رژیم غذایی

آیا اکیناسه می تواند به شما در مبارزه با سرماخوردگی کمک کند؟

خواص اکیناسه در سرماخوردگی

آنفلوانزا یک بیماری ویروسی است که بر مجاری تنفسی از جمله بینی، گلو، ریه ها و لوله های برونش (راه های هوایی منتهی به ریه ها) تأثیر می گذارد. اگرچه موارد خفیف آنفولانزا با سرماخوردگی اشتباه گرفته می شود اما آنفولانزا معمولاً باعث بیماری جدی تر می شود.

علائم آنفولانزا می تواند شامل سرفه، گلودرد، درد عضلات، خستگی و سردرد باشد. علائم آنفولانزا به طور ناگهانی شروع می شود و همراه با تب بالا است. ممکن است عوارضی مانند ذات الریه، برونشیت و عفونت گوش و سینوس ایجاد شود. افرادی که در معرض خطر بیشتری از عوارض آنفولانزا قرار دارند شامل کودکان، افراد بالای 50 سال و کسانی که دارای بیماریهای مزمن پزشکی مانند دیابت، بیماری قلبی یا ریه یا عفونت HIV هستند.
اگرچه تکیه فقط بر روی داروهای طبیعی وسوسه انگیز است اما آنفولانزا می تواند بالقوه کشنده باشد به همین دلیل اگر فکر می کنید ممکن است آنفولانزا داشته باشید باید با یک ارائه دهنده مراقبت های سلامت صحبت کنید. تحقیقات بیشتری در مورد اثربخشی و ایمنی گیاهان و مکمل های آنفولانزا مورد نیاز است.
اکیناسه گروهی از گیاهان گلدار است که به همراه خانواده گیاهان مروارید به همراه گیاهانی مانند گل آفتابگردان، کاسنی، بابونه و گل داودی به گل می روند.
گونه های مختلفی وجود دارد که گونه Echinacea purpurea محبوب است. گونه های دیگر شامل Echinacea pallida ، Echinacea laevigata و Echinacea tennesseensis است.
برگ ها و ریشه های گیاه از دیرباز در طب سنتی به منظور کاهش التهاب و تقویت عملکرد سیستم ایمنی مورد استفاده قرار گرفته است.(1)
به عنوان یک درمان طبیعی برای کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا مانند خستگی، عطسه و فشار سینوس بسیار محبوب است. با این وجود، ممکن است نگران باشید که آیا این گیاه سزاوار قرار گرفتن در کابینت داروی شما را دارد یا خیر. آیا واقعاً در جلوگیری و یا درمان سرماخوردگی موثر است یا خیر. در یک مطالعه دو دوز مختلف گیاه اکیناسه پورپورا (450 میلی گرم و 900 میلی گرم) آزمایش شد و دریافت که دوز بالاتر به طور معنی داری بهتر از دارونما در کاهش شدت علائم آنفلوانزا در روزهای سه و چهار موثر بود.
گیاه شناسان اغلب در اولین نشانه علائم آنفلوانزا توصیه می کنند که اکیناسه را هر دو تا سه ساعت با دوز کل روزانه سه یا بیشتر گرم در روز مصرف کنید. پس از گذشت چند روز، دوز معمولاً کاهش می یابد و برای هفته بعد ادامه می یابد.
در این مقاله به ایمنی و اثربخشی استفاده از اکیناسه در درمان سرماخوردگی پرداخته شده است.

آیا اکیناسه عمل می کند؟

تحقیقات نتایج متفاوتی را در مورد توانایی اکیناسه در کاهش علائم سرماخوردگی نشان داده است.
به عنوان مثال، یک بررسی از 16 مطالعه نتیجه گرفت که این گیاه نسبت به دارونما در پیشگیری و درمان عفونتهای تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی مؤثر است.
یک بررسی دیگر از 14 مطالعه نشان داد که احتمال ابتلا به سرماخوردگی را 58٪ کاهش داده و مدت زمان علائم را تا 1.4 روز کاهش می دهد.(2)
به طور مشابه، در یک مطالعه در 80 نفر، مصرف اکیناسه در شروع علائم سرماخوردگی، علائم سرماخوردگی را در مقایسه با دارونما 67 درصد کاهش داد.(3)
در یک بررسی که شامل نزدیک به 2 هزار و 500 نفر بود عصاره اکیناسه خطر عفونتهای مکرر دستگاه تنفسی و کاهش عوارضی مانند ذات الریه، لوزه ها و عفونت گوش کاهش داد.(4)
در لوله های آزمایش و آزمایشات متعدد روی حیوانات همچنین به این نتیجه رسیده اند که عصاره ممکن است با افزایش تولید سلول های ایمنی خاص در بدن، عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند.
نه تنها این، بلکه همچنین می تواند به درمان علائم آنفولانزا کمک کند.(5، 6، 7)
در یک مطالعه در 473 نفر مبتلا به آنفولانزا، نوشیدن یک نوشیدنی مبتنی بر اکیناسه به همان اندازه یک داروی ضد ویروسی در درمان علائم مؤثر بود. با این حال، این تحقیق توسط تولید کننده دارو تأمین شد که ممکن است نتایج را تحت تأثیر قرار دهد.(8)
از طرف دیگر، یک بررسی بزرگ از 24 مطالعه نشان داد که اکیناسه به طور قابل توجهی از علائم سرماخوردگی جلوگیری نکرده است. با این حال، شواهد ضعیفی پیدا کرده اند که نشان می دهد این گیاه احتمال ابتلا به سرماخوردگی را کاهش می دهد.(9)
بنابراین، تحقیقات با کیفیت بیشتری لازم است تا مشخص شود که آیا این گیاه می تواند به درمان سرماخوردگی کمک کند یا خیر.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

