رژیم غذایی

چاقی: تشخیص، درمان و عوارض

علل و درمان چاقی

اصطلاح چاقی فردی را که دارای اضافه وزن است و دارای چربی زیادی در بدن است توصیف می کند.

این یک مشکل شایع در انگلیس است که تخمین زده می شود در هر چهار بزرگسال و از هر 5 کودک 10 تا 11 ساله حدود یک نفر را تحت تأثیر قرار می دهد
چاقی فراتر از چیزی است که معمولاً چاق محسوب می شود. این یک شرایط بسیار پیچیده تر است که بر همه جنبه های سلامت جسمی شما تأثیر می گذارد و بنابراین نیاز به یک روش درمانی گسترده تر و چند بعدی دارد.
چاقی معمولاً نتیجه مصرف کالری بیشتر از آن است که بدن شما به طور مرتب بتواند آن را مصرف کند.
کالری اضافی در بدن به عنوان چربی ذخیره می شود که به معنای افزایش وزن قابل توجه با گذشت زمان است. این ذخایر چربی اضافی می تواند عملکرد اندام شما را مختل کرده و راه را برای بیماری های مزمن ایجاد کند.

BMI چیست و چرا مهم است؟

شاخص توده بدنی (BMI) اندازه گیری چربی بدن با توجه به قد و وزن شما است. این راهی است برای تعیین اینکه آیا شما وزن سالم با توجه به قد خود دارید یا نه.
در اینجا چگونه می توانید BMI خود را محاسبه کنید:
از این فرمول برای محاسبه BMI استفاده کنید: BMI = (وزن در پوند / (قد در اینچ × قد در اینچ)) × 703 OR BMI = ((قد در متر × قد در متر)/ وزن در کیلوگرم)
از حسابگر آنلاین BMI سایت رژیم سلامتی استفاده کنید.
BMI از 18.5 - 24.9 به طور کلی ایده آل است. BMI 25.5 - 29.9 اضافه وزن دارد و BMI بالای 30 چاق است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

طبقه بندی وزن

افراد بر اساس BMI خود به عنوان افراد کم وزن، طبیعی، اضافه وزن، چاق و به شدت چاق طبقه بندی می شوند.

1. کم وزن

BMI پایین تر از 18.5 کم وزن محسوب می شود. در صورت کمبود وزن، بسیار مهم است که برای مشاوره با افزایش وزن با پزشک مشورت کنید زیرا کمبود وزن می تواند بر سلامتی شما تأثیر منفی بگذارد.

2. وزن طبیعی یا سالم

محدوده وزن سالم یا طبیعی با BMI بین 18.5 تا 24.9 نشان داده می شود. با این حال، این محدوده مرجع برای زنان باردار یا شیرده کاربرد ندارد.

3. اضافه وزن

BMI که بین 25.0 تا 29.9 قرار گیرد دارای اضافه وزن است. وزن اضافی می تواند به سرعت شما را خسته کند کارایی شما را کاهش دهد شما را در معرض ابتلا به بیماری های مختلف مزمن مانند دیابت و مشکلات قلبی قرار دهد و راه را برای چاقی به مرور زمان هموار کند.

4- چاقی

چاقی با محدوده BMI = 30.0 - 39.9 تعیین می شود. چاقی نه تنها مشکلات پزشکی موجود شما را بدتر می کند بلکه می تواند راه را برای مشکلات جدید و جدی تر در آینده هموار کند. در مورد گزینه های درمانی با پزشک خود مشورت کنید.

