رژیم غذایی

میوه رامبوتان: مزایا، ارزش غذایی، نحوه خوردن رامبوتان

خواص میوه رامبوتان

اگر تا به حال میوه عجیب و غریب، رامبوتان را امتحان کرده اید پس می دانید که از نظر ظاهری کاملاً غیرمعمول است اما از نظر طعم دلپذیر است و به طور گسترده ای هم برای کاربردهای آشپزی و دارویی مورد استفاده قرار می گیرد.

قبل از افزودن این میوه به رژیم لاغری خود، درک جزئیات میوه و همچنین میزان مواد مغذی و فواید احتمالی سلامتی آن ممکن است حائز اهمیت باشد. این درخت، بومی منطقه اندونزی و همچنین مالزی است و در این منطقه به طور گسترده کشت و برداشت می شود. رامبوتان معمولاً به صورت خام خورده می شود و در بسیاری از کشورهای آسیایی محبوبیت زیادی دارد. رامبوتان Rambutan یک میوه پوست قرمز با سنبله نرم است که طعم خوشمزه ای شبیه به میوه سرخالو دارد. برداشتن پوست میوه رامبوتان گوشتی نیمه شفاف را آشکار می کند که مزه شیرین و خامه ای دارد. میوه رامبوتان (که به آن "میوه مویی" یا میوه خارپشت دریایی نیز می گویند) دارای ویتامین C است که آن را به میوه ای بسیار سالم تبدیل می کند. میوه رامبوتان همچنین فیبر زیادی دارد که باعث سلامتی گوارشی شما می شود.
در این مقاله با فواید فراوان میوه گرمسیری رامبوتان آشنا می شوید. همچنین با بهترین روش های خوردن این میوه مودار قرمز آشنا خواهید شد.

میوه رامبوتان چیست؟

Rambutan (Nephelium lappaceum) یک میوه گرمسیری است که از جنوب شرقی آسیا سرچشمه می گیرد اما در آب و هوای گرم دیگر نیز رشد می کند. میوه رامبوتان به اندازه یک توپ گلف است و دارای پوستی قرمز با سنبله های نرم مایل به قرمز یا سبز است.
رامبوتان به میوه سرخالو مرتبط است و گوشت آن طعم و ظاهری مشابه دارد. میوه رامبوتان روی درختی به همین نام رشد می کند و درخت آن بین 50 تا 80 فوت (15 - 25 متر) قد رشد می کند. حتی وقتی میوه ها جوان هستند هنوز ظاهر "مویی" دارند. در حقیقت، نام آنها از کلمه مالایی "rambut"گرفته شده است که به معنی "مو" است.
Rambutan همچنین به میوه (Chom Chom) به معنی "موهای آشفته" میوه ای در ویتنام) یا میوه اورانگوتان گفته می شود. از آنجا که رامبوتان نیز به میوه لانگان مربوط می شود برخی از مردم آن را "لانگان خزدار" می نامند.
متوسط وزن یک میوه رامبوتان حدود 1 اونس یا 28 گرم است. اما می تواند از 22.4 تا 34.7 گرم باشد.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

میوه رامبوتان چگونه به نظر می رسد

از بیرون، میوه رامبوتان شبیه یک خارپشت دریایی است. حتی اگر میوه های رامبوتان دارای ظاهری سنبله مانند باشند که سنبله ها بیشتر مانند موهای با شاخ های تیز هستند.
اگرچه می توانید با خیال راحت گوشت خام میوه رامبوتان را میل کنید اما باید از پوست و دانه ها خودداری کنید. دانه های رامبوتان حاوی یک ترکیب سمی است و به خوردن آنها توصیه نمی شود. اگرچه برخی مطالعات نشان می دهد که پوست رامبوتان حاوی آنتی اکسیدان است اما مصرف آن نیز توصیه نمی شود.
بعد از کندن پوست مویی، متوجه می شوید که گوشت سفید به نظر می رسد سفید خامه ای، شبیه به ظاهر لیچی یا پیاز ترشی انداخته است. در داخل گوشت سفید رامبوتان، دانه ای پیدا خواهید کرد که سمی است که باید آنرا دور ریخت. همچنین مطالعات نشان داده اند که دانه می تواند اثر مخدر داشته باشند.

