توانبخشی

15 چیز برای جلوگیری از بیماری آلزایمر

پیشگیری از آلزایمر

بیماری آلزایمر، رایج ترین شکل زوال عقل، با تجمع دو نوع پروتئین tangles (تاو) و پلاک ها (آمیلوئید بتا) در مغز مشخص می شود. سرانجام، آلزایمر سلولهای مغزی را می کشد و جان افراد را می گیرد.

علل آلزایمر

چه عواملی باعث آلزایمر می شوند؟ ما هنوز مطمئن نیستیم دکتر گاد مارشال می گوید: "برای 1٪ از همه موارد، سه ژن وجود دارد كه به طور قطعی مشخص می كنند كه آیا مبتلا به آلزایمر خواهید بود یا خیر، و هر سه مربوط به تولید آمیلوئید بتا است كه در این موارد احتمالاً علت آلزایمر است." معاون پزشکی کارآزمایی های بالینی مرکز تحقیقات و درمان آلزایمر در بیمارستان بریگام و زنان وابسته به هاروارد. "از 99٪ دیگر، آمیلوئید و تاو از نزدیک با آلزایمر ارتباط دارند اما بسیاری از موارد ممکن است در ایجاد علائم مانند التهاب در مغز، عوامل خطرزای عروقی و شیوه زندگی نقش داشته باشد."
بیماری آلزایمر درمانی ندارد اما تحقیقات در حال انجام وعده هایی برای کاهش خطر و تأخیر در بروز این اختلال عصبی نشان می دهد.

بیماری آلزایمر را درک کنید

بیماری آلزایمر عامل اصلی زوال عقل است که تقریباً 80 درصد موارد زوال عقل را تشکیل می دهد و بیش از 5.5 میلیون نفر در ایالات متحده را مبتلا می کند. دیوید ناپمن، دکتر جراح مغز و اعصاب در کلینیک مایو در روچستر مینه سوتا و عضو آکادمی مغز و اعصاب آمریکا می گوید همه زوال عقل آلزایمر نیست. دمانس یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف مجموعه علائم استفاده می شود که ممکن است شامل از بین رفتن حافظه و مشکلات در تفکر، حل مسئله یا زبان باشد. آلزایمر یک بیماری جسمی است که مغز را هدف قرار داده و باعث ایجاد مشکل در حافظه، تفکر و رفتار می شود. این بیماری همچنین به سن وابسته است (علائم معمولاً از 65 سالگی شروع می شوند) و به تدریج پیش می رود زیرا علائم معمولاً به آرامی و با گذشت زمان بدتر می شوند. تحقیقات نشان می دهد که پلاک ها (آمیلوئید بتا) و tangles (تاو)، دو پروتئین که ایجاد شده و اتصال سلول های عصبی را مسدود کرده و در نهایت باعث آسیب و از بین رفتن سلول های عصبی در مغز می شوند باعث علائم بیماری می شوند.
به گفته انجمن آلزایمر، نوروایمیجینگ، با استفاده از تصویربرداری با رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT)، یکی از امیدوارترین زمینه های تحقیقات برای تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر است. گایاتری دیوی، پزشک نورولوژیست، استاد کلینیک مغز و اعصاب، مرکز پزشکی Downstate می گوید: "ایده این است که پیشگیری را زود شروع کنیم." ما در دهه پنجاه كولونوسكوپی معمول دریافت می كنیم اما خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ كمتر از خطر ابتلا به زوال عقل است. دکتر دیوی می گوید: "ام آر آی پایه مغز می تواند شواهد وجود سکته مغزی را که ممکن است بدون اطلاع داشته باشید نشان دهد."

مطلب مرتبط: رژیم لاغری آنلاین
نرم افزار رژیم لاغری، برنامه کاهش وزن خود را به صورت آنلاین در موبایل و ایمیل خود دریافت کنید
رژیم لاغری
 

به اندازه کافی بخوابید

هنگامی که تمام شب را می چرخید سطح پروتئین های مغز آسیب دیده در مایع مغزی نخاعی افزایش می یابد: یک مطالعه نشان می دهد افرادی که در دوران میانسالی دچار مشکل خواب مزمن هستند ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر در زندگی بعدی را افزایش دهند. دکتر دیوی می گوید: "شما باید به اهمیت خواب متعهد شوید. "من خواب را به عنوان یکی از مهمترین فعالیتهایی که انجام می دهم اولویت بندی می کنم. من برای اینکه یک خواب داشته باشم یک مهمانی را ترک خواهم کرد."