5- چاقی شدید

چاقی شدید یا روانی با BMI شاخص توده بدنی 40.0 یا بالاتر مشخص می شود. افرادی که به طور وحشتناک چاق هستند می تواند وزن طبیعی بدن آنها تا 100 پوند تجاوز کنند.
در صورت عدم درمان صحیح این شرایط، می تواند کشنده باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

چاقی چقدر شایع است؟

چاقی در ایالات متحده بسیار گسترده است جایی که نزدیک به 40٪ از جمعیت را مبتلا می کند. جدا از چاقی بزرگسالان، در 50 سال گذشته موارد چاقی در کودکان نیز به طرز چشمگیری افزایش یافته است.
گزارش های مطالعات 2015 - 2016 حاکی از آن است که تقریباً یک پنجم از جمعیت بالغ جوان بین 6 تا 19 سال با چاقی دست و پنجه نرم می کنند.
این رشد سریع چاقی در بین نسل های جوان باید افراد را به سمت جدی تر شدن مسئله برانگیزد.

علائم چاقی

افراد مبتلا به چاقی در معرض خطر بیشتری برای ایجاد سایر شرایط پزشکی هستند که همراه با علائم و عوارض خاص خودشان است.
چاقی به تنهایی توسعه نمی یابد بلکه با بسیاری از ناراحتی ها همراه است که شامل موارد زیر است:
تنگی نفس
خرناس
تعریق مفرط
کمبود خواب
خستگی
دشواری در انجام هرگونه فعالیت بدنی غیرمترقبه
درد بدن مانند کمردرد و مفاصل دردناک
شکم گلدانی

درمان چاقی

چاقی را می توان با ترکیبی از داروها، جراحی ها، ابزارهای کاهش وزن به همراه کنترل مناسب، رژیم غذایی و تغییر شیوه زندگی برطرف کرد.
مداخلات پزشکی متداول برای مبارزه با چاقی شامل موارد زیر است:

1. داروها

داروهای ضد چاقی گزینه های درمانی غیر تهاجمی پرطرفدار هستند که چربی های اضافی بدن را کاهش می دهند تا فشار روی استخوان های شما کاهش یابد و سلامت سوخت و ساز بدن را بهبود بخشد. داروهای کاهش وزن به روش های زیر عمل می کنند:
اشتهای شما را مهار می کند و از این طریق مصرف کلی غذای شما را کاهش می دهد
جذب چربی توسط سلول های بدن را محدود کرده و تجمع چربی را مهار می کند.
این داروها ممکن است به صورت قرص های بدون نسخه در دسترس بوده یا توسط پزشک برای شما تجویز شود. با این حال، آنها جایگزین ورزش و تغذیه سالم نیستند بلکه یک کمک مکمل برای تسریع در کاهش وزن هستند.
توجه: داروهای ضد چاقی در دوران بارداری بی خطر نیست. در هر صورت، همیشه با پزشک خود مشورت کنید تا دوز مناسب مصرف شود و عوارض جانبی احتمالی این داروها را رد کند.

2. جراحی چاقی یا باریاتریک

جراحی باریاتریک برای افرادی که با چاقی روبرو و سایر شرایط جدی مانند دیابت نوع 2 و فشار خون بالا دست و پنجه نرم می کنند توصیه می شود و از طریق ورزش و تغییر رژیم ها قادر به کاهش وزن نیستند.
این روشهای جراحی اندازه معده را کاهش داده و ظرفیت نگه داشتن مواد غذایی آن را پایین می آورد و این مانع از جذب بیشتر می شود. نتایج، سیری زودرس و تأخیر در میزان گرسنگی بعد از عمل است.
جراحی باریاتریک یک گزینه درمانی مطمئن، موثر و به خوبی آزمایش شده برای چاقی محسوب می شود. با این وجود، همه انواع چاقی را نمی توان از طریق درمان کرد.

3. دستگاه های کاهش وزن

استفاده از دستگاههای کاهش وزن اخیراً به عنوان یکی از روشهای درمانی چاقی درج شده است. این یک روش درمانی غیر جراحی و موقتی است که در آن از وسایل خاصی برای کاهش وزن استفاده می شود.
برخی از وسایل کاهش وزن معمولی عبارتند از:
سیستم تحریک الکتریکی: این دستگاه می تواند سیگنال های عصبی را به مغز تغییر داده و شما سریعتر احساس سیری کنید.
سیستم بادکنک معده: دستگاه بالون شکل با محلول شور پر شده و در داخل معده قرار می گیرد. گرسنگی شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.
سیستم تخلیه معده: این دستگاه محتویات معده در اثنی عشر را هل می دهد.
توجه: دستگاه های کاهش وزن به دلیل ایمنی و کارآیی آنها به طور گسترده آزمایش نشده است. قبل از استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنید.

