رژیم غذایی

میوه اژدها ( دراگون ) چیست - منافع سلامتی آن کدام است؟

میوه دراگونمیوه اژدها یک میوه گرمسیری است که در سال های اخیر به طور فزاینده محبوب شده است مردم از طعم و مزه منحصر به فرد آن لذت می برند و شواهدی وجود دارد که ممکن است فواید سلامتی داشته باشد. این مقاله همه چیز را در مورد میوه اژدها توضیح می دهد.

 میوه اژدها چیست؟

میوه اژدها بر روی کاکتوس هیلوسرئوس رشد می کند و همچنین به عنوان ملکه هونولولو نام دارد و گل ها تنها در شب باز می شود.
این گیاه بومی جنوب مکزیک و مرکزی آمریکا است امروزه آن در سراسر جهان افزایش یافته است.
آن دارای نام های زیادی، از جمله پیتایا، pitahaya و توت فرنگی گلابی است.
دو نوع از رایج ترین دارای پوست روشن، قرمز با فلس سبز که شبیه یک اژدها است.
گونه ای که بیشتر گسترده و در دسترس است دارای پالپ سفید با دانه های سیاه و سفید است. گونه ی با تنوع کمتر شایع دارای پالپ قرمز با دانه های سیاه و سفید است.
انواع دیگر دارای پوست زرد و پالپ سفید با دانه های سیاه و سفید است. این است که به نام میوه اژدهای زرد نامیده می شود.
میوه اژدها ممکن است نگاه های عجیب و غریب داشته باشد اما طعم آن شبیه به دیگر میوه ها است. طعم و مزه آن کمی شیرین بین کیوی و گلابی توصیف شده است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

ارزش غذایی میوه اژدها

میوه اژدها حاوی مقدار کمی از چند ماده مغذی و منبع خوبی از ویتامین C و آهن است.
ارزش تغذیه ای برای یک وعده 3.5 اونس یا 100 گرم عبارتند از:
کالری: 52 است.
پروتئین: 1.1 گرم است.
چربی: 0.4 گرم است.
کربوهیدرات: 11 گرم است.
فیبر: 3 گرم است.
ویتامین ث: 34 درصد از RDI.
آهن: 10.6٪ از RDI.
تیامین: 2.7 درصد از RDI.
ریبوفلاوین: 2.9 درصد از RDI.
با توجه به مقدار زیاد فیبر و ویتامین C، همچنین میزان کالری بسیار کم است می توان آن را به عنوان یک میوه بسیار مغذی دانست.
میوه اژدها حاوی آنتی اکسیدان است

میوه اژدها شامل انواع مختلفی از آنتی اکسیدان ها است.

این ترکیبات سلول ها را از مولکولهای ناپایدار به نام رادیکال های آزاد مرتبط با خطر بیماری های مزمن و پیری محافظت می کند.
برخی از آنتی اکسیدان اصلی موجود در مغز ساقه عبارتند از:
Betalains: نشان داده شده است مه این رنگدانه قرمز عمقی کلسترول LDL را از اکسیده شدن و یا آسیب حفاظت می کند
Hydroxycinnamates: این گروه از ترکیبات ضد سرطان در مطالعات لوله آزمایش و حیوانات نشان داده شده است.
فلاونوئیدها: این گروه بزرگ و متنوع از آنتی اکسیدان ها که با سلامت بهتر مغز و کاهش خطر بیماری های قلبی مرتبط است.
در یک مطالعه، خواص آنتی اکسیدانی 17 میوه ی گرمسیری و انواع توت ها را مقایسه کرده است.
در حالی که ظرفیت آنتی اکسیدانی میوه اژدها از بسیاری از میوه های دیگر بالاتراست آن برای حفاظت اسیدهای چرب از آسیب رادیکال های آزاد بهترین است.

مزایای سلامت میوه اژدها چیست؟

مطالعات حیوانی نشان می دهد که میوه اژدها ممکن است مزایای برای انواع شرایط سلامت فراهم کند.
بسیاری از انها به احتمال زیاد با توجه به مقدار بالایی از ویتامین C، فیبر و آنتی اکسیدان ها است.
نشان داده شده است که هر دو گونه قرمز و سفید از میوه اژدها سبب کاهش مقاومت به انسولین و کبد چرب در موش های چاق شده است.
در یک مطالعه، موش ها با یک رژیم غذایی پرچرب تغذیه شدند. به آن ها نیز عصاره این میوه داده شد انها وزن کمتری به دست آوردند و کاهش در چربی کبد، مقاومت به انسولین و التهاب داشتند که بخشی از آن به تغییرات مفید در باکتریهای روده نسبت داده شده بودند.
این میوه ممکن است ویژگی های خاصی از سندرم متابولیک، عامل دیابت نوع 2 را بهبود بخشید. با این حال، تمام اثرات ممکن است مطلوب نباشد.
در یک مطالعه در موش هایی که با رژیم غذایی دارای چربی زیاد و پر کربوهیدرات تغذیه شدند گروهی که آب میوه اژدها را دریافت کردند پاسخ بهتر قند خون و کاهش برخی شاخصهای آنزیم های کبدی داشتند در حالی که برخی از نشانگرهای دیگر آنزیم های کبدی به طور قابل توجهی افزایش یافته بود.
در مطالعه دیگری، گروه دیابتی درمان شده با عصاره میوه، کاهش 35٪ در مالون دی آلدئید، یک نشانگر آسیب رادیکال های آزاد داشتند. آنها همچنین سختی شریانی کمتری نسبت به گروه کنترل داشتند.
با این حال، هیچ مطالعه که این مزایا را در انسان نشان دهد وجود ندارد.