بیشتر بخوانید: چرا خواب کافی و خوب مهم است؟

از نظر اجتماعی فعال باشید

به آن دعوت های اجتماعی بله بگویید! مطالعات نشان می دهد که افراد دارای شبکه اجتماعی بزرگ در معرض خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل هستند. دکتر ناپمن می گوید: "چیزی وجود دارد که ذاتاً در مورد تعامل اجتماعی ارزشمند است". معقول است كه كسانی كه بیشتر مشغول به كار هستند به خصوص اجتماعی، مثبت تر عمل كنند و دیدگاه بهتری نسبت به زندگی داشته باشند."

یادگیری را ادامه دهید

افرادی که دارای درجه های پیشرفته هستند خطر کمتری از آلزایمر دارند. به نظر می رسد آموزش می تواند یک "ذخیره شناختی" ایجاد کند که مغز را قادر می سازد در برابر آسیب های عصبی، بهتر مقاومت کند. دکتر ناپمن می گوید: "آموزش عالی تأثیر قدرتمندی دارد." هرگز دیر نشده است - دوره های ادامه تحصیل را که در نزدیکی شما ارائه می شود بررسی کنید.

دو زبانه باشید

طبق تحقیقات انجام شده، یادگیری بیش از یک زبان می تواند در برابر بیماری آلزایمر و انواع دیگر زوال عقل محافظت کند. در حالی که هیچ کس مطمئن نیست که چرا زبان دوم اینقدر کمک می کند دکتر ناپمن این تئوری را تصور می کند که تلاش برای برقراری ارتباط دو طرفه مانند یک تمرین برای مغز است و به حفظ ماده خاکستری و نورون ها کمک می کند.

خودتان کارها را انجام دهید

به چالش کشیدن مغز با روش های جدید می تواند حافظه را با افزایش سن تقویت کند. دکتر دیوی تصمیم خود را در این مورد گرفته است: "اگر مشکلی با تلفن یا لوله کشی وجود داشته باشد خودش سعی خواهد کرد که آن را برطرف کنم. " او می گوید اگر من سعی كنم بفهمم كه چگونه این كار را به تنهایی حل كنم برای مغز من خوب است." در حال حاضر او در حال طراحی و ساخت صندلی پنجره است. "این راهی برای حفظ قسمت های مختلف مغز او است."

فعال بمانید

ورزش برای سلامتی و مغز شما بسیار مهم است. در تحقیقات، افرادی که مرتباً ورزش می کنند می توانند کاهش شناختی را تا 38 درصد کاهش دهند. طبق گزارش انجمن آلزایمر، نتایج حاصل از 11 مطالعه نشان می دهد که ورزش منظم می تواند خطر ابتلا به زوال عقل را تا حدود 30 درصد کاهش دهد. خطر ابتلا به آلزایمر را 45 درصد کاهش می دهد. دکتر ناپمن توضیح می دهد: "هنگامی که از نظر جسمی فعال هستید کالری بیشتری می سوزانید و احتمال چاقی نیز کمتر است. شما از سلامت قلبی و عروقی بهتری برخوردار خواهید بود زیرا ضربان قلب شما را هل می دهید.

زردچوبه را امتحان کنید

زردچوبه حاوی کورکومین، ماده شیمیایی است که نشان داده شده است به کاهش التهاب کمک می کند. زردچوبه که برای درمان انواع بیماری ها و شرایطی مانند استئوآرتریت و کلسترول بالا نیز استفاده می شود به عنوان درمانی برای بیماری آلزایمر نیز نشان داده است. دکتر دیوی خاطرنشان می کند که این تحقیق مقدماتی است اما نشان می دهد که کورکومین می تواند به عملکرد و سلامت سلول های عصبی کمک کند. وی می گوید: "شما می خواهید سلول های عصبی را با بیشترین ارتباط ممکن نگه دارید."