تشخیص چاقی

محاسبه BMI با استفاده از فرمول BMI برای سن، مهمترین روش تشخیصی برای تعیین چاقی در کودکان و بزرگسالان است.
سطح چربی در بدن می تواند نشانه چاقی باشد. با استفاده از هر یک از روشهای زیر قابل محاسبه است:
محاسبه دور کمر
محاسبه دور کمر تا دور باسن
اندازه گیری چین پوستی برای ارزیابی میزان چربی زیر جلدی
تعیین غلظت چربی بدن از طریق سونوگرافی
چاقی می تواند به عنوان یک عامل خطر برای چندین وضعیت سلامت نگران کننده تبدیل شود. بنابراین، پزشک شما ممکن است امتحانات تشخیصی دیگری را برای آزمایش اختلالات سلامتی همزمان مانند دیابت و تعیین غلظت تری گلیسیریدها و کلسترول LDL در خون پیشنهاد کند.

عوارض چاقی

چاقی فقط مربوط به اضافه وزن نیست. خطرات مرتبط با سلامتی، آن را به یک مسئله جدی بهداشت جهانی تبدیل کرده است زیرا می تواند منجر به موارد زیر شود:
فشار خون بالا، اختلالات قلبی عروقی، سکته مغزی و غیره.
سرطان از جمله سرطان روده بزرگ، سینه، کیسه صفرا و سرطان آندومتر
دیابت نوع 2
اختلالات ریوی از جمله آپنه خواب
آرتروز
اختلالات کبد و کیسه صفرا
سطح کلسترول بالا
اختلالات اسکلتی عضلانی
سندرم متابولیک
سنگ کلیه
مسائل روانشناختی

چه موقع باید یک دکتر را ببینید

مراحل اولیه چاقی ممکن است از طریق روال مناسب و سالم کنترل شود. با این حال، اگر مشکل شما بدتر شده و غیر قابل کنترل می شود باید از کمک حرفه ای کمک بگیرید.
(پرسش و پاسخ)

چه شرایط پزشکی می تواند باعث چاقی شود؟

بسیاری از شرایط پزشکی می تواند منجر به چاقی شود. کم کاری تیروئید یکی از شرایطی است که می تواند به دلیل کاهش متابولیسم منجر به افزایش وزن شود.

آیا چاقی یک بیماری محسوب می شود؟

چاقی را می توان یک بیماری همه گیر محسوب کرد که مهمترین آنها در ایالات متحده است. چاقی خطر ابتلا به سرطان، بیماری های قلبی، دیابت و بسیاری از بیماری های مزمن را افزایش می دهد.

آیا میزان بالای استرس و افسردگی مداوم می تواند منجر به چاقی شود؟

چاقی می تواند نتیجه ثانویه استرس و افسردگی باشد. برخی از بیماران از افزایش استرس یا افسردگی رنج می برند ممکن است در مصرف پرخوری افراط کنند. این به مرور زمان می تواند منجر به افزایش وزن یا چاقی شود.

