رژیم غذایی

رژیم غذایی کتوژنیک

رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی پرچرب است که کربوهیدرات ها را به شدت محدود می کند. واكنشی در بدن ایجاد می كند كه شبیه حالت روزه است.

رژیم کتو چرب بالا و کربوهیدرات پایین باعث ایجاد وضعیت متابولیکی موسوم به کتوز می شود که در آن موادی که به کتون یا کتون بادی معروف هستند در خون جمع می شوند. اینها همان موادی هستند که در طول کتواسیدوز در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 جمع می شوند. رژیم کتوژنیک نشان داده شده است که در درمان اختلالات تشنج که به دو داروی ضد تشنج مختلف پاسخ نداده اند مؤثر است. در حالی که این روش درمانی بیشتر در کودکان استفاده می شود ممکن است به برخی از بزرگسالان مبتلا به اختلالات تشنج با رژیم کتوژنیک کمک شود.
رژیم کتوژنیک معمولاً برای کنترل وزن توصیه نمی شود زیرا از سایر برنامه های مدیریت وزن برتر نیست و ممکن است با خطرات سلامتی از جمله کمبودهای غذایی همراه باشد.
رژیمهای غذایی کتوژنیک موضوع تحقیقات برای تعیین اینکه آیا آنها در مدیریت سایر شرایط از جمله سرطان و دیابت ارزش دارند وجود دارد اما در حال حاضر هیچ توصیه ای برای این عمل وجود ندارد.

رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی است که باعث ایجاد واکنش هایی در بدن می شود مانند آنچه در طول روزه داری اتفاق می افتد. این نوعی از رژیم های کم کربوهیدرات شدید است که برای اولین بار در سال 1921 به دلیل توانایی این نوع رژیم در کاهش یا سرکوب تشنج ایجاد شده است. از آنجا که داروهای جدیدی برای درمان تشنج ایجاد شد رژیم کتوژنیک به عنوان روشی برای مدیریت اختلالات تشنج کمتر محبوب شد. با این حال، در سال 2008، یک کارآزمایی بالینی نشان داد که یک رژیم کتوژنیک می تواند به کودکان مبتلا به صرع مقاوم به درمان کمک کند عاری از تشنج شوند. رژیم کتوژنیک اغلب برای افرادی که با داروی ضد تشنج اصلی شکست خورده اند تجویز می شود مطالعات میزان کاهش تشنج تا 85 درصد بعد از این درمان را نشان می دهد. این می تواند برای بیماران در هر سنی یا نوع تشنج مؤثر باشد. دلایل اینکه رژیم کتوژنیک برای کمک به کاهش تشنج موثر است ناشناخته است اما اعتقاد بر این است که تغییرات متابولیکی را موجب می شود که خطر بروز تشنج را کاهش می دهد.
این رژیم به خودی خود یک رژیم با چربی بالا و کم کربوهیدرات است که شامل کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و جایگزینی آن با چربی، تا غلظت 70 تا 80 درصد کالری از چربی است. هیچ رژیم کتوژنیکی استاندارد وجود ندارد و از نسبت های مختلف مواد مغذی در رژیم های به اصطلاح کتو استفاده شده است.
کاهش کربوهیدرات ها بدن را از گلوکز محروم می کند و سبب حالت متابولیک شناخته شده کتوز می شود و سبب تجمع مولکول هایی که به عنوان کتون در جریان خون می شوند. کتونها شامل استواستات، استون و بتا-هیدروکسی بوتیرات هستند و در کبد از اسیدهای چرب با زنجیره بلند و متوسط تشکیل می شوند وقتی بدن چربی های ذخیره شده را برای انرژی پس از کاهش گلوکز می سوزاند یا در مواقعی که انسولین ناکافی برای گلوکز وجود دارد ایجاد می شود. و به عنوان انرژی استفاده می شود. علاوه بر اختلالات تشنج، رژیم های کتوژنیک در مدیریت برخی از افراد با شرایط دیگر از جمله دیابت، سرطان، سندرم تخمدان پلی کیستیک و آلزایمر آزمایش شده اند.
علاوه بر این، "رژیم کتو" به عنوان یک ابزار بالقوه کاهش وزن مورد توجه قرار گرفته است. طرفداران آن استدلال می کنند که یک رژیم کتوژنیک با دقت کنترل شده می تواند از خطرات کتواسیدوز جلوگیری کند و راهی مؤثر برای کاهش وزن باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

کتوزیس چیست؟

کتوز تجمع کتون بادی یا کتون در خون است. کتوز در افراد سالم هنگام ناشتا و ورزش شدید رخ می دهد. به علاوه، کتونهای خون می توانند سطح سمی اسید خون را ایجاد کنند که به آن کتواسیدوز گفته می شود. کتواسیدوز یک عارضه شناخته شده و تهدید کننده زندگی دیابت نوع 1 است و در برخی موارد در افراد سالم که رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات دارند توصیف شده است.