حتما بخوانید: زردچوبه (کرکومین) چیست؟ منافع سلامتی آن کدام است؟

مراقب قلب خود باشید

آنچه برای قلب خوب است برای مغز مفید است. " شرایطی مانند فشار خون بالا، دیابت و کلسترول بالا، که خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد همچنین ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد و یک مطالعه جدید نشان می دهد افراد میانسال مبتلا به عوامل خطر برای حملات قلبی و سکته مغزی نیز هستند. احتمالاً در مغز تغییراتی ایجاد می کند که می تواند منجر به بیماری شود. دکتر دیوی می گوید: "هر چیزی که قلب را سالم نگه دارد مستقیماً با سلامت مغز مرتبط است."

حتما بخوانید: رژیم غذایی قلبی: غذاهای سلامت قلب را در رژیم غذایی خود وارد کنید

سطح استرس خود را پایین بیاورید

استرس مداوم می تواند تاثیری در مغز بگذارد و تحقیقات نشان می دهد که استرس مزمن می تواند بیماری آلزایمر را تسریع کند. هنگامی که استرس دارید بدن شما کورتیزول را آزاد می کند هورمونی که مربوط به مشکل حافظه است. علاوه بر این، محققان دریافته اند که استرس می تواند به شرایطی از جمله افسردگی و اضطراب منجر شود - این نیز خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهد. دکتر دیوی می گوید: "از بین بردن استرس به کاهش مقدار کورتیزول و بهینه سازی مصرف گلوکز، که مغز شما به مواد غذایی نیاز دارد کمک می کند."

حتما بخوانید: تسکین اضطراب و استرس با مکمل های طبیعی، ویتامین ها و گیاهان دارویی

رژیم MIND را امتحان کنید

یک ترکیبی از رژیم مدیترانه ای و رژیم DASH (رویکردهای رژیمی برای متوقف کردن فشار خون بالا) است رژیم MIND به طور خاص برای سلامت مغز طراحی شده است. (MIND کوتاه شده رژیم غذایی مدیترانه ای - DASH برای نورودژنراتیو تأخیری است.) رژیم بسیار دلپذیر است: شما روزانه حداقل سه وعده غلات سبوس دار، دو وعده سبزیجات (که یکی از آنها سبزی برگ دار باشد) بخورید میان وعده میل کنید. آجیل، پروتئین های بدون چربی مانند مرغ و ماهی، انواع توت ها را میل کنید. طبق تحقیقات، کسانی که رژیم غذایی را کاملاً رعایت کرده اند قادر به کاهش خطر ابتلا به کاهش شناختی دیرتر در زندگی بودند. دکتر ناپمن هشدار می دهد شما نمی توانید به همه رژیم های غذایی اعتماد کنید اما او این رویکرد را دوست دارد: "من به بیمارانم می گویم اگر رژیم غذایی معقولی را با میوه و سبزیجات تازه دنبال کنید که گروه های مختلف غذایی را متعادل می کند و از چاقی جلوگیری می کنید. شما خوب خواهید شد. "

خروپف خود را بررسی کنید

راه دیگر برای خراب کردن خواب بدون اینکه متوجه شوید خوابیدن با آپنه خواب است. طبق گفته های موسسه ملی بهداشت، آپنه خواب وقتی اتفاق می افتد که مجاری هوای فوقانی فرد در طول خواب به طور مکرر مسدود شود جریان هوا را کاهش یا کاملاً متوقف می کند. بسیاری از عوامل - از چاقی تا لوزه های بزرگ گرفته تا اختلالات عصبی - عضلانی - می توانند باعث بروز آپنه خواب شوند. در صورت عدم درمان، آپنه خواب نه تنها مانع استراحت خواب می شود بلکه می تواند خطر ابتلا به برخی شرایط سلامتی را نیز افزایش دهد. دکتر ناپمن می گوید: "در صورت عدم درمان، آپنه خواب عواقب قلبی عروقی و پیامدهای عملکرد ذهنی دارد." تحقیقات اخیر همچنین آپنه خواب را به تجمع نشانگرهای زیستی برای بیماری آلزایمر مرتبط می کند. درمان ممکن است مغز شما را نجات دهد.

