رژیم غذایی

تاثیر فلاونول ها در بیماری آلزایمر

تاثیر فلاونول ها در بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر (AD) نوعی اختلال پیشرونده مغزی است که در آن فرد مهارت های شناختی از جمله مهارت های حافظه و تفکر و توانایی انجام کارهای ساده را از دست می دهد.

این عامل تاکنون عامل اصلی بروز چنین اختلالات بوده و بیش از 5 میلیون آمریکایی را درگیر می کند. یک مطالعه روی بیش از 900 نفر انجام شد که بخشی از یک پروژه تحقیقاتی بزرگتر در حال انجام در سطح جامعه به نام پروژه حافظه و پیری (MAP) بودند. این شرکت کنندگان سالانه به دلیل سلامت عصبی و الگوهای رژیم غذایی، به طور متوسط 6 سال، اما برخی از آنها تا 12 سال مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی 81 سال و 3 از 4 نفر زن بودند.
در مطالعه اول، 220/921 شرکت کننده در طول مطالعه AD را توسعه دادند. خطر AD با مصرف بیشتر فلاونولها کاهش یافت. این یافته حتی پس از تعدیل محققان برای سایر عوامل مرتبط با سلامتی، خوب بود - زیرا افراد با بالاترین میزان مصرف فلاونول نیز بهترین تحصیل کرده، فعالترین و در فعالیتهای شناختی بیشتری بودند. آنها همچنین عوامل ژنتیکی مانند وجود ژن APOE4 و فاکتورهای خطر قلبی عروقی (مانند دیابت، سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی یا فشار خون بالا) را تحت تأثیر قرار می دهند که می تواند بر خطر ابتلا به بیماری AD تأثیر بگذارد.
هنگامی که براساس کاهش مصرف فلاونول در پنج گروه قرار گرفتند شرکت کنندگان در گروه اول (بالاترین میزان مصرف) بیش از 15 میلی گرم فلاونول در روز مصرف کردند. در مقایسه با پایین ترین افراد گروه پنجم (حدود 5 میلی گرم در روز)، این افراد تقریباً 50٪ خطر ابتلا به AD را نشان دادند.
به طور واضح، 28 از 186 بیمار در گروه دریافت کننده بالاترین میزان ابتلا به بیماری، در مقابل 54 از 182 در گروه کمترین میزان مصرف بودند.
با توجه به فلاونول های فردی، مصرف کامپفرول ها با کاهش تقریباً 50٪ و هر دو میریستین و ایزوترامنتین 40٪ در ارتباط بود. فلاونول چهارم، به نام کوئرستین، تأثیر قابل توجهی در خطر ابتلا به AD نداشت.
شرکت کنندگان با بالاترین میزان مصرف فلاونول در روز حدود یک فنجان چای سیاه نوشیدند.