آیا رژیم کتوژنیک بی خطر است؟ فواید و خطرات سلامتی رژیم کتوژنیک چیست؟

رژیم کتوژنیک در مطالعات کنترل شده نشان داده شده است که در کودکان و بزرگسالانی که با دو خط داروی ضد تشنج استاندارد شکست خورده اند مؤثر است. با این حال، برای استفاده در افرادی که شرایط ژنتیکی خاصی دارند که بر متابولیسم اسیدهای چرب تأثیرگذار نیستند ایمن نیست. کمبودهای تغذیه ای خطری برای هر رژیم غذایی با شدت محدود است و در سال 2008 گزارشی از دو مورد از ایست قلبی ناگهانی در کودکانی که به مدت سه سال در رژیم کتوژنیک بودند گزارش شده است. اختلالات عملکرد قلب ممکن است به دلیل کمبود سلنیوم معدنی در اثر پیروی از رژیم غذایی باشد. برای کمک به اطمینان از رسیدگی به این و سایر کمبودهای احتمالی مواد مغذی، ممکن است حمایت یک رژیم نویس یا متخصص تغذیه مورد نیاز باشد.
به عنوان یک اقدام کاهش وزن، در حالی که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد رژیم کتوژنیک می تواند برای کنترل وزن مؤثر باشد خطرات و عوارض قطعی در سلامتی نیز در ارتباط با این نوع رژیم کم کربوهیدرات و کم چرب بالا وجود دارد. برخی از اثرات مثبت رژیم غذایی که علاوه بر کاهش وزن توضیح داده شده است شامل کاهش هوس های غذایی به دلیل چربی زیاد، کاهش در سطح هورمون های تحریک کننده اشتها، کاهش چربی و افزایش کالری سوزانده شده است. در بعضی از افراد، پیروی کوتاه مدت از رژیم کتوژنیک، افزایش فشار خون، سطح کلسترول و قند خون را نشان داده است اما این تأثیرات مشابه مواردی است که با برنامه های کاهش وزن معمولی مشاهده می شود.
علاوه بر این، محدودیت شدید کربوهیدرات رژیم کتو ممکن است باعث بروز علائمی از جمله گرسنگی، خلق و خوی افسرده، یبوست، سردرد و تحریک پذیری شود. همچنین پیشنهاد شده است که اثرات طولانی مدت این رژیم ممکن است شامل پوکی استخوان و افزایش خطر ابتلا به سنگ کلیه و نقرس باشد. در حال حاضر، ناشناخته است که آیا مزایای احتمالی رژیم کتو برای کاهش وزن از خطرات سلامتی بیشتر است یا خیر.

بیشتر بدانید: آیا یک رژیم غذایی کتوژنیک می تواند نشانه های فیبرومیالژیا را بهبود بخشد؟

چه غذاهایی در رژیم کتوژنیک لحاظ می شوند؟

همانطور که قبلاً بحث شد رژیم کتوژنیک شامل غذاهای پرچرب و پروتئین ها است و کربوهیدرات ها را محدود می کند. از آنجا که هیچ رژیم کتوژنیکی تأیید نشده است وعده های غذایی و برنامه های غذایی ممکن است متفاوت باشد. بیشتر رژیم های کتوژنیک به غذاهای پر چربی اشباع، از جمله گوشت فرآوری شده، برش های چرب گوشت، از جمله گوشت قرمز، گوشت گاو و کره اجازه می دهند. چربی های غیر اشباع مانند ماهی روغنی، آجیل، دانه ها و روغن های گیاهی نیز به طور معمول گنجانده شده اند.

کدام غذاها در رژیم کتوژنیک جلوگیری می شوند؟

از آنجا که رژیم کتو یک برنامه رژیم غذایی کم کربوهیدرات است غذاهای که باید از رژیم کتوژنیک اجتناب شوند شامل کلیه منابع کربوهیدرات از جمله محصولات تصفیه شده و غیر تصفیه شده است. نه تنها قندها بلکه کربوهیدراتهای دانه کامل مجاز نیستند. غذاهای اجتناب شده شامل انواع نان و غلات، ماکارونی، کلوچه و مواد خوب پخته شده، برنج، سبزیجات نشاسته ای مانند ذرت و سیب زمینی و میوه ها و آب میوه ها است.
آیا افراد باید در هنگام رژیم کتوژنیک مکمل مصرف کنند؟
از آنجا که کمبودهای مواد غذایی با هر برنامه رژیم غذایی کتوژنیک یک عامل خطر محسوب می شوند بنابراین برای اطمینان از رعایت تمام شرایط تغذیه ای، لازم است با یک ارائه دهنده مراقبت های سلامت از جمله یک متخصص تغذیه مشورت کنید. در برخی موارد، این ممکن است مستلزم مصرف مکمل های ویتامین یا مواد معدنی باشد.

چه کسی کاندیدای خوبی برای رژیم کتوژنیک است؟

رژیم کتوژنیک یک روش درمانی شناخته شده برای کودکان و برخی بزرگسالان است که دارای اختلال تشنج هستند که به دو داروی ضد تشنج مختلف پاسخ نداده اند. اختلالات تشنج خاص با گزارش های متعدد در ادبیات پزشکی از فواید رژیم کتوژنیک موارد زیر را شامل می شود:
اسپاسم نوزادی
سندرم Rett
کمپلکس توبروس اسکلروزیس
صرع با تشنج میوکلونیک-آتونیک (سندرم Doose)
نقص GLUT1
صرع میوکلونیک شدید از نوزادی (سندرم دراوت)
کمبود پیروات دهیدروژناز (PDH)
برای مبتلایان به برخی از اختلالات تشنج دیگر، رژیم غذایی نیز فایده دارد.
به عنوان یک ابزار کاهش وزن، شواهد کافی وجود ندارد که نشان دهد این رژیم نسبت به سایر برنامه های کنترل وزن برتر است و ممکن است با خطرات طولانی مدت یا کمبودهای غذایی همراه باشد.

در ادامه بخوانید: رژیم غذایی کتوژنیک؛ فهرست کامل مواد غذایی و منو نمونه رژیم 7 روزه

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search