عوارض جانبی احتمالی

اگرچه اکیناسه معمولاً در هنگام استفاده به عنوان ایمن در نظر گرفته می شود اما با عوارض جانبی احتمالی از جمله درد معده، تهوع، بثورات، مشکل در تنفس و تورم پوست همراه است.(10)
علاوه بر این، در حالی که مطالعات نشان می دهد که گیاهان دارویی را می توان با خیال راحت در زنان باردار و شیرده استفاده کرد تا زمانی که مطالعات انسانی با کیفیت بیشتر انجام شود باید با احتیاط از آن استفاده شود.
در کودکان، اکیناسه ممکن است با افزایش خطر بثورات همراه باشد به همین دلیل اغلب برای کودکان در سن کمتر از 12 سال توصیه نمی شود.(11، 12)
علاوه بر این، اگر شرایط سلامتی و درمانی وجود دارد یا هیچ دارویی مصرف نمی کنید بهتر است قبل از استفاده از اکیناسه با ارائه دهنده خدمات سلامت خود مشورت کنید.
خلاصه
اکیناسه به طور کلی بی خطر است و با حداقل عوارض جانبی همراه است. كودكان، مبتلایان به شرایط سلامت و خانمهایی كه در دوران بارداری یا شیردهی قرار دارند باید هنگام استفاده از آن احتیاط كنند.

نحوه استفاده از اکیناسه

اکیناسه به طور گسترده ای در فروشگاه های سلامت، داروخانه ها و به صورت آنلاین به شکل چای، قرص و تنتور موجود است.
اگرچه هیچ دوز رسمی توصیه شده برای عصاره اکیناسه وجود ندارد اما اکثر مطالعات اثرات دوزهای 450-4000 میلی گرم روزانه تا 4 ماه را ارزیابی کرده اند.(13)
بسیاری از کپسول ها و مکمل ها حاوی یک یا دو نوع ریشه اکیناسه هستند و غالباً با ترکیبات دیگری مانند ویتامین C یا میوه اقطی (elderberry) ترکیب می شوند.
چای اکیناسه نیز موجود است که می تواند حداکثر 1000 میلی گرم ریشه در هر وعده داشته باشد.
صرف نظر از اینکه کدام فرم را انتخاب می کنید بهتر است با یک دوز کم شروع کنید و تحمل خود را ارزیابی کنید. اگر متوجه عوارض جانبی منفی شدید مصرف آن را قطع کرده و با ارائه دهنده خدمات سلامت خود مشورت کنید.
هنگام خرید یک مکمل، به دنبال محصولاتی باشید که توسط شخص ثالث مستقل آزمایش شده باشد.
نتیجه:
اکیناسه یک گیاه قدرتمند با خواص دارویی قوی است.
اگرچه برخی تحقیقات نشان داده اند که ممکن است سرماخوردگی را درمان کرده و از آن جلوگیری کند اما مطالعات دیگر نتیجه گرفته اند که بعید است تأثیر قابل توجهی داشته باشد. از این رو، مطالعات با کیفیت بیشتر در انسان مورد نیاز است.
گفته می شود اکیناسه با حداقل تأثیرات منفی بر سلامتی همراه است و در صورت مفید بودن می تواند علاوه بر این به روش طبیعی به مبارزه با سرماخوردگی شما کمک کند.

در ادامه بخوانید: بهترین درمان ها برای آنفلوانزای معده | غذاهایی که که سبب بدتر شدن آنفولانزا و یا سرماخوردگی می شود

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search