چه طعم رامبوتان را دوست دارد؟

گوشت میوه رامبوتان مانند یک میوه لیچی به نظر می رسد و همچنین مانند یک میوه لیچی مزه دار است. برخی افراد طعم میوه رامبوتان را شیرین و خامه ای توصیف می کنند که هنگام نیش زدن به آن بسیار آبدار است.
بافت و طعم میوه های تازه رامبوتان چیزی شبیه به نوعی نیست که به صورت کنسرو شده در سوپرمارکت خریداری می کنید. بیشتر طعم رامبوتان های حفظ شده در قوطی از شربت شیرین شده است. با این حال، rambutans تازه مستقیم از درخت، بافت ترد و دارای طعم آبدار و شیرین طبیعی خوشمزه است.
محققان می گویند که میوه های رامبوتان حاوی ترکیبات معطر هستند که به آن عطر گرمسیری می بخشد.

چگونه رامبوتان بخوریم

اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که می توانید این میوه های خاویار دریایی را بخرید بدون شک مایل نیستید که آنها را بخورید. لازم نیست نگران دست زدن به میوه های رامبوتان رسیده باشید زیرا "سنبله ها" نرم و "مویی" هستند.
یکی از راه هایی که می گویند یک رامبوتان برای خوردن مفید است زمانی است که پوست به رنگ قرمز، زرد یا نارنجی وجود داشته باشد و تیره های پشتی موی سبز باشد. بعد از چیدن میوه، اگر در یخچال نگهداری شود حدود 2 هفته تازه می ماند. سنبله ها به تدریج سیاه می شوند پس از آن، میوه هنوز باید چند روز خوب باشد.
بهترین راه برای خوردن رامبوتان، ایجاد برش در پوست با چاقوی تیز در وسط میوه است. سعی کنید هنگام انجام این کار گوشت را نبرید. پوست غیرقابل خوراکی محسوب می شود و دارای طعم تلخی است که در صورت خوردن آن ممکن است غذای ناخوشایندی به همراه داشته باشد.
قبل از خوردن میوه ، باید دانه های سمی رامبوتان را حذف کنید. گوشت را برش داده تا دانه پیدا شوند و سعی کنید آن را بیرون بکشید. اگر می توانید دانه غیر خوراکی را خارج کنید کافی است میوه را در دهان خود قرار دهید و از خوبی های گرمسیری آن لذت ببرید.
بعضی از انواع رامبوتان، گوشتی خوراکی دارند که به بذر می چسبند. اگر انواع "clingstone" دارید که نمی توانید بذر را جدا کنید گوشت اطراف دانه را با دقت گاز بگیرید. دانه رامبوتان با یک پوشش پاپیونی پوشانده شده است. یا می توانید میوه را داخل دهان خود قرار دهید گوشت را بخورید و در آخر دانه سنگی را بیرون آورید.