بیشتر بخوانید: چگونه خروپف را متوقف کنیم؟: دستگاه های ضد خروپف، درمان های خانگی خروپف

از سر خود محافظت کنید

به گفته انجمن آلزایمر، بین ترومای جدی سر و ایجاد دیررس آلزایمر در زندگی، ارتباط جدی وجود دارد به ویژه اگر این آسیب منجر به از بین رفتن هوشیاری شود. بررسی های انجام شده حاکی از آن است که صدمات در سر که نیاز به مراقبت های پزشکی دارد خطر ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر را افزایش می دهد. در حین دوچرخه سواری کلاه ایمنی بپوشید خانه خود را ضد ضربه بسازید و همیشه از کمربند ایمنی برای محافظت از سر خود استفاده کنید.

مقداری چای و عسل میل کنید

چای سبز فواید سلامتی زیادی دارد: یک مطالعه نشان داد که یک ترکیب موجود در این نوشیدنی می تواند پلاک های سمی را منقطع کند که به بیماری آلزایمر کمک می کند. علاوه بر این، عسل اقاقیا (نوعی عسل تولید شده توسط زنبورهایی که از گلهای اقاقیا تغذیه می کنند) با داشتن آنتی اکسیدان قوی و پتانسیل ایمنی و تعدیل کننده بسیار مغذی محسوب می شود و آن را به عنوان کاندیدای بالقوه هم در پیشگیری از سرطان و هم به عنوان یک عامل درمانی در بدن مورد استفاده قرار می دهند.

حتما بخوانید: همه چیز درباره عسل خام: اختلاف آن با عسل معمولی چیست؟ | 6 تا از مزایای بالای عسل خام

علائم آلزایمر را بدانید

فراموش کردن جایی که اتومبیل خود را پارک کرده اید می تواند آزار دهنده باشد. اگر همواره اتفاق بیفتد، می تواند نگران کننده باشد و ممکن است نگران باشید که این نشانه یک وضعیت جدی تر است. اما وحشت نکنید. بین لغزش حافظه معمولی مرتبط با سن، مانند فراموش کردن کلیدهای ماشین و علائم جدی تر از بین رفتن حافظه، مانند فراموش کردن کلیدهای اتومبیل برای استفاده، تفاوت وجود دارد.
علائم اولیه بیماری آلزایمر شامل از دست دادن مکرر حافظه، سردرگمی در مورد مکان ها، طولانی تر شدن کارها برای انجام کارهای عادی روزانه، مشکل در پرداخت پول و پرداخت قبض، از بین رفتن خودانگیختگی و تغییر خلقی و شخصیتی است. دکتر گاد مارشال، دستیار دانشکده پزشکی هاروارد می گوید: "اگر کاهش حافظه یا تفکر دارید که بر توانایی شما در انجام هر یک از کارهای روزمره شما تأثیر می گذارد از پزشک خود بخواهید که غربالگری شما را برای ارزیابی آلزایمر و شرایط مرتبط انجام دهد."
خلاصه:
حتی اگر شواهد و مدارک کافی نداریم که همه گزینه های زندگی سالم از آلزایمر جلوگیری می کنند می دانیم که آنها می توانند از مشکلات مزمن دیگر جلوگیری کنند. به عنوان مثال، محدود کردن میزان مصرف الکل می تواند به کاهش خطر ابتلا به برخی سرطانها مانند سرطان پستان کمک کند. بهترین توصیه: تا جایی که می توانید انتخاب کنید تا زندگی سالم داشته باشید. دکتر مارشال می گوید: "همه آنها مفید هستند و اگر به شما در جلوگیری از آلزایمر کمک کنند بهتر است."

در ادامه بخوانید: 8 ارتباط بین رژیم غذایی شما و آلزایمر

دکتر فتحی
Author: دکتر فتحی

امیدوارم کمکی هرچند کوچک به ارتقا سلامت جامعه شود. سوالات خود را می توانید در انجمن سلامتی مطرح نمایید برای مطرح کردن سوال کلیک کنید. جهت مطرح کردن سوالات خصوصی کلیک کنید.
.
سوال یا نظر خود را مطرح نمایید.

ارسال نظر به صورت مهمان
پیوست ها (0 / 3)
Share Your Location

نظرات (0)

رتبه 0 از 5 بر مبنای 0 رای
هنوز هیچ نظری درباره این پست وجود ندارد

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

تمامي كالاها و خدمات سایت رژیم سلامتی، حسب مورد داراي مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعاليت‌های اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوری اسلامی ايران است.

© 2019 , وب سایت رژیم سلامتیاستفاده از مطالب تنها با درج لینک مستقیم مجاز است. حامی: Email Specialist

Search