کمک به هضم

می دانیم که فیبر در هضم غذا کمک می کند و بهترین راه برای دریافت فیبر از طریق میوه و سبزیجات است. پیتایا حاوی مقدار کمی فیبر است که می تواند به شما در منظم نگه داشتن روده کمک کند و مواردی مانند یبوست و رفلاکس اسید را از بین ببرد.
میوه اژدهای تازه حاوی حدود یک گرم فیبر در هر 100 گرم است در حالی که میوه اژدهای خشک شده در حدود 10 گرم در 100 گرم بسته بندی می شود و این ماده غذایی را به عنوان غذای پر فیبر بسیار عالی تبدیل می کند. برای به دست آوردن کمی فیبر، حتی می توانید از پوست و دانه های پیتایا بخورید.
یکی دیگر از دلایل میوه اژدها در هضم به دلیل الیگوساکاریدهای موجود در آن است. این الیگوساکاریدها به عنوان پربیوتیک عمل می کنند که به نوبه خود باعث بهبود سلامتی و هضم روده می شوند.
طبق تحقیقات منتشر شده در ژورنال 3 Biotech، به نظر می رسد معرفی ترکیبات کاربردی مانند پربیوتیک ها در رژیم غذایی، جایگزین جذابی برای بهبود کیفیت زندگی از چاقی، سرطان، حساسیت بالا، بیماریهای عروقی و بیماریهای دژنراتیو است.

درمان و پیشگیری از دیابت

علاوه بر ترویج هضم بهتر، فیبر موجود در پیتایا همچنین می تواند به ثبات سطح قند خون برای حفظ کنترل قند خون بهتر کمک کند.
یک مدل حیوانی که در مجله تحقیقات فارماکوگنوزی منتشر شد خاطرنشان کرد: پیتایا به کاهش استرس اکسیداتیو کمک می کند و نشان می دهد که مصرف آن می تواند به جلوگیری از برخی از مشکلات مرتبط با دیابت کمک کند. نه تنها این، بلکه تحقیقات دیگری که نشان می دهد چگونه میوه اژدها از مقاومت به انسولین در موش های چاق سود می برد دریافتند که خوردن میوه اژدها می تواند خطر ابتلا به دیابت را نیز کاهش دهد.

سلامت قلب

مدل حیوانی که در ژورنال تحقیقات فارماکوگنوزی ذکر شد نشان داد که میوه اژدها ممکن است در ضمن بهبود کلسترول HDL خوب باعث کاهش کلسترول LDL بد شود و میوه اژدها را به عنوان غذایی عالی برای کاهش کلسترول بدست آورد.
و بگذارید آن دانه های سیاه موجود در میوه اژدها را فراموش نکنیم. هر وعده یک مگا دوز اسیدهای چرب امگا به شما می دهد این می تواند به کاهش تری گلیسیریدها برای محافظت از سلامت قلب کمک کند.

پیشگیری بالقوه از سرطان 

میوه اژدها حاوی تعداد زیادی آنتی اکسیدان از جمله فیتوآلبومین، ویتامین C و لیکوپن است. این آنتی اکسیدان ها می توانند به خنثی کردن رادیکال های آزاد مضر کمک کرده و حتی می توانند در برابر سرطان محافظت کنند
به ویژه، لیکوپن در مقابل سلولهای سرطانی بسیار مؤثر است. در حقیقت، برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف بیشتر غذاهای غنی از لیکوپن می تواند با خطر پایین تر ابتلا به سرطان پروستات مرتبط باشد.
از این گذشته، یک مطالعه آزمایشگاهی که در مجله تغذیه و سرطان منتشر شد نشان داد که درمان سلولهای سرطانی تخمدان با لیکوپن، رشد و گسترش سلولهای سرطانی را مسدود می کند و زیست پذیری سلولها را کاهش می دهد.

عوارض جانبی میوه اژدها (دراگون) چیست؟

به طور کلی، میوه اژدها به نظر می رسد ایمن باشد. با این حال، در برخی افراد ممکن است واکنش های آلرژیک نادر موارد پیدا شود.
در دو مورد، زنان بدون سابقه آلرژی غذایی پس از مصرف مخلوط میوه شامل میوه اژدها واکنش های آنافیلاکتیک توسعه یافته است.
برای بیشتر افراد، این میوه خوش طعم را می توان با اطمینان بخشی از یک رژیم غذایی سالم دانست.
با این حال، در موارد نادر، برخی از افراد پس از مصرف میوه، واکنش آلرژیک را تجربه کرده اند. اگر عوارض جانبی میوه اژدها مانند کهیر، خارش و تورم را تجربه کرده اید بلافاصله مصرف آن را قطع کرده و با پزشک خود صحبت کنید.
از آنجا که فیبر نسبتاً زیادی نیز دارد به طور ناگهانی افزایش میزان مصرف شما می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند نفخ، یبوست و درد معده شود. مطمئن باشید که برای جلوگیری از عوارض جانبی منفی، فیبر را به آرامی افزایش داده و با مقدار زیادی آب همراه کنید.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.




سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search