حقایق تغذیه ای رامبوتان

رامبوتان چیست که این میوه "خارپشت دریایی" عجیب را برای شما مناسب می کند؟
مطالعات مربوط به ارزش غذایی میوه رامبوتان نشان می دهد که سرشار از ویتامین C است. در 100 گرم از میوه، 36 گرم ویتامین C وجود دارد که حدود 40٪ از میزان توصیه شده روزانه شما (RDI) است.
برای رفع نیازهای روزانه ویتامین C به چه میزان میوه رامبوتان نیاز دارید؟ تحقیقات نشان داده است که خوردن 10 - 12 میوه مقدار ویتامین C را به شما توصیه می کند.
میوه های رامبوتان همچنین منبع خوبی از سایر ویتامین ها و مواد معدنی هستند. به عنوان مثال، 100 گرم رامبوتان تازه دارای 20 درصد از RDI مس، 10 درصد از RDI منیزیم و همچنین مقدار کمی از منیزیم، روی، پتاسیم، آهن و فسفر است.
یکی از دلایل زیاد برای خوردن بیشتر رامبوتان های رسیده این است که فیبر آنها زیاد است. یک وعده 100 گرم میوه رامبوتان حاوی تقریبا 3 گرم فیبر است که 11٪ نیاز روزانه فیبر شما است. از آنجا که این اندازه ی مصرف فقط 68 کالری و کربوهیدرات کمی دارد در صورتی که می خواهید وزن کم کنید رامبوتان میوه خوبی برای خوردن است.
اگرچه پوست و دانه رامبوتان ممکن است حاوی برخی مواد مغذی باشد اما آنها همچنین حاوی سموم هستند و بطور بالقوه برای سلامتی مضر هستند به خصوص اگر در دوزهای زیادی مصرف شوند.
تفاوت بین Rambutan و Lychee را بیان کنیم
رامبوتان و لیچی متعلق به یک خانواده هستند و در مقایسه رامبوتان با لیچی ها شباهت هایی وجود دارد. هر دوی آنها حاوی مقادیر خوبی ویتامین C هستند که رامبوتان ها مزیت کمی دارند.
رامبوتان ها و لیچی ها هر دو دانه غیر خوراکی دارند که حاوی سم ساپونین هستند.
اگرچه رامبوتان و لیچی شبیه به هم به نظر می رسند وقتی پوست انها حذف می شود یکی از اصلی ترین تفاوت ها در شکل ظاهری آنها است رامبوتان ها پوست سنبله ای قرمز شبیه به یک خارپشت دریایی دارند در حالی که لیچی ها بیشتر شبیه توت فرنگی با پوست تند و براق هستند.

فواید سلامتی میوه رامبوتان

بیایید با جزئیات بیشتری به این موضوع بپردازیم که چرا مصرف میوه های درخت رامبوتان برای شما مفید است.
میوه Rambutan به تقویت سیستم ایمنی بدن شما کمک می کند.
یکی از فواید سلامتی رامبوتان ها این است که به دلیل مقادیر زیاد ویتامین C به تقویت ایمنی بدن کمک می کنند.
مصرف 5 یا 6 میوه رامبوتان 50٪ از نیازهای ویتامین C روزانه شما برطرف می کند. پزشکان می گویند اسید اسکوربیک (ویتامین C) برای افزایش تعداد گلبول های سفید خون مفید است که به شما در مبارزه آسان تر با عفونت ها کمک می کند.
ویتامین C موجود در رامبوتان نیز سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند زیرا به بدن شما کمک می کند تا گلوتاتیون تولید کند. این یکی از مهمترین آنتی اکسیدان های مورد نیاز برای تقویت دفاع بدن است.

میوه رامبوتان برای هضم شما مفید است

خوردن میوه های رامبوتان بیشتر به سلامتی گوارش شما کمک می کند زیرا آنها حاوی فیبر و آب هستند.
خوردن 5 عدد رامبوتان تازه حدود 4 گرم فیبر محلول و نامحلول به شما می دهد که 12٪ از RDI شماست.
پزشکان کلینیک مایو می گویند که فیبر رژیم غذایی برای سلامتی و عادت هضم لازم است. دریافت مقدار کافی فیبر به منظم نگه داشتن حرکات روده کمک می کند و مدفوع شما را نرم می کند. فیبر همچنین به سالم ماندن روده شما و جلوگیری از بیماریهای مختلف دستگاه گوارش کمک می کند.
یکی دیگر از دلایلی که خوردن چند میوه رامبوتان باعث سلامتی هضم می شود این است که آنها منبع خوبی برای مایعات هستند. میوه رامبوتان از 82 درصد آب تشکیل شده است.
پزشکان سرویس سلامت ملی می گویند که آب برای کمک به هضم لازم است. دریافت مایعات و فیبر کافی از میوه هایی مانند رامبوتان به جلوگیری از یبوست کمک می کند.
اگر احساس می کنید هضم غذا آنطور که باید کار نمی کند سعی کنید تعداد رامبوتان یا سایر میوه های سرشار از فیبر را در رژیم غذایی خود افزایش دهید. همچنین می توانید در مورد روش های طبیعی دیگر برای بهبود سلامت دستگاه گوارش و معالجه ناراحتی معده نیز یاد بگیرید.