منابع فلاونول

Kaempferol به میزان زیادی در سبزیجات برگ سبز از جمله اسفناج، کلم بروکلی، لوبیا، چای و کلم و همچنین در چای وجود دارد. غذاهای سرشار از ایزورامنتین شامل روغن زیتون، گلابی و سس گوجه فرنگی است. میریستین در چای، کلم، پرتقال، گوجه فرنگی یافت می شود.
محقق، توماس هلند می گوید "برای تأیید این نتایج تحقیقات بیشتری لازم است اما این یافته های امیدوار کننده است. خوردن میوه و سبزیجات بیشتر و نوشیدن چای بیشتر می تواند روشی نسبتاً ارزان و آسان برای کمک به مردم در جلوگیری از زوال عقل آلزایمر باشد.
فلاونول ها نوعی از فلاونوئیدها هستند؟ ترکیباتی که به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها، سبزیجات و چای یافت می شوند و دارای آنتی اکسیدان هستند؟ و خاصیت ضد التهاب دارند یک مطالعه مشاهده ای اخیر نشان داد که افرادی که مصرف بالایی از فلاونول ها دارند در مقایسه با افرادی که مصرف کم داشتند از نظر ابتلا به بیماری آلزایمر به میزان قابل توجهی پایین تر بودند.
یافته ها از مطالعه 921 شرکت کننده سالمند (میانگین سنی 81.2 سال) که در زمان ثبت نام عاری از زوال عقل بودند حاصل شده است. هر سال، شرکت کنندگان معاینات عصبی بالینی را دریافت می کردند در حالی که همچنین درمورد فراوانی و مقادیر مواد غذایی مختلف و نوشیدنی هایی که مصرف می کردند مصاحبه می شدند. شرکت کنندگان تا 12 سال (به طور متوسط 6.1 سال) دنبال می شدند که طی آن 220 شرکت کننده بیماری آلزایمر ایجاد کردند.
محققان دریافتند كه شركت كنندگانی كه بالای 20٪ مصرف فلاونول كل داشتند 48٪ پایینتر ابتلا به بیماری آلزایمر در مقایسه با افراد پایین 20٪، پس از كنترل شیوه زندگی عمده و سایر عوامل مرتبط با زوال عقل، مانند سن، آموزش، عامل خطر ژنتیکی (ApoE)، فعالیت های شناختی (به عنوان مثال، خواندن، بازی کردن و نوشتن نامه ها) و فعالیت بدنی (مثلاً پیاده روی، دوچرخه سواری، کارهای حیاط) داشتند. جالب اینجاست که ارتباط بین مصرف بیشتر فلاونول و کاهش خطر آلزایمر در مردان در مقایسه با زنان قوی تر بود به طوری که مردانی که در کل 20 درصد از مصرف فلاونول در بالاترین میزان قرار داشتند 76 درصد پایین تر از ابتلا به آلزایمر در مقایسه با مردان در پایین 20 ٪ بودند. دلایل این اختلاف در جنس ناشناخته است.
محققان همچنین زیر کلاسهای مختلف فلاونولها، به نامهای کائمپرفرول، میریستین، ایزورهامنتین و کوئرستین را ارزیابی کردند.
Kaempferol در انواع کلم، لوبیا، چای، اسفناج، کلم بروکلی، کپر(کاپاریس)، زنجبیل و انواع توت های گوجی خشک فراوان است. شرکت کننده هایی که در 20٪ از مصرف کائمپرفرول بالاترین میزان را داشتند 50٪ پایینتر از ابتلا به بیماری آلزایمر در مقایسه با افراد پایین 20٪ بودند.
میریستین سرشار در چای، کلم، پرتقال، آجیل، توت و گوجه فرنگی است. شرکت کنندگانی که 20٪ بالاتر مصرف میریستین داشتند در مقایسه با افراد 20٪ پایین تر، 38٪ کمتر از ابتلا به بیماری آلزایمر داشتند.
ایزورهامنتین در گلابی، روغن زیتون، سس گوجه فرنگی فراوان است. شرکت کنندگانی که در مصرف ایزورهامنتین بالاتر از 20 درصد بودند 38 درصد پایینتر ابتلا به بیماری آلزایمر در مقایسه با افراد پایین تر از 20 درصد بودند.
کوئرستین سرشار در گوجه فرنگی، کپر، پیاز قرمز، کلم، انواع توت ها، سیب و چای است. رژیم غذایی کورستین با میزان پایین تر ابتلا به بیماری آلزایمر همراه نبود.
از آنجا که این مطالعه یک مطالعه مشاهده ای بوده و از نوع کارآزمایی بالینی تصادفی نبوده است به منظور اثبات این که فلاونول ها یا زیر طبقات خاص فلاونول ها مانند کائمپرفرول از این بیماری جلوگیری می کنند طراحی نشده است. افرادی که رژیم غذایی سرشار از فلاونول ها می خورند احتمالاً بیشتر از سایر عادات سالم که برای مغز مفید هستند استفاده می کنند. با این وجود، لازم به تأکید است که ارتباطات بین مصرف بالای فلاونول و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر حتی پس از کنترل برخی از این عادت های سالم مغزی، مانند تمرینات شناختی و بدنی، قابل توجه باقی مانده است.
یافته های این مطالعه حاضر مطابق با موارد قبلی است که نشان می دهد میزان مصرف بیشتر فلاونوئید با نمرات شناختی بالاتر و کاهش شناختی آهسته تر همراه است بنابراین، رژیم غذایی سرشار از میوه، سبزیجات با رنگ تیره و حبوبات برای سلامت مغز و پیشگیری از زوال عقل مفید است.

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

همچنین بخوانید: 15 چیز برای جلوگیری از بیماری آلزایمر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search