاها کمک کند.
برای لذت بردن از مزایای سلامت آنها، باید به جای مکمل های پودری، لینگون بری تازه را مصرف کنید. مطالعات نشان داده اند که محتوای فیبر در لینگون بری باعث جلوگیری از افزایش قند خون می شود. با این حال، مکمل لینگون بری همان اثر مثبت را نداشت. (5)

بویسن بری

یک توت پیوندی به نام boysenberry یک حدواسط بین لوگان بری، بلاک بری، تمشک و توت کوهی است.
بویسن بری نوعی از توت قرمز تیره یا مارون است که در شکل مشابه Blackberry به نظر می رسد. اگر چه این میوه های توت قرمز بسیاری از ویتامین ها به اندازه توت سیاه را ندارد آنها فقط دارای فیبر هستند. بویسن بری همچنین حاوی مواد مغذی مهم، مواد معدنی ویتامین است. (6)
مطالعات نشان می دهد که خوردن این توت های قرمز نرم آبدار ممکن است به کاهش فشار خون و به جلوگیری از جذب چربی در دستگاه گوارش کمک کند.

مویز قرمز و مویز سیاه

مویز قرمز نوعی توت قرمز لرزان است که در دسته ای مانند انگور رشد می کند.
مویز قرمز شبیه به سایز بلوبری هستند و این توت های قرمز براق دارای طعمی ترش هستند. طعم تضعیف کننده این گونه های توت می تواند دهان شما را تا حدودی خشک کند اما نه خشک و تلخ همانند chokeberries.
منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها است مویز قرمز برای سلامتی بسیار خوب است. با این حال، مطالعات نشان داده اند که مویز سیاه حاوی مقادیر بالاتری از آنتوسیانین ها نسبت به مویز قرمز است.
میوه های خوشمزه ما به همانند توت ها فکر می کنیم
بیایید به جزئیات بیشتر در برخی از میوه های نرم کمی خوشمزه نگاه کنیم که ما به عنوان انواع توت ها در جهان آشپزی استفاده می کنیم اما در واقع گیاهان دارویی نیستند. این میوه های توت نوعی میوه های متراکم نامیده می شود، زیرا آنها از یک گل منفرد رشد می کنند وقتی چندین تخمدان با هم ادغام می شوند.(7)

توت سیاه

اگرچه یک توت واقعی نیست برای بسیاری از مردم توت سیاه یکی از خوش طعم ترین میوه های توت می باشد که می توانید بخورید.
چه چیزی هست که باعث می شود این توت بنفش یک میوه فوق العاده باشد؟ همانند بلوبری توت سیاه یک منبع شگفت انگیز از آنتی اکسیدان های سالم و ویتامین ها است. توت فرنگی حاوی تعدادی ترکیبات فنولی است و غنی از فیبر و ویتامین C هستند.
بهترین توت سیاه برای خوردن آنهایی است که وحشی انتخاب می کنید. همانند بیشتر توت سیاه و بنفش، خوردن توت سیاه تاثیر مثبتی بر سلامت قلب و عروق شما دارد. در واقع، در مقایسه با انواع توت ها مانند بلوبری، زغال اخته و تمشک، توت سیاه یکی از سالم ترین انواع توت می باشد.(8)

توت فرنگی

انواع توت فرنگی تازه برخی از محبوب ترین انواع میوه های تابستانی در جهان هستند. توت فرنگی همچنین می تواند رشد کند تا تبدیل به یکی از بزرگترین گونه های توت می شود که می توانید آن را خریداری کنید.
توت فرنگی ها میوه ای هستند که معمولاً رنگ قرمز دارند. با این حال، یک نوع توت فرنگی سفید به نام Pineberry وجود دارد که می توانید بعداً در مقاله بخوانید.
بیشتر مزایای خوردن میوه های قرمز مانند توت فرنگی از سطح بالایی از ویتامین C به دست می آیند. به عنوان مثال، 5 توت فرنگی متوسط می تواند 60 درصد از نیازهای روزانه ویتامین C شما را تامین کند.
توت فرنگی میوه های توت خوشمزه است که همانند یک دسر بطور کامل مصرف می شود. آنها همچنین توت های خوشمزه هستند که در تهیه مربا، اسموتی استفاده و یا بر روی دسر قرار داده می شود.
اگر چه به عنوان یک نوع توت واقعی طبقه بندی نشده، بعضی مردم توت فرنگی را در لیست فوق العاده مواد غذایی قرار می دهند. خوردن توت فرنگی برای کاهش التهاب، فشار خون و بهبود سلامت قلب و عروق مفید است.(9)

تمشک قرمز، سیاه، طلایی و سفید

تمشک یکی دیگر از انواع میوه توت است که بسیاری از آنها به عنوان یک میوه فوق العاده با مزایای سلامت شگفت انگیز طبقه بندی می شوند.
تمشک قرمز توت های تابستان محبوب هستند که از عنوان ویتامین C پر شده است. در واقع، از تمام میوه ها در لیست انواع توت های سالم، تمشک بالاتر از نظر فیبر رژیم غذایی است. (10)
مصرف تمشک قرمز به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان، بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 مرتبط شده است.
آیا می دانید که انواع تمشک دیگری وجود دارد که ممکن است برای شما از انواع قرمز سالم تر باشد؟

در ادامه بخوانید: مزایای توت ها در سلامت مغز

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search