میوه رامبوتان می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند

خوردن رامبوتان برای شما مفید است زیرا این میوه خوشمزه گرمسیری باعث کاهش وزن می شود و می تواند به حفظ وزن سالم کمک کند.
البته، میوه های رامبوتان از این نظر منحصر به فرد نیستند که ممکن است به شما در کاهش وزن کمک کند. مجله PLoS Medicine گزارش داده است که افزایش مصرف میوه و سبزیجات می تواند به ریختن وزن اضافی بدن کمک کند.
اصلی ترین دلایلی که رامبوتان ها برای کمک به کاهش وزن مفید هستند میزان فیبر و آب آنها است.
مطالعات مختلف نشان می دهد که افزایش مقدار فیبر، تأثیر مثبتی در کاهش وزن دارد. دانشمندان هشدار می دهند که بیشتر رژیمهای غذایی فاقد مقادیر کافی فیبر هستند و هرکدام از ما باید سعی کنیم میزان مصرف فیبر خود را به میزان توصیه شده 25 - 30 گرم در روز افزایش دهیم.
فیبر همچنین به شما کمک می کند تا احساس سیری طولانی تر کند. غذاهایی که احساس سیری را تشویق می کنند به جلوگیری از خوردن تنقلات کمک می کنند که یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش وزن طبیعی است.
این واقعیت که وزن میوه رامبوتان بیشتر آب است شما را نیز هیدراته می کند و بیشتر باعث کاهش وزن می شود زیرا ممکن است از پرخوری جلوگیری کند.
میوه های رامبوتان نیز از نظر کالری، کم کالری هستند که هر میوه فقط 19 کالری دارد. همچنین با هر یک از این میوه‌های قرمز تقریباً یک گرم فیبر دریافت می کنید.

سایر مزایای بالقوه میوه رامبوتان

برخی از مزایای سلامتی دیگری که میوه رامبوتان ارائه می دهد وجود دارد. خوب است به یاد داشته باشید که این فواید سلامتی میوه رامبوتان از عصاره پوست یا دانه ها است اما مصرف هیچ یک از این قسمت های میوه توصیه نمی شود. این مطالعات بر روی موش یا در شرایط آزمایشگاهی انجام شد.
ممکن است سلامت قلب را ارتقا بخشد
یک مطالعه مربوط به موشهای دیابتی نشان داد که عصاره های پوست رامبوتان با کاهش سطح کلسترول می توانند از بیماری های قلبی جلوگیری کنند.
می تواند به مدیریت علائم دیابت کمک کند
عصاره های حاصل از دانه های و پوست رامبوتان نشان داده شده است که برای درمان برخی از علائم دیابت از پتانسیل استفاده برخوردار هستند. عصاره رامبوتان سرشار از آنتی اکسیدان است که می تواند به مدیریت سطح قند خون کمک کند.
پوست و دانه های رامبوتان ممکن است خاصیت ضد سرطان داشته باشند.
آزمایشات آزمایشگاهی نشان داده است که عصاره بذر رامبوتان می تواند به جلوگیری از رشد سلولهای توموری کمک کند. مطالعات دیگر نشان داده اند که عصاره های پوست از میوه های رامبوتان آنتی اکسیدان های قدرتمندی دارند.

عوارض جانبی و ریسک های احتمالی رامبوتان

گوشت خام میوه های رامبوتان برای شما بسیار سالم است زیرا آنها حاوی مقادیر خوبی از ویتامین C و فیبر هستند. بیشتر عوارض مصرف رامبوتان از پوست یا دانه ها ناشی می شود.
همانطور که مطالعات موجود در این مقاله نشان داده است پوست و دانه های رامبوتان حاوی ترکیبات سمی هستند و نباید مصرف شوند.
از کجا می توانید رامبوتان را پیدا کنید؟
بسته به محل زندگی شما، برخی از سوپر مارکت ها رامبوتان تازه ای را ذخیره می کنند که می توانید آنها را در بخش های میوه عجیب و غریب پیدا کنید. همچنین ممکن است رامبوتان را در بازارهای آسیا یا فروشگاه هایی که میوه و سبزیجات را می فروشند پیدا کنید.
اگر نمی توانید این میوه های قرمز رنگ را به صورت محلی پیدا کنید برخی از فروشگاه های آنلاین رامبوتان ها را می فروشند.

در ادامه بخوانید: میوه اژدها ( دراگون ) چیست - منافع سلامتی آن کدام است؟

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search