کدام یک از رژیم های غذایی (کتوژنیک، سرخپوشان، بدون کربوهیدرات و غیره) گزینه مناسب یک بیمار چاق است؟

رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن به طور فزاینده ای محبوب شده است به شرط آنکه برای مدت طولانی پایدار باشد. با این حال، هیچ مطالعه معتبری برای ارزیابی نتایج طولانی مدت آنها صورت نگرفته است.
اهداف کاهش وزن در افراد چاق عبارتند از:
• کاهش کربوهیدراتهای نشاسته ای (ماکارونی، نان سفید، سیب زمینی، برنج سفید)
• کاهش غذاهای قندی، نوشیدنی و غیره.
• کاهش چربی های اشباع
• گنجاندن غذاهای پر فیبر
• درج منابع اسیدهای چرب امگا 3 (از جمله آووکادو، میوه هایی مانند گلابی، سبزیجات سبز، تخم کتان و روغن ماهی)

دلایل اصلی چاقی کودکان چیست؟

چاقی دوران کودکی می تواند به دلیل مصرف کالری بیش از حد، تمایل ژنتیکی یا یک بیماری پزشکی اساسی باشد.
چاقی کودکان با توجه به قرار گرفتن زود هنگام در معرض خطرات ناشی از ایجاد شرایط ذکر شده در بالا، مسئله ای جدی است و باید آن را جدی گرفت.

آیا چاقی یک بیماری ژنتیکی است؟

مطالعات نشانگر استعداد ژنتیکی برای چاقی است که نشان می دهد برخی از افراد نسبت به دیگران مستعد چاقی هستند.

تفاوت بین چاقی و اضافه وزن چیست؟

چاقی به عنوان BMI برابر یا بیشتر از 30 اندازه گیری می شود. اضافه وزن BMI بین 25 تا 29.9 است.
در صورت لزوم اصلاح رژیم غذایی و سبک زندگی، اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به دیابت را افزایش دهد.

برای کاهش چاقی چه تغییراتی باید انجام شود؟

چاقی، در اکثر بیماران من، می تواند به سبک زندگی آنها نسبت داده شود. توصیه های مربوط به ورزش حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط در هفته است. از نظر رژیم غذایی، کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند باعث کاهش بیشتر وزن شود.
میزان کالری روزانه کلی تقریباً 2500 کالری است. با این وجود، بسیاری از عوامل ممکن است به تغییرات خاصی در این توصیه منجر شود. من توصیه می کنم تغییرات تدریجی در رژیم غذایی ایجاد کنید که در طولانی مدت پایدار باشد.
حذف سدیم، آب میوه ها، میان وعده های شیرین، کربوهیدراتهای نشاسته ای مانند سیب زمینی، ماکارونی و برنج سفید و جایگزین کردن این مواد با غذاهایی مانند کاینوا، نان گندم، ماکارونی سبزیجات و برنج قهوه ای می تواند مفید باشد.
کلمه نهایی
اگرچه چاقی یک وضعیت پزشکی جدی است اما نکته خوب این است که می توان آن را درمان کرد. غذای سالم و یک تمرین روزمره برای تناسب اندام می تواند به شما در از دست دادن چربی اضافی بدن به تدریج کمک کند و می تواند فعالیت متابولیکی اندام های مختلف را بهبود بخشد.
یک تحقیق در سال 2016 نشان داد که حتی 5٪ کاهش وزن بدن می تواند خطر ابتلا به اختلالات قلبی عروقی، دیابت، سرطان، فشار خون بالا و غیره را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.
هیچ درمان سریع برای رفع چاقی وجود ندارد. برنامه های کاهش وزن زمان و تعهد را می طلبد و در صورت تکمیل کامل بهترین کار را می کنید. متخصصان مراقبت های سلامتی درگیر مراقبت شما باید در مورد چگونگی حفظ کاهش وزن حاصل از آن، تشویق و توصیه ای ارائه دهند.
نظارت منظم بر وزن، تعیین اهداف واقعی و درگیر کردن دوستان و خانواده در تلاش برای کاهش وزن نیز می تواند کمک کند.
به یاد داشته باشید که حتی از دست دادن وزن کم نظیر 3٪ یا بیشتر از وزن اصلی بدن و همچنین حفظ این امر برای زندگی می تواند خطر ابتلا به عوارض مربوط به چاقی مانند دیابت و بیماری های قلبی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: ایمیل مارکتینگ

Search